wentylator chłodnicy nie załącza się

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage.
marek230482
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 28 gru 2017, 22:02
Czym jeżdzę: Sportage I, 4WD, 2.0 16v

wentylator chłodnicy nie załącza się

Postautor: marek230482 » 06 sty 2018, 18:51

Po paru mocniejszych dzikowaniach w terenie zauważyłem, że temperatura silnika mi się podnosi ponad normę. Dzisiejsza inwentaryzacja wykazała, że nie załącza się wentylator na chłodnicy. Rozebrałem parę rzeczy, zajrzałem tu i tam.
Wentylator jest sprawny, załącza się po podaniu napięcia jak i włączeniu AC (klima choć nie chłodzi to wentylator załącza). Wiązki i ścieżki na przednim pasie są ok, przestrzeliłem je, ale dalej nie wiem co sprawdzać.
Czy dysponuje ktoś schematem elektrycznym układu sterowania wentylatorem? Który czujnik (gdzie on jest) załącza wentylator?
Na termostacie jest dwupinowy czujnik który "może" jest od tego (na pewno nie od temp na blacie) ale nie wiem jak go sprawdzić czy to ten i czy jest dobry. Na wtyczce multimetr pokazuje, że ma przejście z wentylatorem na obu pinach (więc to nie jest bezpośrednie połączenie).
Tak więc jestem w martwym punkcie.

marek230482
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 28 gru 2017, 22:02
Czym jeżdzę: Sportage I, 4WD, 2.0 16v

Re: wentylator chłodnicy nie załącza się

Postautor: marek230482 » 30 sty 2018, 00:29

Teoria z innego forum. Żaden czujnik nie odpowiada za wentylator. On jest na sprzęgle wiskotycznym które prawdopodobnie mi pada.
Gorzej, że jeżeli to prawda to w trudnym terenie i tak to nie spełni oczekiwanej roli. Będzie trzeba dołożyć wentylator z termostatem.

marek230482
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 28 gru 2017, 22:02
Czym jeżdzę: Sportage I, 4WD, 2.0 16v

Re: wentylator chłodnicy nie załącza się

Postautor: marek230482 » 10 kwie 2018, 16:23

Problem zażegnałem ostatecznie. Zamontowałem elektrowentylator.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap