Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Baza wiedzy i opinie dotyczące silnika. Raporty awaryjności i spalania.
zbigjed
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2013, 23:27
Czym jeżdzę: KIA 2.0 CRDI 136KM
Lokalizacja: Warszawa

Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Postautor: zbigjed » 20 maja 2013, 00:28

Witam. Od kilku dni mam KIA 2.0 CRDI 136KM, 2,5-letnia, przebieg 58000. Przed zakupem możliwie dokładnie sprawdziłem stan techniczny (pełna diagnostyka, podłączenie do kompa. kilka jazd próbnych). Po zakupie zauważyłem pewne nieprawidłowości, których raczej wcześniej nie mogłem stwierdzić, wyszły przypadkowo.
1. Przy nagłym gwałtownym hamowaniu wymagającym zatrzymania pojazdu (np. jadę dość szybko i następuje zmiana świateł na skrzyżowaniu) pojazd zwalnia, a w momencie zatrzymania lub wolnego toczenia się silnik gaśnie.
- nie świeci się żadna kontrolka, podłączenie do komputera nie pokazuje żadnych błędów,
- praca silnika jest normalna, żadnych stuków czy innych niepokojących dźwięków, żadnego dławienia, równa praca w całym zakresie,
- przy nagłym gwałtownym hamowaniu, ale nie wymagającym zatrzymania się np. gwałtowne zwolnienie ze 120 do 30 km/h jest OK, silnik nie gaśnie,
- nie ma znaczenia czy silnik jest zimny czy rozgrzany,
- świece są OK, samochód pali na dotyk, ani razu nie musiałem kręcić dłużej niż ułamek sekundy, zawsze za pierwszym razem.
Wymieniłem filtr powietrza (był jak to mówią mechanicy "zabity"), powinien zostać wymieniony przy 45tys. km.
Trochę pomogło, bo aby silnik zgasł musi być naprawdę gwałtowne depnięcie na hamulec.
Ponadto wydaje mi się, że im więcej paliwa w baku tym zjawisko to rzadziej występuje (ale nie jestem pewien - jeszcze nie miałem jak przetestować).
Mechanicy nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać, twierdzą, że może dostawać się "lewe" powietrze, bo jak filtr był "zabity" to silnik mógł "szukać" powietrza.
2. Z okolic baku z paliwem słychać cykanie tak jak wskazówkowego zegarka tylko z większą częstotliwością. Mechanik twierdzi, że to normalna praca pompy paliwa. która załącza się, gdy paliwo w baku spadnie poniżej danego poziomu. Fakt, że owo cykanie słychać jak wracam z dłuższej trasy (więc poziom paliwa spadł po drodze). Ale po wyłączeniu silnika i odczekaniu kilkudziesięciu minut, a następnie włączeniu silnika "cykania" nie ma, chyba że pompa załącza się dopiera po jakimś czasie. Czy praca pompy paliwa jest słyszalna?
3. Zauważone drżenie auta przedstawię w tematach UKŁAD NAPĘDOWY - jeszcze testuję.

Bardzo proszę o opinie, bo obawiam się, że jak pojadę do ASO, wymienią mi "na oko" kupę części a nie koniecznie zjawiska te ustaną.

lukasgo
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 23 sie 2011, 21:08
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2,0 crdi 113KM Tour+
Lokalizacja: Rybnik/Wrocław

Re: Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Postautor: lukasgo » 24 lip 2013, 00:25

Witaj!

Najlepiej zajrzeć do baku przy małej ilości paliwa - może masz tam jakieś zanieczyszczenia, które utrudniają prawidłową pracę pompki i stąd ten niedobór paliwa przy hamowaniu, który prowadzi do gaśnięcia silnika. Polecam zapoznać się z tematami na forum hyundaia - posiadacze tucsona tez skarżyli się na ten problem, ale tam wina leżała raz po stronie pompy common rail, raz jakiś czujnik ciśnienia paliwa wariował - z tym, że było to widać jako błąd po podpięciu pod komputer. Dlatego tez, jeśli nie znajdziesz nic niepokojącego w baku i masz nowy filtr paliwka, a objawy nadal będą się pojawiać - konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym komputerowa.

pozdrawiam

parasit
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 19 lis 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CDR

Re: Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Postautor: parasit » 19 lis 2014, 12:50

Wiem że temat jest już dość stary, ale mam bardzo podobne objawy i może problem udało się jakoś rozwiązać?
U mnie takie sytuacje pojawiają się gdy jest mniej niż 1/4 baku, przy gwałtowniejszym hamowaniu, czy też ostrym zakręcie, silnik po prostu gaśnie jakby nie miał paliwa.
Zauważyłem, że im mniej paliwa, tym jest gorzej, raz czy dwa zdarzyło mi się, że przy zapalonej "rezerwie" gasł podczas skrętu 90 stopni z naprawdę niewielką prędkością...

O co chodzi? Jakoś bak jest kiepsko przemyślany?

P.S. Samochód był sprawdzany u mechaników (2 różnych) i poza tym że raz raz pojawił się błąd związany z EGR, który przy drugim sczytywaniu już nie wystąpił. Komputer nie zgłasza innych problemów.

STRUS_1
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 02 lut 2014, 00:06
Czym jeżdzę: 2.0CRDi 140PS 4x4
Lokalizacja: Boguszów-Gorce

Re: Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Postautor: STRUS_1 » 19 lis 2014, 17:51

Cześć! Zacząłbym od wyczyszczenia filtrów siatkowych na pompie paliwa i drugim ujęciu paliwa.Jak-temat już wałkowany na forum "Gwiżdżąca pompa paliwa". Sprawdź ,czy przewody nie są popękane i czy mają szczelne połączenie...Być może masz przytkany przelot z drugiej części baku... Sprawdź,czy pompa jest cały czas zanurzona w paliwie. Tomek

Bastifunky
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2018, 23:51
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 CRDi 2006 AWD

Re: Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Postautor: Bastifunky » 21 lis 2018, 00:00

Witam, wiem że post pojawił się dość dawno ale mam identyczny problem tzn. przy 1/4 baku przy gwałtownym hamowaniu lub ostrym skręcie w lewo silnik gaśnie jakby odcinało dopływ paliwa. Czy udało się zdiagnozować i rozwiązać problem?

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Postautor: diselboy » 21 lis 2018, 09:18

filtry Panowie, filtry. i ciśnienie paliwa ewentualnie.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Tomiza
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2019, 22:42
Czym jeżdzę: 2.0 crdi

Re: Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Postautor: Tomiza » 25 sty 2019, 13:02

niekoniecznie filtry, też mam ten problem i czyscilem bak z racji tego że Kia ma malowane baki, po czyszczeniu było ok przez miesiąc i problem znowu się pojawił, kolejna wymiana filtrów i nawet pompy, bak czysty a problem pozostaje, mechanicy sami nie wiedzą co się dzieje... Jeśli ktoś znalazł usterkę proszę o odp.

parasit
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 19 lis 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CDR

Re: Gaśnie przy nagłym hamowaniu, "cykanie" pompy paliwa

Postautor: parasit » 07 lut 2019, 18:12

U mnie pomogła wymiana pompy, okazało się że jakiś "geniusz" założył pompę 0,5 bara zamiast 1,5 jak powinno być. A że nie pasowały rurki to zrobił przelotkę na dętce od roweru.
Co gorsza "mój" mechanik (już do nich nie jeżdzę) za pierwszym razem wymienił na taką samą. Dowiedziałem się o tym jak kolejnego dnia samochód nie odpalił i dopiero po awanturze wstawili właściwą. Do tej pory nie dostałem zwrotu kasy za niewłaściwą pompę i lawetę, ale to inna historia.
Tak czy inaczej raczej to kwestia pompy, w tym roku wymieniłem Sportage'a na Niro i przy okazji wyceny w salonie dowiedziałem się że w tych modelach non stop były problemy z pompami i to jedna z częstszych awarii.


Wróć do „SILNIK”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap