Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Dział forum poświęcony szeroko pojętej kulturze dbania o auto z zewnątrz jak i wewnątrz. Dział prowadzi dealer firmy Meguiar's producenta środków do pielegnacji, które są sprzedawane sieciach sprzedaży marki np.MERCEDES BENZ jako własne produkty. Dzisiejsze zaawansowane lakiery wymagają kompletnej redukacji w temacie utrzymania lakieru na najwyższym poziomie
Zapoznaj się z felietonami , skorzystaj z rad i zrób udane zakupy. Detailing dla Twojego samochodu.
Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Konik » 30 mar 2017, 07:48

czyzyk64 pisze:Może byś dał jakiś zestaw na lakier czarny.


Lakier czarny (i ciemny) z niewielką ilością swirli - śladów/mikrorysek od mycia, stan dobry
1. Mycie
Najlepiej myć "na dwa wiadra". W jednym woda z szamponem, w drugim woda do płukania gąbki/rękawicy z separatorem brudu.
Zestawy do mycia:
większy https://carchem.pl/pl/p/CarChem-Detaili ... wiadra/177
mniejszy https://carchem.pl/pl/p/CarChem-Detaili ... ochodu/176

2. Czyszczenie lakieru
Zajrzyj tu (są linki do produktów):
https://carchem.pl/pl/n/Co-to-jest-glinkowanie/18

3. Przygotowanie przed woskowaniem (zabezpieczeniem lakieru)
https://carchem.pl/pl/p/CarChem-Pre-Wax ... waniem/120

4. Wydobycie głębi lakieru, koloru, przyciemnienie
Do tego celu służą politury
https://carchem.pl/pl/p/CarChem-AIO-Car ... ca-AIO/122
lub
https://carchem.pl/pl/p/CarChem-AIO-PTF ... zczaca/121
Do ciemnych lakierów szczególnie ta z Carnaubą, ale i ta z PTFE (chemiczna nazwa mocnego polimeru znanego szerzej jako teflon) również.

4. Zabezpieczenie
Jestem zwolennikiem klasyki, czyli wosku.
https://carchem.pl/pl/p/CarChem-Carnaub ... auba-38/42
Szczególnie dobrze zgrywa z politurą Carnauba Glaze.
Można też stosować Nano Sealant - nadaje ładnej szklistości.
https://carchem.pl/pl/p/CarChem-Nano-Se ... lakieru/23
albo HydroCoat - świetnie kropelkuje.
https://carchem.pl/pl/p/CarChem-HydroCo ... hronna/116

5. Odświeżenie
Co 2-4 tygodnie dobrze jest odświeżyć powłokę. Do tego celu można wykorzystać np. HydroCoat w rozcieńczeniu z wodą.
https://carchem.pl/pl/p/CarChem-HydroCo ... hronna/116
lub
Quick Detailery i Quick Waxy
https://carchem.pl/pl/c/Quick-Deatailer%2C-Quick-Wax/8


Lakier czarny nowy (bez swirli, choć i tak przeważnie są)
Przy nowym aucie można pominąć punkt 2 i ewentualnie 3.


Wszelkie potrzebne akcesoria podpowiedziane są na dole każdej ze stron danego produktu.

Mam nadzieję, że komuś się przyda.

:)
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: czyzyk64 » 30 mar 2017, 10:45

:oki: Dzięki

morfeusz
Uzależniony
Posty: 206
Rejestracja: 05 mar 2013, 00:31
Czym jeżdzę: 1.6 XL

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: morfeusz » 30 mar 2017, 12:18

Sądzę że na pewno się przyda taki zestaw. Proponuję aby temat podwiesić w dziale aby był zawsze widoczny i zostawić możliwość pisania w tym wątku tylko konikowi aby mógł rozwijać "poradnik" bez zbędnych śmieci

Awatar użytkownika
11201mariusz
Nasz Człowiek
Posty: 575
Rejestracja: 05 lut 2013, 20:25
Czym jeżdzę: 1.6 GDI L Bialutka Dama
Lokalizacja: Sopot

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: 11201mariusz » 30 mar 2017, 14:03

Zarówno do białego jak i innych kolorów taki poradnik spowoduje zbędne pytania i zaśmiecania wątków - podpisuję się pod tym

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Konik » 13 sty 2020, 12:52

Zaktualizowałem pierwszy wpis. Rozszerzyłem o nowe auto, poprawiłem i zaktualizowałem linki.
[zlosnikok]
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: puder12 » 15 cze 2020, 15:12

Konik pisze:Zaktualizowałem pierwszy wpis.

Żeby nie tworzyć nowego wątku piszę w temacie dot. CZARNEGO LAKIERU.
Miałem to nieszczęście, że przejeżdżałem w miejscu gdzie świeżo malowano żółte pasy na czas robót drogowych. Po zakończeniu podróży zauważyłem na burtach nitkowe ślady farby. Nikłą część udało się zeskrobać paznokciem, niestety reszta solidnie przywarła do lakieru i plastiku na słupku B.

Jak pozbyć się tego paskudztwa?

farbka.jpg
farbka.jpg (346.48 KiB) Przejrzano 14362 razy

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Konik » 25 cze 2020, 18:06

Piszę ponownie, bo zniknęła moja odpowiedź. :shock:
Jeśli temat aktualny, to zastosowałbym CarChem Tar & Glue Remover https://carchem.pl/pl/p/CarChem-Tar-and ... lakieru/20 Oczywiście najlepiej jak najszybciej po zdarzeniu. Ewentualnie zapytałbym w dobrym sklepie z lakierami o odpowiedni zmywacz. Przy używaniu Tar & Glue trzeba dobrze zwilżyć ten żółty lakier, dać chwilę na rozpuszczenie i zebrać/zetrzeć miękką mikrofibrą. Mikrofibra raczej na straty. Należy delikatnie ścierać, bez mocnego dociskania, żeby nie rysować lakieru.

Swoją drogą, takie sytuacje warto zgłaszać od razu osobom malującym jezdnię, zgłaszać na Policję i do ubezpieczyciela.

Daj proszę znać czy udało się zmyć.
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: puder12 » 26 cze 2020, 18:16

A czy zastosowanie mógłby mieć Heavy Cut Compound ?

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Konik » 30 cze 2020, 08:23

Na pewno można spróbować. Pamiętaj, żeby przy pracy nie robić dużego nacisku. Lepiej więcej powtórzeń/ruchów okrężnych aplikatorem.
Daj proszę znać jakie efekty. :)
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

ever512
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2019, 12:11
Czym jeżdzę: KSIII 1,6 GDI L
Lokalizacja: Łańcut

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: ever512 » 24 lut 2023, 20:08

Mam pytanie czy CarChem Iron Remover Deironizer można użyć do umycia całego auta? Mam nalot na całej karoserii.

Awatar użytkownika
zibi06
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 16 gru 2022, 00:20
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 1.6 GDI XL
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: zibi06 » 26 lut 2023, 02:54

ever512 pisze:Czy CarChem Iron Remover Deironizer można użyć do umycia całego auta?

Ze strony CarChemu
Obrazek
Generalnie to nie jest środek do mycia całej karoserii. Ze względu na prawdopodobnie neutralne PH jest bezpieczny dla powierzchni pokrytych lakierem bezbarwnym, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Można je w jakiś sposób ewentualnie wykluczyć. Czy warto ?
ever512 pisze:Mam nalot na całej karoserii.

Moim skromnym zdaniem w pierwszej kolejności musiałbyś ocenić jakiego rodzaju jest ten nalot ponieważ "nalot nalotowi nierówny".
Nie wiem czy nalot na całej karoserii spowodowany jest drobinkami wbitego metalu, lotną rdzą czy pyłem z klocków hamulcowych. Mało prawdopodobne, ale taki ewentualny stan zależy od wielu czynników i wypada go ocenić w realu.
Nalot o którym piszesz może być spowodowany naturalnym/postępującym zużyciem powłoki lakierniczej lub po prostu wynikać z "jakości" pielęgnacji powłoki. Nic nie jest wieczne, ale w tym przypadku można temu raczej jakoś zaradzić (w mniejszym lub większym stopniu). Kwestia jaki efekt/działania jest/są satysfakcjonując-y/e. Jednemu odpowiada umycie "czymś tam", wysuszenie, nałożenie jakiegoś środka i wypolerowanie. Drugi woli poświęcić trochę więcej czasu i bardziej zadbać o lakier, jego przygotowanie i zabezpieczenie.
Dla jasności => Środki CarChem-u znam, używam i złego słowa o nich nie mogę powiedzieć.
Gdybym już musiał użyć Deironizera, to użyłbym o bardziej płynnej konsystencji i/ lub dedykowanego do lakieru bez jakichkolwiek zastrzeżeń/wykluczeń.
Najlepiej by było aby w kwestii Twojego zapytania wypowiedział się również autor tego tematu.

ever512
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2019, 12:11
Czym jeżdzę: KSIII 1,6 GDI L
Lokalizacja: Łańcut

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: ever512 » 26 lut 2023, 20:27

Dziękuję za podjęcie tematu. Ten nalot jest z pobliskiego zakładu przemysłowego. Tutaj nie mam wątpliwości, sprawdzałem na parkingu inne auta. To jest rodzaj nakrapianej czerwonej "żywicy", widać dobrze na plastikowych elementach, pod palcami wyczuwalne. Zima, warunki, wiadomo nie zwraca się tyle uwagi. Teraz po umyciu drogowego syfu, to pozostało.
Na środki Carchem złego słowa nie powiem bo używam. Dlatego pytam.

Awatar użytkownika
zibi06
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 16 gru 2022, 00:20
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 1.6 GDI XL
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: zibi06 » 27 lut 2023, 00:58

ever512 pisze:Dziękuję za podjęcie tematu. Ten nalot jest z pobliskiego zakładu przemysłowego. Tutaj nie mam wątpliwości, sprawdzałem na parkingu inne auta.

Może wiesz co produkuje/ czym może "śmiecić" ten zakład ?
ever512 pisze:To jest rodzaj nakrapianej czerwonej "żywicy", widać dobrze na plastikowych elementach, pod palcami wyczuwalne.

Spróbowałbym użyć Tar&Glue Removera.
Jest w ofercie CarChemu (w różnych opcjach pojemnościowych), jednakże z zastrzeżeniem aby wykonać próbę na niewidocznym elemencie plastikowym.
Bezpieczny dla plastiku będzie Elite Detailer Tar&Glue (smoła, żywica, soki z drzew), ale tego środka nie używałem. Forma żelu, neutralne PH.
Jesienią dokończyłem Auto Finesse Oblitarate Tar Remover-a. Z Resztkami smoły, asfalu czy jakiegoś ustrojstwa z drzew nie miałem problemu.
Ze względu na to, że nie wiadomo czym jest ta "żywica" via net trudno doradzić użycie jakiegoś konkretnego środka. Nie wiem na jakim jesteś etapie "zabawy" z detailingiem ale na początek szukałbym jakiegoś bezpiecznego środka dla plastików, chromu, itp.

Ps. Używając jakiegoś Tar&Glue Removera nie powinieneś dopuścić do tego aby wysechł na elemencie na który został nałożony.
Do ścierania użyj jakiejś tańszej m.fibry (najlepiej o jasnym kolorze=> jeżeli masz ciemny lakier na fibrze widać zebrany" brud" ) i przemyj wodą z dodatkiem szamponu czy APC o małym stężeniu, następnie przepłucz czystą wodą i wytrzyj do sucha.

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Konik » 27 lut 2023, 13:26

ever512 pisze:czy CarChem Iron Remover Deironizer można użyć do umycia całego auta? Mam nalot na całej karoserii.

Można.
Z zastrzeżeniem, o którym wspomniał zibi06, czyli można stosować na lakierze bezbarwnym. Ja stosowałem również na lakierze bez warstwy bezbarwnego i nic się nie działo, ale z ostrożności należy mieć na uwadze powyższe wskazanie producenta. Ponadto (jest również w treści na stronie produktu), cytuję: "Należy unikać kontaktu Iron Remover z chromem, elementami metalowymi oraz z powierzchniami lakierowanymi, które zostały naprawione punktowo (zaprawki lakiernicze) lub mają ubytki lakieru."

Iron ma za zadanie usuwać drobinki żelaza pochodzące z pyłu hamulcowego. Robi to, reagując z żelazem. Dlatego należy unikać kontaktu z powierzchniami, w których jest żelazo.

Drobinki żelaza na aucie zdarzają się też (sporadycznie) z innych źródeł niż pył hamulcowy. Mogą pochodzić z zakładów przemysłowych, w których tworzą się takie drobinki i wraz z wentylowanym powietrzem przedostają się do atmosfery, a następnie osiadają m.in. na autach.


W tym konkretnym przypadku nie wiem czym jest osad na lakierze. Co produkuje pobliski zakład przemysłowy?

ever512 pisze:To jest rodzaj nakrapianej czerwonej "żywicy"

Jeśli to jest żywica, to najprościej zmyć ją alkoholem, np. denaturatem. Ale zakład przemysłowy nie produkuje żywicy...

Ja w tym przypadku zacząłbym od glinkowania. Tu popełniłem obszerny opis: https://carchem.pl/pl/n/Co-to-jest-glinkowanie/18
Sprawdziłbym również Iron Removerem czy jest na lakierze żelazo. Info o tym jest w powyższym artykule.

zibi06
Dziękuję za zaangażowanie i podpowiedzi dla kolegi. [zlosnikok]
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

ever512
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 10 maja 2019, 12:11
Czym jeżdzę: KSIII 1,6 GDI L
Lokalizacja: Łańcut

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: ever512 » 27 lut 2023, 21:19

Koledzy, ten nalot jest z zakładu metalurgicznego. Z wiadomej przyczyny więcej nie napiszę. Napisałem "żywica" jako określenie kropek czerwonawego/rdzawego koloru. Czy to jest metaliczne? Najprawdopodobniej. Na czarnym lakierze to tylko pod palcem da się wyczuć, na plastikach, przy szybach widać dobrze. Pewnie zacznę od Citrus cleaner concentrate na mniejszej powierzchni. Oczywiście przy lepszej pogodzie. Jak nie pójdzie to spróbuję Tar&Glue Removera. Glinki nie próbowałem do tej pory. Czy to dobry pomysł?

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Konik » 28 lut 2023, 08:48

Jeśli najprawdopodobniejsze jest pochodzenie metalurgiczne, to zacząłbym od Iron Remover. Nie ma sensu stosowanie innych preparatów. Tzn. zmyją inne zanieczyszczenie - to ok, ale nie metaliczne. Trzeba jednak pamiętać, że zanieczyszczenia metaliczne z zakładów przemysłowych często są bardziej agresywne niż te z klocków hamulcowych. Widziałem auta, w których były wżarte w lakier tak duże cząstki metalu, że były wyczuwalne palcami jak drzazga pod skórą. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest lakierowanie auta i wymiana uszkodzonych elementów. Coraz częściej spotykam się też z tym, że takie zakłady zbierają oświadczenia od pracowników, że mają świadomość możliwości uszkodzenia auta jeśli będą parkować w pobliżu i, że nie wnoszą żadnych roszczeń.

Czy glinka jest dobrym pomysłem? Jeśli auto parkuje pod chmurką, glinka raz na 6 - 12 miesięcy jest jedynym środkiem, który usuwa wiele zanieczyszczeń, których nie ruszy nic innego.

Jakbyś potrzebował jeszcze podpowiedzi w temacie tych kropek, wrzuć dobre zdjęcia. Na ten moment nic więcej już nie jestem w stanie podpowiedzieć.
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Tom16v » 28 lut 2023, 23:21

Hej
A czym usunąć skutecznie wosk z czarnego plastiku chropowatego .

Awatar użytkownika
zibi06
Nowy
Posty: 20
Rejestracja: 16 gru 2022, 00:20
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 1.6 GDI XL
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: zibi06 » 01 mar 2023, 00:15

Tom16v pisze:A czym usunąć skutecznie wosk z czarnego plastiku chropowatego .

1. Używam APC ( All Purpose Cleaner). Mam koncentrat (innej firmy) który można używać bez rozcieńczania lub rozcieńczony.
Informacyjnie

Kod: Zaznacz cały

https://carchem.pl/pl/n/Jak-wyczyscic-biale-plamy-po-wosku-z-listew-i-zderzakow/12


2. Możesz spróbować IPA (alkohol izopropylowy) jeżeli "masz na stanie", ale niekoniecznie pomoże.

ever512 pisze:Citrus cleaner concentrate

Jeżeli posiadasz, to spróbowałbym od powyższego.

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Konik » 01 mar 2023, 09:16

Tak jak zibi06 napisał tu znajdziesz podpowiedź https://carchem.pl/pl/n/Jak-wyczyscic-biale-plamy-po-wosku-z-listew-i-zderzakow/12 Opisany środek do zmycia pozostałości wosku z plastikowych chropowatych listew i zderzaków nazywa się Traffic Film Remover https://carchem.pl/pl/p/CarChem-APC-Traffic-Film-Remover-Concentrate-101-TFR-Uniwersalny-srodek-czyszczacy-Koncentrat/22 To jest koncentrat. Można spróbować najpierw po rozcieńczeniu np. 1:3 (TFR:woda), a jak nie, to koncentratem. Stosuj rękawice gumowe, nie wdychaj rozpylonego produktu, spłucz wodą po użyciu. Działa znakomicie. Przy okazji odkryliśmy, że zmywa świetnie sadzę z szyb kominkowych. Nawet taką grubą i przypaloną.
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: puder12 » 20 mar 2023, 20:13

Konik pisze:Przy okazji odkryliśmy, że zmywa świetnie sadzę z szyb kominkowych. Nawet taką grubą i przypaloną.

Maciej, a co doradzisz do usunięcia nalotu z szyby przedniej, jaki powstaje po korzystaniu z płynu do spryskiwaczy kupowanego na Orlenie. Niestety nie mam wyjścia - karta flota tylko na Orlen.
Nowe pióra wycieraczek nie rozwiązały problemu.

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Pielęgnacja czarnego/ciemnego lakieru

Postautor: Konik » 22 mar 2023, 09:03

Nie bardzo wiem o jakim nalocie mowa. Możesz coś więcej napisać? Może foto? Jeśli da się to uchwycić. Albo zadzwoń do mnie, może będzie łatwiej i szybciej. Nr tel. wysyłam w PW.
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com


Wróć do „Detailing”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap