Czujnik temperatury zewnętrznej

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage II.
adik1989
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2020, 15:20
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CVVT

Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: adik1989 » 15 sty 2021, 11:33

Termometr temperatury zewnętrznej wariuje, wymieniony na nowy I niby przez tydzień było ok, ale dziś rano początkowo pokazywał dobrze lecz za chwilę -12,-18,-31,-28,-27 mieliście taki przepadek ?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: automaciek » 15 sty 2021, 12:27

Skoro czujnik nowy, to może wypadało by sprawdzić instalację. Na marginesie od tego należało by zacząć. Z reguły usterka czujnika to zawyżone wskazanie temperatury, a złe połączenie elektryczne daje zaniżoną temperaturę. Wynika to z faktu że czujniki to termistory NTC - im niższa temperatura tym większa rezystancja, czyli większa rezystancja obwodu ( czujnik + przewody i styki) tym niższa wyświetlona temperatura.

adik1989
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2020, 15:20
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CVVT

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: adik1989 » 15 sty 2021, 15:33

Dzięki kolago za radę, przejrzę wiązkę może faktycznie gdzieś się kabel przedarł.

wyindywidualizowany
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 28 sie 2018, 20:24
Czym jeżdzę: 2.7 wszystkomająca :)

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: wyindywidualizowany » 18 sty 2021, 21:13

Nie zapomnij po zdiagnozowaniu opisać szczegóły co było przyczyną i jak rozwiązałeś problem. To może być pomocne bo problemy z czujnikami zdarzają się często.

adik1989
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2020, 15:20
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CVVT

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: adik1989 » 02 lut 2021, 22:12

A więc tak :
Problemu nie rozwiązałem - myślałem, że się udało, lecz jedna dziś problem powrócił, ale od początku:

Czujniki sprawdziłem miernikiem nowy i stary okazały się sprawne, ale ostatnio zakupiłem żarówki Philipsa 5000K ( zwykłe nie ledowe) i skojarzyłem fakty, że to po ich wymianie zaczęły dziać się cuda i wówczas jadąc na światłach dziennych ( mam zamontoane ledy ) nic się nie działo temperature wskazywał prawiodłowo, a zaraz po tym jak tylko włączałem światła mijania temperatura zaczeła spadać, a więc zamontowałem znów stare które miałem i wydawało mi się, że problem rozwiązany, lecz minęły 3 tygodnie i dziś rano znów to samo. Po zdjęciu klemy z aku. pokazuje ok, dopóki nie włącze świateł.... tyle że to nie zawsze czasem jest ok, a co mu mu odwala.. tak jakby nie wiem hmmm zimne luty gdzieś na kompie który przekazuje info do wyświetlacza, może ktoś zna schemat instalacji tego czujnika, od samego zderzaka do wyświetlacza... bo już nie wiem czego szukać, zaraz wstawie go do elektromechanika i niech się chłop martwi bo juz mnie to drażni :P

Oto filmik co się dzieje :
https://youtu.be/JzgZPQ9v5SA

Jeszcze Panowie zastanawiałem się czy może słaby aku nie pierdzieli coś w kompie, nie wydaje mi się by to cokolwiek miało ze sobą wspólnego, ale jak jeżdże krótkie odcinki i akumulator ogólnie mam słaby, że czasami ledwie odpala i dodakowo zapale mu światła wówczas alternator musi na maksa go ładować i może wówczs coś się dzieje :P sam nie wiem :), albo faktycznie gdzieś zimne luty bo jak było ciepło nic takiego się nie działa, co o tym sadzicie ?

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: automaciek » 03 lut 2021, 09:28

Czujnik temperatury zewnętrznej nie ma elektrycznie nic wspólnego ze światłami. Oto schemat połączeń panel klimatyzacji - czujnik.Obrazek

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: ddarek_ch » 07 lut 2021, 19:40

Poniżej moje luźne myśli. Może któraś okaże się pomocna, albo pozwoli zawęzić temat.

Jeżeli problem zaczął się i występuje po zapaleniu świateł, to pytanie czy czasem tam właśnie nie ma problemu? Przetarte kable, jakieś samoróbki, czy gniazda żarówek nie zostały jakoś uszkodzone?

Czy problem występuje przy zgaszonym silniku z wyłączonymi i włączonymi światłami? Jeżeli tak to spróbuj jeszcze z wpiętym prostownikiem.

Sprawdź czy alternator daje stabilne napięcie pod obciążęniem, przy którym zauważasz problemy z czujnikiem (obroty, radio, grzanie, światła wycieraczki, wiatrak na średnią prędkość). Powinieneś widzieć stabilne 13.9 - 14.5 V. Mniej lub więcej to alterantor do naprawy.

Jako element do wywołania problemu możesz też załączać ogrzewanie tylnej szyby. Ma bardzo duże wymagania prądowe (uwaga! ostrożnie! prąd o dużych wartościach!) i wtedy również powinieneś widzieś szwankujący czujnik. Jeżeli nie to pewno coś bardziej ze światłami.
Przydałoby się abyś sprawdził czy pod innym obciążeniem problem też występuje. Duże obciązenie prądowo wymaga wentylator ustawiony na maxa oraz grzanie tylnej szyby.

A może jest gdzieś luz na kablach. Może przewód masowy szwankuje.

Test na innym aku też by się przydał.

Jeżeli wszystkie inne pomysły zawiodą, to ostatnia deska ratunku to sprawdzenie częstotliwości prądu alternatora. Ale z tym lepiej już do kogoś, kto się zna.

Używaj lepszego miernika. Te tanie za 10-30 pln mogą przekłamywać napięcie o +/- 0.2V.

A no i aku fajnie doładować. Odwdzięczą się długim życiem.

adik1989
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2020, 15:20
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CVVT

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: adik1989 » 20 lut 2021, 14:19

Ładowanie niby ok 14.3 do 14.4 czasami te światła zakłócają działanie czujnika temp. A czasami wszystko jest ok.... może faktycznie gdzieś w instalacji jest uszkodzony przewód od czujnika to wyświetlacza i wraz ze zmianami pogody coś się pierdzieli... chciałem to sprawdzić inaczej I tu może ktoś ogarnie.... mianowicie z tylu panelu klimatronika są dwie kostki duża I mała I po odlaczeniu małej odlacza czujnik gdyż od razu wyswietla się 20c I nie działa również podgrzewanie tylnej szyby... poza tym wszystko chodzi, ale jest tam trochę pinowa I powiedzcie mi czy da radę podłączyć bezpośrednio krótkim przewodem czujnik by zobaczyć czy prawidłowo reaguje, czy idzie on przez jeszcze coś? W skrócie- czy z kostki przy chłodnicy gdzie wpina się czujnik te 2 piny biegną bezpośrednio do tego panela czy po drodze jeszcze gdzieś? Jeżeli bezpośrednio to czy ktoś wie jakiego sa koloru przewody :)
Załączniki
SmartSelect_20210220-130834_Allegro.jpg
SmartSelect_20210220-130834_Allegro.jpg (407.8 KiB) Przejrzano 3695 razy

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1513
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: automaciek » 20 lut 2021, 14:44

Przecież widać na podanym wczesniej schemacie kolory, idzie przez skrzynkę w komorze silnika, halo pobudka!

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: ddarek_ch » 03 mar 2021, 20:33

Filmik ewidentnie wskazuje jednak, na zależność od świateł mijania. Poza tym problem pojawił się także po montażu nowych żarówek. Wcześniej tego problemu nie było, tak? Dlatego może jednak to kwestia gniazd żarówek halogenowych? Ewentualnie okablowania przy żarówkach? Spróbuj na zgaszonym silniku włączyć światła i zbadać czy napięcie jest stabilne. Tak naprawdę to przydałby się test czy napięcie jest stabilne w momencie gdy czujnik temperatury wariuje. Może nawet wystarczy taki voltomierz wkładany w gniazdo zapalniczki. Są nierzadko dokładniejsze niż cały uniwersalny multimetr za 30 zł.

Sprawdź też wizualnie gniazda żarówki. Może któraś blaszka jest odgięta lub zabrudzona, zardzewiała.

Czy problem występuje przy zgaszonych światłach?
Jak problem występuje tylko wtedy, gdy masz włączone światła, to problem raczej jest przy żarówkach.

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: ddarek_ch » 29 lip 2021, 10:32

Hej adik1989. Rozwiązałeś problem?

Qwertysm
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2021, 21:03
Czym jeżdzę: Kia sportage II 2005r

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: Qwertysm » 11 sie 2021, 21:15

Dziś postanowiłem znaleźć dla czego moj termometr temp. Zewn pokazuje cały czas 20 stopni i okazują sie ze jeden z przewodów (brązowy) jest uszkodzony gdzieś na odcinku pomiędzy kostka w panelu a czujnikiem. Ciężko to zlokalizować ale widzę ze wiązka z przewodami od czujnika wchodzi od spodu do skrzynki z bezpiecznikami, podejrzewam ze tam jest cos uszkodzone tylko nie wiem jak mam się tam dostać proszę was o pomoc

Qwertysm
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2021, 21:03
Czym jeżdzę: Kia sportage II 2005r

Re: Czujnik temperatury zewnętrznej

Postautor: Qwertysm » 13 sie 2021, 21:29

Ok problem rozwiązany. Była uszkodzona wiązka przewodów dokładnie nad intercolerem i do tego uszkodzony czujnik temp. Zamówiłem nowy na allegro za 80zl i kicha, pokazywał o 30stopni za dużo. Z tego co się dowiedziałem to rezystancja tego oryginalnego termistora (czujnika) powinna wynosić w temp. 25stopni 30 kohm. I jest proste i tanie rozwiązanie kupić na allegro czujnik temp ntc 1kohm za 5zl i rezystor 20kohm za 20gr, łączymy wszystko szeregowo i gotowe. Czujnik działa jak złoto. Ja tak zrobiłem i mi działa


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap