instalacja gazowa a GDI

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
wojtek 45
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 11 gru 2010, 19:46
Czym jeżdzę: ford mondeo 1.8,mazda 6 2.0

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: wojtek 45 » 29 sty 2012, 11:51

W silnikach z bezpośrednim wtryskiem benzyny nie da się całkowicie odciąć jej dopływu do silnika,choćby dlatego,że zadaniem paliwa jest także chłodzenie wtryskiwaczy.Regułą jest to,że nawet samochód z instalacją gazową spala i gaz i benzynę.W sumie zysk sięga zaledwie kilku procent wydatków na paliwo,więc montaż instalacji LPG się po prostu nie opłaca.Owszem jest firma która oferuje dobre rozwiązanie.Instalacja marki Vialle całkowicie eliminuje konieczność spalania benzyny a to dlatego że paliwo gazowe (nieodparowane!) podawane jest do silnika przy użyciu oryginalnych wtryskiwaczy do benzyny.Jedyny problem - montaż kosztuje około 10 tys.zł.Więc komu zwróci się taka inwestycja ?

skwiera10
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 02 gru 2010, 22:01
Czym jeżdzę: Kia sportage

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: skwiera10 » 29 sty 2012, 14:08

Do wojtek :) Otuż jest możliwość wyeliminiowania spalania benzyny poprzez podawanie gazu w fazie ciekłej :) dzieki temu uzyskamy chłodzenie wtryskiwaczy :)

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: mint » 29 sty 2012, 14:35

My przed kupnem rozważalismy, czy benzyna czy diesel, koszt diesla podobnie jak gazu około 10 tyś więcej, przy naszej jeździe około 20 tyś rocznie, zwrot po około 10 latach - w sytuacji gdy samochód będziemy uzytkować max 5 lat nie ma to najmniejszego sensu.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: marcinK » 29 sty 2012, 14:43

:):) Dokładnie takie same kalkulacje mam za sobą. Nawet kolor się zgodził :) chociaż ten wybór nie jest mój :(. I wersja "słabsza" - ale to na nawigację przeznaczyłem.
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: aBARTh » 29 sty 2012, 15:31

Ostatnio sam zgłębiałem temat LPG do GDI. Podobnie jak w TSI nie ma to najmniejszego sensu. Bo jak pisali przedmówcy podstawowa instalacja LPG do naszego GDI to koszt 5-6tys zł. Ale wtedy silnik spala i jedno i drugie, więc oszczędności są znikome. Chyba, że planujecie użytkować Sportka 100lat, a osobiście nie wierzę, że to auto dotrwa połowy tego wieku :)
Zaś montaż instalacji za 10 tys. zł wymusza spłacalność ok. 10 lat, a nie wierzę znów by ktokolwiek z nas trzymał go tyle.

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: soul » 29 sty 2012, 17:58

Prosta kalkulacja.
1 Barylka to 159 litrów
Kurs dolara to około 3.30pln za 1 dolara USD
Cena ropy na giełdzie to około 100USD za baryłkę
1 litr ropy to 2,12 pln
Z ropy robi się wiele rzeczy a najłatwiej wyestrachować etylinę-którą można uznać za odpad w rafinacji oleju napędowego.
Cena na stacji paliw w naszym karaju to około 6 pln więc prawie trzykrotność.
Zamieszanie w sprawie Iranu to według scenariuszy różnych expertów podwyżka ceny ropy do 150USD za baryłkę
Jak to przeliczyć przy zalożonym po wyżej kursie dolara to przełoży się to na około 9 pln na stacji paliw.
Teraz należy zadać sobie pytanie.
Czy warto założyc instalacje LPG czy też LPI i oszczedzać znaczne kwoty czy bać się gazu w aucie bo zniszczy silnik co jest możliwe przy zalożeniu, że tym autem bedziesz jeżdził do swojej śmierci a nie zakladane 5 lat.
Czemu 5 lat? Temu, że potrzeby się zmieniają, rzeczy się starzeją a i gusta również się zmieniają.
Silniki CVVT w KIA gazują się bardzo dobrze i jeżdzą bezproblemowo-wystarczy IV generacja wtrysku w fazie lotnej-koszt około 2500pln z lubryfikacją.
Ja obliczyłem, że w moim przypadku taka instalacja zwróci sie po 3-4 miesiącach.
Co do GDi to rynek nie lubi próżni więc niebawem bedzie rozwiązanie i tanie i satysfakcjonujące w technologi LPI.

Scenariusz hipotetyczny ale jaki bliski rzeczywistości.
Obrazek

krzpop
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:29
Czym jeżdzę: Hyundai i30 1.6CRDi 115km

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: krzpop » 29 sty 2012, 18:59

Ja wprawdzie posiadam Hyundaia IX35 ale to pokrewna "dusza" więc się wypowiem na temat instalacji LPG. Mam w silniku 2.0 i byłem zainteresowany instalacją gazową do momentu porozmawiania z dobrym znajomym z serwisu Hyundaia. Serwis oraz on osobiście montuje instalacje gazowe do wszystkich samochodów. Otóż ten znajomy odradził mi montaż instalacji gazowej ze względu na wypalanie gniazd zaworów. Jakiś czas temu zamontował instalację gazową z lubryfikacją do IX 35. Wóz jest na firmę i pomimo utraty gwarancji na silnik gość się uparł i już. Po 80 tyś głowica była do remontu. Koszt remontu z robocizną ok 1500zł i 4 do 5 dni w serwisie. W serwisie potwierdzili, że montaż instalacji = utrata gwarancji.

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: soul » 29 sty 2012, 19:52

Tak się dzieje jak jest zbyt uboga mieszanka-czyli oszczędności po maksach lub po prostu źle ustawiona mieszanka przez papraka.
Gorące powietrze a dokładnie zawarty w nim tlen nie spalony bo gazu za mało aby mniej go palił wyżera niestety jak kwas.
Obrazek

Zajonc
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 01 lut 2011, 12:32
Czym jeżdzę: KS III L 1,7CRDI, Clio II 1.2 16V, VTX1800C

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: Zajonc » 29 sty 2012, 22:44

wg starej zasady - silnik musi coś spalać, albo paliwo, albo zawory :lol:
Grafitowa eLżbieta 1.7 common rail, na dużych kołach i z pokazywaczem którędy jechać ;)

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: xxrobson20xx » 29 sty 2012, 22:51

pozostaje tylko czekac. W moim wypadku np gdybym mial samochod przerobiony na gaz to moze i wiecej bym jezdzil.

Awatar użytkownika
selva
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 23 lis 2010, 11:10
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 benzyna maści brąz 'M'

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: selva » 06 lut 2012, 11:19

Soul, że tak osobiście zapytam:
-Ty gazując Kie dobrowolnie "olałeś" gwarancję, prawda?
-A czy w związku z tym dalej na serwisy jeździsz do ASO?
-Kiedyś bodajże mówiłeś, że z własnymi częściami w ASO serwisujesz auto - czy bez problemu to się odbywa?
-Czy naprawy gwarancyjne typu lekka elektryka i inne drobnostki ASO Ci uwzględnia?

Dzięki
S.
_________________
Brązowy Sportage III 2.0 CVVT 4x4
_________________

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: soul » 06 lut 2012, 13:20

Na dzień dzisiejszy jeszcze nic nie zagazowałem.Wiem, że nawet jak zagazuje to gwarancji z automatu nie tracę a tylko w przypadku gdy taka modyfikacja będzie miała wpływ na zaistniała usterkę.
Mam hak który sam zakładałem, sam również dokładałem sterowanie radiem z kierownicy-a tu konieczność zdjecia poduszki i wymiany zwijacza.
Po tych modyfikacjach padło radio tzn. czasami samo się wyłączało aż w końcu zmarło, wymieniono bez problemu na nowe z gwarancji.
Części zawsze mam swoje od kilku lat włącznie z olejem. Nikt mi nie robił nigdy żadnych problemów bo
mam do tego prawo skoro ja za to płace. Zszedłem z kosztów przeglądu z prawie 1000pln średnio do max 600pln
Nikt mi żadnej gwarancji nie odebrał bo musi być ku temu powód- np. spalona wiązka na skutek niewłaściwego podłączenia instalacji od haka itd.
Obrazek

greeg25
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 wrz 2010, 11:02
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI Black Metalick ( S )

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: greeg25 » 24 lut 2012, 10:21

Kia Sportage 1.6 GDI Black

sowapl
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2012, 15:34
Czym jeżdzę: soul

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: sowapl » 29 lut 2012, 22:50

włączę się do dyskusji - 1.6 GDI nie gazowałbym zwykłą instalacją (padną wtryski benzynowe) a co do wtrysku gazu ciekłego - pierwszy "-" to wysoka cena (trzeba było by naprawdę dużo jeździć by się zwróciło), drugi "-" w Polsce szybko padają pompy ciekłego gazu. Sam mam Soula na LPG i żałuję że założyłem dopiero przy 30 tyś km.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: marcinK » 01 mar 2012, 00:09

Sowapl - zastanawiające to co piszesz. Dlaczego padną wtryski benzynowe, czy są jakieś inne niż w innych silnikach GDI. I drugie pytanie dlaczego Polska nie sprzyja pompom w instalacji na gaz ciekły. Chyba, już wiem - TO WINA TUSKA.
Odebrana po 178 dniach:)

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: ZygJe » 01 mar 2012, 01:12

Sowapl napisał o gazowaniu zwykłą (sekwencyjną) instalacją. Wtryski w GDI są chłodzone paliwem stąd pozbawione go padną. W instalacjach gazowych specjalnie do GDI oprócz gazu cały czas podawana jest benzyna - albo w krótkich wtryskach jako dodatek do gazu albo co któryś wtrysk zamiast gazu podawana jest benzyna. Tak czy siak taka instalacja jest sporo droższa zarówno w zakupie jak i w eksploatacji. Ideałem byłoby podawanie ciekłego gazu przez wtryski benzynowe, ale nie wiem czy ktoś coś takiego robi.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: marcinK » 01 mar 2012, 20:35

Odebrana po 178 dniach:)

sowapl
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2012, 15:34
Czym jeżdzę: soul

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: sowapl » 02 mar 2012, 08:18

zgadza się. pisałem o sytuacji zgazowania GDI zwykłą sekwencją. Zaś co do postu powyżej - jak pisałem robią instalację pod GDI ale koszta.....cóż...indywidualna sprawa każdego. Ja osobiście nie decydowałbym się w naszych warunkach. Ale to mój indywidualny pogląd. Uważam iż najlepszy pod LPG jest 2.0

Lorkovsky
Uzależniony
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2010, 21:17
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI Techno Orange XL

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: Lorkovsky » 02 mar 2012, 08:56

Do naszej kianki nie ma jeszcze tego typu instalacji.

greeg25
Bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 07 wrz 2010, 11:02
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI Black Metalick ( S )

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: greeg25 » 14 mar 2012, 14:34

Kia Sportage 1.6 GDI Black

biglu
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2012, 15:30
Czym jeżdzę: Kia sportage M 16GDI

Re: instalacja gazowa a GDI

Postautor: biglu » 01 kwie 2012, 09:37

witam kupiłem w marcu Kie SAportage 16GDI jakie było moje zdziwienie , że z gazem do niej jest taki problem :cry: [zly2] , jakby ktoś się orientował gdzie już zakładają to proszę o namiary , jkby ktoś juz miał założony to też proszę o sygnał, jestemciekaw jak się to sprawuje . Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych nabywców Sporage ))) Biglu


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap