Jak się napełnia skrzynie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
prepond
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:37
Czym jeżdzę: 2.0 16V Benzyna rocznik 2010
Gadu Gadu: 3703209

Jak się napełnia skrzynie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: prepond » 18 kwie 2016, 15:09

Witam,

wszystko jest w temacie, nie mogę znaleźć wlewu oleju do skrzyni. Model 2.0 benzyna 141 koni rocznik 2010.

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Jak się napełnia skryznie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: czyzyk64 » 18 kwie 2016, 20:03

Tu masz cosik o oleju w skrzyni biegów

viewtopic.php?f=7&t=3017&hilit=75w90

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Jak się napełnia skryznie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: henryk_kania » 18 kwie 2016, 20:59

2010 rocznik to jeszcze Sportage II masz, kolego?

Jeśli tak to musisz ściągnąć osłonę silnika od spodu. Korek spustowy znajdziesz w najniższym punkcie skrzyni - śrubka bokiem. Natomiast wlew jest w okolicach pod akumulatorem - jest to charakterystyczny punkt bo w tym miejscu do skrzyni jest przykręcona jakby kwadratowa blacha (u mnie czarna) i w niej znajduje się korek wlewu oleju.

Co do uszczelek pod korrek spustowy/wlewu:
korek spustowy: 23 x 17(lub nawet 18) x1,5
korek wlewowy: 20x14x1,5 (rozmiar jak korka spustowego oleju silnikowego)

A co do instrukcji spłodziłem kiedyś taką, tylko zdjęcia przepadły więc nie publikowałem:
1. Wjeżdżamy na kanał.
2. Zdejmujemy dolną osłonę silnika.
3. Odkręcamy korek wlewowy oleju skrzyni (zarazem otwór kontrolny poziomu).
4. Podkładamy lejek i odkręcamy korek spustowy oleju skrzyni biegów.
5. Czekamy aż olej się zleje. W międzyczasie pijąc kawę czyścimy oba korki z ewentualnego brudu i opiłków - korki mają magnes na końcu. Ściągamy również (można rozciąć) stare uszczelki i nakładamy nowe.
6. Zakręcamy korek spustowy (jak zawsze - "z wyczuciem"). Wycieramy skrzynię od spodu.
7. Wsadzamy wężyk/lejek do otworu wlewowego i wlewamy olej.
8. Oleju powinno wejść 2,1 litra. Moment ten łatwo zauważyć - olej zacznie wyciekać przez otwór wlewu.
9. Wkręcamy korek wlewu.
10. Oczyszczamy okolicę korka

Zużyty olej oddajemy oczywiście do PSZOK - przyjmą go tam za darmo i odpowiednio zutylizują.

prepond
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:37
Czym jeżdzę: 2.0 16V Benzyna rocznik 2010
Gadu Gadu: 3703209

Re: Jak się napełnia skryznie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: prepond » 25 kwie 2016, 13:19

A te uszczelki to nie są metalowe?? Zrobiłbyś foto wlewu?

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Jak się napełnia skryznie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: henryk_kania » 25 kwie 2016, 13:25

Dzisiaj się przejdę i zrobię zdjęcie - powinienem się dostać od góry to wrzucę. Jak nie - wówczas będziesz musiał poczekać, bo czeka mnie dolewanie oleju i przy okazji cyknę.

Uszczelki są metalowe. Ja dostaję je bez problemu w sklepie z łożyskami (o dziwo w motoryzacyjnych nie mogłem dostać). Kupuję zawsze miedziane, koszt ~2zł/sztuka. Osobiście w skrzyni wymieniałem przy wymianie oleju, chociaż po tym odkręcałem wlew już bez wymieniania ze 2 razy może.

prepond
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:37
Czym jeżdzę: 2.0 16V Benzyna rocznik 2010
Gadu Gadu: 3703209

Re: Jak się napełnia skryznie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: prepond » 25 kwie 2016, 15:52

No będę mega wdzięczny bo szukam, szukam i nic nie widzę... To tam trzeba dolewać oleju? :) Pewnie dlatego mi tak kiepsko dwojka wchodzi... raz, ze mało, dwa do dupy olej tam jest. Kupilem Liqui Moly - zobaczymy czy się poprawi.

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Jak się napełnia skryznie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: henryk_kania » 25 kwie 2016, 19:07

Ogólnie powinno się sprawdzać tylko poziom oleju i dolewać - powinno być go "po korek" - dosłownie. Jak się zagłębić to raz na jakieś 100 tys. przydałoby się wymienić - różna interpretacja stwierdzenia "nie wymaga wymiany przez cały okres eksploatacji".

U mnie uszczelniacz jeden trochę puszcza olej, ale na tyle mało (ostatnio dolewałem coś 200ml po ok. 8000km), że nic z tym póki co nie robię (a jest to trochę roboty - przynajmniej dla mnie - ściąganie prawej półosi, wyciąganie przekładni 4WD).

Na pierwszym zdjęciu widać gdzie szukać - pod akumulatorem. Drugie i trzecie dokładnie zaznaczyłem o który korek chodzi.
http://imgur.com/a/0cHTH

Powodzenia

prepond
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:37
Czym jeżdzę: 2.0 16V Benzyna rocznik 2010
Gadu Gadu: 3703209

Re: Jak się napełnia skrzynie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: prepond » 26 kwie 2016, 14:55

No tam go nie szukałem, faktycznie jest jak na zdjęciu. To już prawie sukces:) Mam jeszcze parę pytań bo wymiatasz w temacie widzę:

1. Do wylania oleju muszę zdjąć plastikową osłonę, jest ona na 5 śrub plus w dwóch punktach zatrzaski. Są one jednorazowe? :) Do wymiany oleju silnikowego odkręciłem tylko przód i tak się dobrałem do filtra - przodem.

2. Gdybyś mi jeszcze śrubkę spustową cyknął to już byłoby MEGA - wiesz ja informatyk :)

3. Jak nalewasz olej? Wężykiem? Jaki rozmiar? Leci to jakoś czy muszę mieć strzykawe?

4. Warto akumulator wyciągać?

5. Warto pojeździć trochę przed wymiana żeby rozgrzać olej, czy sensu nie ma bo i tak ścieknie wszystko?

prepond
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:37
Czym jeżdzę: 2.0 16V Benzyna rocznik 2010
Gadu Gadu: 3703209

Re: Jak się napełnia skrzynie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: prepond » 30 kwie 2016, 15:47

Dobra, wszystko jasne. Po wymianie oleju skrzynia chodzi sporo lepiej, może z tego względu, że brakowało 400ml albo swoje robi Liqui Molly. Tak czy siak różnice czuć nawet na postoju. Postarałem się i nagrałem filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=uZfxxkY ... e=youtu.be

Mam nadzieję, że się komuś przyda.

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Jak się napełnia skrzynie biegów olejem? Gdzie jest korek?

Postautor: henryk_kania » 13 cze 2016, 23:14

Tak ku potomności odpowiem na 1-5 powyżej (pardon - nie przyszło mi żadne powiadomienie, a często tu nie zaglądałem).

1. U mnie zatrzaski to niewdzięczne plastikowe kołki, które da się odkręcić (środkowa plastikowa śrubka rozpiera kołek
2. Ja też informatyk - zdjęcia nie mam pod ręką jednak ;). Ale w sumie patrząc na ten wlewu i pod skrzynię - nie można obstawić złego korka.
3. Nalewam kombinacją wężyk + mały lejek / sam wężyk - wkładam łapę z olejem od spodu i jazda. Ale dla wygodniejszych - pewnie 1m wężyka igielitowego ~8-10mm zrobiłoby robotę i możnaby od góry lać
4. Nie, nie ma co sobie dokładać roboty - lepszy dłuższy wężyk.
5. Ja raczej się staram zawsze rozgrzane oleje zlewać, ale bez przesady. Raz mi sie polało po ręce silnikowego, na szczęście przestudzony trochę był.


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap