Ślizganie się sprzęgła

Wszystko co dotyczy układu przeniesienia napędu.
Skrzynia przekładniowa, sprzęgło.
pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 21 lis 2011, 23:21

WItam ponownie.
Przykro mi to mówić ale chyba coś się dzieje ze sprzęgłem :wmur: - pisalem post jakiś czas temu że niepodoba mi się sprzęgło i wolno spadające obroty w mojej Kii - a teraz jestem prawie pewien ze się ślizga - np. na 3 lub 4 przy przyspieszaniu obroty rosną a auto nie jedzie tak jak powinno dopiero po chwili zaskoczy i rwie do przodu - mam tylko pytanie czy to jest wina docisku czy tarczy sprzęgła czy całosci bo może nie trzeba wymieniac całego kompletu - autko ma tylko 77 tys . Znowu pewnie wyśla mnie wszyscy do Serwisu ale sprzęgło i tak nie podlega gwarancji wiec może lepiej by było samemu wymienić, na pewno taniej wyjdzie. Czekam na opinie. Pozdrawiam
[papa]

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: soul » 22 lis 2011, 11:07

Dobrze wysprzęgla? Nie masz trudności z wbiciem biegu?
Nie ma lekkiego poszarpywania czy wibracji?
Jakieś zapachy temu towarzyszą?

Przyczyn może być wiele.
Zużyta tarcza sprzęgła raczej by dawała objaw przy dodawaniu gazu i by się to ślizganie zwiększało zamiast maleć.
Biegi by wchodziły ciężko.
Objawy trochę podobne do awarii uszczelnień od strony silnika lub skrzyni lub zapowietrzenia układu hydraulicznego wysprzęglika.
Ewentualnie jakaś wada docisku ale to raczej powinno być stałe a nie zanikające. Jeśli sama tarcza sprzęgłowa była by zużyta nierównomiernie to by poszarpywała tzn. czuł byś takie lekkie wibracje.
Obrazek

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 22 lis 2011, 12:51

Dzięki za zainteresowanie
Odpowiadam po kolei.
Sprzęgło wysprzęgla dobrze, nie jest ani twarde , takie samo odkąd kupiłem to autko.
Biegi wchodzą ok, czasami jak jest zimny to był problem z 1 - trochę haczy.
Czasami , zwłaszcza przy redukcji np z 3 na 2 pojawiały się takie dziwne wibracje jakby nie łapało sprzęgło - cieżko to opisac.
Żadnego zapachu palonego sprzęgła nie czułem (tylko wtedy jak raz zakopałem się na plaży w Bułgarii) ale to było pół roku temu, potem było ok.
Dzwoniłem do serwisu opisałem objawy - pan mi powiedział że to prawie na 100% sprzęgło - koszt 1000 (tarcza + docisk), 500 łożysko z wysprzęglikiem + 800 robota oraz ewentualne sprawdzenie koła dwumasowego - jakby było złe - jeszcze 1900. Jestem załamany - kupiłem 3-letni samochód który miał się nie psuc za prawie 60000 i kicha. Zastanawiam się czy w razie czego nie naprawiać poza serwisem, tylko czy nie stracę gwarancji ( fikcyjnej :) ) , dodatkowo coś skrzypi w zawieszeniu które tez nie jest objęte gwarancją. Za ok 3000 km wypada mi przegląd i co tu robić?

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: soul » 22 lis 2011, 13:34

Zobacz cenę kompletów sprzęgła w sklepie u jednego z parterów forum.
Są rabaty dla forumowiczów.
Sprzęgło po weryfikacji w jakimś dobrym warsztacie a nie w ASo i wymień po za serwisem, gwarancji nie stracisz bo niby na co.
Obrazek

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 22 lis 2011, 22:38

Na kia.auto.pl jest takowe ale cena jak w serwisie, zastanawiam się nad Valeo - są połowe tańsze. Czy musze kupić jeszcze łożysko oporowe czy wystarczy tarcza i docisk. Dziś wieczorem zrobiłem rundkę :kierownik: - jak był silnik zimny to nawet ok ale jak złapał temperaturę to ślizga jak cholera - zarówna na 3 jak i na 4,5 i 6 biegu - na razie będę ostrożnie jeździł , zobaczyma jak długo, pewnie będzie coraz gorzej , nic tylko :pub: .
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: kijaS » 22 lis 2011, 23:27

Qrczaki, jakoś dla mnie ślizganie się sprzęgła mało związane jest z temperaturą, nagrzaniem silnika. Może to tylko kwestia jakiejś regulacji, jakiegoś problemu ze wspomaganiem, bo tam chyba jest układ hydrauliczny?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 23 lis 2011, 09:04

To co mam jechac do serwisu? oni na 99% powiedzą że to sprzęgło, nie znam w Krakowie dobrego mechanika od KIA, objawy pokazują na sprzęgło i od tego wszyscy zaczną , a jak to nie będzie to to każdy się wypnie a wydatki będą rosnać. Akurat jestem w dość trudnej sytuacji finansowej dlatego mam takie dylematy,
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: soul » 23 lis 2011, 09:52

Sprzęgło jest na tym samym zbiorniczku co hamulec.
Zobacz czy tego płynu nie jest za mało tzn. czy nie ubyło.
Imo i tak to trzeba rozebrać, sprawdzić czy i co się zużyło tarcza tylko czy coś jeszcze.
Koszt robocizny to jakieś 300-500 pln zależy gdzie i z uwagi na to wymienia się raczej cały komplet nawet z siłownikiem
wysprzeglajacym jeśli jest wewnątrz obudowy.
Mam jeszcze jeden pomysł - spróbuj wyregulować skos pedału sprzęgła, być może jest za wysoko i wciska w układ zbyt wiele płynu który potem cały nie schodzi i trzyma na lekkim wysprzęgleniu.
Obrazek

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 23 lis 2011, 14:44

Dzięki za sugestie, sprawdzę poziom płynu ale co do skoku pedała to nie wiem czy będę w stanie to sprawdzic, nie jestem przecie mechanikiem a jeszcze coś zepsuję. [hihihi] , ale zobaczę co się da zrobić.

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: soul » 23 lis 2011, 15:48

Nie musisz być mechanikiem. Na kia-holine jest solucja jak wyregulować pedał sprzęgła.
Obrazek

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 23 lis 2011, 23:59

Miałem chwile po południu i podjechałem do mechanika który miał dużo pozytywnych opinii i ten jak tylko wsiadł żeby się przejechać to jak tylko chciał ruszyć to powiedział że sprzegło jest dowymiany, jutro jadę do jeszcze innego potwierdzić diagnozę :lol: . A co do sprzęgła znalazłem takowe na Allegro:
http://moto.allegro.pl/aisin-sprzeglo-h ... 40388.html
Ten mechanik mi te polecił.
Pozdrawiam

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 24 lis 2011, 13:10

pfirst pisze: A co do sprzęgła znalazłem takowe na Allegro:
http://moto.allegro.pl/aisin-sprzeglo-h ... 40388.html
Ten mechanik mi te polecił.
Pozdrawiam

Niestety ponoć to nie pasuje, tylko Sachs za 840.

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 24 lis 2011, 19:46

Witam ponownie.
Zamówiłem jednak oryginalny zestaw tarcza + docisk + łożysko w zabójczej cenie 700 PLN - aukcja
http://allegro.pl/show_item.php?item=19 ... d00be2ff62

mam nadzieję że się nie przejadę ale to jest za połowe tego co gdzie indziej - zobaczymy - gosć ma same oryginalne części nie wiadomo skąd , mam je mieć w poniedziałek, we wtorek wymiana , napiszę jak poszło.
PS. Mam jeszcze pytanie - jak się zachowuje Sportage czy inne autk jeśli jest uszkodzone czy zużyte koło dwumasowe.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: soul » 24 lis 2011, 19:55

Żabkuje :zlosnik:
Obrazek

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: kijaS » 24 lis 2011, 20:16

Przy uruchamianiu albo gaszeniu silnika słychać jeb...cie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 25 lis 2011, 00:03

Witam ponownie.
Zamówiłem jednak oryginalny zestaw tarcza + docisk + łożysko w zabójczej cenie 700 PLN - aukcja
http://allegro.pl/show_item.php?item=19 ... d00be2ff62

mam nadzieję że się nie przejadę ale to jest za połowe tego co gdzie indziej - zobaczymy - gosć ma same oryginalne części nie wiadomo skąd , mam je mieć w poniedziałek, we wtorek wymiana , napiszę jak poszło.
PS. Mam jeszcze pytanie - jak się zachowuje Sportage czy inne autk jeśli jest uszkodzone czy zużyte koło dwumasowe.
Pozdrawiam.

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 25 lis 2011, 00:05

kijaS pisze:Przy uruchamianiu albo gaszeniu silnika słychać jeb...cie.

u mnie nic na razie nie słychać, nic nie dzwoni, drzy itp.
NIe wiem czy gorzej czy lepiej ale zrobiłem trase kilkanaście km i objawów ślizgania nie zauważyłem, naprawiło się samo :lol:
Pozdrawiam

pfirst
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:10
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2,0 CRDi

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: pfirst » 09 gru 2011, 09:16

No nic i wymieniłem tarczę, docisk i łozysko oporowe - tarcza była nadpalona aż włókna odchodziły z niej, docisk i łożysko są ok jakby ktoś chciał kupić to nie ma sprawy. Co do koła dwumasowego mechanik mim dzwonił że ma luz ok 1 cm w jedną i 1 cm w drugą stronę - mam nadzieje że nie jest źle, nie wymieniałem. Teraz sprzęgło bierze bardzo nisko, aż za bardzo.
Trochę się denerwuję bo zauważyłem czasami że szarpie przy ruszaniu z 1 biegu, mam nadzieję że to nic poważnego i jak już się tarcza trochę zużyje to ten objaw zniknie.
Hej

ambrorzy-42
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 10 mar 2013, 20:54
Czym jeżdzę: kia sportage 2.0 CRDI1184KM

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: ambrorzy-42 » 19 mar 2017, 12:02

wjechałm w teren przy wycofaniu musiałem dodać troche więcej gazu autko 4x4 bagdzo śmierdzi sprzęgło co to za syf ? tak samo w śniegu

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Ślizganie się sprzęgła

Postautor: henryk_kania » 21 mar 2017, 23:17

Ciężko wywróżyć. Moje tylko śmierdzi jeśli je pomęczę, o co w benzynowym silniku przy wymagających podjazdach się zdarza. Tylko wymagające to też raczej mam na myśli teren. Przy czym polecam pamiętać, że Sportage to SUV i nie przesadzać, ale i nie panikować, potrafi wiele znieść.


Wróć do „UKŁAD NAPĘDOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap