Rozrusznik nie kręci - to nie szczotki - co robić?

Wszystko o elektryce i elektronice w KIA Sportage II.
kopa60
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2019, 13:55
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2 DOHC 2.0

Rozrusznik nie kręci - to nie szczotki - co robić?

Postautor: kopa60 » 19 kwie 2019, 14:08

Mam ogromny problem z moją Kią Sportage.
Czasami zdarza się (jak na złość wtedy kiedy jest mi najbardziej potrzebna) że przekręcenie kluczyka w stacyjce nie uruchamia rozrusznika, dzieje się to zupełnie losowo, słychać wówczas tylko klikanie przekaźnika po stronie pasażera, ale to chyba norma. Czasami rozrusznik zakręci 2-3x i tyle, czasami za sześćdziesiątym obróceniem kluczyka coś załapie, a ostatnio jest po prostu tak że samochód zostawiam po różnych miastach akurat tam gdzie mnie zawiedzie. W takich przypadkach zapalam auto na pych moim lanosem (co za wspaniałe dzielne auto!) i jadę do mechanika (już kilka raz byłem). U mechanika wychodzę z auta, gaszę , zapalam i wszystko działa... Za każdym razem (a byłem już 3x) u mechanika usterka się ukrywa.
Wymienione zostały szczotki ze szczotkotrzymaczem, jakiś długi kabel który idzie do rozrusznika, jakiś przekaźnik i dalej nic, już normalnie mam ochotę zrzucić auto ze skarpy:(
Co jeszcze sprawdzić? co to może być? Nie da się poprowadzić kabla od rozrusznika pod maskę i w sytuacjach awaryjnych po prostu zwierać go do bieguna dodatniego akumulatora? Serio, jak o 5 tej pod blokiem auto zawodzi a mam 100 km do pracy na zadupiu i trzeba dzwonić do pracodawcy i wszystko odwoływać szlag człowieka trafia.
Jakby to było ważne problemy stopniowo zaczęły się po założeniu instalacji gazowej, ale nie nagle tylko jakoś stopniowo, może to bez związku.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Rozrusznik nie kręci - to nie szczotki - co robić? Pomocy:(

Postautor: Owca007 » 19 kwie 2019, 14:43

Jak przekaźnik cyka znaczy, że stacyjka jest ok sprawdź sam czy w tym momencie do rozrusznika dochodzi prąd jak tak wymień rozrusznik w całości może ma uszkodzony komutator lub uzwojenie. Jak nie dochodzi szukaj od rozrusznika wstecz po kolei gdzie prąd się gubi. To łatwe naprawdę.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Rozrusznik nie kręci - to nie szczotki - co robić?

Postautor: listomek2014 » 19 kwie 2019, 16:08

Winą będzie rozrusznik może też być słaba masa i tak skończy się regeneracja lub wymianą na drugi
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

kopa60
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2019, 13:55
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2 DOHC 2.0

Re: Rozrusznik nie kręci - to nie szczotki - co robić?

Postautor: kopa60 » 19 kwie 2019, 16:28

Napiszcie mi jeszcze proszę jak się dobrać do rozrusznika, jutro spróbuję wejść pod auto i mam nadzieję że dalej nie będzie działać, przynajmniej coś ustalę, czy to rozrusznik czy gdzieś prąd po drodze ginie, plastikową osłonę silnika na pewno umiem ściągnąć bo już to kiedyś robiłem, wlezę pod auto też bo chudzina ze mnie, i abym się połapał przy pomiarach: ile kabli idzie do rozrusznika, czy jeden kabel z plusem (a minus idzie przez obudowę/karoserie) czy dwa kable, jeden z plusem a drugi z minusem.

A jakby (bo zakładam najgorsze) prąd ginął niewiadomo gdzie po drodze to czy można zrobić kombinację z wyprowadzeniem kabla i bezpośrednio spinanie go do akumulatora w razie awarii? przydałaby się jakaś prowizorka na kilka tygodni bo bez auta trudno żyć.

///dobra, znalazłem fajny filmik na youtube jak to zrobić, myślę, że sobie poradzę. https://youtu.be/0U3FuALcHNU

Dziękuję za odpowiedzi, jakby ktoś tu jeszcze zajrzał i polecił jakiegos producenta rozruszników to byłbym wdzięczny, jest tego tyle ze ciężko coś wybrać AS-PL, rotovis, CV, MAAPCo, VALEO itp.... nie wiem czy nie polować z tego wszystkiego na używany 5x tańszy.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Rozrusznik nie kręci - to nie szczotki - co robić?

Postautor: diselboy » 21 kwie 2019, 18:46

nie wiem jak tam Twoje boje ale przypominam sobie taka akcje z rozrusznikiem w "zemscie Honekera" i myśle , że i inne rozruszniki tak moga mieć. Mianowicie do "bendix'a" dochodzi od góry jeden cieńki kabelek, u mnie sie delikatnie wysunął i dopadła go korozja na konektorze w efekcie czego pewnego dnia zawiódł, auto musiałem ściągać z miasta. Wybebeszyłem dziada i sprawdziłem, śmigał bez problemu, obejrzałem dokładnie i znalazłem górę siarczanu miedzi na styku, oczysciłem, ponowne osadzenie na silniku i podłączenie kabli , działa.od tego czasu ani razu nie zawiódł, "zemsta" poszła na żyletki.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"


Wróć do „ELEKTRYKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap