Wyeliminowanie mrugania taśm LED

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Wyeliminowanie mrugania taśm LED

Postautor: Thomaster » 05 gru 2016, 23:18

Kilkukrotnie spotkałem się już z problemem delikatnie mrugających taśm LED przy włączonym silniku. Spowodowane jest to niewystabilizowanym zasilaniem z instalacji. Często jest też tak, że żarówki / taśmy pracujące długi czas w trakcie pracy silnika (np. oświetlenie rejestracji) poprostu zaczynają się przepalać i mrugają jak dyskoteka. Spowodowane jest to długotrwałą pracą na wyższym napięciu niż znamionowe - zamiast 12V nawet 14V przy pracy alternatora.

Ten właśnie problem pojawił się u mnie i postanowiłem coś z tym zrobić.
Najsensowniejszym roziązaniem wydało mi się zastosowanie przetwornic DC/DC - podobnych do tych, które zastosowałem przy przeróbce moich przedliftowych lamp tylko znacznie mniejszych. Przetwornice step-down działają na tej zasadzie, że niezależnie od napięcia wejściowego na wyjściu pojawia się wystabilizowane zadane napięcie, czyli ustawiamy wyjściowe 12V i niezależnie od tego czy na wejściu będzie 12,5V czy 14V napięcie wyjściowe zawsze zostanie 12V. Przy napięciu wejściowym niższym niż zadane wyjściowe (np. gdy ustawimy wyjście na 12V, a na wejściu przy słabszym aku będzie 11,6V to przepuszczą napięcie wejściowe).

Wykorzystałem tego typu malutkie i tanie przetwornice:

http://allegro.pl/show_item.php?item=6225944434

Potencjometr, którym ustawia się napięcie wyjściowe wywaliłem (aby uniknąć ewentualnego samoczynnego przestawiania się go przy wstrząsach itp.) i zastąpiłem rezystorem 110kOhm:

DCDC.PNG
DCDC.PNG (549.51 KiB) Przejrzano 2133 razy


W ten sposób uzyskałem stałe napięcie wyjściowe o wartości 11,8V

Nic nie mruga, nic się nie przepala itp. [zlosnikok]

To samo rozwiązanie zastosowałem w do lampek w drzwiach. Tutaj dałem większe przetwornice ale to za względu na to, że skonczyły mi się te małe ;) Przy okzazji zamontowałem białe oświetlenie na dole drzwi 8-)

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Wyeliminowanie mrugania taśm LED

Postautor: Owca007 » 05 gru 2016, 23:37

Racja ja o tym nie pisałem ale u siebie ledy też mam z przetwornicami ale głównie po to bo inaczej mrugały to, że chronią właśnie się dowiedziałem :).
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wyeliminowanie mrugania taśm LED

Postautor: Thomaster » 05 gru 2016, 23:40

Niektóre żarówki mają wbudowane stabilizatory. Niestety przez to część z nich (w zależności od konstrukcji) nie działa z płynnym ściemnianiem światła takim jak np. w kabinie. Przy tego typu przetwornicach działa to bez zarzutu.


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap