Naprawa kamery cofania

Masz pomysł na ulepszenie czegokolwiek w aucie, sam zabrałeś się do naprawy? Podziel się z innymi swoimi doświadczeniami i zamieść manual z naprawy.
Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: AdamAki » 10 sty 2024, 21:00

Opis złącza kamery
Załączniki
kostka kam do nawi_resize.jpg

grzegorz299
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2024, 17:28
Czym jeżdzę: IX35

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: grzegorz299 » 11 sty 2024, 07:38

AdamAki pisze:Opis złącza kamery


Połączenie działało. Pisałem że napięcie na kostce jest. 12v sprawdzałem.

Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: AdamAki » 11 sty 2024, 08:47

grzegorz299 pisze:
Połączenie działało. Pisałem że napięcie na kostce jest. 12v sprawdzałem.


Mi się wydaje że kamerka powinna być zasilana 6,6V w każdym bądź razie oryginalna na takie napięcie była.

grzegorz299
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2024, 17:28
Czym jeżdzę: IX35

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: grzegorz299 » 11 sty 2024, 09:02

AdamAki pisze:
grzegorz299 pisze:
Połączenie działało. Pisałem że napięcie na kostce jest. 12v sprawdzałem.


Mi się wydaje że kamerka powinna być zasilana 6,6V w każdym bądź razie oryginalna na takie napięcie była.



Możliwe. O ile w tej czarnej kostce z której wychodzą 3 przewody jest reduktor napięcia.
Udało mi się zdobyć inną chińska kamerę. Podłączając ją pod wtyczkę 4 pin i omijając czarną kostkę (niby reduktor) niestety nie wyświetla obrazu na lusterku (podstawiana kamera sprawna).

Może wina leży po stronie lusterka
Dodam że podłączenie kamery która była w aucie przez czarną kostkę do TV i podając jej 12V z zasilacza bo takie dochodzi do kostki przy wrzuconym wstecznym nic nie daje. Brak obrazu na TV.

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 17 sty 2024, 22:56

Niestety dobór zamiennika pod lusterko to loteria - ostatnio dostałem lutro do sprawdzenia bo żadna z trzech kamer (miały być na przód tak jak u mnie) nie działała. Okazało się, że żadna z kamer z lusterkiem nie chciała współpracować, a moja serwisowa bez problemu. Osobiście skłaniam się ku zbyt wysokiej rozdzielczości zamienników jako powodowi tej sytuacji. Kup na allegro najtańszą, najprostszą kamerę cofania i zobacz czy zadziała.

Trus
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2024, 22:45
Czym jeżdzę: Kia sportage III 2.0crdi AWD

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Trus » 23 sty 2024, 23:12

Od niedawna jestem posiadaczem KS3 z 2011r. No i oczywiście jedyny problem to kamerka. Co prawda działa ale mleczny obraz, czyli soczewka. Po około 2h czytania tego tematu zrozumiałem, że rozebranie i czyszczenie soczewek mija się celem tylko wymiana. Zanim zadzwonię do guru naprawy z kontaktu strony 7, chciałbym wiedzieć gdzie ten numer kamerki szukać jaki to typ, ewentualnie kupując zamiennik jaki dobrać. Proszę o pomoc
Załączniki
20240123_111718.jpg
20240123_111718.jpg (259.22 KiB) Przejrzano 1431 razy

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 24 sty 2024, 14:22

Jeżeli kamera działa to znaczy że w środku nie ma jeszcze masakry, co przekłada się tez na to, że kołnierz soczewki też nie powinien być za bardzo skorodowany. Można spróbować rozkręcić soczewkę (szansa 50/50 że uda sie odkręcić kołnierz, a nie wykręcić optykę z korpusu), wyjąć lustro i przepolerować. Bez doświadczenia w tym temacie raczej odradzam samodzielną taką operację (chyba, że macie kilka kamer na poćwiczenie rozkręcania, dobrania gradacji pasty polerskiej, filcu itp.).

W KS3 numer kamery jest na blaszce która jest do niej przykręcona - generalnie występowały 4 oznaczenia:
96750-3W000 - starsza wersja pod NAVI
96750-3W020 - starsza wersja pod lusterko
96750-3W100 - nowsza wersja pod NAVI
96750-3W120 - nowsza wersja pod lusterko

Starsze i nowsze wersje są ze sobą w pełni zamienne. Różnica między kamerą pod NAVI i lusterko jest taka, że do NAVI kamera wyświetla czysty obraz (linie pomocnicze rysuje nawigacja), a pod lusterko kamera wyświetla obraz już z nałożonymi liniami pomocniczymi.

Trus
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 23 sty 2024, 22:45
Czym jeżdzę: Kia sportage III 2.0crdi AWD

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Trus » 25 sty 2024, 20:26

Bardzo bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.

leszko2
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2024, 23:29
Czym jeżdzę: Kia Optima 1.6 T-GDI L

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: leszko2 » 31 sty 2024, 23:45

Hej,

Zarejestrowałem się, bo widzę że kolega Thomaster, to specjalista od kamerek w KIAnkach.
Sam mam Optime i wczoraj byłem na przeglądzie 150k (5 lat auto ma), więc ostatni moment by coś zgłosić w ramach gwarancji.
I tak się jakoś stało że obecną zimą kamera zaczęła mi pokazywać mgłę zamiast obrazu (jakby potrzebowała okularów). Na początku nie wiedziałem czy to brud jakiś, ale potem pojawiła się rysa w środku i z każdym dniem się powiększała, a potem o już dalej poszło
Chciałem by wymienili mi ją na gwarancji, ale powiedzieli że to uszkodzenie mechaniczne i nie da rady (może uderzyłem w nią, może klapa bagażnika za mocno zamknięta? może lód?).

I teraz moje pytanie do Thomaster'a :
Czy da się (i opłaca się ) ją naprawiać ?
Ewentualnie, czy kupować na ALI chiński zamiennik (https://pl.aliexpress.com/item/1005005241611733.html) ? (w ASO mi rzucili kwotę 3200 zł, numer katalogowy to 99241D4300).

Z góry dziękuję za radę i pomoc !
Leszek
Załączniki
2024-01-31 14.22.25.jpg
2024-01-31 14.22.25.jpg (479.78 KiB) Przejrzano 1310 razy

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: Thomaster » 04 lut 2024, 01:38

Nie mam pojęcia dlaczego, ale jak przychodzi do mnie potłuczona kamera to zawsze z Optimy :niewiem: więc aż tam mocno nie obstawiałbym uszkodzenia przez walenie klapą itp. Z tego co piszesz to auto serwisowanie w ASO więc może nasza dobra forumowa dusza zerknie swym z reguły przychylnym okiem na ten przypadek :oczko:
Jak nic nie zdziałasz to odezwij się do mnie via tel. jakoś w przyszłym tygodniu - poszukam czy coś jeszcze w dawcach organów na przeszczepy znajdę.

leszko2
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2024, 23:29
Czym jeżdzę: Kia Optima 1.6 T-GDI L

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: leszko2 » 05 lut 2024, 14:20

Tak, od początku serwisowałem w ASO, więc i cała historia będzie.
Jak rozumiem kolegą, który może coś zdziałać jest gisio ? Czego potrzebujesz? numeru VIN? I czy coś się da zrobić jeszcze na gwarancji? Parę dni minęło i już 150k przekroczyłem.
Jeśli nie to to zadzwonię do Thomaster :)

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: gisio » 05 lut 2024, 20:10

Tak potrzebuję VIN auta. Trochę zaniedbałeś temat bo po śladach uszkodzeń wnoszę, że to już tak od dobrych dwóch lat musiały występować pierwsze objawy.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

leszko2
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2024, 23:29
Czym jeżdzę: Kia Optima 1.6 T-GDI L

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: leszko2 » 05 lut 2024, 23:30

KNAGU817GK5309529

Jeśli chodzi o zaniedbanie dwu letnie to nie miało ono miejsca (co najwyżej miesięczne). W sensie w ASO jestem raz na pół roku średnio i jakby się pojawiło coś z kamerą to bym od razu zgłosił. Dopiero coś w połowie/pod koniec grudnia zauważyłem, bo kamera z lewej strony trochę zamglona była. Taka malutka ryska w środku kamery. Stwierdziłem że w styczniu i tak jadę na przegląd to wtedy zgłoszę. Im bliżej przeglądu było tym gorzej się robiło, aż w końcu na kamerze była tylko mgła i rysa już przez całą kamerę (to było jakoś tydzień przed przeglądem). A potem już poszło po całości i zrobiło się to, co widać na zdjęciu. Popękało całe szkiełko.
Jakbym się domyślił, że z takiej małej ryski całość popęka, to bym od razu pojechał. Ale święta, sylwester, itd i zeszło :(

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: gisio » 06 lut 2024, 19:04

Powiem tak – ładna historia serwisowa i mam nadzieję, że będziesz ją kontynuował nadal serwisując pojazd w ASO, choć trochę w oczy kole olej, który przywoziłeś własny.

W sprawie własnych materiałów przywożonych na przeglądy (oleje, filtry, i inne materiały eksploatacyjne) wyjaśnię, że budżet dobrej woli Kia jest wypracowywany między innymi ze sprzedaży części. Jeżeli ktoś kupuje części na rynku lokalnym nie dokłada swojej „cegiełki” do tego budżetu to i Kia nie ma argumentów do pomocy ponad to co oferuje podstawowa gwarancja. To tyle k woli „mądrzenia się”.

Wracając do tematu kamery, pomimo że tego typu uszkodzenie „szymel” producenta opisuje jako uszkodzenie mechaniczne to dostaniesz ją od Kia za darmo (część + robocizna) właśnie w ramach budżetu Dobrej Woli. Potwierdź mi tylko proszę czy realizujemy to przez ASO RM Filipowicz?
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

leszko2
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2024, 23:29
Czym jeżdzę: Kia Optima 1.6 T-GDI L

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: leszko2 » 06 lut 2024, 20:29

Dziękuję bardzo!
Tak, w ASO RM Filipowicz mi najbardziej pasuje.

Co do oleju, to prawie od zawsze jeździłem ze swoim (i w tym aucie i w poprzednim). Wynika to bardziej z mojego przekonania że wiem co zalewam, i z doświadczenia właśnie przy serwisowaniu poprzedniego auta, gdzie nie do końca wiadomo było co dawali (a było to ASO Hondy). Reszta zawsze na miejscu brana, bo wygodniej mi (choć wiem że drożej) niż szukać, zamawiać, kombinować.

Awatar użytkownika
gisio
Nasz Człowiek
Posty: 748
Rejestracja: 10 gru 2016, 12:02
Czym jeżdzę: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: gisio » 06 lut 2024, 20:46

Więc działam i czekaj na telefon od ASO RM Filipiwicz.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

DamianTBU
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2024, 20:07
Czym jeżdzę: 1.7 crdi

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: DamianTBU » 22 lut 2024, 18:22

Jestem tu nowy potrzebuje pomocy odnośnie kamerki cofania mianowicie kamerka działa tylko brak soczewki gdzieś zginęła czy jest tu ktoś kto podejmie się naprawy? Kupiłem zamiennik na Ali ale po miesiącu przestała działać

leszko2
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2024, 23:29
Czym jeżdzę: Kia Optima 1.6 T-GDI L

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: leszko2 » 25 lut 2024, 22:20

gisio pisze:Więc działam i czekaj na telefon od ASO RM Filipiwicz.


W piątek kamerkę wymienili.
Obraz żyleta i wydaje się jeszcze lepszy niż był oryginalnie (ale to może moje subiektywne odczucie po tym okresie gdy tylko mgłę widziałem, a może jednak jakiś nowszy model?).
I nie wiem też co Im napisałeś, ale na koniec miałem tak umyty samochód jak nigdy :)

Dzięki wielkie jeszcze raz ! :)

szanti
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2024, 12:26
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 GDI

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: szanti » 10 kwie 2024, 17:29

Witam serdecznie.
I na mnie przyszedł czas gdy padła mi kamerka cofania w mojej Kii Sportage - 8lat to i tak bardzo długo czytając jak leci u innych. Szukając jakiś zamienników trafiłem na ten temat i widzę, że kolega @Thomaster naprawia kamerki. W między czasie udało mi się za niewielkie pieniądze kupić zamiennik, który jednak nie do końca dobrze działa. Wydaje się, że jakby obraz z kamery jest bardziej szerokokątny, niż w oryginale (w sumie dobrze, że w ogóle widać cokolwiek). Efekt jest taki, że wszystkiego widać za dużo. Ciężko się do tego przyzwyczaić. A w nocy jakby podświetlenie tablicy tylnej zbyt mocno świeciło na kamerę, efektem czego jakby "oślepiała".
Postanowiłem więc napisać i zapytać czy jest jeszcze szansa na naprawę originałki?

domag
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2024, 15:42
Czym jeżdzę: Kia Carens

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: domag » 15 kwie 2024, 15:50

Drogi kolego Thomaster mozesz mi pomoc w naprawie mojej kamerki? Z gory dziekuje

domag
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2024, 15:42
Czym jeżdzę: Kia Carens

Re: Naprawa kamery cofania

Postautor: domag » 15 kwie 2024, 22:38

Czy szanowny kolega (założyciel wątku) jest w stanie pomóc w naprawie kamery (Kia Carens) Jestem w Polsce (Gdańsk/Elbląg) tylko 3 dni i w tym czasie chętnie ją wyślę.


Wróć do „ZRÓB TO SAM- BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap