zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
ramon
Uzależniony
Posty: 192
Rejestracja: 19 lut 2011, 21:01
Czym jeżdzę: KIA S. V M+Smart 1,6 TGDI 150KM KIA S. III 1,6 GDi 135KM
Lokalizacja: Częstochowa

zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: ramon » 16 wrz 2012, 21:14

hmm aż wstyd się przyznać ale po 5 miesiącach od wymiany w serwisie oleju i przejechanych w tym czasie 2500 km (mało jeżdżę, głównie w mieście) skapłem się wczoraj że mam około 1cm od poziomu max na bagnecie za dużo oleju :( :(. Tuż po wymianie sprawdzałem i wydawało mi się że jest na kropce F czyli równy max - wówczas sprawdzałem na ciepłym silniku - od tego czasu nie sprawdzałem - wiem, wiem moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina :( ale do rzeczy - pytanie kieruję do osób znających się na silnikach i mechanice - czy mogło to jakoś zaszkodzić silnikowi??? jeździłem 5 miechów na takim poziomie oleju - dodam że dzisiaj odessałem nadmiar za pomocą strzykawki i cewnika kupionego w aptece :D :D - nadmiar wynosił 350ml. A tak swoją drogą ale łosie pracują w serwisach (zaufałem "fachowcom") leją olej ile wlezie. Na fakturze mam 4 litry a w książce serwisowej pisze, że wchodzi 3,3 litra podajże - wiadomo lepiej zapłacić za 4 a że silnik pieprznie klientowi to i tak będzie jego wina. Z góry dzięki za odpowiedzi. Pzdr
1,6 GDi "L" Techno Orange + pakiet orange + szklany dach

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: ZygJe » 17 wrz 2012, 07:06

Po pierwsze, możesz spać (prawie) spokojnie. Tragedii raczej nie będzie. Nadmiar oleju po prostu zostaje "wychlapany" odmą i spalony. Jedynie przy b.dużej ilości kiepskiego oleju kat może paść. Jak by oleju było przelane o ~100% to nawet mogłoby narobić konkretnych szkód - uszczelnienie silnika a nawet pogięte korbowody. Tak więc sądzę, że przy tak w sumie niewielkim przelaniu NIC nie powinno się stać.
Druga sprawa, to czy rzeczywiście zostało przelane. Skoro sprawdzałeś, że było max. a teraz było ponad max. to albo przy pierwszym spr. nie ściekł jeszcze cały olej - ale on jest jak woda gdy ciepły więc w zasadzie czekać więcej niż kilkanaście sekund nie trzeba. Jeśli oleju przybyło bez dolewania, może to świadczyć o poważnej awarii - olej rozcieńczany jest albo paliwem albo płynem chłodniczym. Tak więc kontroluj teraz często poziom oleju i jeśli zauważyłbyś , że go przybywa - NATYCHMIAST do serwisu.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

ramon
Uzależniony
Posty: 192
Rejestracja: 19 lut 2011, 21:01
Czym jeżdzę: KIA S. V M+Smart 1,6 TGDI 150KM KIA S. III 1,6 GDi 135KM
Lokalizacja: Częstochowa

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: ramon » 17 wrz 2012, 22:06

Wielkie dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
1,6 GDi "L" Techno Orange + pakiet orange + szklany dach

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: dealer » 06 lis 2012, 10:07

mechanicy tłumaczą więcej oleju na fakturze niż w silniku tym, że pół litra lub trochę więcej osadza się na ściankach baniaka i nie chce spłynąć :D
przypadek autentyczny z serwisu fiata chyba. Potwierdza się, że zaufanie jest ok ale kontrola jeszcze lepsza
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: marcinK » 06 lis 2012, 10:54

A czy ten "oblepiony" olejem baniak dostałeś, w końcu zapłacony przez Ciebie. Można go sobie wydrapać nożem....:)
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
lathael
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2012, 23:14
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 GDI M 2012
Lokalizacja: Mielec

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: lathael » 06 lis 2012, 21:07

Miałem podobną sytuację. Jeździłem tak od nowości (pół centymetra ponad max). Zadzwoniłem do serwisu z pytaniem dlaczego mi tak zalali do nowego auta i czy to normalne, że tyle zalewają. Kazali przyjechać i odessali strzykawką tak, że poziom jest teraz idealnie w środku skali.

Tłumaczyli się tym, że fabryka tyle zalewa (jakiś Castrol 5W30 chyba).

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: soul » 06 lis 2012, 22:16

Głupie tłumaczenie i to bardzo.
..a gdzie przegląd przed sprzedażowy który powinien odbyć się właśnie w ASO w którym kupiłeś auto?
Tacy specjaliści od niczego kończą jak Transbud Szczecin-po pewnym czasie dostają kopa i już nie są w sieci dealerskiej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: Zibi70 » 06 lis 2012, 22:36

U mnie przy odbiorze był max a nawet wydaje mi się, że ciut ponad. Trudno było dokładnie stwierdzić - olejek czyściutki i trochę rozlewał się na bagnecie uniemożliwiając dokładne sprawdzenie. Oczywiście zgłosiłem ten fakt panu wydającemu samochód ale powiedział, że jest OK i żebym się nie martwił. Jak nie zapomnę to jutro sprawdzę co tam słychać u mnie.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: Zibi70 » 05 kwie 2013, 14:42

Trochę mi zajęło to "jutro" ale w końcu zajrzałem do swojego oleju i hmmm...
Było ponad "F" teraz było dobrze widać "odcięcie". Wyciągnąłem więc z silnika jakieś 250 ml - mam idealnie na kropce "F"

Uzbierało się tyle:
Obrazek

Wyciągałem przez rurkę bagnetu przy użyciu strzykawki 100 ml i wężyka akwarystycznego. Nie szło to zbyt łatwo, a z ciekawostek zauważyłem, albo miałem wrażenie, że poszczególne "sesje zasysania i wyciskania zassanego oleju" były różne - jakby część oleju była bardziej gęsta lub mniej gęsta. Wyciągałem na całkiem zimnym silniku - w temp. otoczenia ok 20 st. C.

W strzykawce konsystencja oleju wydawała się lekko niejednorodna. Oprócz tego olej lekko zajeżdżał benzynką więc przypuszczam, że oleju mogło przybyć w wyniku zimy i jazdy na niedogrzanym silniku. Zwykle rano osiągam temp 90 st kiedy właśnie dojeżdżam do pracy a po pracy wchodzi mi na temperaturę roboczą szybciej bo wyjeżdżam z ciepłego garażu. Nie robiłem jednak tras więc paliwo z oleju nie miało kiedy odparować. Teraz się zastanawiam czy w związku z tym na wiosnę nie zmienić tego oleju na świeży (olej ma 5 m-cy i niecałe 3kkm).
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: puder12 » 05 kwie 2013, 14:53

Do tej pory sądziłem, że oleju w silniku przybywa gdy ON dostaje się do miski olejowej w trakcie niedokończonego wypalania DPF. A gdzie ten silnik GDI ma DPF? [zdziwiony]

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: Zibi70 » 05 kwie 2013, 15:47

Muszę zaznaczyć, że to co napisałem to tylko domysły.
Nie ma pojęcia czy w realu tak jest - może miałem trochę ponad stan oleju już z fabryki - wcześniej nie było widać ile dokładnie jest bo olej był czysty i być może nie cały ściekł. Odsysanie robiłem po całodziennym postoju samochodu.
Na oko trudno mi ocenić czy faktycznie jest w nim jakiś udział paliwa. Trochę zapachem przypomina paliwo ale w końcu olej ma kontakt z produktami spalania więc to może być mylące.
Chyba teraz po prostu poobserwuję poziom i może to da jakieś wnioski, bo jednak w nowym silniku paliwo nie powinno się w zauważalnym stopniu mieszać z olejem, chyba że jest usterka.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: puder12 » 05 kwie 2013, 16:57

Ciekawe jest to w jakim kolorze jest ten olej. W moim ostatnim aucie, które miało silnik benzynowy, olej był ciemniejszy przy przebiegu 15 kkm, ale do koloru czarnego było mu jeszcze baaaaaaaaardzo daleko.

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: Zibi70 » 05 kwie 2013, 19:17

Czarny to chyba tylko w dieslu. Ten mój jest ciemno brazowy - na moje oko normalny, choć trudno powiedzieć czy przy 3 kkm nie powinien być jaśniejszy.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: puder12 » 05 kwie 2013, 19:33

Przejechałeś dopiero 3 kkm, a postów masz już 812 postów. [zdziwiony]
To wychodzi że co 3,7 km piszesz jakiegoś posta. Takiej wydajności nie ma nikt inny na forum. [zlosnikok]

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: xxrobson20xx » 05 kwie 2013, 20:49

Zibi polowe nabil zanim pierwszy raz u dilera sie przejechal samochodem :D

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: Zibi70 » 06 kwie 2013, 02:00

Co ja poradzę na to, że ja gaduła jestem [hihihi]
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
yanekoktagon
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2011, 22:47
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI M
Lokalizacja: Warszawa

Re: zbyt wysoki poziom oleju 1,6GDi

Postautor: yanekoktagon » 06 kwie 2013, 18:15

tak, to akurat widac:)


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap