Licznik SuperVision

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
morfeusz
Uzależniony
Posty: 206
Rejestracja: 05 mar 2013, 00:31
Czym jeżdzę: 1.6 XL

Re: Licznik SuperVision

Postautor: morfeusz » 15 gru 2016, 00:52

Licznik wytargałeś na alledrogo czy z innego źródła? Ile taka przyjemność? Jeżeli to nie tajemnica ;)

dziakoni
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2016, 00:03
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI Biała S Automat 2011R
Lokalizacja: Oława

Re: Licznik SuperVision

Postautor: dziakoni » 16 gru 2016, 11:45

Link podany był powyżej z allegro Pan opuścił na 450 zł z ramką i dostawa gratis

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Thomaster » 15 sty 2017, 19:28

Do wiosny daleko, a bez garażu nie dołożę czujników na przód... Cieżko nawet rozpiąć tył żeby sprawdzić czy SPAS zadziała. Postanowiłem spróbować ogarnąć temat z drugiej strony. Wertując czeluście netu ustaliłem, że:
- licznik występował w poliftwych L'kach bez przednich czujników parkowania, których VIN po sprawdzeniu pokazywał, że nie mają modułu SPAS (tego czy innego)
- wszystkie tego typu L'ki (bez keylessa) miały BCM o numerach 954003UBB0.

Potwierdzić oczywiście nie ma gdzie, bo nikt na forum nie przyznaje się do posiadania poliftowej L'ki ale zakładam, że wbrew temu co pokazują dostępne schematy sygnały z czujników cofania idą jednak na BCM'a, który lepiej współpracuje z licznikiem, niż przedliftowa wersja. Postanowiłem więc wrócić do pomysłu zmiany BCM'a. Całość okazuje się jednak nie taka prosta... Pomijając znany już problem innej ilości wtyczek w BCM'ach przed i poliftowych to mam jeszcze mały problem z dopasowaniem sygnałów.

Pierwsza kostka - praktycznie niczego nie trzeba zmieniać oprócz sygnału SRS control module. Z tego co wyczytałem trzeba przepiąć go na kostkę D BCMa'. Szkoda że takie triki trzeba robić akurat z sygnałem poduszek powietrznych - nie ukrywam, że nie chciałbym przez przypadek zobaczyć jak wyglądają wystrzelone... 8-)

M13A.png
M13A.png (109.81 KiB) Przejrzano 8492 razy


Kostka druga - tutaj wszystko 1:1 przy optymistycznym założeniu, że na piny 13-16 idą sygnały z czujników...

M13B.png
M13B.png (79 KiB) Przejrzano 8492 razy


Kostka trzecia w wersji BCM'a 2012 czyli trzecia i czwarta w polifcie. Tutaj zaczyna się jazda:

M13C.png


Pomijając rozjebundę przy krosowaniu kabli pozostaje kilka niejasności:
- zaznaczone na pomaranczowo wyjścia na przekaźniki wycieraczek i spryskiwaczy reflektorów. Tych drugich nie mam więc olewam, a te pierwsze poprostu zakładam, że podłączam w dobre miejsce.
- zaznaczone na czerwono sygnały, których brakuje w moim BCM'ie:

1- ATM Shift Lever - mam manual więc olewam
2- Sunroof Push Switch - nie mam wiec olewam
3- Stop Signal Electronic Module - hmmm... to mi nie brzmi do końca tak jakby można to zlać ciepłym moczem więc tutaj mam zagadkę. Ze zdjęc BCM'a Alkraka wiem, że w XL'ce ten sygnał występuje (w sensie idzie tam jakiś kabelek).

Pytanie czy ktoś ma pomysł co to jest ten ostatni sygnał? Na schematach go nie ma.

PONAWIAM PROŚBĘ O USTALENIE POSIADACZA POLIFTOWEJ L'KI !!! NIe musi być business line - wystarczy zywkłą L'ka, i ktoś komu chce się zajrzeć i pstryknąć fotkę drugiej kostki BCM'a.

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Licznik SuperVision

Postautor: listomek2014 » 15 sty 2017, 20:47

Ja mam jutro zrobię ci fotę
Ostatnio zmieniony 15 sty 2017, 21:06 przez listomek2014, łącznie zmieniany 1 raz.
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Licznik SuperVision

Postautor: AdamAki » 15 sty 2017, 20:53

Jutro postaram się też cyknąć fotkę, dodatkowo mam dołożone w ASO przednie czujniki to może coś to rozwiąże, a dokładnie w którym miejscu on się znajduje?

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Licznik SuperVision

Postautor: czyzyk64 » 15 sty 2017, 21:00

Nad pedałem gazu. Jak on wygląda , to masz pokazane na poprzedniej stronie

Awatar użytkownika
alkrak
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 27 kwie 2014, 10:45
Czym jeżdzę: Sportage 2014, 2,0 CRDI, 184 KM, AWD
Lokalizacja: Kraków

Re: Licznik SuperVision

Postautor: alkrak » 15 sty 2017, 21:03

Thomaster pisze:...
3- Stop Signal Electronic Module - hmmm... to mi nie brzmi do końca tak jakby można to zlać ciepłym moczem więc tutaj mam zagadkę. Ze zdjęc BCM'a Alkraka wiem, że w XL'ce ten sygnał występuje (w sensie idzie tam jakiś kabelek).

Pytanie czy ktoś ma pomysł co to jest ten ostatni sygnał? Na schematach go nie ma....

W moim aucie, przewód zielono czarny, z BCM M13-D z pinu nr 19 idzie do:
1. SMART KEY CONTROL MODULE, na złącze M73-B, pin nr 5.
2. STOP SIGNAL ELECTRONIC MODULE, na złącze M80, pin nr 6.
W Twoim aucie chyba nie ma STOP SIGNAL ELECTRONIC MODULE.
Trzeba więc postawić przed sobą zgrzewkę odpowiedniego "katalizatora" :pub: i przeanalizować schematy mojego i Twojego auta.
Sądzę, że ten moduł da się u Ciebie dołożyć. :idea:

Powodzenia!!

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Thomaster » 15 sty 2017, 21:27

AdamAki pisze:Jutro postaram się też cyknąć fotkę, dodatkowo mam dołożone w ASO przednie czujniki to może coś to rozwiąże, a dokładnie w którym miejscu on się znajduje?

Królu złoty z nieba nam spadasz :D Nareszcie będzie można sprawdzić pogmatwane teorie odnośnie czujników. Zakładam, że masz u siebie licznik Supervision?
BCM jest umiejscowiony nad pedałem gazu. zdjęcie dolnych kostek można wykonać poprostu wkładając telefon/aparat nad pedał gazu. Zdjęcie najważniejszych dla mnie czyli bocznych kostek wymaga odkręcenia jednej śrubki tutaj:

bcm1.jpg


astępnie odchylenia plastiku (jest na zatrzaskach więc trzeba pociągnąć do siebie - bez obaw nic się nie stanie) i w oddali widać BCM'a:

BCM2.jpg


Zależy mi na informacji czy w zaznaczonych przeze mnie czerownymi liniami miejscach masz podłączone kable:

BCM3.jpg


Jeżeli byłbyś tak miły i podrzucił mi Priv swój numer VIN żebym mógł sprawdzić czy masz BCM'a o takich numerach jak zakładam to byłoby super - chyba , że sam jesteś w stanie sprawdzić.

Troche daleko do Bydgoszczy ale jakbyś chciał przerobić lampy z tyłu (zakładam, że w business line masz ledowe) to przeróbkę masz u mnie gratis ;)

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Owca007 » 15 sty 2017, 22:37

Hehe czyli mam rozumieć, że to jest znaczy może być ten BCM co ma tylne czujniki oryginalne dobry licznik co my wszystko wyświetla i nie ma czujników z przodu?
Ja dalej wierzę, że wystarczy zmienić BCM-a na inny "poliftowy" podpiąć i wszystko samo będzie działać jak należy. Trzeba tylko znaleźć ten jedyny :D.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Thomaster » 15 sty 2017, 22:46

Dokładnie - sprawdziłem VIN'y czterech L'ek 2014/2015 z licznikami supervision (z otomoto [hihihi] ) i wszystkie miały tego BCM'a. Żadna nie miała też czujników z przodu i modułu SPAS. Jedyne co może zburzyć teorię to jakiś inny moduł który steruje czujnikami z tyłu...

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Owca007 » 15 sty 2017, 22:49

Hmmm czyli plug and play, wiesz co ruszam swoich ludzi może ktoś ma pożyczyć na testy. Bo odpiąć wpiąć nowy i sprawdzić to pikuś. Kostki kable itp. się zgadzają mam rozumieć. Ja mam ten Keyless to nie szkodzi, że u mnie stacyjki nie ma?
Tomek podziwiam za czas wytrwałość i chęć ja natomiast znowu kombinuje z tym intercoolerem dalej mam dwa jutro zacznę ciąć spawać i zobaczę co z tego wyjdzie, a w międzyczasie rysuje w solidzie nowe uchwyty na zaciski hamulcowe bo mam cichy plan włożyć większe tarcze i zaciski 4 tłoczkowe na kolejną wymianę u mnie. Problem rodzi się tylko kto mi to uczciwie zrobi i czy to będzie naprawdę bezpieczne hehe ale co mi tam nie takie rzeczy się robiło.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2017, 22:55 przez Owca007, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Thomaster » 15 sty 2017, 22:54

Nie, nie... nie ma tak łatwo. Po pierwsze do Ciebie musi być wersja z keylessem - czyli 954003UBD0 albo 954003UBE0. Drugi temat (trudniejszy) to zamiana kabli we wtyczkach. Żeby nie pruć instalacji zamierzam zrobić przejściówkę z kostki C mojego BCM'a na dwie kostki (C i D) nowego. Czy to zadziała - nie wiem. Jak tylko AdamAki sprawdzi czy na jego BCM'a idą kable (i jak przyjdzie nowy BCM) to podłącze to wszystko i dam znać czy działa.

Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Licznik SuperVision

Postautor: AdamAki » 16 sty 2017, 16:17

Zdjęcia może nie za rewelacyjne ale myślę że z nich coś wywnioskujecie, pogoda nie za bardzo sprzyjała i miejsce, parking pod blokiem i minusowe temperatury ;)

Zdjęcia na dropboxie w orginalnym rozmiarze 6 fotek

Kod: Zaznacz cały

https://www.dropbox.com/sh/gzz5qum76xc06w5/AAB256oXx_AiXgleeULrvohaa?dl=0


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Thomaster » 16 sty 2017, 16:31

Dzięki za fotki.
No i cały misterny plan wpizdu... :wmur: Czy ma ktoś pomysł do czego podpięte są (bo z tego co widać nie do BCM'a) czujniki cofania w polifcie??

Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Licznik SuperVision

Postautor: AdamAki » 16 sty 2017, 16:49

W ASO też mieli problemy z podłączeniem czujników, podobno im kolory w wiązkach nie pasowały, telefonicznie konsultowali się z centralą KIA, montaż czujników miał trwać półtory godziny a skończyło się na 4.
Jeszcze jedno na schemacie w wcześniejszych postach widzę że brzęczek wychodzi z BCM a u mnie na pewno jest gdzieś indziej podpięty prawdopodobnie bezpośrednio z modułu przednich czujników.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Thomaster » 16 sty 2017, 17:16

Wiesz moze jakie czujniki Ci dokladali? Masz 4 czy 6 czujnikow z przodu?

Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Licznik SuperVision

Postautor: AdamAki » 16 sty 2017, 17:23

Moduł miały być Boscha i 4 czujniki, że podobno współpracuje z wyświetlaczem ale wiem że przyszedł inny moduł niż był zamawiany. Musiałbym go namierzyć po kabelku od brzęczka

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Thomaster » 16 sty 2017, 17:55

Hmmm... To może przepinali Ci kable z BCM'a do nowego modułu? Chociaż w to nie za bardzo chce mi się wierzyć...

@ Listomek2014 - mógłbyś sprawdzić czy u Ciebie ta druga wtyczka wygląda tak samo (brak kabli z czujników cofania)?

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Licznik SuperVision

Postautor: czyzyk64 » 16 sty 2017, 18:19

Ciekawe jak ASO dokłada przednie czujniki, czy czasem poprostu nie dokładają spasa i przepinaja kable z bcma do spasa.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Licznik SuperVision

Postautor: Thomaster » 16 sty 2017, 18:26

Niestety po instalacji nie wyglada jakby ktos w tym grzebał, a znając magików z ASO po tego typu przepince byłby dość wyrazny ślad ;)

Awatar użytkownika
alkrak
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 27 kwie 2014, 10:45
Czym jeżdzę: Sportage 2014, 2,0 CRDI, 184 KM, AWD
Lokalizacja: Kraków

Re: Licznik SuperVision

Postautor: alkrak » 16 sty 2017, 18:51

Wydaje mi się, że w autach, gdzie nie ma modułu SPAS występują cztery czujniki z przodu, których przewody sygnałowe i zasilające połączone są równolegle na złączu JOINT CONNECTOR JE02. Z czterech czujników tylnych, przewody sygnałowe i zasilające, połączone są równolegle na złączu JOINT CONNECTOR JR12.
Zbiorcze przewody sygnałowe z tych złączy połączone są ze sobą i jako linia LIN, jednoprzewodowa podłączone są do BCM - M13-B, pin nr 5.
Jest to przewód pomarańczowy.


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap