Wyklejanie auta - zmiana koloru

Dział forum poświęcony szeroko pojętej kulturze dbania o auto z zewnątrz jak i wewnątrz. Dział prowadzi dealer firmy Meguiar's producenta środków do pielegnacji, które są sprzedawane sieciach sprzedaży marki np.MERCEDES BENZ jako własne produkty. Dzisiejsze zaawansowane lakiery wymagają kompletnej redukacji w temacie utrzymania lakieru na najwyższym poziomie
Zapoznaj się z felietonami , skorzystaj z rad i zrób udane zakupy. Detailing dla Twojego samochodu.
jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jungu » 22 lis 2021, 18:07

Witajcie, jestem nowy na forum i chciałem pochwalić się nowym nabytkiem.
Auto w oryginale prezentowało się tak:
Obrazek
Później przyszła kolej na pozbycie się chromów...
Obrazek
A na dzień dzisiejszy prezentuje się tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dołożyłem też srebrne progi z PCV spienionego i emblematy z plexi wycinanego laserem.

Obrazek

Co sądzicie o tak odmienionej Sportage?

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jarmk » 22 lis 2021, 18:20

Jak dla mnie bomba.. naprawdę, całkiem inne auto, fajnie.. :)
Kupiłem nie dawno czarną KS IV, jednak teraz trochę żałuję, że nie wziąłem białej..
Napisz coś więcej... ile zapłaciłeś za taki "zabieg" ? Jak to jest trwałe takie obklejanie ? Ile czasu trwa to obklejanie...?

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: damian94 » 23 lis 2021, 01:22

Jak dla mnie super! Szczególnie te dodatki z napisami.

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jungu » 23 lis 2021, 10:52

jarmk pisze:Napisz coś więcej... ile zapłaciłeś za taki "zabieg" ? Jak to jest trwałe takie obklejanie ? Ile czasu trwa to obklejanie...?

Całość wyklejałem sam, więc odeszły mi wszelkie koszty z usługami wyklejania i pozostał sam koszt folii czyli ok 500zł netto (biała folia wylewana do druku solwentowego) - zwykła biała wylewana do zmiany koloru kosztuje trochę więcej, a prawie niczym się nie różni.
Prowadzę od kilkunastu lat agencję reklamową i takie auta wyklejam średnio jedno w miesiącu. W tym przypadku auto wyklejałem 11 godzin na biało + ok 2 godziny elementy w czarnym połysku. Producent daje gwarancję na folię 7 lat, ale z doświadczenia wiem że folia wytrzymuje ponad 10 lat.

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jarmk » 23 lis 2021, 19:28

Dzięki za informacje. Ciekaw jestem jeszcze tylko jaki byłby orientacyjny koszt zmiany koloru auta.. ?
Widzę w necie jest na rynku trochę form zajmującymi się takimi usługami, ale nigdzie nie ma podanych cen, bynajmniej ja nie znalazłem, np. tu w moich okolicach..
https://www.artfolplus.pl/

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jungu » 23 lis 2021, 21:27

Już Ci piszę jak to wygląda przynajmniej w moim przypadku. Koszt folii wylewanej do zmiany koloru waha się w granicach 44-130zł m2, przy czym 44zł kosztuje biały i czarny mat/połysk, ok 70zł kosztują kolory w metaliku, carbony i folie z różnymi efektami koło 100zł za m2 (ceny netto). Trzeba pamiętać że folię kupuje się na metry bieżące a rolka ma 152cm.
W przypadku wyklejonej Kianki poszło 10,5mb czyli 16m2 - Jeśli bym brał normalną folię do zmiany koloru, a nie do druku to zapłaciłbym ok 880zł (brutto) za folię i ja biorę 70zł (netto) za m2 wyklejonej powierzchni z tym że każdy element obliczam w prostokątach - w tym przypadku wyszło by około 1190zł (netto) + klamki ok 25zł/szt, gril, ok 70zł, listwy ok 100zł - łącznie za całe auto jak bym miał robić dla klienta skasowałbym ok 2340zł.
Przykładowo cena mercedesa CLA w grafitowym metaliku 3300zł, mini coopera (bez dachu) w srebrnym metaliku 2400zł, renault megane na biały mat + czarne wstawki i czarny dach 2700zł. Jak by co mam sporo zdjęć wyklejonych przez mnie aut to mogę coś podesłać.
Jednak dużo zależy od folii, ja mam sprawdzonego belgijskiego producenta który nie ma zbyt drogich folii, a nie odbiegają jakościowo od tych bardziej znanych (3M, HEXIS, Arlon) a kosztują często połowę ceny.

jarmk
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 08 wrz 2018, 14:11
Czym jeżdzę: KS
Lokalizacja: Żuławy

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jarmk » 23 lis 2021, 21:42

Fajnie, dzięki za oświecenie... :)
Pojutrze będę w serwisie na wymianie oleju i spytam jak to się ma co do gwarancji, bo jakby była zachowana, to chyba bym się na wiosnę zdecydował na oklejenie.. :)

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jungu » 24 lis 2021, 11:10

Na 100 % nie ma to wpływu na gwarancję, dlatego że nie jest to żadna ingerencja w pojazd, jeśli coś było by nie tak to równie dobrze nie można by było zabezpieczać nowych aut foliami ochronnymi PPF. Nawet wartość pojazdu wzrasta przy autocasco.

clay
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: 12 wrz 2021, 19:03
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI wersja M

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: clay » 25 gru 2021, 15:42

Fajnie zrobione. Podoba mi się.
A jak wygląda sprawa gdy trzeba folie ściągnąć? Robisz to tylko ręcznie czy podgrzewasz? Czy lakier przy ściąganiu jest narażony na uszkodzenie?
Czy gdy zajdzie potrzeba zdjęcia folii np przez uszkodzenie albo jak chcesz zmienić układ kolorów to lakier pod zdjęta folia jest już innego koloru niż nie pokryty folią?
Myślałem o oklejeniu mniejszych powierzchni i wstawek.

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jungu » 26 gru 2021, 21:56

Jeśli folię trzeba ściągnąć najlepiej robić to gdy jest ciepło, ewentualnie grzać opalarką. Jeśli pod folią jest oryginalny lakier to nie ma ryzyka uszkodzenia lakieru, jeśli był malowany to wszystko zależy jak to było zrobione. Bo zdarzało się że był położony kiepsko bezbarwny i potrafił odpryskiwać wraz z folią. Jeśli chodzi o to czy pod folią coś się dzieje z lakierem to mogę zaprzeczyć... Pod folią nawet po kilku latach jest taki sam kolor lakieru jak w momencie wyklejenia, ale jeśli wyklejamy np. pół elementu a nie cały to może być po kilku latach różnica w lakierze bo na części nie wyklejonej lakier będzie płowiał od słońca itp. Jednak da się to wyrównać nawet zwykłą pastą polerską.

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: Karbulot » 31 gru 2021, 19:48

Ano ładnie wyszło, nie ma dwóch zdań. Ja w swojej myślę zapodać czarny dach, jak widziałem w wielu autach. Moja KIA jest czerwona, ale chciałbym coś na wzór Renówek - https://d-mf.ppstatic.pl/art/9o/x5/vzoy ... 1.1200.jpg . Tylko widziałem, że w Sportkach czarny dach kończy się jeszcze na górze, a jak chciałbym aby u mnie zachodziło na ten daszek z tyłu i obejmowało także przednie słupki. No i lakier na wysoki połysk, jak obecny, żadna tam satyna czy mat.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: gisio » 03 sty 2022, 19:44

O zgodę Kia na wykorzystywanie znaków towarowych to nawet nie będę pytał ;)
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jungu » 04 sty 2022, 10:52

Nie potrzebna zgoda bo znaki zostały wykorzystane w celach niezarobkowych. Więc nie ma tu mowy o prawach autorskich itp.

Awatar użytkownika
Karbulot
Uzależniony
Posty: 358
Rejestracja: 10 cze 2021, 17:25
Czym jeżdzę: Boltem :)

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: Karbulot » 07 sty 2022, 14:19

gisio pisze:O zgodę Kia na wykorzystywanie znaków towarowych to nawet nie będę pytał ;)

Eeeee, że co? Na swój samochód mogę sobie nakleić nawet gwiazdę Mercedesa i nikomu nic do tego. Dopóki nie zamierzam tym handlować, mogę sobie założyć jaki znaczek mi się podoba. To, że ludzie będą się śmiali to inna para kaloszy. Kiedyś widziałem kolesia, który sobie przymocował do Łady skrzydło GT z kartonu, a na kołach pomalował, że niby to ma tą cienką oponę na wielkich felgach.
A na cholerę mi jakiś podpis...?

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 744
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: gisio » 07 sty 2022, 16:12

Idąc Twoim tokiem rozumowania to na zakazie można bezkarnie parkować skoro stoją tam inne auta. Nic bardziej mylnego. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia egzekwowania prawa ale od tego są stosowne instytucje.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jungu » 07 sty 2022, 20:11

To są dwa różne zagadnienia. Pierwsze się tyczy tego co napisał Karbulot czyli wykorzystywanie już istniejących wyprodukowanych przez producenta logotypów i tu faktycznie można robić z tym co się chce no może z wyjątkiem obrażania itp. A druga kwestia to samodzielnie wyprodukowanie czyjegoś logotypu. Tutaj jeśli ma być wykorzystane w celach komercyjnych wymagana jest zgoda właściciela logotypu

guttti
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 18 sty 2022, 11:34
Czym jeżdzę: 1.6 sportage 3

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: guttti » 30 sty 2022, 20:17

Hmmm no ciekawe

Awatar użytkownika
tyka47
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 22 mar 2020, 14:57
Czym jeżdzę: 1.6 T-GDI Sportage IV (2020) v. L+Business Line+FUN

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: tyka47 » 01 lut 2022, 22:36

Mam pytanie do kolegi jungu:
Z tego co czytam, masz duże doświadczenie jeśli chodzi o folie.
Od jakiegoś czasu zastanawiam sie co zrobić z paskudnymi plastikami w bagażniku KS IV.
Rok użytkowania, a załapały sporo rys i otarć,
Ja jakoś intensywnie nie użytkuję auta, ale te boczki wyglądają już "zmęczone"
Pytanie: czy można podejść do oklejenia folią tych plastików?
Myslałem o folii carbonowej - jakiejś dobrej jakości, która połknie te wszystkie wygięcia bez zmarszczek i bąbli.
A może jakiś inny pomysł ?

Dla zobrazowania o co mi chodzi:
Obrazek
Uważajcie na ludzi którzy się nie śmieją - są niebezpieczni...

jungu
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2021, 17:30
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1.6 GDI + LPG
Lokalizacja: Turek

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: jungu » 03 lut 2022, 19:51

Niestety tych elementów nie wykleisz folią. Raz że są matowe i porowate czyli nie będzie się na tym trzymać folia, a dwa że pod folią i tak widać nierówności więc za dużo to Ci nie pomoże. Można natomiast kupić coś takiego jak flock - to taki meszek a'la zamsz z warstwą kleju. I wtedy możesz to zakamuflować.
Poszukaj allegro: Folia flock termotransferowa

Qulpina
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 03 lis 2022, 14:28
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDi XL

Re: Wyklejanie auta - zmiana koloru

Postautor: Qulpina » 31 sty 2023, 20:26

Hej hej, miałbym do Ciebie dwa małe tematy, mógłbyś odezwać się na priv, bo ja nie mogę jeszcze ;D


Wróć do „Detailing”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap