kia sportage spalanie

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
Awatar użytkownika
yanekoktagon
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2011, 22:47
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI M
Lokalizacja: Warszawa

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: yanekoktagon » 10 maja 2012, 19:04

co prawda przejechane mam dopiero 980 km zatem silnik "na dotarciu" ale na tym dystansie komputer wskazuje 6.6 ltr 100 km. jazda to obecnie 60 procent trasa do 110 km/h głownie na tempomacie i miasto a właściwie "korek" bo to Warszawa...

krawcu68
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:51
Czym jeżdzę: 1.6 GDI M dark gun metal
Lokalizacja: wrocław

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: krawcu68 » 10 maja 2012, 20:56

Kurna - coś wam mało palą te sportki, a może wy naprawdę jeździcie z wiatrem i z górki ;)

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: marcinK » 10 maja 2012, 21:09

xxrobson20xx pisze:nie udowodnie Ci tego musisz sam sie przekonac :) po co oszukiwac :> ? Podjedz se do salony bmw i popros o jazde testową

Nie chodzi o oszukiwanie , bo nie ma o co się spierać. Tylko chyba na Śląsku po Wesołym Miasteczku można "potestować" taką prędkość. Ale gratuluję, że Ci się udało, a spalania to nawet zazdroszczę :lol:
Odebrana po 178 dniach:)

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: rouman01 » 10 maja 2012, 22:50

Nie ma co porównywać 1,7d do 1.6 GDI, to naprawdę bez sensu.

Bo wątek znowu zszedł na temat co lepsze - diesel czy benzyna?

Pewnie gdybym miał diesla 1.7 też bym pod niebiosa wychwalał. Napewno jest super. Jeszcze bardziej wołowaty niż 1.6GDI, ale napewno mniej pali.

Jest tylko mały problemik - w mocy. (Inna sprawa na ile potrzebuję na codzień czy od święta mocy 135kM przy 6200rpm?)
Benzyna GDI przy podkręcieniu ma sporo większą moc. Diesel 1,7 ma 115kM i to jeszcze stanowczo wcześniej od dołu z obrotami.
Szatan to napewno nie jest, ale powyżej 5000rpm robi się ciekawie, choć uczciwie wyznam, że może tylko kilka razy zdecydowałem się na takie przepały i "wiry w baku". Auto prywatne, paliwo też.

Kompletnie dwie różne koncepcje. I nie ma co porównywać Świąt takich do siakich.
Jak już można "podrównywać" 1.6 GDI to do diesla 2,0l 136kM, ale ten diesel to już zupełnie inna bajka, bo 1,6 GDI benzyna nie jest w stanie mu podskoczyć na "wyrywność", nawet przy nie wiedomo jakich podkręcaniach obrotów. Minus dwulitrowego diesla jest taki, że KIA-S z takim silnikiem jest stanowczo sporo droższa w zakupie, no i nawet pali więcej litrów diesla od benzyny 1,6l. Nie mówiąc już o kosztach serwisu. Świetny wybór (diesel 2,0l) na służbówkę, no i jeszcze ma to cudo 4WD.

Kupiłem benzynę 1,6 bardzo świadomie. Bo mam do pracy w jedną stronę 7km (a i tak mam drugie auto i codziennie KIA-S do pracy nie jeźdźę). I zakładałem roczne przebiegi poniżej 15kkm.
KIA-S mnie jednak do tej pory bardzo rajcowała, więc w pierwszym roku zrobiłem więcej (18kkm), ale z wiekiem (moim) będzie chyba tendencja spadkowa. W tym roku (drugim) najeżdżę się napewno trochę więcej, może nawet ponad 20kkm, bo urlop jednak autem i będzie kilka nieoczekiwanych - teraz już oczekiwanych - wyjazdów do ojczystej stolicy, więc przez pół świata w jedną stronę prawie 1kkm; jednak strategia zakupu benzyny "generalnie była słuszna".

Nie chciałem mieć kłopotów z dzisiejszymi dieslami.
Jeżeli ktoś prywatnie trzaska autem powyżej 30kkm, pali codziennie bolida i silnik na drodze czy autostradzie ze 30km i nie ma parcia na rajdowanie 200km/h (kupujący KIA Sportage napewno nie mają, choć po zakupie może niektórym odpala parcie i chcą "wzmacniać" i "tuningować") to wybór KIA-S z silnikiem diesla 1,7 jest super wyborem.

A moja KIA-S GDI, licznik skasowany po wymianie opon na letnie - trzyma 7,7l/100, ostatnio właściwie cały czas z włączoną klimatyzacją.
Pali więc jak trzeba. W rzeczywistości w okolicach 8l/100km. Kiedy kupowałem, to zakładałem rzeczywiste spalanie w okolicach 9,5l/100km. Jest dobrze.

Pozdrawiam

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: xxrobson20xx » 11 maja 2012, 12:17

Nie chodzi o oszukiwanie , bo nie ma o co się spierać. Tylko chyba na Śląsku po Wesołym Miasteczku można "potestować" taką prędkość. Ale gratuluję, że Ci się udało, a spalania to nawet zazdroszczę :lol:[/quote]

nie wiesz jakie sa drogi w katowicach chyba :)

Awatar użytkownika
bielas
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 21 paź 2010, 23:26
Czym jeżdzę: 1.6 XL

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: bielas » 11 maja 2012, 23:51

Dwie sprawy:
1. Testowy odcinek 30km po lokalnych drogach międzymiastowych, jedna jezdnia, po jednym pasie w każdym kierunku, dużo terenów zabudowanych i 70-tem, spalanie 5,6l/100km wg komputerka :-)

2. Max rzeczywista prędkość w 1.6 to 180-185km/h, sprawdzane w Niemczech. Przy czym uważam, że musi być coś specjalnie ograniczone w aucie, bo przyspieszenie od 165 do 180 zajmuję długo, a przy 180 jest jeszcze miejsce do wciskania gazu, tylko auto już nic sobie z tego nie robi.

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: xxrobson20xx » 12 maja 2012, 06:48

u nas niestety w Polsce chyba nie ma takiej dlugiej prostej zeby sie rozpiedzic do 180 :)

JerryW
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 02 lis 2010, 13:09
Czym jeżdzę: 1,6 XL.
Gadu Gadu: 1916569
Lokalizacja: Szczecin

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: JerryW » 13 maja 2012, 21:12

U nas pod Szczecinem jest taka prosta gdzie wydusiłem 188. Parę razy próbowałem jeszcze więcej ale niestety 188 to max. :kierownik:

milo
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 24 lut 2012, 12:44
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 XL+SLS
Lokalizacja: Katowice

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: milo » 21 maja 2012, 20:25

Trasa 660km prędkość 120-170 spalanie 8 litrów.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: marcinK » 21 maja 2012, 21:08

No niestety mój egzemplarz też jest z tych co palą więcej. Spalił na dystansie 8/100, ale przy prędkościach do 120 i to tylko chwilami. Chyba 18" tyle nie dorzucają, szczególnie przy niewielkich prędkościach, ale może......
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: Zibi70 » 21 maja 2012, 22:05

Koła 18" mają większą szerokość opony = 235 mm. W oryginale na 17" jest to 225 mm. Niby na szerokość nie dużo ale powierzchnia styku opony z nawierzchnią się zmienia. Zwiększają się więc opory toczenia, czyli silnik pracuje ciężej - spala więcej. Stąd 18" nie występują w opcji przy silniku 1.6. Kolejna sprawa to zmiana (nieznaczna) rozmiaru całego koła, która działa podobnie. Żeby zminimalizować spalanie, warto dbać o ciśnienie w kołach - ma być katalogowe :)
Można napompować azotem (nie zmienia objętości w zależności od temperatury) ale to podobno pic na wodę.
Zakładam, że zbieżność jest ustawiona jak należy, bo to też robi swoje.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: xxrobson20xx » 21 maja 2012, 22:56

120-170 spalanie 8 litrow hahahha ;D

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: Zibi70 » 21 maja 2012, 23:14

Poszperałem jeszcze :)

Koło z oponą 225/60R17 ma średnicę 701,8 mm
Koło z oponą 235/55R18 ma średnicę 715,7 mm - różnica 13,9 mm - 1,94%

Tak więc jadąc z prędkością licznikową 100 km/h na 18" jedzie się faktycznie 101,94 km/h. Czyli na każdych 100 km robi się tak na prawdę więcej o 2 km. Na pomiar zużycia paliwa raczej nie ma to zauważalnego wpływu - chyba, żeby mierzyć w warunkach laboratoryjnych. Pozostają więc głównie opory toczenia. Wiadomo też, że różne opony - w zależności od wzorka, materiału itp., albo lekko sprzyjają oszczędzaniu paliwa albo odwrotnie.

Ale hmmm...
Przy prędkościach 120 - 170 = 8l/100 to tak trochę nie ten [hihihi] Chyba, że 120 przez dwie godziny a te 170 przez dwie minuty :)
Ale ja jeszcze w życiu nie zrobiłem żadnej trasy ze średnią prędkością 120. W PL jak mam średnią przejazdu powyżej 75 km/h to znaczy że połamałem cały kodeks drogowy i jestem szatan drogowy :eviladmin:
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: marcinK » 22 maja 2012, 09:35

Właściwie 2% to nie dużo, ale rzeczywiście jak się doda wszystkie "niewielkie" różnice - na średnicę, na szerokość (opory) jakiś błąd przy tankowaniu to może się okazać, że wyjdzie pod 10% wszystkiego razem. A 10% z 8/100 daje 0,8 litra czyli przy 17" może być 7,2l/100. I właśnie komputer pokazał 7,1/100. Ale inna sprawa, że już sporo osób pisało, że komputer zaniża spalanie.
Odebrana po 178 dniach:)

karolina
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: 30 cze 2011, 15:26
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 Black L
Lokalizacja: Szczecin dokładnie jeżdżę na ZPL....

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: karolina » 22 maja 2012, 18:51

po miescie Szczecin 6,8, zimą na odcinku kilku kilometrów(ok4) bylo 8,8
Sprtage 1.6 Black - kolor roku 2011

rouman01
Uzależniony
Posty: 246
Rejestracja: 29 paź 2010, 18:28
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI
Lokalizacja: Niemcy, Bawaria

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: rouman01 » 22 maja 2012, 22:57

Na szerokich zimówkach 16' ale 235 też mi palił więcej ciężko ze średnią na komputerze było zejść poniżej 8,2l/100km.
(Ale zimówki chyba generalnie mają większe opory toczenia).

A przy moich standardowych letnich oponach 17' o szerokości 225, ostatnio znowu skasowałem licznik, przejechałem od skasowania coś z 800km i komputer pokazuje średnie spalanie 7,5l/100km.

Było w tym ze 400km trasy, ale się nie wygłupiałem, nie robiłem przepałów do 160-170km/h, tylko delikatnie prędkości przelotowe 110 do 130km/h.
Dużo używałem klimatyzacji.

Pozdrawiam.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: marcinK » 23 maja 2012, 07:41

No to są jakieś realne spalania. Bo nie jest możliwe spalać 8 litrów przy 170......
Odebrana po 178 dniach:)

excile
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 27 wrz 2010, 09:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri
Lokalizacja: Borkowo/Gdańsk

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: excile » 23 maja 2012, 09:12

a jakbyscie tak na kalkulatorku policzyli spalanie to ile by wam wyszło? Na moje oko komputer zaniża spalanie o jakieś 1 litr. Realne spalanie tego silnika to od 8,5 do prawie 10 litrów na 100 km. Silnik wynagradza spokojna i wolna jazdę małym spalaniem.
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc

Awatar użytkownika
yanekoktagon
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2011, 22:47
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI M
Lokalizacja: Warszawa

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: yanekoktagon » 23 maja 2012, 10:47

witam,
przejechane mam już 2500 km, odbyłem dwie dłuższe trasy i spalanie jak dla mnie jest niskie,
pierwsza trasa warszawa-gdansk-warszawa, wyjazd o 4 rano, droga prawie pusta, średnia prędkość wg komputera to 88 km/h, realnie starałem się nie przekraczać 120 km/h, bez klimy, opony napompowane do obciążenia maxymalnego, choć podróżuję sam, bagażnik prawie pusty, spalanie wg komputera 6.1, policzone przy dystrybutorze 6.5ltr/100 km, jednak z tym "kalkulowaniem" na stacji może być różnie, ponoć nalewając wolno paliwo możemy zmieścić do zbiornika wiecej paliwa, zatem by mieć jako taką powtarzalność należało by nalewać nie tylko na tej samej stacji ale i z tego samego dystrybutora, mają one przecież różne ciśnienie wlewania paliwa.realnie nie sądzę by za każdym razem udało się zatankować dokładnie tak samo do tego samego momentu.
druga trasa warszawa-rzeszów-warszawa, wyjazd koło 7 rano, ponad 3/4 drogi na klimie, dodatkowo jedna osoba na pokładzie, średnia prędkość 71 km/h, spalanie wg komputera 6.4, liczone pod dystrybutorem 6.8ltr/100 km. uważam że jak na takie gabaryty, i aerodynamikę przodu zbliżoną do cegły naprawdę nie jest źle, nadmienię że jeżdzę spokojnie,staram się zmieniać biegi wg wskazań komputera. w drodze powrotnej z gdanska na odcinku drogi ekspresowej koło nowego dworu maz. postanowiłem sprawdzić jak auto "idzie", udało mi się osiągnąć wg licznika 182 km/h wg nawigacji 178 km/h, gdyby odcinek był dłuższy może udało by się coś jeszcze "wycisnąć".pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: Zibi70 » 23 maja 2012, 11:31

yanekoktagon pisze:z tym "kalkulowaniem" na stacji może być różnie, ponoć nalewając wolno paliwo możemy zmieścić do zbiornika wiecej paliwa, zatem by mieć jako taką powtarzalność należało by nalewać nie tylko na tej samej stacji ale i z tego samego dystrybutora, mają one przecież różne ciśnienie wlewania paliwa.realnie nie sądzę by za każdym razem udało się zatankować dokładnie tak samo do tego samego momentu.

Generalnie racja ale... dolewając ręcznie (po odbiciu pistoletu) jesteś w stanie wycyrklować tak, by nalać dokładnie pod korek. Cała zabawa polega na tym, żeby poczekać aż powietrze ucieknie przewodem wlewu i dolewać wolniutko nawet na trzy dolewki. Uwzględniając możliwą bańkę powietrza w zbiorniku różnica w tankowaniu pod korek nie będzie większa niż 1 litr, to przy objętości całego baku wynosi mniej niż 2%. Czyli teoretycznie, realne spalanie wyliczyć można z błędem tej wielkości. Żeby było trudniej trzeba uwzględnić dokładność licznika kilometrów (wpływ ma na niego np. rozmiar opon), tu jest kolejne pole do błędów pomiaru (Homologacja dopuszcza zawyżanie prędkości). Realnie prędkościomierz a więc także licznik kilometrów podaje więcej niż rzeczywiście się jedzie albo przejechało. Błąd rośnie zwykle wraz ze wzrostem prędkości jaką się jechało. W zależności od modelu samochodu może wynosić i 10%.
Można sobie trochę uprościć życie i liczyć wg wskazań komputera w nawigacji - dużo większa dokładność (np w automapie jest taka opcja, w nawigacjach Pioneer - navtequ można doinstalować program liczący średnie spalanie i prowadzący statystykę).

yanekoktagon pisze:uważam że jak na takie gabaryty, i aerodynamikę przodu zbliżoną do cegły naprawdę nie jest źle,

Ładne określenie [hihihi]
Warto jednak wiedzieć, że współczynnik oporów powietrza [Cd] w nowej Sportage wynosi 0.37. Dla porównania w Peugeocie 306 wynosi... 0,36 a Hyundai'a i10 = 0,32 :galy:
Kolejna warta pamięci rzecz - opór powietrza nie jest stały - rośnie wraz ze wzrostem prędkości jazdy (+ ewentualnym wiatrem wiejącym od przodu). To częściowo wyjaśnia, dlaczego jadąc szybciej pali się więcej :)
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: SPALANIE SILNIKA 1.6 GDI ! Jak u Was?

Postautor: Zibi70 » 23 maja 2012, 11:44

(Nie wiem dlaczego , ale nie mogłem wyedytować poprzedniego postu).

Kilka informacji w bonusie:
- Zwiększenie prędkości z 50 do 100 km/h powoduje co najmniej czterokrotny wzrost oporu aerodynamicznego, który musi pokonać silnik.
- Wpływ na opór powietrza mają np. otwarte szyby, wystawione na zewnątrz ręce, uchylony szyberdach (jeżdżąc z dużymi prędkościami, bardziej opłacalne jest włączenie klimatyzacji i domknięcie wszystkich szyb). Co oczywiste, opór stawiają także dodatki - box dachowy, stopnie boczne, relingi, owiewki i wszelkie "dzindzioły" wystające poza obrys fury [hihihi]
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap