gumy stabilizatora ? stuka zgrzyta KS II 2009

Wszystko co dotyczy zawieszenia. Najczęstsze awarie, opinie, porady.
PiotrX77
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 16 paź 2019, 23:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage II 16V 2009

gumy stabilizatora ? stuka zgrzyta KS II 2009

Postautor: PiotrX77 » 22 sty 2020, 11:59

Cześć,
Kia Sportage II 2009.12 2.0 FWD
Mam problem gdzieś w tylnym zawieszeniu, znalazłem post kiedyś ale nie mogę go namierzyć.
Objawia się to tym że, stuka puka na dołkach na mniejszych jest samo pukanie a jak większy to taki zgrzyt metaliczny jak by sprężyna amorka... ale to sprawdzone i jest ok wraz z amorkami.
numer jest taki że jak jest mokro , deszczowo to wszystko cichnie nie ma prawie pukania a metalicznego zgrzytu kompletnie nie słychać.
Obstawiam że wtedy woda działa jako "smarowanie"... tylko czego?

czy to może chodzić o gumy stabilizatora ?
Producent:NTY
Kod EAN:5902048993731
Numer OE:555132E100
Indeks:ZGS-HY-544F

https://archiwum.allegro.pl/oferta/guma ... 35803.html

zastanawiałem się jeśli to ta część na wymianę tego na pouliuretan

https://poliuretany.olkusz.pl/pl/p/Tule ... ./23110935

jeśli ktoś już to przechodził proszę o pomoc bo mnie Qurwica już bierze

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: gumy stabilizatora ? stuka zgrzyta KS II 2009

Postautor: henryk_kania » 22 sty 2020, 12:13

Ja podejrzewałem przez kilka lat gumy stabilizatora. Wymieniałem i siłą sugestii - było dobrze i lepiej, a potem znowu. Dźwięk jakim mnie raczyło auto czasami określiłbym jako zgrzypienie starego tapczanu. O dziwo przyzwyczaiłem się i jeździłem. Najbardziej (wydaje mi się) było słychać to w zimie przy takiej przejściowej pogodzie (nie za sucho, ale i nie za mokro).

Przy wymianie sprzęgła postanowiłem wymienić tuleje sanek (bo nawet z zewnątrz wyglądały na już sfatygowane). Kupiłem nowe, a przy odkręcaniu sanek - wszystkie 4 wyleciały same - były zupełnie zerwane. Po wymianie totalna cisza.

Jeśli chodzi o wymianę to jak pokombinujesz to wydaje mi się, że idzie wymienić bez zdejmowania sanek. Niemniej czekać Cię będzie pewnie nacinanie zewnętrznej części tulei i inne zabawy. Ja miałem zrzucone sanki, gumy same wypadły więc trochę łatwiej - piłka, wyrzynarka z brzeszczotem do metalu i udało się. Jak coś służę radą ;)

Oczywiście nie mówię, że to to, ale to może być to. W sumie jakby poluzować śruby tych tulei tak na 0,5cm (te dwie tylne - nakrętka trzyma tylko tą blachę, sama tuleja jest trzymana na tej szpilce (jest druga nakrętka po odkręceniu tych blach) można by zobaczyć czy się rusza i czy nie jest zerwana zupełnie. Albo po prostu wykręcać te śruby (ale tylko jedną w tym samym czasie!) i patrzeć czy czasem środek tulei nie wypada.

Co do poliuretanów - jedni kochają, drudzy nienawidzą. Raz czytałem jakąś bardzo negatywną recenzję przy używaniu poliuretanu w jakiejś terenówce. Ale chodziło o tuleje i włażenie brudu/piasku pomiędzy metal a tuleję.

PiotrX77
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 16 paź 2019, 23:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage II 16V 2009

Re: gumy stabilizatora ? stuka zgrzyta KS II 2009

Postautor: PiotrX77 » 22 sty 2020, 12:23

w foresterze miałem pouliretan i było ok... kurcze jeszcze zobaczę jak będzie sucho to jakimś smarem tam popsikam i zobacze czy cicho będzie.
znaczy wtedy jak będzie skrzypiało. jeśli takie smarowanie coś poradzi to może na takiej wymianie się skończy....

PiotrX77
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 16 paź 2019, 23:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage II 16V 2009

Re: gumy stabilizatora ? stuka zgrzyta KS II 2009

Postautor: PiotrX77 » 22 sty 2020, 12:26

drogie to nie jest to na wiosnę wymienię chyba

https://photos.app.goo.gl/4jftFU1CMgx9wuQ49

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: gumy stabilizatora ? stuka zgrzyta KS II 2009

Postautor: henryk_kania » 22 sty 2020, 12:30

Ano nie jest, niemniej przy wymianie z przodu niewykluczone, że powiesz kilka niecenzuralnych słów. Tam bez ściągania czegokolwiek to trzeba się nagimnatystkować i jest tak "na styk".

PiotrX77
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 16 paź 2019, 23:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage II 16V 2009

Re: gumy stabilizatora ? stuka zgrzyta KS II 2009

Postautor: PiotrX77 » 22 sty 2020, 12:59

jak na razie przód nie hałasuje... a niecenzuralne słowa lecą praktycznie od 2 tyg po zakupie :D teraz jak wsiadam to qurwie jaki błąd zrobiłem :P
oby to sie zmieniło na wiosnę po modyfikacjach :P
mam go praktycznie od listopada a już trzeba było dłubać. jeszcze ten nieszczęsny termometr zew został do zrobienia. ale przeciąganie kabli do drzwi i lusterek mam już obcykane :P

https://photos.app.goo.gl/7GDRyypaY9szE8pS8


Wróć do „ZAWIESZENIE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap