Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
awajdans
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 11:32
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2014 M

Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: awajdans » 26 mar 2015, 11:53

Cześć wszystkim!

Od tygodnia jestem szczęśliwym właścicielem KIA SPORTAGE i jak to zawsze bywa - wszystko co nowe wywołuje u nas dodatkowe emocje, a w przypadku auta dodatkowy niepokój jeśli chodzi o parkowanie nocą. Mam wykupiony garaż który jest oddalony od mojego domu około 5 minut piechotą. W garażu niestety nie ma podpiętej elektryki więc możliwość zainstalowania urządzeń które pozwoliłyby mi spać spokojniej jest żadna. Jako że mam nieużywany telefon Samsung Galaxy S Plus (Android 2.2), a w bagażniku znalazłem dodatkowe gniazdo zapalniczki oraz "schowek" tuż pod nim w podłodze, wpadłem na pomysł umieszczenia w aucie telefonu, z uruchomioną aplikacją, a dzięki podpięciu go do gniazda zapalniczki będzie się doładowywał podczas jazdy. Niestety nie znalazłem odpowiedniej aplikacji na Androida która miała by następujące funkcje:
1) oszczędność baterii - brak ciągłego korzystania z GPS
2) możliwość uzyskania informacji o położeniu (lokalizacji) na żądanie
3) dodatkowe alerty jak np. wykroczenie poza wyznaczony obszar
4) najlepiej gdyby nie korzystała do tego z internetu (powiadomienia)

Jako że jestem zawodowym programistą postanowiłem stworzyć aplikację która posiada wszystkie powyższe cechy.
Rozwiązanie jest proste:
1) Do telefonu kupuję starter PLAY, zmieniam taryfę na "Rok ważności konta" i mam połączenia/smsy wychodzące ważne przez cały rok, bez konieczności doładowania konta
2) Swój prywatny telefon także mam w PLAY, a więc koszt sms do mnie z tej karty to 9gr, czyli w zasadzie tyle co nic

Telefon umieszczony w schowku w bagażniku, podpięty do gniazda zapalniczki tuż nad schowkiem, kable ładnie puszczone.
Aplikacja nie musi być w ogóle uruchomiona (profit: niższy pobór prądu), ale gdy nadejdzie sms ze zdefiniowanego wcześniej numeru (mojego prywatnego), aplikacja się automatycznie uruchamia i wykonuje żądanie które wysłałem w treści smsa:
a) "Gdzie jesteś" - aplikacja rozpoczyna ustalanie lokalizacji korzystając z GPS, jeśli przez 45 sekund nie złapie fixa przerzuca się na ustalenie lokalizacji na podstawie masztów operatora (mniej dokładne ale zawsze coś). Odsyła smsa z długością i szerokością geograficzną oraz dokładnością w metrach
b) "Włącz alarm" - uzbrojenie "alarmu" w aplikacji. Appka w trybie uzbrojonym wyśle do mnie automatycznie smsa w momencie kiedy telefon zacznie się ładować - czyli biorąc pod uwagę że ktoś mi wyjeżdza autem z garażu, a ja wcześniej "ubzroiłem" alarm w aplikacji, dostanie o tym informacje smsem
c) "Wyłącz alarm" - dezaktywuje alarm, czyli idąc do garażu wysyłam takiego smsa żeby w momencie gdy sam uruchomię silnik, aplikacja nie wysyłała mi o tym informacji
d) Zmiana lokalizacji o 300m w trybie aktywnego "alarmu" powoduje wysłanie do mnie smsa i rozpoczęcie śledzenia pojazdu (automatyczne aktualizacje lokalizacji z danym interwałem czasowym). Próg jest ustawiony na 300m dlatego że telefon czasem łapie lokalizację z różną dokładnością, więc nie chcę niepotrzebnie dostawać informacji gdy np. pogoda będzie gorsza i przez większe zachmurzenie spadnie dokładność GPS
d) W trakcie opracowania jest jeszcze automatycznie odbieranie połączenia z mojego numeru, co może posłużyć jako podsłuch.

Appka jest na etapie testów beta, sprawdzam czy telefon się będzie doładowywał w trakcie codziennej jazdy, czy nie będzie konieczności ładowania go raz na jakiś czas w gniazdku do pełna, itp, jednak jeśli znaleźliby się chętni na korzystanie z takiej aplikacji to z przyjemnością opracuję wersję którą mógłbym dostarczyć do Google Play tak aby można było ją sobie pobrać.
Myślę że może to być dobra alternatywa dla komercyjnych rozwiązań, które w wielu przypadkach nie znajdują zastosowania - są zbyt rozbudowane, świadczone jako usługa abonamentowa, itp. i nie do końca odpowiadają potrzebom (jak w moim przypadku).
Jeśli ktoś z forumowiczów miałby dodatkowe sugestie co można by dorzucić to chętnie wezmę to pod uwagę :)

sxill
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: 22 gru 2014, 20:42
Czym jeżdzę: Sportage 2014, 1.7 CRDI, XL, Deluxe White
Lokalizacja: Poznań

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: sxill » 26 mar 2015, 13:24

Chyba szkoda Twojej pracy. Złodzieje korzystają z zagłuszaczy GSM i GPS. Są tanie i łatwo dostępne. Poza tym mam wątpliwości czy telefon w schowku w aucie stojącym w garażu złapie sygnał GPS.

Awatar użytkownika
benezis
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 sty 2015, 13:14
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI, Hyundai ix35 2,0 CRDI, VW EOS 1,4 TSI
Lokalizacja: Grójec

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: benezis » 26 mar 2015, 13:51

Nie zniechęcaj kolegi. Ja i wielu będzoe napewno zainteresowanych tą apką.
Ma jakiej zasadzie działa ta lokalozacja?
Czekam na ciąg dalszy.

awajdans
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 11:32
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2014 M

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: awajdans » 26 mar 2015, 14:01

sxill pisze:Chyba szkoda Twojej pracy. Złodzieje korzystają z zagłuszaczy GSM i GPS. Są tanie i łatwo dostępne. Poza tym mam wątpliwości czy telefon w schowku w aucie stojącym w garażu złapie sygnał GPS.


Jasne, sporo o tym czytałem więc zdaję sobie z tego sprawę. Jednak jeśli wyślę smsa z prośbą o lokalizację i nie dostanę odpowiedzi to mogę się spodziewać że coś jest nie tak -> kolejny profit bo mogę szybciej zareagować. Oczywiście może dojść do sytuacji że telefon po prostu się rozładuje i nie będzie z nim kontaktu, ale właśnie w tym momencie wpadłem na kolejny pomysł - jeśli stan baterii spadnie poniżej pewnego poziomu (np. 5%), aplikacja automatycznie wyśle smsa o możliwości stracenia połączenia z powodu zbyt słabej baterii.

awajdans
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 11:32
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2014 M

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: awajdans » 26 mar 2015, 14:08

benezis pisze:Nie zniechęcaj kolegi. Ja i wielu będzoe napewno zainteresowanych tą apką.
Ma jakiej zasadzie działa ta lokalozacja?
Czekam na ciąg dalszy.


Ustalanie lokalizacji telefonu (a w tym przypadku samochodu biorąc pod uwagę ze telefon znajduje się w środku) działa w oparciu o dwa mechanizmy:
- GPS - czyli standardowo jak inne nawigacje/mapy
- GSM - jeśli położenie jest niemożliwe do ustalenia na podstawie GPS (zła pogoda lub inne czynniki) to ustalane jest na podstawie danych z sieci GSM, czyli w bardzo podobny sposób w jaki operator komórkowy może Cię namierzyć (dzieje się to w oparciu o wykrycie z którego nadajnika GSM obecnie korzystasz), przeklejam info znalezione w sieci:
"A cellular device must be in contact with a cell tower. As a device moves, it may connect to a different cell tower as the signal strength of an approaching cell tower becomes stronger. Knowing the unique ID of the tower that a device is currently connected to, and possibly the towers that a device was previously connected to, can provide insight to where the device is located assuming the location of a given cell tower is known."
Oczywiście w trakcie testów sprawdzę jak jest z tą dokładnością, ale jakakolwiek by nie była, zawsze to można by się dowiedzieć czy auto nie jest już w innym województwie.

awajdans
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 11:32
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2014 M

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: awajdans » 26 mar 2015, 14:12

Dodatkowo przyszło mi do głowy także wykorzystanie akcelerometru w telefonie który może posłużyć za dodatkowy czynnik informacyjny co się dzieje gdy nie ma nas w pobliżu (zmiana przyśpieszenia lub przechylenia), a zakładając że auto zostało zaparkowane i ma stać w miejscu można by przypuszczać że coś jest nie tak.
Muszę przemyśleć jeszcze kwestie funkcjonalności które wymieniłem, jednak widzę coraz więcej możliwości do wyciągnięcia ze starego telefonu, a jeśli tak jak kolega benezis wspomniał będą inni zainteresowani, to chętnie się podzielę tym co uda się stworzyć.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: diselboy » 26 mar 2015, 20:01

no działaj, ciekawie się Twoja robota zapowiada, zawsze to coś dodatkowego pozwalającego spokojniej zasnąć.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: puder12 » 27 mar 2015, 09:47

Fajnie że Ci się chce, ale KIA nie jest priorytetem wśród złodziei, więc pewnie programik pozostanie bardziej ciekawostką niż "must have" w Gogle Play.

Awatar użytkownika
benezis
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 sty 2015, 13:14
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI, Hyundai ix35 2,0 CRDI, VW EOS 1,4 TSI
Lokalizacja: Grójec

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: benezis » 27 mar 2015, 09:56

Przecież jak kolega wrzuci apkę do Google Play to inni chętni się też najdą. Nie tylko Kie jeżdżą po świecie.
Może również mieć z tego jakieś profity. Może zrobić dwie wersje pełną płatną i light darmową.

Kolego działaj jestem więcej niż bardzo zainteresowany.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1753
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: diselboy » 27 mar 2015, 10:11

puder12, na razie nie są priorytetem, z czasem pewnie zainteresowanie wzrośnie (nasycenie rynku i brak części zamiennych albo ich wysoka cena)
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
XV 1900
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2,4 benzyna
Gadu Gadu: 8000250
Lokalizacja: Milcz

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: XV 1900 » 28 mar 2015, 14:15

Bardzo dobry pomysl z ta aplikacja ale mysle ze na iOS-a tez powinna byc ;)

awajdans
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 11:32
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2014 M

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: awajdans » 30 mar 2015, 10:40

Mały update: komunikacja poprzez wykorzystanie wiadomości SMS działa wyśmienicie.
Muszę rozwiązać problem dlaczego Android najczęściej zwraca mi lokalizację ustaloną na podstawie GSM a nie GPS i jak zmusić go do odświeżenia tych danych zdalnie, mam już swoje podejrzenia więc działam dalej.
Z racji tego że projekt powstaje bardziej hobbystyczne i tworzę go po godzinach to nie idzie to do przodu w takim tempie jakbym tego sobie życzył, ale mam nadzieję że uda mi się niebawem wypracować wersję którą upublicznię (przewiduję że bardziej po świętach).
Co do iOS'a - tam sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo jeżeli mówisz o umieszczeniu iPhone'a w samochodzie zamiast telefonu z Androidem to nie widzę tego:
1) mało kto zdecyduje się na umieszczenie iPhone'a w aucie - telefon z Andkiem jest sporo tańszy i po prostu mniej go szkoda
2) ograniczenia systemu - Apple bardzo restrykcyjnie podchodzi do pewnych kwestii jeśli chodzi o otwartość swojego systemu i nie daje takich możliwości jakie daje nam Android - czytanie/wysyłanie smsów z poziomu aplikacji bez wiedzy użytkownika itp.

Jeśli natomiast Twoim telefonem na co dzień jest iPhone (jak w moim przypadku) to problemu nie ma - komunikacja odbywa się poprzez wiadomości SMS a więc jedyny wymóg jest taki, że w aucie montujesz jakiś telefon z Andkiem, a komunikować możesz się z nim z dowolnego urządzenia które potrafi wysyłać/odbierać smsy :)

Awatar użytkownika
XV 1900
Uzależniony
Posty: 209
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2,4 benzyna
Gadu Gadu: 8000250
Lokalizacja: Milcz

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: XV 1900 » 30 mar 2015, 23:29

Super. Powodzenia zatem w tworzeniu.

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: MarekA » 31 mar 2015, 08:37

Pomysł ciekawy.
Dołóż powiadomienie o minimalnym poziomie baterii, ewentualnie o załączeniu ładowania - bo to świadczy o włączeniu zapłonu

A gdyby apka była uruchamiana jako niewidoczny proces, a wysyłanie i odbieranie smsów odbywało się w sposób ukryty to oprócz kijanki można śledzić żonę [rotfl1]

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: puder12 » 31 mar 2015, 09:29

MarekA pisze:...można śledzić żonę [rotfl1]

Ale po co?! przecież nie od dziś wiadomo, że prawdziwe jest powiedzenie:
"Mniej wiesz, lepiej śpisz"

Awatar użytkownika
benezis
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 sty 2015, 13:14
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI, Hyundai ix35 2,0 CRDI, VW EOS 1,4 TSI
Lokalizacja: Grójec

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: benezis » 31 mar 2015, 10:31

Trzymam kciuki i czekam z niecierpliwością na efekty.

awajdans
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 11:32
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2014 M

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: awajdans » 31 mar 2015, 11:10

MarekA pisze:Pomysł ciekawy.
Dołóż powiadomienie o minimalnym poziomie baterii, ewentualnie o załączeniu ładowania - bo to świadczy o włączeniu zapłonu

A gdyby apka była uruchamiana jako niewidoczny proces, a wysyłanie i odbieranie smsów odbywało się w sposób ukryty to oprócz kijanki można śledzić żonę [rotfl1]


- Załączenie ładowania jest już na etapie testów :D
- Poziom baterii na liście TODO
- Appka działa w sposób niewidoczny, tzn. wszystko wykonuje się w tle - nawet nie musisz wiedzieć że coś się dzieje - w momencie gdy przychodzi sms ze zdefiniowanego numeru appka zabiera się do "roboty" - oczywiście w tle
- Najprawdopodobniej uda się zrobić to w taki sposób aby aplikacja z automatu oznaczała smsa jako przeczytanego (bez dodatkowego powiadomienia użytkownika)

awajdans
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 11:32
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 2014 M

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: awajdans » 09 kwie 2015, 09:56

Appka nadal na etapie testów - przez święta nie miałem praktycznie czasu na jej rozwój.
Udało mi się dorzucić graficzny interfejs dzięki któremu można ją skonfigurować:
- ustawienie numeru telefonu "właściciela" - tylko z tego numeru telefonu smsy będą mogły wywoływać śledzenie, itp
- ustawienie treści wiadomości sms dla każdej z akcji, np. ustal lokalizację, podaj poziom baterii, włącz/wyłącz alarm, stan alarmu
- ustawienie minimalnej dokładności lokalizacji jaką aplikacja będzie próbować znaleźć - po odebraniu smsa z prośbą o namierzenie aplikacja rozpoczyna określanie aktualnego położenia, jeśli uda jej się znaleźć położenie z większą dokładnością niż ta ustawiona to automatycznie przestaje ustalać lokalizację i wysyła ją SMSem
- ustawienie limitu czasu lokalizacji - jak długo aplikacja ma próbować znaleźć bieżące położenie. Jeśli ustawisz np. 5 minut, a już po 2 minutach uda się znaleźć lokalizację z więszką dokładnością niż ta którą ustawiłeś, oczywiście przestaje szukać dalej, tak więc jest to limit czasowy

Załączam poglądowe screeny jak to wygląda na Samsungu Galaxy S+ (Android 2.2), niestety jeszcze trochę pracy mnie czeka aby to poszło na Androidzie >=4

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

PS: dopracowanie językowe aplikacji będzie na późniejszym etapie, teksty wstawiałem wczoraj po 1:00 w nocy tak więc jestem świadom że nie są najwyższych lotów ;)

orzeu
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 16 sie 2014, 12:46
Czym jeżdzę: 2.0 CRDI 136KM Automat AWD XL
Lokalizacja: Tczew

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: orzeu » 14 kwie 2015, 14:18

Hmm a nie lepiej wykorzystać już gotowe rozwiązania anty-kradzieżowe samego telefonu jak AVAST Anti-Theft albo Cerberus? Powiadamianie o stanie baterii już w tym jest (wystarczy ustawić próg). Lokalizację można podglądać za pomocą ładnych interfejsów z mapkami itp :) Komendy SMSowe też działają a w zrootowanym telefonie nie da się APKi odinstalować - łatwiej byłoby dojść do pasera w razie czego.

W wersji spartańskiej wystarczy stary telefon z aktywną kartą w schowku. Policja potrafi namierzyć sygnał GSM na bazie nr telefonu w szczególnych przypadkach.

Niemniej - szacun za pisanie własnej aplikacji :) Chyba łatwiej by było tego Galaxy S+ przerobić na andka 4.2 (Cyanogenmod) i pisać z nowszymi SDK, lepiej to też zarządza użyciem baterii.

Awatar użytkownika
morgun
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 04 lis 2010, 12:48
Czym jeżdzę: Fiat Panda 1.1
Kia Sportage III 1.6 GDI M
Lokalizacja: Kraków

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: morgun » 17 kwie 2015, 15:12

Można też wzorować się na spybike lokalizator:
http://rowery.rzeszow.pl/spybike-lokali ... weru-opis/

Awatar użytkownika
benezis
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 sty 2015, 13:14
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI, Hyundai ix35 2,0 CRDI, VW EOS 1,4 TSI
Lokalizacja: Grójec

Re: Geolokalizacja samochodu na żądanie za darmo

Postautor: benezis » 06 paź 2015, 14:14

No i co tam słychać z tą apką kolego?


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap