Drganie auta podczas hamowania.

Awarie , porady, opinie.
damian1400
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:12
Czym jeżdzę: 2.0CRDI

Drganie auta podczas hamowania.

Postautor: damian1400 » 13 lis 2012, 00:05

Witam,
Nie wiem czy to dobry dział, no ale mój problem napotyka mnie podczas hamowania więc myśle że dobry.
A mianowicie, podczas hamowania np. z prędkości 90km/h auto wpada w wibracje, gdy lekko hamuje z prędkości np. 30km/h czuję jak auto hamuje ale w sposób pulsacyjny, nie wiem jak to dokładnie wytłumaczyc, coś jakby tarcze były wykrzywione, ale...
Będąc jakieś pół roku temu na stacji kontroli pojazdów, panowie powiedzieli mi że lewa przednia tarcza jest do wymiany, do dzisiaj byłem przekonany że to właśnie jej wina. Zaprowadziłem auto do autoryzowanego serwisu KIA w Lublinie, jasno powiedziałem panom że chcę aby tarcze zostały wymienione, niestety z jakiegoś powodu się nie posłuchali i zastosowali jakieś czyszczenie tarcz co miało naprawić ten problem, jak tylko wyjechałem z serwisu, przy pierwszym hamowaniu zobaczyłem że g*wno zrobili i aż żałuję że nie wróciłem się wtedy do nich i nie kazałem im na moich oczach wymienić tych tarcz no ale cóż, było mineło.
Dziś będąc na przeglądzie na tej samej stacji kontroli pojazdów o której wcześniej wspominałem, panowie tym razem stwierdzili że z hamulcami jest wszystko w jak najlepszym porządku ale bodajże tuleje wahacza dolnego w lewym kole są do natychmiastowej wymiany, to samo tyczy się tulej w tylnich kołach. Moje pytanie brzmi, co tak naprawdę może być przyczyną tych wibracji podczas hamowania? Czy te tuleje naprawdę powodują takie zachowanie samochodu podczas hamowania? Nie znam się za bardzo na tym więc mam nadzieję że mi pomożecie ponieważ nie chcę się wpędzać w koszty typu wymiana tarcz jeśli te okażą się jednak dobre.
Miało być krótko a wyszło jak wyszło :p
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Drganie auta podczas hamowania.

Postautor: Zibi70 » 13 lis 2012, 00:16

Kolego,
Osobiście nie słyszałem o czyszczeniu tarcz - może chodziło o toczenie tarcz? Jeśli są pokrzywione - będziesz czuł pulsacje na kierownicy - drgania są proporcjonalnie szybkie do szybkości z jaką jedziesz. Myślę, że najlepiej zrobisz, jeśli podjedziesz do jakiegoś rozsądnego warsztatu, który robi zawieszenia - poproś żeby zaczęli od sprawdzenia tarcz - to nie jest trudne do wykrycia. Jeśli tarcze okażą się OK - niech sprawdzą te tuleje, choć wątpię aby o nie chodziło. Gdyby to były tuleje wcześniej pojechałbyś z nimi do wymiany, bo dźwięki na nierównościach dałyby Ci do myślenia - prawdopodobnie auto także miałoby skłonności do myszkowania po drodze - nie trzymałoby toru jazdy.
Tak czy siak, szybciej i taniej załatwisz sprawę u kogoś kto robi zawieszenia i hamulce.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

damian1400
Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:12
Czym jeżdzę: 2.0CRDI

Re: Drganie auta podczas hamowania.

Postautor: damian1400 » 13 lis 2012, 00:36

Lepiej to ująłeś odemnie, dokładnie o to mi chodzi. Możliwe że chodziło o tłoczenie, wiem że coś modzili przy nich. Tuleje słychać na nierównościach że dobijają, juz miałem się tym zając w niedalekiej przyszłości ale narazie nie ma czasu ani pieniędzy na to. W każdym razie niedługo się wybiore do sprawdzonego mechanika, dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

andrzejc
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:44
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI XL Orange Navi 18"
Lokalizacja: Toruń

Re: Drganie auta podczas hamowania.

Postautor: andrzejc » 27 lip 2014, 20:46

Miałem dokładnie takie same objawy. Niestety tarcze mają bardzo mały zakres zużycia. Gdy zmierzyłem grubość tarcz okazało się że już mają prawie 2 mm mniej niż wynosi minimum (po 70tys.km). Wymiana tarcz na nowe i wszystko wróciło do normy.
Toruń, 2.0 CRDI, XL, Orange Premium, Navi, 18"

Awatar użytkownika
iparts
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 25 mar 2013, 13:31
Czym jeżdzę: Kia Ceed
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drganie auta podczas hamowania.

Postautor: iparts » 21 mar 2016, 11:13

Najprawdopodobniej takie drgania są skutkiem zużytych/krzywych tarcz hamulcowych, ale także istnieje możliwość tego, że może to być wina zużytych końcówek drążków kierowniczych lub sworzni wahacza. Zalecam pojechać na inna stację diagnostyczną i sprawdzić cały układ zawieszenia.
Części zamienne do KIA https://www.iparts.pl/auto/kia,184.html


Wróć do „UKŁAD HAMULCOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap