Naprawa kamery cofania

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 14 gru 2017, 00:53

Coraz częściej pojawia się problem z kamerami cofania montowanymi seryjnie w KS3. Jako, że auta są już często po gwarancji to właściciel staje przed dylematem - odpłatna wymiana kamery w ASO (nie znam dokładnie ceny, ale słyszałem, że jest z kosmosu i wynosi ponad 1000zł [zdziwiony] ) lub zmiana kamery na coś chińskiego co wiąże się z modyfikacją elektryki auta.
Postanowiłem zbadać temat przyczyny uszkodzeń oraz ewentualnej możliwości naprawy. Okazja pojawiła się w tym tygodniu gdy Puderkowa kamerka odmówiła współpracy, a dodatkowo dostałem jeszcze dwie inne uszkodzone.

Z tego co ustaliłem to kamer jest kilka rodzajów - ja akurat miałem z końcówką numeru 3W000 ( i to chyba jest najstarszy typ) oraz 3W120 - te z kolei są chyba najnowsze. Każda z kamer nosiła z zewnątrz dość mocne ślady trudów pracy w konkretnie zawilgoconym środowisku. Przykład największego pawia:

cam1.JPG


Po wstępnym odgruzowaniu zewnętrzej obudowy przyszedł czas na zmierzenie się z odkręceniem czterech śrubek, które łączą metalową i plastikową część obudowy. Ze względu na stopień korozji nie jest to proste, ale aplikacji WD40 i lekkim podgrzaniu palnikiem w końcu ustąpiły.
Rzut oka do środka i juz wiemy w czym problem - elektronika pracująca w takich warunkach poprostu musi paść. Co lepsze - kamerka ze zdjęcia była wymieniana na gwarancji 2 lata temu. Po dwóch latach wygląda tak:

cam2.JPG
cam2.JPG (54.21 KiB) Przejrzano 43633 razy


W skrócie obraz nędzy i rozpaczy. Ale za wcześnie, żeby się poddawać ;)

Generalnie kamera składa się z kilku elementów - soczewki, dwóch płytek z elektroniką, kilku śrubek tulejek, korpusu z kablem i dwóch uszczelek. To właśnie w uszczelkach jest największy problem - jedna z nich (okrągła czerwona) powinna uszczelniać przód kamery, druga (kwadratowa czarna) powinna uszczelniać połączenie plastikowej i metalowej części obudowy. Powinny uszczelniać, ale niestety jak widać po poprzednich obrazkach nie spełniają należycie swojej roli...
Najciekawsze jest to, że w kolejnych wersjach kamery problem nie został rozwiązany mimo tego, że z pewnością w KIA jest znany [zlolta]

Po diagnozie najstarszej kamerki okazało się, że ma uszkodzony układ sterowania zasilaniem. Próba ustalenia co to za scalak i próba jego ewentualnego zakupu skonczyła się tym, że nawet Google się poddało. Inaczej miał się temat z nowszą wersją kamery. Okazało się, że zasilanie jest zwarte do masy - to już lepiej rokowało. Po głębszej habilitacji okazało się, że problemem są dwa uszkodzone kondensatory SMD przy których elektroliza (prąd + woda) zrobiły swoje. Tak więc demontaż, oczyszczenie zaśniedziałych padów na płytce i zamontowanie nowych. Dodatkowo trzeba też poprawić luty na układzie zaznaczonym na zdjęciu oraz na pozostałych komponentach jeżeli tego wymagają. Obydwie kamerki 3W120 miały to samo uszkodzenie.

cam3.jpg
cam3.jpg (95.48 KiB) Przejrzano 43633 razy


Same płytki są naprawdę małe i pomiary oraz naprawa dla osób nie mających doświadczenia mogą sprawić problem, ale wszystko jest do ogarnięcia.

Dla porównania wielkości - obydwie płytki w sąsiedztwie złącza słuchawek (jack 3,5mm):

cam4.jpg


Naprawa elektroniki wykonana więc można przejść do dalszych etapów:
- plastikowa obudowa - czyścimy dokładnie,
- metalowa skorodowana obudowa - przede wszystim szlifujemy (planujemy) miejsce styku z uszczelką. Zewnętrzną stronę można przejechać szczotką drucianą albo papierem ściernym. Ja poszedłem o krok dalej - dość dokładnie wyszlifowałem obudowę i pomalowałem farbą antykorozyjną.
- uszczelki - czyścimy dokładnie zachowując ostrożność aby ich nie uszkodzić.

cam5.JPG


Mając wszystko przygotowane możemy przystąpić do montażu. Żeby jednak kamerka pożyła dłużej niż fabryczne rozwiązanie postanowiłem uszczelnić dodatkowo połączenia czarnym klejem silikonowym. Nanosimy klej przed założeniem czerwonej uszczelki w jej miejscu osadzenia, a następnie również na uszczelkę. Podobnie robimy z czarną uszczelka - smarujemy obficie z obydwu stron. Następnie skręcamy kamerkę.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2017, 02:00 przez Thomaster, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 14 gru 2017, 01:04

Poniżej efekt końcowy:

cam6.JPG
cam6.JPG (31.88 KiB) Przejrzano 43632 razy


cam7.JPG
cam7.JPG (37.67 KiB) Przejrzano 43632 razy


I z odrestaurowaną blaszką mocującą:

cam8.JPG
cam8.JPG (39.09 KiB) Przejrzano 43632 razy


Oczywiście to jak będzie wyglądała obudowa zależy od stopnia korozji i ilości pracy włożonej w jej usunięcie. Kamera ze zdjęcia była akurat najmniej sfatygowana z zewnątrz.

Jak widać dało się to naprawić oraz poprawić fabryczne rozwiązania. W tym miejscu gorące pozdrowienia dla osób twierdzących, że modyfikacje w aucie są niewskazane - myślę, że w tym przypadku jak najbardziej jednak są.

Jako ciekawostkę załączam jeszcze porównanie obrazu z dwóch kamer - oryginalnej i chińskiej (z deklarowanym kątem 170 stopni). Obydwie kamery ustawione są w tym samym miejsu i pod tym samym kątem. Widać, że oryginał ma jednak większy zasięg. Czy warty jednak chorej ceny w ASO to już ocencie sami.

Oryginał:

cam9.JPG
cam9.JPG (55.84 KiB) Przejrzano 43632 razy


Zamiennik:

cam10.JPG
cam10.JPG (59.65 KiB) Przejrzano 43632 razy


Oczywiście jeżeli ktoś ma problem z kamerką to mogę pomóc ;)

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: ZygJe » 14 gru 2017, 01:09

No szacunek...wielki. ja bym to tylko zmodyfikował i zatopił w silikonie całe wnętrze kamerki....
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 14 gru 2017, 01:12

Dałem sporo silikonu więc nie powinno być problemu. Nie chciałem jednak ryzykować zalania optyki lub układów, które moga generować jakieś ciepło.

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: czyzyk64 » 14 gru 2017, 07:53

Super Tomek, Jak zwykle pełna habilitacja. Ja bym jeszcze tylko podpowiedział, że po montażu tez można dołożyć trochę silikonu od tylnej strony. Ogólnie ogromny plus. :oki:
Puder , z montażem kamerki jak będzie problem , to zapraszam.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 14 gru 2017, 08:59

Jak będzie cieplej to wymieniam moją chińską kamerkę na oryginał - wtedy pewnie wrzucę jakieś fotki z uszczelnienia zewnętrznego kamery. Generalnie zauważyłem, że nowsze wersje kamery w miejscu połączenia obudowy mają naklejoną taśmę z warstwą gąbki. Zapewne miała służyć po pierwsze uszczelnieniu połączenia i po drugie ograniczeniu dostawania się brudu i wilgoci przez szczelinę naokoło kamery. Efekt jest chyba jednak odwrotny do założonego bo sądząc po stanie kamer i gąbczastej tasmy mozna wywnioskować, że zatrzymuje ona wodę podwodując jeszcze większe zniszczenia...

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Owca007 » 14 gru 2017, 09:33

:brawo: :brawo: :brawo: Szacun takie małe "dingsy" to ja bym już nie naprawiał :mrgreen:
Ale to, że zamówiłeś miernik nie mówiąc mi o tym to foch Tomku.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 14 gru 2017, 10:16

Moze zle sie wyrazilem - to nie zamiennik kamery do Sportka ale zwykla kamerka do zamontowania, ktorą kupilem jakis czas temu z mysla zmiany przedniej kamery w moim aucie bo ta co mam juz troche podrdzewiala po 3 latach uzytkowania. Wybieralem kamere z duza liczba pozytywnych opinii i maksymalnie szerokim kątem patrzenia.

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: puder12 » 14 gru 2017, 11:19

Tomek - wielkie dzięki za odratowanie mojej kamerki.
W ASO panowie powiedzieli że nowa kosztuje 1500 zł netto - niezły żarcik
W Korei można kupić za około 220 USD plus w Polsce 23% VAT - też masakra

czyzyk64 pisze:Puder, z montażem kamerki jak będzie problem, to zapraszam.

Chętnie skorzystam z cieplutkiego garażu i Twojej pomocy. Dzięki za propozycję.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 14 gru 2017, 12:01

Przy tych cenach to już przestało mnie dziwić, że działające używki na Allegro chodzą po 600zł... masakra...

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: puder12 » 15 gru 2017, 11:23

Napisałem do dwóch koreańskich sprzedawców z ebay i obaj wystawili nowe aukcje z kamerką 95750-3W120. Cena konkurencyjna do używek z allegro:
https://www.ebay.com/itm/202148446419

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 18 gru 2017, 22:54

Jak już wcześniej wspomniałem postanowiłem zastąpić moją chińską kamerkę oryginalnym rozwiązaniem. Odebrałem dzisiaj nową plastikową blendę do wersji z kamerą. Po przymiarce kamery odrazu widać w czym problem.
Dla zrozumienia skali nieszczelności podświetliłem od spodu plastik blendy po zamontowaniu kamery. Zobaczcie jakie pole do popisu ma woda dostająca się do środka:

cam11.JPG


Nowsze wersje kamery miały co prawda naklejoną cienką gąbkę w założeniu pewnie mającą chronić wnętrze klapy przed dostawaniem się brudu i wilgoci, ale efekt jej zamontowania jest taki, że gąbka jak to gąbka chłonie wilgoć i zatrzymuje w sobie co jeszcze bardziej pogłębia destrukcję kamery. Nie chcą powielać błędów konstruktorów i fabryki postanowiłem uszczelnić wszystko solidną porcją silikonu.
Użyłem tego typu wynalazku - czarny klej silikonowy zakupiony w Auchanie za ok. 4zł:

cam12.JPG
cam12.JPG (45 KiB) Przejrzano 43466 razy


Dokładnie uszczelniłem wszytkie strony kamery, a nadmiar kleju usunąłem za pomocą papierowych ręczników, a na końcu przymyłem nieklejone powierzchnie izopropanolem.

cam13.JPG


Od wewnętrznej strony nie wygląda to zbyt pięknie, ale też nie musi - przede wszystkim ma działać

cam14.JPG


Przy okazji zakupu blendy w ASO dowiedziałem się, że nie tylko Sportage ma problem z gnijącymi kamerkami. To samo dzieje się np. w Ceedach.
Przejżałem z ciekawości zdjecia kamer do KS4 i tam chyba wygląda to już troche lepiej, ale na żywo nie widziałem więc głowy nie dam...

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Owca007 » 19 gru 2017, 00:03

W i40 kamerka chowa się za znaczkiem i wyskakuje jak wrzuca się wsteczny to najlepsze rozwiązanie :) Co do kamerki mam china ale to samo co u Ciebie Tomku dużo silikonu i wszystko jest szczelne :).
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Woju7
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:33
Czym jeżdzę: Kia

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Woju7 » 24 lut 2018, 19:47

Witam, jestem nowy na forum i mam problem z kamerą cofania. Thomaster widzę, że już wszystko wiesz o tych kamerach. Mogę cię prosić o jakiś kontakt w celu skonsultowania się. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 24 lut 2018, 22:26

Wysłałem Ci kontakt do mnie na PW.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 06 mar 2018, 00:00

Jako ciekawostkę dodam, że problem z kamerami nie występuje tylko w Sportage'ach. Poniżej efekt mojej dzisiejszej zwycięskiej walki z kamerkami od Ceed'a i Optimy [zlosnikok]

cams.jpg

Awatar użytkownika
kjamnik
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 16 lut 2013, 12:22
Czym jeżdzę: biała XL 2013 panorama 1.6
Lokalizacja: Radom

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: kjamnik » 10 mar 2018, 23:25

oddam moją kamerę w dobre ręce!!! Do reanimacji. Thomasterowi oczywiście (wysłałem pw).

Awatar użytkownika
kjamnik
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 16 lut 2013, 12:22
Czym jeżdzę: biała XL 2013 panorama 1.6
Lokalizacja: Radom

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: kjamnik » 14 mar 2018, 22:06

dziś kamera została wymieniona w serwisie Kia w ramach gwarancji. A jednak te 7 lat gwarancji to nie mit.
Thomasterowi dzięki, że chciał pomóc :oki:

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: listomek2014 » 14 mar 2018, 22:54

Też to potwierdzam ludzie beczą ale tylko tu nikt nie ruszy 4 liter aby cokolwiek zweryfikować w aso a tam zawsze miłe zaskoczenie
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 14 mar 2018, 23:00

W pierwszej kolejności zawsze warto zapytać o naprawę gwarancyjną. Usługi pogwarancyjne w temacie kamerek zapraszam do mnie [zlosnikok]

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: puder12 » 15 mar 2018, 14:58

kjamnik pisze:dziś kamera została wymieniona w serwisie Kia w ramach gwarancji.

Póki jest nowa zabezpiecz jej gniazdo silikonem, żeby wytrzymała więcej niż 2 lata.


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap