Wał napędowy

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
mmarecki
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 10:32
Czym jeżdzę: Sportage 2004 2.0
benzyna+gaz

Wał napędowy

Postautor: mmarecki » 27 paź 2017, 13:22

Mam do szanownych forumowiczów pytanie, czy w modelu z 2004 roku jest możliwość jazdy samochodem z wymontowanym wałem napędowym?
Mechanik potwierdził zużycie łożyska w podporze wału, z tego co udało mi się doczytać to w modelach z początku produkcji podpora wału nie występuje jako część zamienna, tylko z całym wałem.
Chciałbym sprawdzić czy szum ustąpi po wymontowaniu wału, tylko pytanie czy do czasu zregenerowania lub wymiany na inny jest możliwość jazdy bez wału napędowego. Macie wiedzę w tym temacie?

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wał napędowy

Postautor: Owca007 » 27 paź 2017, 13:29

Pojedzie.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

mmarecki
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 14 sty 2016, 10:32
Czym jeżdzę: Sportage 2004 2.0
benzyna+gaz

Re: Wał napędowy

Postautor: mmarecki » 27 paź 2017, 21:36

Dzięki za odpowiedź.
Po dzisiejszej wizycie u mechanika: wał wymontowany, samochód jeździ, w środku błoga cisza.
Dla zainteresowanych wbrew temu co wyczytałem i czego dowiedziałem się w serwisie kia po podaniu nr vin stwierdzono, że podpora wału nie występuje jako oddzielna część tylko z całym wałem napędowym ( Pan w serwisie podał cenę 3500 netto).
Tak informacyjnie, dziś po zdemontowaniu wału, bez zbytniego wysiłku dało się oddzielić podporę od wału.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wał napędowy

Postautor: Owca007 » 27 paź 2017, 21:55

Da się przecież rozpinasz wał, zdejmujesz podporę z łożyskiem wkładasz nowe i tyle tak samo jest w 3 też zmieniłem bo miałem wątpliwości i miałem rację. Jakby był stały napęd to by nie pojechała ale to dołączany więc jeździ.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Wał napędowy

Postautor: henryk_kania » 07 lis 2017, 15:21

Dodam tylko, że jeżdżąc bez wału chyba dobrze jest odpiąć cewkę elektromagnesu w sprzęgle 4wd, żeby komputerowi nic nie dupiło (chociaż wątpię czy coś się może dziać, ale!). Odpinając wtyczkę informujemy jednoznacznie komputer, że na tył to on nie pociągnie choćby jak się nie starał.
Podczas jazdy z takim rozwiązaniem mruga kontrolka zielona 4WD. Gaśnie po podłączeniu elektromagnesu.
ESP/ABS w tym czasie działają normalnie (albo w trybie 2WD).

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wał napędowy

Postautor: Owca007 » 07 lis 2017, 15:37

Nie ma znaczenia czy odepniesz czy nie. O prostu jak coś on załączy sprzęgło i będzie kręciło się wyjście z reduktora od którego odpiąłeś wał. Tak czy siak nic się nie stanie.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Wał napędowy

Postautor: henryk_kania » 07 lis 2017, 15:47

No stać to wiadomo, że nie. Tylko może mu się nie spodobać, że załączył sprzęgło i żadne z tylnych kół się nie kręci (przy ruszaniu na śliskim/zakopaniu). Wiem, że strasznie kombinuję i jak zwykle szukam dziury w całym, ale raz np. na podnośniku jak się prędkości kół mu nie zgadzały to mrugał wszystkim - od ABSu przez ESP na 4WD (które spięte było) kończąc ;). Więc tak sobie gdybam nieszkodliwie ^_^.

Daro4136
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 03 gru 2017, 08:42
Czym jeżdzę: Kia sporage 2.0 benzyna 4 wd4

Re: Wał napędowy

Postautor: Daro4136 » 05 gru 2017, 00:40

Na allegro sa łożyska podpory wału ale czy da się prosto to wyjąć? ??

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Wał napędowy

Postautor: henryk_kania » 05 gru 2017, 00:49

Ktoś chyba tutaj na forum pisał, że w teorii nie da się i to jest element jakiś złożony, ale w praktyce jest łatwo. Prawdopodobnie nawet samo łożysko da się wymienić (zostawiając starą gumę itp), ale pewien nie jestem.

Zauważ, że ten przegub przy którym jest podpora jest rozkręcany. I tam nie zaglądałem, ale wydaje mi się, że musi być sposób na uwolnienie tej całej podpory celem wymiany.

I tak jak wcześniej ja bym zmierzył łożysko i spróbował nawet samo łożysko wymienić. Nie wiem ile gotowa podpora, ale samo łożysko pewnie z 20zł nowe.

Tak gdybam, a tam wyżej kolega mmarecki to pisał o podporze przecież ;)

Arcon66
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 29 lip 2018, 10:39
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2.0b+g 4wd 2006r

Re: Wał napędowy

Postautor: Arcon66 » 30 lip 2018, 22:02

Wiem że temat bardzo stary, ale dla celów inf na przyszłość mogę conieco poradzić. Miałem ten sam problem u siebie.
Do 2016 wał był nie rozmontowywalny. Zaczęły sypać się podpory, więc byla akcja serwisowa.
Ja u siebie miałem wal wymieniany, więc po paru latach było można rozmontowac.
Przy wymianie podpory pamiętać należy o wyważenie wału!
Ja nie zrobiłem to po 15 tys wymieniłem ponownie.
Teraz po wyważeniu puknelo 80kkm i spokój :)


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap