Osłona chłodnicy - siatka

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: Zibi70 » 02 cze 2013, 22:03

Odgrażałem się jakiś czas temu, że zrobię sobie grilla i… pojechałem na działkę i korzystając z przerwy między jedną a drugą burzą zgrillowałem sobie siatkę. 

Po drodze zrobiłem kilka fotek – może się komuś przydadzą.

A teraz od początku. Nasze Sportki mają piękny grill tyle tylko, że z bardzo dużymi prześwitami co sprawia, że wszystko co fruwa lub leci (kamyki, liście, śmieci) i znajdzie się na drodze naszej maszyny ląduje na chłodnicy. Skutki są znane – gadaliśmy o tym tutaj:
http://mojasportage.pl/viewtopic.php?f=16&t=1550&hilit=siatka

Dla przypomnienia – to wygląda tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest już kilku pasażerów mimo, że samochód jeszcze lata nie widział ;)
Obrazek

Arsenał na start – siatka tuningowa aluminiowa 40x100 cm z oczkiem trapezowym 5x9 mm – malowana proszkowo na czarno (niemalowana szybko przestaje dobrze wyglądać). Kawałek stalowej prowadnicy z pióra wycieraczki – można z tego zrobić bardzo przydatny haczyk do przytrzymywania siatki w trudno dostępnych miejscach (zwłaszcza dolna i środkowa szczelina), szczypce boczne – im mniejsze tym lepiej, małe kombinerki, śrubokręty + z głowicą magnetyczną (bardzo się przydaje przy odkręcaniu górnego plastiku grilla – zwłaszcza do odkręcenia dwóch śrubek na krańcach – schowanych pod górną płaszczyzną tej pokrywy (trzeba ją delikatnie odgiąć i je wykręcić), klucz 10”, miarki, paski zaciskowe (nie wszystko widać)
Obrazek

Zaczynamy od wymierzenia jakiej wielkości kawałków siatki potrzebujemy – nie podam wszystkich wymiarów, bo jak komuś coś nie wyjdzie to będzie na mnie ;) U MNIE – na dolną szczelinę ucinałem pasek o szerokości 7 cm, na środkową 5 cm.
Obrazek

Cięcie takiej siateczki nie jest szczególnie trudne ale warto ciąć ją z głową – tak żeby nie pogiąć. Warto używać małych cęgów bocznych i ciąć skosami – technika „na nożyczki” nie wychodzi. Uważamy bo zostają dosyć ostre krawędzie – łatwo się skaleczyć albo porysować lakier.
Przykład cięć – tak jak czerwone linie
Obrazek

Aby założyć siatki można oczywiście zdjąć zderzak i wtedy być może jest łatwiej – o ile ma się do tego warunki, bo zdjęty element łatwo porysować. Ja się zdecydowałem na wariant „laryngologiczny” ;) czyli bez zdejmowania. Wszędzie można się dobrać od góry, tyle, że aby wprowadzić pasek siatki na sam dół i środkową szczelinę – warto przeciąć je na pół. Obie połówki bez kłopotu można dać na zakładkę za środkowym „szczebelkiem” obu szczelin i spiąć paskami – nikt nawet nie zobaczy że coś było łączone.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wprowadzanie mniejszych kawałków jest łatwe – wystarczy trafić w szczelinę pomiędzy zderzakiem a wzmocnieniem. Trochę sobie trzeba pomóc haczykiem i śrubokrętami ale to naprawdę nie jest wielki problem. Problemem mogą być natomiast takie małe wypustki na górnej krawędzi dolnej szczeliny – nie wiem po co one są ale musiałem przez nie trochę naciąć siatkę na krawędzi aby ładnie przylegała.

Teraz do szczęścia potrzebne są paski zaciskowe - warto mieć ich więcej i część z nich najpierw zaciągnąć lekko – tylko złapać by nam się siatka nie obsuwała a po jej dokładnym dopasowaniu pozaciągać nowe = dopasowane paseczki.
Zakładanie pasków wymaga odrobiny wprawy. Chodzi o to by zaciągać je wybierając oczka tak by paski możliwie najbardziej opinały szczebelki (nie odstawały). W przypadku dolnej i środkowej szczeliny zatrzaski pasków raczej będą od przodu trudno wprowadzać je od strony silnika – bardzo mało miejsca i byłoby to możliwe tylko po omacku – ale wtedy nie trafi się we właściwe oczka. Na dole zresztą i tak właściwie nie widać pasków więc nie ma się co napinać. Trzeba się jednak nauczyć zaginać paski tak by po wprowadzeniu i lekkim cofnięciu można było uchwycić przewleczoną na drugą stronę końcówkę – ja zaginam cieńszy koniec paska w dwóch miejscach tak, że wygląda on tak:
Obrazek

Wystarczy zgnieść w palcach żeby był jak najbardziej płaski – wprowadzić w jedno oczko siatki, wsunąć delikatnie I kiedy przeskoczy pociągnąć celując tak by krótszy koniec wyszedł oczkiem po drugiej stronie szczebelka.

Taki jest efekt po obcięciu nadmiaru
Obrazek

Obrazek

Z samym grillem jest dużo łatwiej – jest dużo miejsca wewnątrz więc paski wprowadzałem od silnika – dzięki temu nie widać zatrzasków – są wewnątrz
Obrazek

Obrazek

Gdzie są paski?
Obrazek

Niestety nie podam także wymiarów siatki pod grill – ma szerokość 22 cm ale pozostałe wymiary trzeba sobie zmierzyć – najlepiej wziąć kawałek kartonu i zrobić sobie szablon żeby dobrze go dopasować do kształtu wlotu powietrza.

I to w zasadzie koniec.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: michal55yh » 03 cze 2013, 07:29

Wreszcie ktoś się za to wziął i zrobił relację w odpowiednim dziale. Gratuluję efektu!
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

fosek
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 13 lut 2011, 18:15
Czym jeżdzę: 2.2 di acenta

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: fosek » 03 cze 2013, 08:12

Zibi, czyżby na zdjęciu nr 4 nad śrubą widać było już ślady rdzy? Oby nie - muszę sprawdzić u siebie.

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: cisco » 03 cze 2013, 08:42

Zibi,
rewelacja, efekt super :bigok: .
Powiedz ile Ci to zajęło czasu ?
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

Awatar użytkownika
skubczyk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 13 lis 2012, 14:05
Czym jeżdzę: KS 2.0 DOHC XL Black Pearl
Lokalizacja: Brzeg Dolny, Lubiąż

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: skubczyk » 03 cze 2013, 10:49

.....i może jeszcze co to za siatka? ogrodzeniowa? Osłonka super sprawa, wygląda tak jakby była montowana orginalnie :D super...
Kia Sportage 2.0 DOHC, 6AT-2WD, Automat, 122 KW (163KM), XL + SLS, Black Pearl :D
...The Power to Surprise...

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: Zibi70 » 03 cze 2013, 11:51

@ fosek - to co widać to rdzawy zaciek wywołany przez śrubkę, która widać na tym zdjęciu:
Obrazek
Niestety śruby uzywane w KIA nie są ocynkowane - gdyby były pewnie nie byłoby takiego efektu - obawiam się, że gwint tej śruby długo nie pożyje.
@ cisco - Bawiłem się z tym prawie cztery godziny - ale nie spieszyłem się, żeby czegoś nie porysować i nie pociachać sobie łapek ;)
@ skubczyk - To siatka tuningowa - używana w motoryzacji - w dużym wyborze do nabycia na znanym portalu aukcyjnym - są różne wielkości, modele i rozmiary oczek.

Zapomniałem o jednej rzeczy - w środkowej szczelinie na krańcach nie ma do czego przypiąć siatki - trzeba zrobić otworek w zderzaku. Wywierciłem je bez kłopotu - plastik jest miękki - trzeba tylko uważać, żeby sobie nie zarysować przodu zderzaka bo jest mało miejsca na głowicę wiertarki - wierciłem pod skosem:
Obrazek
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: ZygJe » 03 cze 2013, 12:08

Mimo sceptycyzmu do tego pomysłu, muszę przyznać że wykonanie i wygląd na prawdę jest OK :brawo:
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
bercik201
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 12 gru 2010, 13:51
Czym jeżdzę: Sportage L 1.6GDI. Orange, RSW, CP1, SRN
Gadu Gadu: 4474870
Lokalizacja: Szczecin

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: bercik201 » 10 cze 2013, 23:40

ja u siebie odkręciłem grilla i na spokojnie dopasowałem siatkę do wymiaru wlotów. Z odkręceniem było troszkę problemu bo dwie śruby są w dość ciasnym miejscu, ale wizyta w Casto i zakup kluczyka kątowego na "bity" za coś około 16zł załatwił sprawę.

U mnie cała twórczość zajęła mi jakieś 2,5h wliczając w to odkręcenie i przykręcenie grilla, docięcie i umocowanie siatki no i malowanie siatki bo jak szukałem w danym momencie była tylko srebrna. Jak tylko wrócę do domu postaram się wrzucić fote.


Pozdrawiam
I siódmego dnia ...... stworzono Sportage :-)

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: tabazagt » 19 cze 2013, 16:04

Bercik
Opisz procedurę wymontowania grilla.

Awatar użytkownika
yanekoktagon
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2011, 22:47
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI M
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: yanekoktagon » 20 cze 2013, 11:12

ja również założyłem taka siatkę, zderzaka nie sciągałem bo mam orurowanie przednie i w moim wypadku jest nieco wiecej roboty, efekt wizualny bardzo dobry do tego ochrona przed kamykami mogącymi uszkodzić chłodnice, dzieki za poradnik:)

tomgrze
Uzależniony
Posty: 210
Rejestracja: 15 sty 2011, 21:04
Czym jeżdzę: Sportage '07 4x4 2.0 CRDI
CX-7 '08 4x4 2.3 DISI
Lokalizacja: pomorskie

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: tomgrze » 29 cze 2013, 12:49

Polecam dołożenie tej siatki każdemu bo otwory w grilu (szczególnie w dolnym) są za duże i przy niefarcie duży kamień może uszkodzić chłodnicę od klimy. Sam tego doświadczyłem, kamień uszkodził mi chłodnicę i kosztowało mnie to w ASO kilka stówek. :strzelac:
Siatka za 25-30 zł wystarczy na dolny i górny, w Sportage 2004-2010 nie trzeba nic demontować aby tą siatkę od wewnątrz dołożyć. Ja odrazu kupiłem dwie i zamontowałem do drugiego auta również
Jeszcze raz polecam - zróbcie to nie tylko dla efektu optycznego ale przede wszystkim dla osłony chłodnicy [papa]
Załączniki
20130629072.jpg
dolny grill
20130629071.jpg
górny grill
20130629074.jpg
uszkodzenia chłodnicy od kamienia

zenek1749
Uzależniony
Posty: 173
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:19
Czym jeżdzę: 1.6 GDI L
Gadu Gadu: 6858024

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: zenek1749 » 05 lip 2013, 22:59

Bardzo fajny pomysł z tą siatką :) na pewno skorzystam :) [hihihi]

Awatar użytkownika
bercik201
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 12 gru 2010, 13:51
Czym jeżdzę: Sportage L 1.6GDI. Orange, RSW, CP1, SRN
Gadu Gadu: 4474870
Lokalizacja: Szczecin

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: bercik201 » 11 lip 2013, 21:47

W weekend zrobię kilka fotek z umiejscowieniem śrubek i w ogóle. Na razie zabezpieczyłem tylko górną część chłodnicy. Troszkę mało czasu popołudniami ale kto wie. Może w ten weekend się za to wezmę :D

Zenek jakbyś chciał to służę pomocą w odkręceniu tej atrapy. :D
I siódmego dnia ...... stworzono Sportage :-)

Awatar użytkownika
yanekoktagon
Bywalec
Posty: 103
Rejestracja: 22 lis 2011, 22:47
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI M
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: yanekoktagon » 11 lip 2013, 22:24

równierz to zrobiłem, efekt bardzo fajny, roboty na około 2 godziny na wszystkie otwory, ja robiłem to bez demontażu zderzaka, jedynie górna osłona od strony silnika, siatka o najmniejszych oczkach, jest naprawdę fajny efekt wizualny i większy spokój w trasie....bardzo dziekuję za "manual", jesli ktos w wawie lub okolicach będzie potrzebowac pomocy, chętnie służę swoimi dłońmi :)

zenek1749
Uzależniony
Posty: 173
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:19
Czym jeżdzę: 1.6 GDI L
Gadu Gadu: 6858024

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: zenek1749 » 12 lip 2013, 00:24

Bercik :) ty juz tak nie sluz ta pomoca bo cie zona wkreci w nastepny numer :) wykorzysta cie do woskowania dwoch pomaranczy hehe [zlosnik2]

zenek1749
Uzależniony
Posty: 173
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:19
Czym jeżdzę: 1.6 GDI L
Gadu Gadu: 6858024

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: zenek1749 » 12 lip 2013, 00:25

moja zona hehe :) [ura]

Awatar użytkownika
bercik201
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 12 gru 2010, 13:51
Czym jeżdzę: Sportage L 1.6GDI. Orange, RSW, CP1, SRN
Gadu Gadu: 4474870
Lokalizacja: Szczecin

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: bercik201 » 12 lip 2013, 23:26

Postaram się zrobić jutro kilka zdjęć co i gdzie trzeba odkręcić żeby zdjąć grill.

Zenku, jutro będę swoją pomarańczę dopieszczał na myjni. Pomóc, podpowiedzieć zawszę mogę ale nie wyręczę :)
I siódmego dnia ...... stworzono Sportage :-)

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: Zibi70 » 16 lip 2013, 18:02

A tymczasem...
Mały przegląd siateczki po wyjeździe do Chorwacji i częściowo powrocie - zdjęcia zrobione na postoju w Czechach - na szybko na stacji benzynowej. Trochę tego towarzystwa się po drodze zebrało [hihihi]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A takiego bombowca zdjęliśmy spod wycieraczki - kuper mu urwało ale przód się zachował. :D

Obrazek
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: puder12 » 16 lip 2013, 18:07

I już wiadomo dlaczego ekolodzy tępią samochody - zbyt dużo ofiar wiąże się z ich użytkowaniem. :D

zenek1749
Uzależniony
Posty: 173
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:19
Czym jeżdzę: 1.6 GDI L
Gadu Gadu: 6858024

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: zenek1749 » 16 lip 2013, 20:04

No ladnie ladnie :) jednak oslona naszych chlodnic jest bardzo przydatna, ja narazie mam zalozona na glownym grillu niedlugo pomysle nad zamontowaniem reszty :) [zlosnik2]

Awatar użytkownika
tabazagt
Detektyw Inwektyw
Posty: 614
Rejestracja: 31 gru 2012, 14:07
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 1.6GDI
Gadu Gadu: 3960879
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osłona chłodnicy - siatka

Postautor: tabazagt » 25 lip 2013, 16:41

u mnie wyszło tak :)
Obrazek

Obrazek


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap