Klimatronik, mnóstwo błędów.

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage II.
omar-ex
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 03 gru 2010, 14:54
Czym jeżdzę: SPORTAGE 2.0 CDi 4WD

Klimatronik, mnóstwo błędów.

Postautor: omar-ex » 18 maja 2020, 14:38

Moja Sportage 11.2007 (Słowak JE 2.0) jeden z pierwszych egzemplarzy co zjechał z montowni na Słowacji i z którym przez 12 lat nie miałem żadnych problemów. W ostatnim czasie przestała mi działać klimatyzacja. Wstępny objaw był podobny do wielu opisanych na tym forum tj leciało mi tylko ciepłe powietrze. szybko zlokalizowałem problem w postaci uszkodzonego silniczka w siłowniku regulacyjnym klapą nawiewową. I tu jest mój problem po wymianie całego siłownika po wejściu w tryb serwisowy klimatronika ( Off i 4 x MODE) pokazuje mi kilka błędów . tj 11, 13,15, 17,19, 21, 22 większość z nich jak znalazłem opis na forum dotyczy czujników temperatury i tego siłownika co wymieniłem. czy to możliwe aby wszystkie czujniki temperatury uszkodziły się jednocześnie? Na próbę wymieniłem czujnik temperatury zewnętrznej na nowy i dalej pokazuje mi błąd tego czujnika i stałą temperaturę 20 st. Bezpiecznik też sprawdzałem i przekaźnik.
Pytanie czy jest sposób na jakiś reset klimatronika w tym modelu sportage?
Może ktoś miał podobny przypadek ?

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Klimatronik, mnóstwo błędów.

Postautor: diselboy » 18 maja 2020, 23:10

może potrzebna jest adaptacja nowego silniczka ? Tak pisze po informacjach z innego forum.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

omar-ex
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 03 gru 2010, 14:54
Czym jeżdzę: SPORTAGE 2.0 CDi 4WD

Re: Klimatronik, mnóstwo błędów.

Postautor: omar-ex » 20 maja 2020, 08:20

Przeszukałem NET. Byłem na różnych forach. Piszą o kalibracji klap po wymianie silniczka czy siłownika. Niestety nie znalazłem NIC na temat jak to się robi w sportage :(

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Klimatronik, mnóstwo błędów.

Postautor: diselboy » 22 maja 2020, 23:02

a tego nie robi się tak jak opisałeś w 1 poście : ( Off i 4 x MODE)
gdzieś widziałem taką procedurę do klimatronika w Alfie , może i tu jest podobnie.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

omar-ex
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 03 gru 2010, 14:54
Czym jeżdzę: SPORTAGE 2.0 CDi 4WD

Re: Klimatronik, mnóstwo błędów.

Postautor: omar-ex » 30 maja 2020, 17:09

Problem praktycznie rozwiązany. Może komuś się przyda, gdy będzie miał problemy z klimatyzacją i nie tylko.
WIĘC, z bólem serca pojechałem do serwisu mając nadzieję, że komputer serwisowy powie coś więcej niż OFF i 4xMODE. Tak jak przeczuwałem nie pokazał NIC ale 150 skasowali :(
Okazuje się, że w tym modelu sportage wiązka kabli (z bezpieczników i przekaźników co są pod maską) przechodzą pomiędzy ramą a błotnikiem od strony kierowcy i wchodzą do wnętrza samochodu( wystarczy wyciągnąć reflektor i wszytko widać). Otóż ta wiązka kabli jest narażona na błoto z nieszczelnego błotnika i ona zaczyna z czasem gnić tworząc przebicia na kablach. Ja miałem przebicie na przewodzie co idzie ze sterownika na przekaźnik sterowania sprężarką. Po rozluźnieniu wiązki przewodów znikły wszystkie błędy i działa klima.
Mam nadzieje, że komuś to się przyda.
Załączniki
sterownik.jpg
sterownik.jpg (40.24 KiB) Przejrzano 2027 razy
przod.jpg
przod.jpg (55.42 KiB) Przejrzano 2027 razy


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap