Sztuka woskowania

Dział forum poświęcony szeroko pojętej kulturze dbania o auto z zewnątrz jak i wewnątrz. Dział prowadzi dealer firmy Meguiar's producenta środków do pielegnacji, które są sprzedawane sieciach sprzedaży marki np.MERCEDES BENZ jako własne produkty. Dzisiejsze zaawansowane lakiery wymagają kompletnej redukacji w temacie utrzymania lakieru na najwyższym poziomie
Zapoznaj się z felietonami , skorzystaj z rad i zrób udane zakupy. Detailing dla Twojego samochodu.
Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Sztuka woskowania

Postautor: Konik » 07 lis 2012, 19:14

Co robiłeś źle? Napisz, może nie było tak źle...

Zawsze warto zapytać, chętnie podpowiem. Pytania są też dla mnie inspiracją i motorem do napisania nowych tematów. Łatwiej i przyjemniej się pisze jak się wie, że ktoś tego potrzebuje i na to czeka. [zlosnikok]
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

Awatar użytkownika
mariuszeks
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 21 lis 2011, 21:02
Czym jeżdzę: KS 1,6 GDI/L/D2A/SRK....
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Sztuka woskowania

Postautor: mariuszeks » 07 lis 2012, 20:17

OKi, Konik a co polecasz na zimę (sól, itp.), oferta jest szeroka ale... lepiej podpytać fachowca. :D

bbal
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 21 lis 2011, 10:53
Czym jeżdzę: 1,6 XL

Re: Sztuka woskowania

Postautor: bbal » 07 lis 2012, 21:39

Konik pisze:Co robiłeś źle? Napisz, może nie było tak źle...

Zawsze warto zapytać, chętnie podpowiem. Pytania są też dla mnie inspiracją i motorem do napisania nowych tematów. Łatwiej i przyjemniej się pisze jak się wie, że ktoś tego potrzebuje i na to czeka. [zlosnikok]

Miałem głównie na myśli metodę palca. Bożesztymoj co te małolaty wypisują na ten temat. Np w beemce należy położyć wosk na przednich blotnikach. Następnie należy przystąpić do polerki pierwszego, który był woskowany. .. itd. Ale już np kombinacja drzwi, dachu czy maski to szczyty wtajemniczenia. Bez flaszki nie załapiesz. Az tu nagle taki banał. Użyj palca. Łapiesz co mam na myśli?

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Sztuka woskowania

Postautor: Konik » 07 lis 2012, 21:47

bbal
:rotfl:
Palec - gratis!
:bigok:

mariuszeks
A możesz zapodać fotkę auta? Będzie mi łatwiej doradzić.
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Sztuka woskowania

Postautor: michal55yh » 07 lis 2012, 23:31

mariuszeks pisze: na zimę (sól, itp.)

Na tego typu warunki bardzo polecanymi woskami w grupie detalingowej są FINISH KARE 1000P HI TEMP PASTE WAX lub COLLINITE 476. Z oferty Megsa też czasami się przewijają produkty polecane na zimę, lecz na tą chwilę nie przebija owych dwóch produktów.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

Awatar użytkownika
mariuszeks
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 21 lis 2011, 21:02
Czym jeżdzę: KS 1,6 GDI/L/D2A/SRK....
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Sztuka woskowania

Postautor: mariuszeks » 08 lis 2012, 20:41

Konik pisze:bbal
A możesz zapodać fotkę auta? Będzie mi łatwiej doradzić.


W załączeniu Wesoła Pomarańczka [hihihi] oraz link
viewtopic.php?f=15&t=1576
Załączniki
P1050240.JPG
Widoczek na pewne wzgórze...

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Sztuka woskowania

Postautor: Konik » 09 lis 2012, 01:07

Zajefajny kolor!*

Temat: zabezpieczenie auta na zimę.
Auto około półroczne, lakier metalic, elementy z tworzyw nielakierowanych, elementy gumowe (uszczelki, opony), felgi aluminiowe lakierowane, elementy metalowe ze stali nierdzewnej lub chromowanej, tworzywa klarowne (reflektory, lampy).

Zabezpieczenie auta na zimę, to przede wszystkim zabezpieczenie przed solą, błotem, mrozem, wodą wnikającą w mikropory różnych elementów, która po zamarznięciu niszczy je. W skrócie, chodzi o stworzenie powłoki, która odizoluje nasze auto od czynników, które niszczą, matują, utleniają, odbarwiają lakier, tworzywa i pozostałe elementy. Można to zrobić dobrze, albo... jeżeli ma być to zrobione tak sobie, to szkoda czasu i pieniędzy.

Zacząć należy od dokładnego umycia samochodu. Być może należałoby wyglinkować lakier. To trzeba ocenić indywidualnie. Jeżeli po umyciu lakier przy przesuwaniu po nim jest całkowicie gładki - nie trzeba glinkować. Jeżeli wyczuwamy "szorstkość", trzeba glinkować. Glinkowanie pozwoli dokładnie oczyścić lakier i dobrze go przygotować na aplikację wosku. Im lepsze przygotowanie lakieru i dokładniejsza (oraz prawidłowa) aplikacja wosku, tym trwalsza powłoka ochronna.

Jakie produkty?

Mycie
Szampon z neutralnym pH, czyli dowolny z oferty Meguiar's. Polecam: szampon z odżywkami do lakieru lub syntetyczny szampon polimerowy z woskiem carnauba

Usuwanie smoły
Jeżeli na lakierze znajdziemy drobinki smoły najlepiej usunąć je za pomocą tego środka

Glinkowanie
Zestaw do glinkowania lub glinka + Quik Detailer, czyli poślizg dla glinki + ściereczka z mikrofibry

Zabezpieczenie lakieru
Zimą najlepiej sprawdzą się sealanty, czyli syntetyczne woski polimerowe. Są trwałe, bardzo dobrze wiążą się ze strukturą lakieru, skutecznie chronią przed warunkami zimowymi. Wybór wosku w płynie lub wosku w paście jest kwestią indywidualnych preferencji. Oba mają identyczny skład, wydajność, skuteczność, aplikują się równie łatwo. W zestawie - ściereczka z mikrofibry + aplikator. Wosk warto również zaaplikować na progi, słupki i inne elementy - szczególnie w miejscach styku z uszczelkami. Pozwoli to ograniczyć przymarzanie uszczelek.

Zabezpieczenie tworzyw sztucznych i gumy (uszczelki)
Do zewnętrznych (i wewnętrznych również) tworzyw nielakierowanych świetnie się sprawdzi żel Ultimate Protectant - zobacz filmik.

Zabezpieczenie felg
Felgi po dokładnym umyciu, usunięciu smoły, pyłu hamulcowego, wyglinkowaniu (zależnie od potrzeb) dobrze jest zabezpieczyć woskiem syntetycznym. Tym samym co lakier - j.w. Do usunięcia pyłu hamulcowego może być potrzebny środek do czyszczenia felg.

Zabezpieczenie opon
Środek do pielęgnacji opon w żelu lub w sprayu. Aplikacja według gustu.

Zabezpieczeniu chromu, aluminium
Środek do czyszczenia, polerowania i ochrony chromu lub pasta do czyszczenia, polerowania i ochrony aluminium - bardzo dobrze sprawdza się przy chromie, stali nierdzewnej i innych metalach. Jeżeli elementy chromowane nie wymagają czyszczenia i polerowania, można je zabezpieczyć przed warunkami zimowymi za pomocą wspomnianego wyżej wosku - tego do lakieru.

Zabezpieczenie reflektorów, lamp
Do zabezpieczenia reflektorów i lamp przed solą, promieniowaniem UV i innymi czynnikami dobrze jest użyć Headlight Protectant. Można też zastosować wspomniany przy lakierze syntetyczny wosk polimerowy Ultimate Wax. Trzeba jednak pamiętać, że formuła wosku opracowana została dla lakieru, a dla klarownych tworzyw sztucznych opracowany został Headlight Protectant.

Byle do wiosny. [zlosnikok]



*Dzień bez wazeliny, to dzień stracony. ;)
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

Awatar użytkownika
mariuszeks
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 21 lis 2011, 21:02
Czym jeżdzę: KS 1,6 GDI/L/D2A/SRK....
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Sztuka woskowania

Postautor: mariuszeks » 09 lis 2012, 08:05

Serdeczne Dzięki
Pozostaje tylko... zakup, podwinąć rękawy... i do roboty. [hihihi]

* :oki:

fosek
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 13 lut 2011, 18:15
Czym jeżdzę: 2.2 di acenta

Re: Sztuka woskowania

Postautor: fosek » 09 lis 2012, 12:47

Konik, jak według Ciebie długo utrzyma się Ultimate Liquid wax położony na kijance która po położeniu wosku była raz myta aktywną pianą ph neutral od valet pro a teraz będzie myta przez całą zimę na bezdotyku z pełnymi programami ?

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sztuka woskowania

Postautor: xxrobson20xx » 09 lis 2012, 12:48

fosek do 1 mycia :)

fosek
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 13 lut 2011, 18:15
Czym jeżdzę: 2.2 di acenta

Re: Sztuka woskowania

Postautor: fosek » 09 lis 2012, 12:50

E tam xxrobson po umyciu pianą i szamponem wosk jeszcze leży i kropelkuje nie wiem jak będzie po bezdotyku.

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Sztuka woskowania

Postautor: Konik » 09 lis 2012, 13:34

fosek
Z założenia nie wypowiadam się na temat produktów, których nie znam. Aktywna piana usuwa warstwę wosku. Jednak szampon, o który pytasz ma neutralne pH, więc nie powinien usuwać wosku.

Wujaszek google po wpisaniu hasła: aktywna piana wypluł sporo wyników. Wbiłem się w pierwszy lepszy związany z tematem i znalazłem taką oto uwagę:
"Nie dopuscic do wyschniecia rozpuszczonego preparatu. Nie uzywac do mycia blyszczacego aluminium. Na powierzchniach wrazliwych na dzialanie alkaliów nalezy przeprowadzic próbe w miejscu niewidocznym, celem unikniecia uszkodzenia powierzchni. Nie mieszac z innymi srodkami. Chronic przed dziecmi. Nalezy unikac stosowania srodka na nagrzanych i naslonecznionych miejscach. Nie dopuscic do wyschniecia preparatu na karoserii,"
O czymś to świadczy.

Nie wiem też, czym są pełne programy na myjniach bezdotykowych, bo co myjnia, to inna chemia. Najczęściej jest tak, że na szybkich myjniach stosowana jest silna, agresywna chemia, żeby szybko "umyć" i szybko skasować. Mój dziadek, użytkownik Corsy z czerwonym lakierem (bez lakieru bezbarwnego) spiesząc się, skorzystał z takiej własnie szybkiej myjni. Lakier cały zmatowiał, pokrył się białym nalotem, który usunęliśmy dopiero za pomocą mechanicznego polerowania.

Jakbyś miał ochotę stosować pianę do mycia auta, a jednocześnie bardzo dobry szampon (przy okazji bardzo wydajny i ekonomiczny) polecam produkt przeznaczony dla profesjonalistów, dla dobrych myjni samochodowych, czyli Meguiar's Hyper Wash lub Meguiar's Shampoo Plus - zobacz filmiki.

Przy myciu tymi szamponami lub jakimkolwiek z oferty Megsa, wosk Ultimate Wax (czy to w płynie, czy w paście) utrzyma się na karoserii około 2-4 miesiące. Znam przypadki, że i dłużej. To zależy od wielu czynników. Tak, czy inaczej wosk jest bardzo wydajny i warto odświeżyć jego warstwę raz na kwartał. Szczególnie przed i po zimie.
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sztuka woskowania

Postautor: xxrobson20xx » 09 lis 2012, 14:00

bylo juz kiedys o tym :) ze na myjniach bezdotykowych wosk wytrzyma do 1 mycia niestety ;/ dlatego dalem se spokój z woskowaniem samochodu... brak garazu, wlasnego podwórka itd..

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Sztuka woskowania

Postautor: Zibi70 » 09 lis 2012, 15:02

Konik pisze:Aktywna piana usuwa warstwę wosku. Jednak szampon, o który pytasz ma neutralne pH, więc nie powinien usuwać wosku.


Jeśli mówimy o aktywnej pianie - ValetPRO Neutral Snow Foam to...
pH Neutral Snow Foam to legendarna piana aktywna ValetPRO, która szybko stała się prawdziwym bestsellerem wśród detailerów w Anglii, jak i całej Europie. pH równie idealnie 7 oraz nowoczesne środki czyszczące zapewniają bezpieczeństwo dla wosków i sealantów, a przy tym wysoką skuteczność mycia nawet z ciężkich zabrudzeń.

Najbezpieczniejsza piana aktywna na rynku
* pH równe idealnie 7
* Bezpieczna dla wosków, sealantów i powłok kwarcowych
* Zapewnia wyjątkowo gęstą i długo utrzymującą się pianę
* Skutecznie czyści z zabrudzeń drogowych
* Przyjemny zapach umila pracę

Inna sprawa, że na stronie dystrybutora podają informacje, że standardowe stężenie piany to 1:25 > 1:35.
Oprócz tego piszą: "Mycie felg zabezpieczonych woskiem – stosuj rozcieńczenie od 1:20 do 1:10. Spłucz felgę wodą w celu usunięcia luźnego brudu, następnie spryskaj roztworem piany pH Neutral, pozostaw na chilę, w razie potrzeb użyj pędzli i szczotek do felg, po czym spłucz myjką."

A ja bodajże na opakowaniu wyczytałem, że do karoserii zabezpieczonych woskiem zaleca się rozcieńczenie 1:400 [zdziwiony]
Nalałem więc 1,5 l. wody do pianownicy i odrobinkę preparatu (na oko - nie chciało mi się liczyć ile kropel potrzeba na 1,5 l) ;)
i...
Faktycznie poszła piana :shock: Może nie tak mięsista jak przy 1:35 ale prawdziwa piana.
Uczciwie jednak dodam, że jeśli ktoś liczy na to, że samą pianą umyje samochód to eee... no jest w błędzie [hihihi]
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Sztuka woskowania

Postautor: michal55yh » 09 lis 2012, 15:44

Bo pianą auta się nie myje. Ona służy do rozmiękczenia brudu nagromadzonego na aucie, aby szamponem łatwiej było myć.

xxrobson20xx pisze:na myjniach bezdotykowych wosk wytrzyma do 1 mycia

Zapewne mówisz o woskach kładzionych na mokro po myciu na myjniach lub tych z marketu itp. One owszem, pierwszy deszcz spłukuje je. Spróbuj przygotować sobie powierzchnię tak, jak jest w tym wątku napisane, położyć dobry wosk (ja jednak na zimę zalecałbym Colli) a zdziwisz się, co one wytrzymują. Na poprzednim aucie leżał ok 5 miesięcy, tyle, że tylko kilka razy w zimę był myty.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sztuka woskowania

Postautor: xxrobson20xx » 09 lis 2012, 23:53

ale ja mowie o normalnym wosku taki jak polecacie i potem pojechac z nim na bezdotykowa myjnie przy markecie. Wtedy on tez nie oprze sie marketowej pianie.

Awatar użytkownika
Konik
CarChem Polska
Posty: 532
Rejestracja: 09 cze 2012, 22:11
Czym jeżdzę: Soul 1,6 CRDI Mate Java Brown
Lokalizacja: Konin

Re: Sztuka woskowania

Postautor: Konik » 10 lis 2012, 02:05

xxrobson20xx pisze:Wtedy on tez nie oprze sie marketowej pianie.

Tak jak i lakier... i aluminium... i tworzywa...

Mercedes 126 SEC.JPG
Mercedes 126 SEC - listwa po aktywnej, agresywnej pianie
Producent separatorów brudu do wiader detailingowych Grit Shield® gritshield.com


Wróć do „Detailing”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap