Montaż CB Radia

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Montaż CB Radia

Postautor: RobaL » 20 cze 2011, 19:32

Zamontowalem dzis w koncu "na stale" CB Radio i postanowilem sie podzielic z Wami efektami, moze komus to pomoze. Nie trzeba nic wiercic w samochodzie, wystarczy odkrecic srube mocujaca fotel pasazera. Oczywiscie trzeba sobie tez dorobic gdzies podobny uchwyt. Jak ktos chce to moze go wymierzyc, ale lepiej pomierzyc samemu, bo ten jest mierzony do mojego (dosc duzego) radia. Opis do fotek chyba zbedny. Jedyne co to moge napisac, ze podkleilem jeszcze kawalek gabki, zeby sie radio nie tluklo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inne pomysly montazu oczywiscie sa rowniez mile widziane :) Kilka dyskusji bylo w innych watkach to moze to uporzadkujemy z fotkami itd. ;)

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Montaż CB Radia

Postautor: kasia_mm » 20 cze 2011, 19:35

jedno pytanie - bez problemu sięgasz do wszystkich pokręteł CB?

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: Montaż CB Radia

Postautor: RobaL » 20 cze 2011, 19:38

Bez problemu. Oczywiscie musze sie odchylic od oparcia, ale daje rady. Na pewno wygoniej niz przy podlokietniku.

Awatar użytkownika
bartdobr
Uzależniony
Posty: 172
Rejestracja: 04 lis 2010, 21:35
Czym jeżdzę: KS3 1.7CRDI biała M
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Montaż CB Radia

Postautor: bartdobr » 20 cze 2011, 19:54

Miejsce klapki na bezpieczniki wydaje się być obiecujące dla montażu na stałe radia cb
Tak długo czekałem na 1.6 że się doczekałem 1.7

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: Montaż CB Radia

Postautor: RobaL » 26 cze 2011, 17:59

bartdobr pisze:Miejsce klapki na bezpieczniki wydaje się być obiecujące dla montażu na stałe radia cb


Jak nie chcesz miec pogruchotanego kolana w razie wypadku to raczej odradzam montaz w tym miejscu.

rafal760
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 10 kwie 2011, 22:11
Czym jeżdzę: SPORTAGE 1.7 CRDI L
Gadu Gadu: 4762913

Re: Montaż CB Radia

Postautor: rafal760 » 01 lip 2011, 19:39

I nie lata tobie to radio na większych dziurach ? bo patent jest rzeczywiście najlepszy, jak na razie mam radio między oparciem pasażera a podłokietnikiem ale to średnie rozwiązanie.

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Montaż CB Radia

Postautor: kasia_mm » 01 lip 2011, 20:29

mi taki montaż odpada:( przewożę psa za przednim siedzeniem (w transporterku) i takie CB uniemozliwi mi maxymalne przesunięcie fotela do przodu... poza tym tez trochę dają do myślenia te pogruchotane kolana w razie wypadku....

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: Montaż CB Radia

Postautor: RobaL » 01 lip 2011, 22:09

rafal760 pisze:I nie lata tobie to radio na większych dziurach ?


Nic nie lata. Jeszcze podkleilem gabka w razie czego, ale plaskownik jest na tyle gruby, ze to sie wszystko sztywno trzyma.

kasia_mm pisze:poza tym tez trochę dają do myślenia te pogruchotane kolana w razie wypadku....


To akurat nie moj wymysl. Mam znajomego, starego strazaka i on mi to miejsce odradzil. Dlatego przekazuje dalej, bo szkoda zostac kaleka do konca zycia przez glupie CB Radio.

rafal760
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 10 kwie 2011, 22:11
Czym jeżdzę: SPORTAGE 1.7 CRDI L
Gadu Gadu: 4762913

Re: Montaż CB Radia

Postautor: rafal760 » 15 lip 2011, 22:56

ja aktualnie wciskam między podłokietnik a oparcie fotela ale Twój pomysł jest naprawdę świetny.

Awatar użytkownika
kura8566
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:37
Czym jeżdzę: 2.0 cdri xl sand, crv 2.4, grizzly 700
Gadu Gadu: 3444122
Lokalizacja: Elbląg

Re: Montaż CB Radia

Postautor: kura8566 » 06 sty 2013, 11:16

szkoda ze nie widać zdjęć robala
Zbyt mało wiem by być niekompetentnym

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: Montaż CB Radia

Postautor: Navkol » 22 sie 2014, 20:42

Nadszedł dzień, w którym zainstalowałem nareszcie CB w Sportku :lol:
Wariant montażu taki sam jak w poprzednim aucie - na słupku bocznym.
Obrazek

Założenia wstępne:
- CB nie może przeszkadzać przy podstawowym użytkowaniu auta;
- CB niewidoczne "na pierwszy rzut gałki ocznej";
- głośnik CB "słyszalny";
- wyświetlacz CB nie "pali" po oczach;
- funkcjonalność zestawu (wg. moich wymogów).

W ten sam sposób miałem zamontowane CB w PanzerVagen'ie i się sprawdziło.
Po zestrojeniu zestawu, nastawieniu żądanych parametrów (squelch, RF gain, głośność etc.) nie zachodzi potrzeba kręcenia gałami podczas jazdy a zmianę kanałów mam w "gruszce".
Nie odczuwam też konieczności częstego patrzenia się w wyświetlacz radia CB.

Niezbędne artefakty: wkrętaki (płaski i krzyżakowy), lutownica lub złączki do instalacji elektrycznej, wiertarka z zestawem wierteł, taśma izolacyjna (ja użyłem takiej "włochatej" do okręcenia uchwytu dla estetyki) no i browarek :pijak:

Kolejność czynności:
- demontaż plastikowych nakładek progów lewej strony (przód i tył) - wszystko na zaczepach;
- ściągnięcie (odciągnięcie) uszczelek drzwi: tylko z progów oraz dolnej części osłony słupka;
- ściągnięcie dolnej części osłony słupka (zatrzaski). Cała osłona składa się z 2-ch części: górnej (tą zostawiamy w spokoju) i dolnej, którą trzeba ściągnąć. Nie zachodzi konieczność demontażu pasa bezpieczeństwa;
- pociągnięcie zasilania (ja wziąłem z zapalniczki) i przewodu antenowego (w moim przypadku przez bagażnik) - wszystko ukryte pod progami. Tą kwestię zostawiam Wam do indywidualnego rozwiązania;
- pomiar wysokości montażu radia CB na osłonie słupka;
- wiercenie 2-ch otworów w osłonie słupka na uchwyt CB. Ja wykorzystałem oryginalny uchwyt CB, który był w zestawie. Jedyna modyfikacja polegała na wywierceniu nowych otworów bocznych w uchwycie tak, by radio swoją "górną obudową" przylegało ściśle do słupka (na oryginalnych otworach radio by od niego odstawało). Głośnik radia jest pod spodem (czyli na kabinę) i nic go nie zasłania. Otwory w osłonie słupka (pod montaż uchwytu) wywiercone tak, by radio było na słupku w lewo od jego osi. To pozwoliło dodatkowo na montaż uchwytu gruszki na bocznej ściance CB;
- montaż uchwytu na osłonie słupka: zwrócić uwagę, żeby śruby z nakrętkami (nie blachowkręty :!: ) od wewnątrz osłony nie haczyły zwijającego się pasa bezpieczeństwa;
- montaż radia CB do uchwytu: przewód zasilania i antenowy wsadziłem w dodatkowy oplot karbowany i razem wchodzą w ten sam otwór, z którego wychodzi pas bezpieczeństwa (na dole osłony słupka);
- montaż uchwytu gruszki: wykorzystano uchwyt oryginalny, który przykręciłem dłuższymi śrubkami do boku radia (oryginalnie obudowa radia CB ma na boku śruby trzymające "w qpie" obudowę CB);
- powrotny montaż elementów tapicerki;
- przykręcenie radia CB do uchwytu: ja pomiędzy radio a słupek włożyłem dodatkowo płaską gąbkę, żeby na wybojach radio nie waliło mi o plastikową nakładkę słupka.

Całość poddaję Waszej ocenie w na foto-story :lol:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 sie 2014, 06:30 przez Navkol, łącznie zmieniany 2 razy.

STRUS_1
Bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 02 lut 2014, 00:06
Czym jeżdzę: 2.0CRDi 140PS 4x4
Lokalizacja: Boguszów-Gorce

Re: Montaż CB Radia

Postautor: STRUS_1 » 22 sie 2014, 21:14

Witam! U mnie CB-radio wylądowało w szufladzie pod siedzeniem kierowcy. Jest przykręcone na stałe,a zasilanie jest z gniazda na konsoli środkowej.... :

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Montaż CB Radia

Postautor: czyzyk64 » 22 sie 2014, 23:09

Navkol no ładnie Ci wyszło :aha: , trzeba bęcie je dokładnie obejrzeć :pub: ja moje umieściłem pod fotelem kierowcy , umocowane na tym wystepie. Jak dla mnie w zupełności wystarczy, jest ustawione i także nie muszę na nie ciągle patrzeć.

jawrob11
Nowy
Posty: 14
Rejestracja: 11 paź 2014, 16:15
Czym jeżdzę: 1.7 CRDi L+FN1 141KM 7DCT

Re: Montaż CB Radia

Postautor: jawrob11 » 08 gru 2017, 23:01

Można zamontować na rzepy 3m przy konsoli po prawej stronie nogi kierowcy - miałem tak w SIII a teraz zrobię w SIV.Obrazek

rakso70
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 08 lis 2022, 18:47
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 T-GDI 7 DCT 4WD, L+BuissnesLine
Lokalizacja: lubuskie

Re: Montaż CB Radia

Postautor: rakso70 » 31 gru 2022, 20:45

A skąd braliście zasilanie do radia? Muszę przeflancować zdemontowane radio z wraku poprzedniego auta do Sportka IV i zastanawiam się jak podać napięcie. Namontowałem się sporo radyjek w różnych autach i wiem z doświadczenia, że instalacje elektryczne sieją zakłócenia i najlepiej jest pociągnąć przewód bezpośrednio od akumulatora (gdzieś w necie przeczytałem, jak najlepiej się przepchnąć w sportku z grodzi silnika do kabiny i nie mogę teraz tego ponownie odszukać).


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap