"Stukająca" kierownica

Wszystko o car audio w KIA Sportage II i elektryce. Porady,awarie, itd.
cantonek+74
Nowy
Posty: 24
Rejestracja: 04 lut 2011, 14:38
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 CRDI 4x4 140KM 2006r
Lokalizacja: Bydgoszcz

"Stukająca" kierownica

Postautor: cantonek+74 » 18 kwie 2013, 22:44

Nie wiedziałem w którym dziale umieścić więc próbuję tutaj.
Mam problem ze stukającą kierownicą - jak jest w położeniu "jazda prosta" przy delikatnym ruchu w lewo lub w prawo coś mi tak jakby przeskakuje, stuka ... na moje dochodzi to jakby z "kierownicy" .... miał ktoś coś takiego ?? acha i jeszcze od jakiegoś czasu jak skręcam w lewo czasami nie wyłącza mi automatycznie kierunkowskaz ( skręt w prawo zawsze wyłącza )

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Stukająca" kierownica

Postautor: marcinK » 19 kwie 2013, 07:51

To może mieć związek jedno z drugim. Mogła jakaś zapadka się złamać.
Odebrana po 178 dniach:)

cantonek+74
Nowy
Posty: 24
Rejestracja: 04 lut 2011, 14:38
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 CRDI 4x4 140KM 2006r
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: "Stukająca" kierownica

Postautor: cantonek+74 » 19 kwie 2013, 22:48

a czy sprawdzając to trzeba ściągać kierownicę ?

marcind
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2014, 21:18
Czym jeżdzę: Sportage II, 2.0 MPI DOHC, 4WD
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: "Stukająca" kierownica

Postautor: marcind » 28 maja 2014, 08:37

Witam serdecznie,

Koledzy (i Koleżanki oczywiście), mam podobny problem ale nie chciałem tworzyć nowego tematu. Kierownica po prostu 'trzeszczy'. Jedyne co mi się nasunęło to awaria w układzie wspomagania. Nie było trudno zauważyć ubytku płynu ;) więc doszedłem do nieszczelności na przewodzie dochodzącym do pompy, plus do złej pracy samej pompy - komplet wymieniony. Problem w tym, że po przejechaniu 20 km - kierownica trzeszczy.

W związku z tym, że kijanka jest w naszej rodzinie od niedawna wolę podpytać czy to normalna przypadłość? Jeżeli nie - czy macie jeszcze jakieś pomysły gdzie dalej szukać problemu?

Aha, dodam jeszcze że maglownica suchutka, w stanie idealnym. ;) Może jakieś łożyska na kolumnie kierowniczej do smarowania? Ale to tylko zgadywanie.

pozdrawiam,
Marcin

lukasgo
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 23 sie 2011, 21:08
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2,0 crdi 113KM Tour+
Lokalizacja: Rybnik/Wrocław

Re: "Stukająca" kierownica

Postautor: lukasgo » 28 maja 2014, 22:47

Witam,

WD-40/ silicon spray w rączkę i smarujemy krzyżak, potem jakiś dobry smar i poprawiamy, kolejno przy przejściu kolumny kierowniczej do komory silnika.

Jeśli chodzi o trzaski i stuki z górnej części kolumny - rozbieramy plastikową obudowę góra i dół kolumny, wykręcamy manetki kierunkowskazów i wycieraczek, puszka ze sprężonym powietrzem w dłoń i czyścimy:) Plus obracając kierownica w lewo do oporu i prawo do oporu należy skierować dyszę w miejsce, gdzie manetka kierunkowskazu ma swój "ząbek" który służy do wyłączania kierunkowskazu.

Składamy w odwrotnej kolejności. Powinno przestać trzeszczeć i dobrze odbijać kierunki. Chyba, że ktoś na siłę ręcznie wyłączał często kierunkowskaz przy jednoczesnym kręceniu kierownicą - wtedy taśma w kierownicy do wymiany. Ewentualnie należy rozebrać kierownicę i zobaczyć czy ktoś tam z airbagiem nie kombinował i źle nie spasował - całość trzyma się na dwóch śrubach torx, dostęp po zdjęciu osłon po bokach kierownicy. Przy ponownym montażu nie należy dokręcać na siłę, bo zastosowano tam plastikowe uchwyty i te elementy mogą potem wydawać z siebie dziwne dźwięki.

Podsumowując, WD-40, smar silikonowy, smar i spręzone powietrze przyjaciólmi domorosłego mechanika :D


Pozdrawiam,
Łukasz

marcind
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2014, 21:18
Czym jeżdzę: Sportage II, 2.0 MPI DOHC, 4WD
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: "Stukająca" kierownica

Postautor: marcind » 29 maja 2014, 08:44

Ogromne dzięki za podpowiedź. :)

To moje skrzypienie co jakiś czas na chwilę magicznie odpuszcza więc to faktycznie może być kwestia smarowania. Na weekend o ile praca pozwoli to przysiądę do auta i krok po kroku przejdę przez całość.

marcind
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2014, 21:18
Czym jeżdzę: Sportage II, 2.0 MPI DOHC, 4WD
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: "Stukająca" kierownica

Postautor: marcind » 09 cze 2014, 14:06

Poczyszczone, posmarowane - na tą chwilę skrzypienie ustało. Dzięki za pomoc!


Wróć do „CAR AUDIO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap