Klima nie chłodzi, ale wszystko jakby działa

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage II.
ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Klima nie chłodzi, ale wszystko jakby działa

Postautor: ddarek_ch » 17 lip 2021, 11:02

Kia, 2008, diesel. Klima serwisowana co dwa lata.

Taka sytuacja:
- klima serwisowana co 2 lata
- w tym roku ubyło 1/3 czynnika więc wykonano test szczelnosci z UV i wymianę 2 oringów na wierzchu przy lampie,
- przed serwisem jak i po serwisie chłodziła zacnie,
- sprzęgło klimy - załącza się, słychać zwiększony hałas (szuranie), rosną obroty silnika
- główna dmuchawa pod maską włącza się po włączeniu klimy (z lekkim opóźnieniem)
- reset klimny nie daje żadnego kodu błędu (off + 4 x mode)
- klapy ciepło-zimno działają
- w trakcie jazdy klima zaczęła chłodzić coraz słabiej aż w końcu wcale, tak w przeciągu 1h przestała chłodzić, pierwszy kwadrans jazdy - chłodziła bardzo dobrze
- wskaźniki temperatury na climatroniku w porządku
- brak kodów błędów

Kilka pytań do tematu:
1) czy klima ma jakąś oddzielną dmuchawę poza typową kabinową pod schowkiem pasażera i poza główną dmuchawą chłodnicy silnika?

2) czy ten model auta ma czujnik ciśnienia środka chłodniczego? Czy jadąc tak 5h na niedzialającej klimie i na włączonym AC, mogłem zatrzeć kompresor? Jest to możliwe? Wydaje mi się, że czujnik ciśnienia, jeżeli takowy jest, powinien wykryć za słabe ciśnienie i w takiej sytuacji nie włączać kompresora. U mnie jednak jakby wszystko było w najlepszym porządku, kompresor się włącza, sprzęgło także.

3) Jaka może być przyczyna awarii? Wszystko wydaje się działać jak należy, ale klima nie chłodzi.

4) Rozumiem, że klima to to małe zaraz pod alternatorem?

5) Czy problem z ciśnieniem środka chłodniczego powoduje kod błędu Check Engine lub inny ogólny błąd który odczytam skanerem obd?

6) Wymieniacie osuszacz w klimach? Przyznam się, że jego nie wymieniam. Może ASO kiedyś wymieniło w przeciągu 8 lat kiedy auto było serwisowane w ASO. Obecny serwis wymienia w trakcie większych napraw lub na wyraźne życzenie klienta, a jak nic się nie dzieje, to zostawiają jak jest.

Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap