Automatyczna blokada drzwi

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage II.
Alex1963
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 01 kwie 2019, 18:37
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2,0 CRDi 4WD 2009 r.

Automatyczna blokada drzwi

Postautor: Alex1963 » 31 sty 2021, 12:05

W instrukcji obsługi znalazłem taki zapis:

"System blokowania drzwi samochodu podczas jazdy (jeśli jest w wyposażeniu) Kiedy prędkość samochodu wynosi około 40 km/h przez 2~3 sekund, spowoduje ona automatyczne zablokowanie wszystkich drzwi samochodu. Wszystkie drzwi samochodu zostaną samoczynnie odblokowane, kiedy kluczyk zapłonowy zostanie wyjęty z wyłącznika zapłonu. W celu dezaktywacji tej funkcji należy skontaktować się z autoryzowanym warsztatem KIA."

Pyt.1. - Po czym poznać, że posiada moje autko ten system?
Pyt.2. - Jak i gdzie aktywować tą funkcję?
Pyt.3. - Czy istnieje możliwość dołożenia tej funkcji? Co należałoby zrobić?


Z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: gisio » 31 sty 2021, 13:09

Jeżeli na panelu kierowcy masz przycisk do ryglowania wszystkich drzwi to można tę funkcję aktywować poprzez podpięcie urządzenia diagnostycznego. W Cadenzie, którą jeżdżę po podpięciu KDS Kia ta opcja była ale niestety nie można było jej aktywować. Podpiąłem więc uniwersalne urządzenie i wszedłem w tą opcję wybierając odpowiednik Cadenzy na rynek amerykański po czym ustawiłem przy jakiej prędkości drzwi mają się ryglować i kiedy otwierać (np. po przesunięciu dźwigni zmiany biegów w pozycję P). Wszystko działa. Jedyne co to po odpięciu akumulatora na dłuższy czas muszę ponownie ustawić ryglowanie ponieważ sterownik resetuje ustawienia do fabrycznych.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Alex1963
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 01 kwie 2019, 18:37
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2,0 CRDi 4WD 2009 r.

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: Alex1963 » 31 sty 2021, 17:18

Na panelu kierowcy posiadam przycisk ryglowania drzwi. Po podpięciu się Cascade do obd2 w opcjach modułu komfortu nie ma takich ustawień. To sportage 2.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: gisio » 31 sty 2021, 20:09

Trudno mnie się odnieść ponieważ nie znam możliwości urządzenia, którym się posługujesz. W swoim wcześniejszym poście miałem na myśli sprzęt będący na wyposażeniu warsztatów a ten pozwala na dostęp do wielu różnych opcji, których Twoje urządzenie może nie odczytywać ale taki sprzęt odpowiednio też kosztuje.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Alex1963
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 01 kwie 2019, 18:37
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2,0 CRDi 4WD 2009 r.

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: Alex1963 » 31 sty 2021, 21:00

Rozumiem. A czy dokumentacja serwisowa opisuje taką możliwość uruchomienia tej opcji? Czy mógłbyś to sprawdzić? Podałbym ci VIN.
Mając takie info spróbowałbym się udać do ASO, chociaż mam mieszane uczucia po ich chęci upgradu ECU. Będą starali się mnie pozbyć.
Wolą nowe samochody.
Urządzenie diagnostyczne które posiadam to hi-scan które było na wyposażeniu serwisów KIA przed GDS i KDS.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: gisio » 02 lut 2021, 19:38

Przy okazji pracy z KDS luknąłem na szybko w opcje dla Sportage KM z 2009 roku i nie mogłem znaleźć tam automatycznego ryglowania. Trochę to dziwne skoro w I.O. dla użytkownika jest o tym mowa – będę zgłębiał temat i dam Ci znać. A VIN zawsze możesz mi podesłać na pw to przy okazji sprawdzę czy nie ma jakichś akcji serwisowych na Twoje auto.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

wyindywidualizowany
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 28 sie 2018, 20:24
Czym jeżdzę: 2.7 wszystkomająca :)

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: wyindywidualizowany » 24 lut 2021, 16:13

Można kupić moduł do tego i dołożyć. Ogólnie Kia i Hyundai mają wkurzające to ryglowanie drzwi. U mnie niby najbogatsza wersja ale już ryglowanie drzwi z guzika na panelu. Jak zaryglujesz to klamką drzwi nie otworzysz, tylko musisz najpierw odblokować guzikiem a potem dopiero klamką...

Alex1963
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 01 kwie 2019, 18:37
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2,0 CRDi 4WD 2009 r.

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: Alex1963 » 25 lut 2021, 12:26

Hmm..., nie jestem zwolennikiem dokładania modułów do opcji dostępnych w pojeździe a zablokowanych przez producenta.
A tak przy okazji (patrz post wyżej) jest nadzieja na info od KMP w tej sprawie.
No bo kto może wiedzieć więcej od producenta?
Klient nie powinien być wprowadzany w błąd zapisami w I.O.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: gisio » 25 lut 2021, 21:02

I.O. jest uniwersalna i opisuje wszystkie możliwe opcje wyposażenia co nie znaczy, że Twoja wersja wyposażenia ma taką czy inną funkcjonalność. Niestety czas i obowiązki nie pozwoliły mnie na to żebym zgłębił ten temat jak obiecałem na pw.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Alex1963
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 01 kwie 2019, 18:37
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2,0 CRDi 4WD 2009 r.

Re: Automatyczna blokada drzwi

Postautor: Alex1963 » 02 mar 2021, 21:09

Rozumiem. Czyli moja wersja nie posiada tej funkcji. Da się z tym żyć :–)


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap