Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
szybajker
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2015, 14:13
Czym jeżdzę: KS 2015 1.7 M+

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: szybajker » 14 gru 2015, 23:23

Ja zakupiłem lusterko wsteczne z wbudowanym wyświetlaczem 4,3". Stanowi nakładkę na oryginalne lusterko. Możesz do niego podpiąć 2 źródła video, przy czym av2 załącza się priorytetowo (tzn. po podaniu 2 sygnałów: av1 i av2 wyświetlany będzie ten z av2 - domyślnie pod to wejście podpinasz kam tylną). Jak nic nie podasz to działa jak normalne lusterko - jest tylko minimalnie ciemniejsze, w codziennym użytkowaniu różnica jest niezauważalna. Niestety, nie ma tej funkcji "półcienia" po podciągnięciu języczka u dołu - w słoneczne dni ma to swój plus, że widok wyświetlacza jest bardziej czytelny, ale jak nie lubisz jak Ci w nocy po oczach dają z tyłu, (a ja tak mam) to jest to upierdliwe. Są też na chińskim allegro lusterka z wyświetlaczem i z funkcją przyciemnienia (lusterko fotochromatyczne), ale w przeliczeniu na złotówki (+ ew. cło i vat) może wyjść ponad 500 PLN. Ja swoje zakupiłem za jakieś 90 PLN i naprawdę daje radę. Oglądając lusterka trzeba zawsze dopytać o tą funkcję fotochromu. Ja już niemal zamówiłem jedno, bo było stosunkowo tanie (wychodziło podobnie jak ori używane do sportka) i wydawało się, że ma fotochrom. Wydawało się...
Kamery na przód z racji kiepskiej pogody i braku czasu i chęci na dłubanie w zimnie jeszcze nie założyłem i znając życie już nie założę.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Thomaster » 14 gru 2015, 23:44

Homer pisze:Więc pomyślałem, że może mój Note 3, mając spory wyświetlacz, połączona przez wifi byłaby fajną - i tanią - alternatywą :)

Alternatywa może i fajna, ale:
- sprzęt który testowałem miał nadajnik i odbiornik - na wyjściu odbiornika był zwykły analogowy sygnał video więc nie wiem czy można to jakoś odpalić na telefonie,
- jak przy takiej konfiguracji ustawić opcję automatycznego załączania kamery przy wrzucaniu biegu wstecznego? Każdorazowe odpalanie jakiejś apki kiedy cofasz trochę mija się z celem...

Homer
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 15 wrz 2015, 10:48
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC 163 KM AWD :)
Lokalizacja: Kraków

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Homer » 15 gru 2015, 00:48

szybajker pisze:Ja zakupiłem lusterko wsteczne z wbudowanym wyświetlaczem 4,3"

Oczywiście też o tym myślałem, ale 4,3" wydaje się trochę za małe.

Thomaster pisze:Każdorazowe odpalanie jakiejś apki kiedy cofasz trochę mija się z celem...

No fakt, to już wygląda słabo :(

szybajker
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2015, 14:13
Czym jeżdzę: KS 2015 1.7 M+

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: szybajker » 15 gru 2015, 09:19

Homer pisze:Oczywiście też o tym myślałem, ale 4,3" wydaje się trochę za małe.


Wydaje się. Na codzień zupełnie wystarcza, Thomaster to potwierdzi, bo jego monitor ma podobną przekątną. Poza tym zdaje mi się, że oryginalne lusterko ze starszego sportka miało właśnie taki sam co do przekątnej wyświetlacz. Są też lusterka podobne w zasadzie działania do mojego, ale z większym wyświetlaczem (chyba 5" albo 6" - przepatrz aledrogo), ale już wygladają strasznie pokracznie. Mojego na pierwszy rzut oka nikt od standardowego nie odróżni (chyba, że po dyndającym kablu). Tamte sprawiają wrażenie na siłę zamontowanego kina domowego.
Poza tym kamera ma posłużyć tylko do pomocy przy parkowaniu. Nawet na 2" wyświetlaczu byś zobaczył na ile blisko jesteś zderzaka innego auta/ściany i czy przypadkiem nie ma w zasięgu jakiegoś niewidocznego we wszystkich lusterkach słupka, a przecież głównie o to w pomocy kamery chodzi. Poza tym dla mnie jakimś naturalnym odruchem jest podczas cofania spojrzeć się najpierw we wsteczne lusterko, więc obraz z kamery ma tam idealne moim zdaniem miejsce - patrzenie w konsolę nieco zawęża pole widzenia do tyłu (gorzej widać lusterka boczne). 7" wyświetlacz może posłużyć do odczytania numerków legalizacyjnych tablicy rejestracyjnej innego auta, o ile kamera ma lepszą niż standardowa rozdzielczość. To moje lusterko ma ponoć rozdzielczość 720p, ale to raczej polski chwyt marketingowy. Mimo to nie ma co narzekać.
O kamerach z modułami wi-fi nie słyszałem raczej pochlebnych opinii. Wyboru oczywiście dokonasz sam :)
Edit: gdybyś jednak szukał lusterka, to ponoć są różne co do jakości i w niektórych obraz odbijany jest bardzo ciemny - moje pod tym względem jest ok (patrz poprzedni post).

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Thomaster » 15 gru 2015, 11:19

Dokładnie tak - 4,3" w zupełności wystarcza - przeciez nie będziesz na tym filmów oglądał :)
Odnośnie umiejscowienia to w dwóch poprzednich autach miałem wyświetlacz w konsoli (wbudowany w navi). W Sportku zamontowałem go obok lusterka i jest wygodniej. Próbowałem zaadoptować oryginalne lusterko z wyświetlaczem ale się nie udało. Nie chciałem rezygnować z funkcji automatycznego ściemniania - stąd wybór padł na dodatkowy wyświetlacz obok lusterka. Sprawdza się znakomicie.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Owca007 » 17 gru 2015, 16:00

Jestem właśnie po testach bezprzewodowej kamery AEG RV 3,5 i powiem po krótku, że jestem bardzo zadowolony obraz super kąt w miarę ok (mógłby być większy) komunikacja szybka i sprawna jakby po kablu nie ma opóźnień silnik diody itp. nic nie zakłóca komunikacji. Założyłem na próbę tak na szybko profesjonalny montaż wykonam jakoś w przerwie świątecznej. Właśnie myślę gdzie ładnie zamontować kamerę i monitor 3,5 cala we wnętrzu.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: czyzyk64 » 17 gru 2015, 16:35

Pamiętaj porobić jakieś fotki dla potomnych.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Owca007 » 17 gru 2015, 19:37

Jak wpadam w trans przy aucie pod podnośnikiem to czasami ciężko dopaść telefon. Nie obiecuję ale postaram się.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
czyzyk64
Expert
Posty: 1178
Rejestracja: 16 sie 2013, 06:45
Czym jeżdzę: kia sportage III
Lokalizacja: 3 miasto

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: czyzyk64 » 17 gru 2015, 21:03

Rozumiem Cię, tez tak mam :bzik:

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Owca007 » 21 gru 2015, 13:58

Panie i Panowie jakieś sugestie wskazówki na przeciągnięcie kabla z komory silnika do wnętrza? Patrzyłem na tą wiązkę kabli pod pedałem hamulca ale nie widzi mi się to. Może jakieś sugestie fotki?
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Thomaster » 22 gru 2015, 01:03

To chyba jedyna sensowna opcja. Nie ingeruj w wiązkę - przebij gumową osłonę i przeciągnij kabel.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Owca007 » 22 gru 2015, 21:09

Obecna kamera idzie na sprzedaż patrz dział sprzedam. Na przód idzie zestaw taki jak jest na tyle czyli kamera z czujnikami wiem, że dostanę pod choinkę. Ale spokojnie relacje z montażu też zdam.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

longlemur
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 04 wrz 2015, 07:26
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: longlemur » 08 sty 2016, 15:50

Thomaster

jak przymocowałeś wyświetlacz do szyby i skąd pociągnąłeś jego zasilanie?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Thomaster » 08 sty 2016, 15:55

Na dwustronną taśmę klejącą 3M'a tego typu:

Obrazek

Tylko, że dorabiałem nową obudowę z pleksy żeby była mniejsza niż oryginał i zrobiłem ją tak, żeby przylegała do szyby.

longlemur
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 04 wrz 2015, 07:26
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: longlemur » 08 sty 2016, 17:24

Dzięki.
A skąd pociągnąłeś zasilanie do ekranu?

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Thomaster » 09 sty 2016, 01:26

Nie pamiętam który wariant wybrałem - możesz wpiąć się w zasilanie lusterka wstecznego (odrazu masz tam też sygnał załączenia wstecznego biegu gdybyś potrzebował) lub podpiąć się pod oświetlenie kabiny. Ja zabudowywałem jeszcze ładowarkę do rejestratora jazdy i nie pamiętam czy podpinałem się pod któryś z nich czy bardziej bezpiecznie przeciągnąłem zasilanie z gniazda 12V z konsoli. Generalnie dołożyłem już tyle okablowania do mojego Sportka, że jak ostatnio wyjmowałem panel z gniazdem USB to musiałem już zacząć kable opisywać żeby wiedzieć później co z czym spiąć :D

yaasiek
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 31 paź 2016, 13:26
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2.0CRDI 136KM XL
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: yaasiek » 08 sie 2018, 14:13

A zasilanie dla kamery z przodu skąd braliście? Chcę żeby kamera włączała się po wybraniu AUX na stacji multimedialnej.

kasztelan7
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 28 paź 2015, 09:16
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE III
1.6 XL
Lokalizacja: WŁOCŁAWEK

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: kasztelan7 » 09 sie 2018, 01:53

Witam,
a co koledzy sądzicie o tym ?


I mam pytanie. Czy podłączenie można zrobić samemu? i jak zrobić to, żeby obraz był widoczny jak opisuje "yaasiek" po wybraniu AUX


Pozdrawiam
ROBERT

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Thomaster » 10 sie 2018, 12:29

Mówimy o zwykłym AUX jako o wejściu audio do stacji? Jak to jest wybierane - jest osobny "guzik" do tego?

kasztelan7
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 28 paź 2015, 09:16
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE III
1.6 XL
Lokalizacja: WŁOCŁAWEK

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: kasztelan7 » 13 sie 2018, 09:50

Witam,
AUX wyświetlane po kilkukrotnym wciśnięciu przycisku media. Myślałem, że to oto chodzi.

Robert
ROBERT

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kamera cofania z dodatkowym wyświetlaczem

Postautor: Thomaster » 13 sie 2018, 10:05

No OK, ale jak chcesz to zrobić skoro AUX uruchamia tylko przesył źródła dźwięku?


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap