Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage II.
Schirek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2018, 00:17
Czym jeżdzę: Sportage 2009r CRDI 150kM

Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: Schirek » 16 sty 2020, 21:33

Witam, jak w temacie pytam o to jak wyłączyć światła działające jak dzienne. Mam Sportage 2.0CRDI z 2009r 150kM. Jest to wersja poliftowa wyprodukowana na Słowacji. Po odpaleniu włączają się światła mijania. Chciałbym założyć LED-owe dzienne a tym samym oszczędzić żarówki. Niestety nie wiem jak je wyłączyć. Wdzięczny będę za każdą pomocną myśl.

PiotrX77
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 16 paź 2019, 23:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage II 16V 2009

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: PiotrX77 » 17 sty 2020, 00:03

Serio taka oszczędność? bez sensu to jest, dziwie sie ze ludzie to praktykują... samo to że używają tego przy marnej pogodzie a dwa to że z tyłu brak świateł i auto słabo widoczne.
nie wiem ile musiała by żarówka kosztować żeby bawić się w takie rozwiązanie. mało tego... pamiętać kiedy się przełączyć bo pewnie czujnika zmierzchu nie ma. No ale powodzenia ;)

henryk_kania
Uzależniony
Posty: 269
Rejestracja: 20 paź 2013, 23:07
Czym jeżdzę: Sportage II 2.0 16V 4WD 2006 + LPG

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: henryk_kania » 17 sty 2020, 00:18

No jak ktoś chce się bawić to czemu nie. A i czujnik zmierzchu można zrobić - dla chcącego nic trudnego.

Innym rozwiązaniem jest zrobić zamiast tego wszystkiego mechanizm soft-startu żarówek. Wtedy eliminujemy (chyba) najczęstsze ryzyko przepalania żarówek - w momencie włączenia. Krąży gdzieś w internecie sprawdzony schemat takiego rozwiązania (który bierze pod uwagę wyłączenie/włączenie żarówek w trakcie jazdy itp).

@Schirek: Nie wiem jak w poliftowym, u mnie nie ma żadnego mechanizmu "automatycznego włączenia świateł". Upewnij się, czy to był standard, czy też może poprzedni właściciel (jeśli używaną Kijankę kupowałeś) nie dołożył tego układu do załączania świateł. A potem działaj! ;)

Ja nie używam żadnych wynalazków, ale temat trochę dotykałem. Aktualnie dla testów wsadziłem Philips Ecovision Longlife (dałem 31zł za dwupak) - było to w maju. Z tego co pamiętam od tego czasu nie zmieniałem żarówek. Ale przyznam, że 100% pewności nie mam. Na pewno nie ma miejsca sytuacja taka, jak przy zwykłych noname (które też potrafią koło dychy za sztukę kosztować) - takie potrafiły mi padać często.

Trzeba też pamiętać, że wszystkie +20% / +30% / +50% i inne Super-Hiper-Jasne mają dużo mniejszą żywotność, o czym niektórzy producenci nawet piszą oficjalnie na opakowaniu.

wyindywidualizowany
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 28 sie 2018, 20:24
Czym jeżdzę: 2.7 wszystkomająca :)

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: wyindywidualizowany » 17 sty 2020, 13:51

Ja mam Sportka z 2004 roku i mam fabryczne światła z funkcją auto i czujnikiem zmierzchu. Oczywiście trzeba to włączyć ręcznie manetką, nie działa non stop ale jest. To tak gwoli informacji. A pomysł "oszczędzania żarówek" uważam za delikatnie mówiąc...ekscentryczny. Ale jeśli ktoś lubi sobie podłubać, to jego sprawa co robi ze swoim autem.

Schirek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2018, 00:17
Czym jeżdzę: Sportage 2009r CRDI 150kM

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: Schirek » 18 sty 2020, 00:27

Dzięki za rzeczowe porady :foch: . Wynika z nich, że samochody w których trzeba pamiętać o włączeniu świateł są do bani, światła dzienne LED tylko z przodu to zło na drogach, żarówki kosztują "grosze" a poza tym robienie coś przy aucie to dziecinada. Jeden woli Priusa drugi starego Wranglera, ktoś chce "upiększyć" swoje auto zakładając wszędzie srebrne dodatki, inny z różowego pluszu kierownicę, ręczny i drążek zmiany biegów czy "rzęsy" na reflektorach, z kolei inny woli orurowanie. Każdy chce aby jego auto było takie jakie mu odpowiada. Proszę o konkretną poradę. Auto ma automatycznie włączane świata fabrycznie. Część aut miała już w tamtym czasie światła dzienne inne dostosowano przez włączenie świateł mijania, ponieważ takie były wymogi.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: Owca007 » 18 sty 2020, 00:39

Najprościej to na żarówki na ich kabelek zasilający wpiąć się z przetwornicą step down i ustawić jasność świecenia według woli. Same zasilanie przetwornicy dać po stacyjce sterowane przekaźnikiem zasilanym ze świateł postojowych. Zapalasz wóz świecą żarówki mijania słabiej jako dzienne wyłączasz normalne światła przetwornice odcina reszta lamp działa po staremu.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2020, 09:29 przez Owca007, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Schirek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2018, 00:17
Czym jeżdzę: Sportage 2009r CRDI 150kM

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: Schirek » 18 sty 2020, 00:57

Dzięki, jest to jakiś sposób. Niestety chodzi mi o całkowite wyłączenie automatu lub przekierowanie napięcia ze świateł mijania na LEDy.

emil_270392
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 07 gru 2020, 23:16
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2.0 16V

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: emil_270392 » 10 gru 2020, 17:50

Schirek proszę o kontakt, czy rozwiązałeś problem.

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: kjs62 » 07 sty 2021, 16:48

Oszczędzać żarówki H4? Przecież to najtańsze światła obecnie.

Schirek
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 11 paź 2018, 00:17
Czym jeżdzę: Sportage 2009r CRDI 150kM

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: Schirek » 30 sty 2021, 02:26

emil_270392
Niestety nie ogarnąłem tematu. Na razie zostawiłem to na lepszy czas

emil_270392
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 07 gru 2020, 23:16
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2.0 16V

Re: Światła mijania jako dzienne. Jak wyłączyć?

Postautor: emil_270392 » 14 lut 2021, 10:08

Schirek dziękuję za odpowiedź. Daj znać jak temat rozwiążesz. Udało mi się wyłączyć światła, lecz wtedy nie działa całkowicie podświetlenie deski i zegarów. Następna kombinacja wyłącza działanie zegarów, obrotomierza (brak wskazań) i już dalej nie brnąłem w to.


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap