szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

AC,OC-gdzie najkorzystniej, gdzie najtaniej. Wymiana doświadczeń.
Oferty ubezpieczycieli.
tomgrze
Uzależniony
Posty: 210
Rejestracja: 15 sty 2011, 21:04
Czym jeżdzę: Sportage '07 4x4 2.0 CRDI
CX-7 '08 4x4 2.3 DISI
Lokalizacja: pomorskie

szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: tomgrze » 14 paź 2021, 08:18

Takie zdarzenie miało miejsce jak w temacie, policja ukarała go mandatem, zmierzyła mu 2,5 promila.
Oczywiście mogę naprawiać w własnego AC ale czy można inaczej?
Jak wygląda spraw w sądzie o odszkodowanie, czy laik poradzi sobie z tym czy lepiej wziąć kancelarie prawniczą ?

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: damian94 » 14 paź 2021, 19:30

Może najpierw skontaktuje się z Twoją ubezpieczalnią w tej sprawie. Może masz pomoc prawną w ubezpieczeniu? Jak nie, raczej rozglądał bym się za prawnikiem. Nawet wygranie sprawy w sądzie nie gwarantuje otrzymania jakichkolwiek pieniędzy od sprawcy. Miałem podobną historię, pijany żul uszkodził mi auto. W sądzie sprawa wygrana a komornik stwierdzil, że sprawca jest " nieściągalny" bo nic nie ma do zajęcia komorniczego.
Swoją drogą dziwna sprawa - pijany kierowca z 2,5 promila ukarany mandatem? To nie przestępstwo w PL? Widocznie nie jestem już w temacie....

totep
Bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 22 sie 2019, 15:22
Czym jeżdzę: 1,6 GDI 177 KM m + pakiet snart

Re: szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: totep » 14 paź 2021, 19:47

Co innego odpowiedzialność za wykroczenie spowodowania kolizji drogowej - tu pani dostała mandat, a co innego odpowiedzialność za przestępstwo jazdy samochodem po pijanemu. Tu w oddzielnym trybie zapewne będzie akt oskarżenia.

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: automaciek » 14 paź 2021, 20:22

Rób z AC, ubezpieczalnia sama zainteresuje się regresem z pijanego...,.

tomgrze
Uzależniony
Posty: 210
Rejestracja: 15 sty 2011, 21:04
Czym jeżdzę: Sportage '07 4x4 2.0 CRDI
CX-7 '08 4x4 2.3 DISI
Lokalizacja: pomorskie

Re: szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: tomgrze » 14 paź 2021, 22:44

Koleś miał w ubiegłym roku zabrane prawko za jazdę pod wpływem dlatego tego dnia jechał po pijanemu rowerem. Z drugiej strony to chyba lepiej bo szkody spowodowane samochodem byłyby większe.
Ubezpieczyciel powiedział że w przypadku likwidacji szkody z AC stracę ulgę. Jeśli ubezpieczyciel zdecydują się na regres (ale to będzie wyłącznie ich decyzja na którą nie będę miał wpływu) i wówczas zastanie zachowana ulga ale tylko u nich. Takie info otrzymałem na infolinii.

damian94 - jak miałeś swoją sprawę w sądzie to czy przedstawiałeś sam kosztorys naprawy i podawałeś sumę odszkodowania czy to było po stronie sądu? Czy ponosiłeś jakieś koszty sądowe czy musiał je pokryć winny? Chodzi mi o to co orzekł sąd a nie czy to było do ściągnięcia czy nie bo to inna sprawa

Awatar użytkownika
automaciek
Kia Masta
Posty: 1507
Rejestracja: 02 maja 2019, 21:50
Czym jeżdzę: KIA Rio IV XL, w drodze Sportek 1.6 T-GDI 7DCT BL+

Re: szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: automaciek » 15 paź 2021, 06:22

Chyba i tak lepiej skorzystać z AC (zniżki stacisz 10-20 %), niż czekać na sprawę w sądzie i ew. egzekucję komorniczą, lub płacić z własnej kieszeni. Po co płacić za AC i nie korzystać.

totep
Bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 22 sie 2019, 15:22
Czym jeżdzę: 1,6 GDI 177 KM m + pakiet snart

Re: szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: totep » 15 paź 2021, 08:03

Przydałoby się też zorientować, czy rowerzysta jest wypłacalny. Inaczej narazisz się na koszty a i tak niczego nie wyegzekwujesz

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
damian94
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 25 wrz 2018, 23:44
Czym jeżdzę: Sportage GT Line S 2.0 CRDi ISG 48V Auto AWD
Lokalizacja: Bristol UK

Re: szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: damian94 » 17 paź 2021, 22:22

tomgrze pisze:damian94 - jak miałeś swoją sprawę w sądzie to czy przedstawiałeś sam kosztorys naprawy i podawałeś sumę odszkodowania czy to było po stronie sądu? Czy ponosiłeś jakieś koszty sądowe czy musiał je pokryć winny? Chodzi mi o to co orzekł sąd a nie czy to było do ściągnięcia czy nie bo to inna sprawa

W moim przypadku to była sprawa karna, więc nie ponosiłem kosztów sądowych. Do sądu dostarczyłem wycene szkody z warsztatu samochodowego.
Dziwi mnie to, że sprawca kolizji został ukarany mandatem. Gdyby sprawa trafiłą do sądu mógłbyś wystąpić jako oskarżyciel posiłkowy z wystąpić z wnioskiem o nawiązkę. Ale to już musiałbyś ustalić z jakimś adwokatem, bo moja sprawa miałą miejsce kilkanaście lat temu i przepisy jak widze sie zmieniły.

tomgrze
Uzależniony
Posty: 210
Rejestracja: 15 sty 2011, 21:04
Czym jeżdzę: Sportage '07 4x4 2.0 CRDI
CX-7 '08 4x4 2.3 DISI
Lokalizacja: pomorskie

Re: szkoda wyrządzona przez pijanego rowerzystę

Postautor: tomgrze » 08 lis 2021, 23:33

Sprawa była nieco "polityczna" więc dobrze że zakończyła się polubownie - dostałem kasę do reki, tyle ile zaśpiewał mi blacharz.
Opcja sądowa oraz AC pozostawała w odwodzie gdyby sprawca rozmyślił się, na szczęście nie była konieczna. Dzięki wszystkim za podpowiedzi. [papa]


Wróć do „UBEZPIECZENIA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap