WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 08 kwie 2013, 23:07


Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: Zibi70 » 08 kwie 2013, 23:36

No i już :)
Zamówię Valvoline SynPower FE 5W30
Olejek ok 200 zł / 5L. (chyba, że znajdę 4L) + 95 zł wymiana z filtrem oleju (Cardroom) - w sumie niecałe 300 zł.
Dzięki tabazagt
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: Zibi70 » 20 kwie 2013, 11:55

Olejek wymieniony :)

Panowie w Car Droom dali radę i nawet mam nieoblany olejem silnik, jak to w niektórych serwisach bywa ;)

Wizyta w serwisie była całkiem miła i dostałem gratis przełożenie kół ale żeby nie było mi za łatwo, Panowie z serwisu zabili mi małego ćwieka. Otóż twierdzą, że następna wymiana oleju powinna zostać wykonana po 12 miesiącach :shock: Podobno takie są nowe zalecenia KMP. Dostałem też wydrukowany standardowy plan serwisowania oraz bardzo podobny plan serwisowania nazywający się KIA CARE FAMILY (czy jakoś tak - nie mam teraz przy sobie) - tam jest napisane, że wymiana oleju po 12 m-cach.
Trochę mi to zaburza obrazek, bo wg mojej instrukcji pierwszy przegląd i wymiana oleju miała być po 24 m-cach / 30 tkm.
Wlałem Valvoline SynPower FE SAE 5W-30 - w zaleceniach na stronie Valvoline piszą, że wymiana co 24 m-ce / 30 tkm.
Przechwytywanie_olej.JPG


Było trochę na ten temat także tu: http://www.mojasportage.pl/viewtopic.php?f=18&t=31&start=240
O co kaman? Straszny bajzel :?
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 20 kwie 2013, 20:04

Jeśli chodzi o wymianę oleju, nie daj się zmylić harmonogramem serwisowym.
W przypadku naszych silników 1.6 gdi interwał czasowy to 24 miesiące.
Są doskonale poinformowani o zapisach w instrukcji obsługi i oficjalnym stanowisku KMP.
Miałem podobną sytuację, nawet koleś dokonał złego wpisu w książce gwarancyjnej. ( następna wymiana za 12 miesięcy) [angry]
Po krótkiej rozmowie wpis został zmieniony na 24 miesiące.
Osobiście zawsze wymieniam olej co 12 miesięcy. Mogę ale nie muszę. [hihihi]

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: Zibi70 » 21 kwie 2013, 00:09

...sprawdziłem.

Druczek czynności obsługowych, na który powołuje się serwis nazywa się: FORMULARZ OBSŁUGI "Family-like Care". Próbowałem coś wygooglać na ten temat ale nie ma nic sensownego. U mnie w książce Panowie wpisali w uwagach, że wymieniono olej, kiedy i przy jakim przebiegu. Żadnych adnotacji typu następna wymiana czy coś... Co dziwne nie wpisali za to jaki olej został wlany a sądzę, że to powinno być wpisane.

Co do sedna.
Ja na ogół też zmieniam co 12 m-cy ale tym razem pierwszą wymianę zrobiłem po 6 m-cach więc jeśli kolejna byłaby po 12 to na przeglądzie, który wypada w 24 m-cu miałbym wymianę oleju znów po 6 m-cach a to już lekka przesada. Chcę tylko pojeździć na tym oleju, który wlałem teraz do przeglądu czyli przez 18 m-cy ot i tyle.
Chyba napiszę do KMP aby też mieć podkładkę choć nie wiem czy cel osiągnę bo ostatnio kiedy zapytałem KMP o ich stosunek (dopuszczenie) do olejów Valvoline, (mówiąc prościej zapytałem, czy nie mają przeciwwskazań) to w odpowiedzi dostałem:

Szanowny Panie,

W celu konsultacji technicznej zapraszamy do dowolnej Autoryzowanej Stacji Obsługi Kia gdzie uzyska Pan szczegółowe informacje. Listę punktów Kia znajdzie Pan na naszej stronie http://www.kia.com.pl , w zakładce „Dealerzy”.


...tośmy sobie ustalili, tak że tego... :roll:
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: marcinK » 21 kwie 2013, 08:42

Nie ma się w takim razie co dziwić, że w rankingu spada Sportage....z takim podejściem do klienta i bałaganem.
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 21 kwie 2013, 10:35

Odpowiedzi KMP z lutego 2013
Szanowny Panie,

KIA nie narzuca stosowania oleju konkretnego producenta. Należy stosować
olej o parametrach jakościowych i lepkościowych podanych w instrukcji
obsługi.

Z wyrazami szacunku
Sebastian KXXXXXXX
Infolinia Kia Motors Polska


Zadałem kolejne pytanie

"Szanowni Państwo
Mam pytanie odnośnie częstotliwości wymiany oleju w Kia Sportage 1.6gdi
ponieważ jest niespójność między serwisami.
Chodzi o zachowanie gwarancji na auto.

Serwis w Katowicach twierdzi
30000 tyś 2 lata
Serwis w Warszawie
30000 tyś 12 miesięcy.

Odpowiedz, jeszcze przed zostałem poproszony o podanie VIN

Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy że zgodnie z instrukcją obsługi przeglądy należy
wykonywać, co 2 lata lub 30 tys. km, zależnie od tego, co upłynie pierwsze.


kolejna odpowiedz, po kolejnej mylnej informacji z serwisu.

Szanowny Panie,

Przeglądy należy wykonywać zgodnie z harmonogramem przedstawionym w instrukcji obsługi.

Termin przeglądu wyznaczają interwały czasowe lub przebiegowe, zależnie od tego co upłynie pierwsze.

Z wyrazami szacunku

Sebastian XXXXXXXXX

Infolinia Kia Motors Polska

Tel: +48 801 542 542



Pytanie odnośnie harmonogramu przeglądów nadwozia

Witam serdecznie,

Proszę wykonywać przeglądy nadwozia zgodnie z zapisami książki gwarancyjnej.
W przypadku Pana samochodu przy każdym przeglądzie mechanicznym.

Z wyrazami szacunku
Sebastian XXXXXXXXX
Infolinia Kia Motors Polska
Tel: +48 801 542 542


Wpis z książki gwarancyjnej, ten sam serwis dokonał zmiany.
Oczywiście w pierwszym momencie wpisali 12 miesięcy
Obrazek

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: marcinK » 21 kwie 2013, 11:40

No i widać, że sami wprowadzają bałagan.
Tobie odpowiedzieli, że tak jak zapisy w książce gwarancyjnej a mnie że tak jak w Instrukcji. A serwis i tak jeszcze inaczej...dziady...Pytanie było o przeglądy nadwozia.

"Szanowny Panie,
Przeglądy należy wykonywać zgodnie z harmonogramem przedstawionym w instrukcji obsługi pojazdu. Jeżeli instrukcja obsługi nie posiada zapisów odnośnie przeglądów nadwozia oraz wymiany oleju i filtra oleju, to taki przegląd należy wykonywać przy każdym przeglądzie mechanicznym.
Z wyrazami szacunku
Sebastian Klimczak
Infolinia Kia Motors Polska
Tel: +48 801 542 542
--------------------------------
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: Zibi70 » 21 kwie 2013, 14:22

Obawiam się, że dalej nie mamy odpowiedzi.
Serwis twierdzi, że tak, wszystko się zgadza przeglàd mechaniczny po 30 000 / 24 m-cach ale wymiana oleju po 12 m-cach.
Z treści odpowiedzi KMP wynika, że mimo zadanego pytania o interwały wymiany oleju, konsultant odpowiada na temat interwałów przegládów mechanicznych. (Dziadek o kozie, my o powrozie) ;)
W mojej ksiáżeczce gwarancyjnej jest "REJESTR DODATKOWYCH WYMIAN OLEJU SILNIKOWEGO (jeżeli sá wymagane przez harmonogram przegládów z instrukcji obsługi pojazdu)".
W "HARMONOGRAM PRZEGLÁDÓW OKRESOWYCH DLA EUROPY" czyli w instrukcji napisano tylko, że po 12 m-cach / 15 000 należy ewentualnie dodać dodatek paliwowy a wymiana oleju figuruje w rubryce "Co 30 000 km lub co 24 m-ce". Jest tam zastzeżenie, że jeśli zalecany olej (ACEA A5) jest niedostępny to wymiana ma być co 15 000 lub co 12 m-cy. Wlałem olej zalecany więc zasadniczo dotyczy mnie 30 000 / 24 m-ce i trochę się dziwnie czuję dopytujác się o rzeczy niemal oczywiste ale skoro słyszę w serwisie co innego to już sam nie wiem co i jak. A na wszelki wypadek wole być ostrożny niż się dowiedzieć, że straciłem gwarancję bo mam lewà dziurkę w nosie większà niż prawà czy coś równie istotnego :D
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: Navkol » 21 kwie 2013, 15:33

Koledzy nie rozumiem pewnej rzeczy:
Są na forum (zarejestrowani jako USERzy) przedstawiciele sieci dealersiej/salonów (np. Kolega blazejwaclawik, który wypowiadał się w TYM wątku) :!:
Może Czas im zatem zabrać głos w tej jakże nurtującej kwestii :?:
W przeciwnym razie [zlolta] za unikanie "trudnych" spraw i brak obsługi posprzedażnej [zly1]
Jeśli Kolega Błażej nie odczyta tego wątku - może ktoś go zachęci PRIVem, FB albo mailem :?: W dzisiejszych czasach to chyba nie jest problem :?:
Ja sam nie czuję się w pełni uprawniony, gdyż na swoją KS jeszcze oczekuję [papa]

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: marcinK » 21 kwie 2013, 17:04

Dealerzy w większości przypadków interpretują błędne/nieprecyzyjne zapisy i odpowiedzi KMP na "swoją" korzyść. Czyli robić przeglądy (jak najczęściej) i straszą utratą gwarancji. Czy mają rację? Gdyby zapisy były jednoznaczne, czyli "normalne", gdyby Pan Sebastian z KMP odpowiadał na zadawane pytania, a nie jak :w łeb: , to wszystko byłoby bez problemowe. Wcześniej miałem kilka samochodów, ostatnio Renault i NIGDY nie było takiego bezmózgowia w zapisach instrukcji i gwarancji. A już dalsze brnięcie w rzekomych wyjaśnieniach czynionych przez KMP jest żenujące, naprawdę zniechęca do marki, chociaż z samochodu pewnie większość jest zadowolona.
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 21 kwie 2013, 17:21

Mamy książki gwarancyjne i instrukcję obsługi. Które jasno określają obsługę pojazdu.
Harmonogram którym posługuje się większość ASO, skraca okresy między przeglądowe do 12 miesięcy.( nie tylko wymiana oleju)
Myślę, że jedynym wyjściem jest poproszenie ASO o oświadczenie na piśmie, że przegląd trzeba wykonywać co 12 miesięcy.
Mówiąc, że oświadczenie jest potrzebne celem przedłożenia w UOKIK, który wyjaśni dlaczego jest rozbieżność z harmonogramem załączonym podczas zakupu auta.
Według mnie jest to próba wyłudzenia kasy. ASO dokładnie zna zapisy z instrukcji obsługi.
Dostali też mail z oficjalnym stanowiskiem KMP. Szybciutko zmienili zapis w gwarancji po wymianie oleju.

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 21 kwie 2013, 19:20

. Wcześniej miałem kilka samochodów, ostatnio Renault i NIGDY nie było takiego bezmózgowia w zapisach instrukcji i gwarancji.


Dla mnie niejasny był tylko harmonogram przeglądów nadwozia w starej książce gwarancyjnej.
Jeśli chodzi o instrukcję i harmonogram przeglądów mechanicznych, wszystko jest jasne.
ASO wprowadza celowy zamęt dla swoich korzyści finansowych.
Posługują się swoim harmonogramem który nie jest nam potrzebny dla zachowania gwarancji.
Myślę że taki harmonogram trzeba potraktować papierem :doopa3:
Jest jeszcze możliwość, że napis na wizytówce gościa z aso " doradca serwisowy" to tylko napis.

Uważajcie co wam wpisuje ASO po przeglądzie !!!

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 21 kwie 2013, 19:30

Jeszcze jedno
Z wszystkich odpowiedzi z KMP wynika, że trzeba korzystać z instrukcji obsługi i książki gwarancyjnej.
Myślę, że dalsze dywagacje wprowadzają tylko zamęt.
A ASO jak jest pewne swojego niech potwierdzi pismem kiedy dokładnie dostało harmonogram.
Może korzystają z najbardziej korzystnego harmonogramu z 2010r.
Przy takim bałaganie może sami nie dostali informacji o zmianie :)

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: xxrobson20xx » 21 kwie 2013, 20:28

Błażej pisał ze teraz kijanki sa zalewane long lifem ? Czyli 2 lata lub 30 tys wymiana

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 22 kwie 2013, 19:54

Zibi70 pisze:"HARMONOGRAM PRZEGLÁDÓW OKRESOWYCH DLA EUROPY" czyli w instrukcji napisano tylko, że po 12 m-cach / 15 000 należy ewentualnie dodać dodatek paliwowy


Dodatek paliwowy należy dodać tylko w przypadku jeśli paliwo nie spełnia normy EN228
I dale ktoś mądry napisał " Zaleca się, by nie mieszać dodatków do paliwa"
Czyli jeśli tankujemy na polskich stacjach paliwo z dodatkami według normy EN228, to raczej nie powinniśmy mieszać z dodatkiem od KIA.
Oczywiście jeden z serwisów w Warszawie tłumaczył ten zapis inaczej :) [zlosnik2]

Zibi70 nic się nie martw wszystko masz w instrukcji obsługi, czy jak kupujesz telewizor to dzwonisz do serwisu z pytaniem czy możesz sam wymienić baterie w pilocie :)

Większość szczęśliwych posiadaczy sportage zapewne dopiero po powrocie do domu zapoznało się z Inst . Obsługi i Kartą Gwarancyjną . (Jak ochłonęli po zakupie) Pierwszy przegląd bez stresu wykonają po 24 miesiącach :) .

Co mogę powiedzieć po kilku miesiącach od zakupu samochodu.
Infolinia KMP do bani, serwisy wprowadzają zamęt i chaos.
Tylko nie rozumiem dlaczego sami sobie robią pod górę. Czy w ten sposób można zbudować dobry wizerunek firmy ?

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: mint » 22 kwie 2013, 20:03

Kupujecie samochód bo salon jest ładny albo serwis kompetentny? Toyota dawniej synonim niezawodności - dawniej, w rankimgach serwisy wypadają naj naj a mojemu znajomemu zalali olej w avensisie niemal pod korek, że po przejechaniu 500 metrów wywaliło.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 22 kwie 2013, 20:19

To co się przytrafiło znajomemu to "czynnik ludzki" znany też jako tańszy personel.
To o czym piszemy to próba zrobienia z klienta dojnej krowy.
W obecnej chwili większość firm boryka się z problemami finansowymi, sposoby na poprawę są naprawdę różne. :mrgreen:

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: mint » 23 kwie 2013, 16:24

Gdybym patrzył na to jak wygląda salon, to nie kupiłbym sportka, a tak kupiłem tam gdzie na dzień dobry odstałem kilka różnych przydatnych gadżetów. W carserwisie na 1 sierpnia to nawet nie byli zaiteresowani tym żeby sprzedać samochód. Przegląd robiłem na Morelowej i termin następnego przeglądu mam zapisany na luty 2015/60000.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: color1 » 09 maja 2013, 02:05

jeszcze pytanko w sprawie oleju ale do 2.0 DOHC - ma być 5W30 (jak w książce serwisowej) czy może być 5W40 (jak w aso mi wczoraj mówili, że zalewają castrolem magnatec, a ten występuje tylko taki chyba)
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: WYMIANA OLEJU - JAKI ???

Postautor: tabazagt » 09 maja 2013, 06:51

Do silników benzynowych olej tylko z normą ACEA A5
Żaden olej 5w40 nie posiada takiej klasyfikacji.
Jeśli już to Castrol Magnatec Professional (A5) 5W-30
Najlepiej kup sam olej 100% syntetyk, przeczytaj wcześniejsze posty.


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap