K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
kijak1979
Bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 21 lis 2018, 00:14
Czym jeżdzę: KiA Sportage 1.7 CDRi 2012

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: kijak1979 » 02 lut 2019, 12:30

Dzięki Thomaster. Dziś jak pogoda dopisze ponowię opereację czyszczenia klimy :)

Radek434
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 29 lip 2019, 15:39
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 T-GDI - 2021
Było Sportage 1.6 GDI -2014
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: Radek434 » 06 sie 2019, 10:59

Jeśli chodzi o czyszczenie klima w Sportage III to nawet ASO czyści parownik przez czujnik, nie bawią się w podawanie preparatu od spodu...
Ozonowanie i Wurth robi robotę....
Radek

Awatar użytkownika
Tom16v
Nasz Człowiek
Posty: 673
Rejestracja: 12 cze 2016, 09:50
Czym jeżdzę: KS V 1.6 T- GDI 6AT FWD L HEV

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: Tom16v » 06 sie 2019, 17:41

W III tak przez czujnik a w IV k...... nie da sie go wyciągnąć jest na stałe może ktoś z kolegów wie jak najlepiej podejść Wurth na parownik? Będę wdzieczny za info.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: Owca007 » 06 sie 2019, 20:04

Jak jest na stałe, czyli jak się zepsuje wymiana wszystkiego? Sprawdź dokładnie, a jak dupa to ja bym się nawet pokusił i wywiercił mały otwór który bym potem zaślepił jakimś gumowym kołkiem.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: PabloS » 09 maja 2022, 10:50

Chcę odświeżyć nieco temat czyszczenia parownika w Sportage IV.
Czy ktoś z Was ma na to jakiś patent?
W Sportage III było łatwo ale podobno w IV nie jest już tak łatwo.
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

EDIT:
Zgłębiłem nieco temat i okazuje się w QL-u czujnik temperatury parownika jest od strony kierowcy. Trzeba zdjąć boczną osłonę konsoli i pod nią go szukać.
Potem jest już z górki:
- na wszelki wypadek odłączamy ujemny zacisk akumulatora,
- odłączamy złącze czujnika temperatury parownika,
- odłączamy czujnik temperatury parownika po obróceniu go o 90° w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara,
- wyjmujemy czujnik temperatury parownika,
- czyścimy parownik zakupioną wcześniej chemią,
- składamy wszystko w odwrotnej kolejności.

Jak zrobię zdjęcia to wrzucę.

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: PabloS » 23 maja 2022, 13:53

Niestety muszę odszczekać to co napisałem wcześniej.
Po zdjęciu osłony spodziewałem się znaleźć czujnik w miejscu oznaczonym czerwonym okręgiem.
Może we wcześniejszych "wydaniach" jest tak jak pisałem ale w moim aucie (rocznik modelowy 2021) czujnik temperatury parownika jest w innym miejscu.
Załączniki
widok od strony kierowcy.jpg

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: automaciek » 23 maja 2022, 16:26

Polecam zrobić mały (7mm) otwór w tunelu między wentylatorem, a parownikiem w okolicy regulatora prędkości wentylatora. Wstrzykiwać preparat (spray Wurth, lub taki płyn do klimatyzacji domowej, tylko trzeba sobie z opryskiwacza 1.5L zrobić przyrząd) przy włączonym na maksa wentylatorze, pęd powietrza rozprowadzi środek po całym parowniku i kanałach. Po akcji zaklejamy otwór taśmą, albo czym bądź, za rok będzie jak znalazł. Robienie tego przez czujnik temperatury nie ma sensu, jest on za parownikiem i nie rozprowadzimy go należycie.

Awatar użytkownika
Miras Jaslo
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2022, 20:06
Czym jeżdzę: 1,7 crdi, L.

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: Miras Jaslo » 26 maja 2022, 20:33

Witam użytkowników forum. Miałem Sportage 3, teraz Sportage 4 i faktycznie aplikacja piany na parownik jest bardziej skomplikowana w sportku 4, u mnie wygląda to tak jak na fotkach zamieszczonych przez użytkownika Tom16v. Patent na aplikacje piany wprost na parownik mam następujący: demontuję schowek (przy okazji wymieniam filtr kabinowy), demontuje plastik osłaniający wentylator jak również sam wentylator - to tylko 3 śrubki, i od wentylatora wprost na parownik prowadzi kanał wentylacyjny długości 40 cm , którym bez problemu wstrzykniesz pianę. Zrobiłem to wczoraj i mam filmik to postaram się jakiś link wrzucić, tylko jeszcze nieogarnięty jestem na tym forum.

https://youtu.be/cITtZ9sGz3g

https://youtube.com/shorts/ICqS6gPkQrQ?feature=share

Alex1963
Bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 01 kwie 2019, 18:37
Czym jeżdzę: Kia Sportage II 2,0 CRDi 4WD 2009 r.

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: Alex1963 » 27 maja 2022, 07:27

A jak wygląda dostęp do parownika w Sportage II ?Czy też jest możliwość przez czujnik temperatury?

PabloS
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 02 kwie 2014, 12:21
Czym jeżdzę: Sportage IV 1.6 T-GDI 7DCT 2WD Black Edition
Lokalizacja: Warszawa

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: PabloS » 28 maja 2022, 16:48

Miras Jaslo nie pisałem ale ja zrobiłem tak samo. Wymontowałem jeszcze czujnik prędkości dmuchawa żeby nic nie stało mi na drodze i wtedy wprowadziłem wężyk przymocowany do małej kamerki inspekcyjnej żeby widzieć gdzie psikam.
Mam już pomysł na drobne usprawnienie tego systemu które wypróbuję następnym razem. Jak się sprawdzi to wrzucę zdjęcia.

mara88
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2023, 23:28
Czym jeżdzę: 2.0 Active

Re: K2 Klima Doktor, odgrzybianie klimy

Postautor: mara88 » 18 wrz 2023, 15:46

Odświeżę temat żeby nie zakładać nowego. Bawił się ktoś w takie odgrzybianie w KS2 ? Próbowałem zobaczyć parownik rozbierając od strony pasażera, ale niestety nie dałem rady. Ma ktos może jakiś schemat jak to jest zbudowane żeby mniej więcej wiedzieć jak się tam dostać ? Chyba że ktoś ma na to jakiś inny pomysł ?


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap