KIA Carens - wybór silnika

Dyskusja o innych modelach pokrewnych z Kia Sportage.
bunf
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 sie 2017, 10:35
Czym jeżdzę: Toledo III

KIA Carens - wybór silnika

Postautor: bunf » 21 sie 2017, 10:56

Myślę o zakupie Kia Carens, wersja "M". W aktualnej ofercie dostępne silnik to 1.6 GDI 135KM albo 1.7 CRDI 115KM.

Auto, jeśli się sprawdzi, planuję używać nawet 10 lat. Rocznie przejeżdżam max 20tyś km, z czego "mniejsza połowa" po mieście. Najczęściej 4ry osoby i lekki bagaż ale sporadycznie będzie nawet 7ka i bagażnik dachowy. Jeżdżę nieregularnie: czasem nawet kilka tyś km w miesiącu (+ dla diesla) ale częściej tylko krótkie odcinki po mieście (+ dla benzyny). Przy droższym (o blisko 10tyś) koszcie zakupu diesla oraz porównując raporty spalania (benzyna jakieś 1.5-2l więcej na 100km) i koszty serwisowania po 10 latach finansowo wypada chyba mniej więcej "na zero" (?)
Zostaje więc kwestia preferencji, stylu jazdy i "bezproblemowości" obu silników. Cudów nie oczekuję ale chciałbym w miarę komfortowo jeździć z prędkością autostradową czy nie bać się wyprzedzić ciężarówek. Testowałem Carensa 1.6 i było chyba nieco dynamiczniej niż w moim obecnym aucie (Toledo 3 1.9 TDI 105KM) acz kosztem wysokich obrotów. Częste redukowanie mi nie przeszkadza (choć pasażerom wyjący silnik pewnie obniży komfort jazdy) ale nie wiem jak wpłynie to na zużycie paliwa i żywotność silnika? Nie wiem też jak w porównaniu dynamiki wypada wspomniany diesel z Carensa? Wg wszelkich statystyk słabo (nawet gorzej od mojego Seata) acz dealer Kia twierdzi, że w praktyce jest lepiej (nie mam możliwości przetestowania). Nie wiem też jak oba silniki zachowają się przy mocno obciążonym aucie? Dodatkowo czytałem, że diesel potrafi być głośny i prowadzi się gorzej od benzyny (bo cięższy silnik), ktoś potwierdza?
Generalnie w benzynie obawiam się jazdy z większym obciążeniem i spalania, w dieslu "mułowatości", głośności oraz w dłuższej perspektywie awaryjności, ze względu na jazdę na krótkich dystansach po mieście.
Trzecia opcja to mocniejszy diesel: 1.7 CRDI 141KM. Podobno łączy dobrą dynamikę i niskie spalanie. Natomiast dostępny jest on dopiero od wersji "L" wyposażenia, co podnosi cenę o blisko 25tyś zł (w stosunku do 1.6 "M") i całość przestaje być opcją budżetową. Przy i tak raczej słabych właściwościach jezdnych Carensa nie jestem przekonany czy warto tyle dołożyć (?) Jest też w zasadzie benzyna 2.0 GDI (również od "L") acz tej opcji nawet dealer nie rekomendował.

Na razie jestem bliższy wyboru benzyny 1.6 ale proszę o wskazówki. Zależy mi szczególnie na opinii osób, które miały w praktyce możliwość porównania tych silników (w Carensie czy Sportage'u).

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: puder12 » 21 sie 2017, 11:35

bunf pisze:Nie wiem też jak w porównaniu dynamiki wypada wspomniany diesel z Carensa? Wg wszelkich statystyk słabo (nawet gorzej od mojego Seata) acz dealer Kia twierdzi, że w praktyce jest lepiej (nie mam możliwości przetestowania).

Przed Kijanką miałem Toledo III 1.9 TDi. Moim zdaniem Seat był bardzie dynamiczny. Lepiej reagował na dodanie gazu. Kłopot miałem za to z kołem dwumasowym, którego mój 1.7 CRDi nie posiada.

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: listomek2014 » 21 sie 2017, 14:02

Witaj ja jako że posiadałem tą słabszą wersję 135 mogę stwierdzić że bardzo dobrze radziła sobie z wyprzedzaniem może tylko brakowało na trasie tej prędkości dlatego kupując teraz Wybrałem opcję z turbo . Wracając do benzyny na pewno ta opcja będzie tańsza w eksploatacji niekoniecznie oszczędna na paliwie aczkolwiek obecnie ten w Turbo zadowala się 8 l więc to dobry wynik i dlatego od paru lat wybieram benzynę
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

Awatar użytkownika
bykman
Uzależniony
Posty: 355
Rejestracja: 16 paź 2014, 14:25
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 205KM
Opel Zafira C Cosmo 2.0 CDTI 200KM
Lokalizacja: PIENINY

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: bykman » 21 sie 2017, 14:13

Jaką kwotę planujesz wydać?
KIA SPORTAGE XL Limitowana 2.0 CRDI AWD MT 205KM 447Nm Sand Track

bunf
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 sie 2017, 10:35
Czym jeżdzę: Toledo III

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: bunf » 21 sie 2017, 19:34

puder12 pisze:Przed Kijanką miałem Toledo III 1.9 TDi. Moim zdaniem Seat był bardzie dynamiczny. Lepiej reagował na dodanie gazu.

Dobra uwaga. Wolałbym, żeby moje nowe auta było przynajmniej równie dynamiczne co obecne więc minus dla słabszego diesla w Carensie.

bunf
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 sie 2017, 10:35
Czym jeżdzę: Toledo III

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: bunf » 21 sie 2017, 20:21

bykman pisze:Jaką kwotę planujesz wydać?

W zasadzie wszystko pomiędzy wersją "M" z benzyną 1.6 a "L" z mocniejszym dieslem jest do rozważenia (szczegóły), natomiast wybiorę raczej którąś z tańszych opcji, chyba że znajdzie się istotny powód żeby dopłacić. Oczekiwania umiarkowane a wybór raczej pragmatyczny: jak pisałem chcę żeby auto miało akceptowalną dynamikę, przyzwoity komfort jazdy, nie robiło zbyt wielu problemów i przy dłuższym użytkowania całość (koszty zakupu, utrzymania, paliwa) wypadała w miarę ekonomicznie.

Awatar użytkownika
bykman
Uzależniony
Posty: 355
Rejestracja: 16 paź 2014, 14:25
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE XL 205KM
Opel Zafira C Cosmo 2.0 CDTI 200KM
Lokalizacja: PIENINY

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: bykman » 21 sie 2017, 20:43

W cenie L z mocniejszym dieslem masz Opla Zafirę rocznik modelowy 2018 w wersji Enjoy z silnikiem 1.6 Turbo o mocy 200KM.
KIA SPORTAGE XL Limitowana 2.0 CRDI AWD MT 205KM 447Nm Sand Track

bunf
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 sie 2017, 10:35
Czym jeżdzę: Toledo III

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: bunf » 21 sie 2017, 22:14

Faktycznie Zafira też jest na mojej liście (rozmawiałem nawet z dealerem), lepiej się prowadzi a przy tym silniku dynamika jazdy pewnie byłaby znacznie lepsza, ale:
1) Różnica wyposażenia jest jednak spora - Zafira w tej wersji nie ma tego co Carens w wersji "M" (pierwsze z brzegu z rzeczy istotnych: światła przeciwmgielne, relingi, dojazdówka, tempomat), nie mówiąc już o "L".
2) Boję się o faktyczne spalanie, widziałem raporty podające dobrze ponad 10l/100km dla tego silnika.
3) Szukam auta dostatecznie pojemnego z opcją 7 siedzeń (trzeci rząd używany tylko sporadycznie) ale raczej wolę rozmiary bliższe kompaktom, szczególnie że tym autem ma jeździć też moja żona - Zafira jest znacznie dłuższa i szersza niż Carens.
4) Dealer Kia był bardziej skłonny do negocjacji niż dealer Opla :)
Za sugestię dzięki, nadal biorę tą opcję pod uwagę (myślałem o 1.4 turbo 140KM), natomiast na ten moment raczej Carens "M".

Awatar użytkownika
listomek2014
Expert
Posty: 914
Rejestracja: 07 sty 2015, 19:50
Czym jeżdzę: KS FL 1.6 L BL
KS IV L BL 1.6 T
Toyota cross
Lokalizacja: Mrągowo

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: listomek2014 » 21 sie 2017, 22:44

Proponuję abyś podjechał do najbliższego dilera kia na pewno masz w promieniu 100km ze 2-3 i przetestować sobie w benzynie lub ropie i zobaczyć na żywo ile to pali i wież mi nie rozczarujesz się te raporty do g...o dają bo to co piszą to jedno co w jezdzie to drugie wszystko zależy od prawidłowego naciskania . Bardzo dobry wybór jeśli finanse pozwolą to celuj od L to zawsze więcej na + ,a opel faktycznie fajny bo nemecki ale goły i wesoły
W krwi benzyna zamiast Serca turbina

bunf
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 sie 2017, 10:35
Czym jeżdzę: Toledo III

Re: KIA Carens - wybór silnika

Postautor: bunf » 22 sie 2017, 08:57

Do jazdy testowej Carensa w dieslu nie ma i raczej nie będzie. Benzyną 1.6 jechałem, średnie spalanie w czasie testu wg komputera było gdzieś chyba ponad 9l/100km. Przy normalnej jeździe pewnie będzie mniej, ale tego się nie dowiem dopóki 2-3 baków nie wyjeżdżę, stąd na razie zostają mi raporty spalania z autocentrum, motostatu czy właśnie forów. Najgorzej ze spalaniem (i głośnością silnika) było na autostradzie (GPSowe 140km/h) bo przełożenia krótkie i mimo 6tego biegu obroty bliskie 4tyś. Ktoś może potwierdzić czy w słabszym lub mocniejszym dieslu jest lepiej?
Jak będzie okazja pewnie przetestuję diesla w Sportage'u, natomiast mimo zbliżonych gabarytów i masy proporcje (opory) są jednak inne więc nie wiem na ile przy prędkości autostradowej porównanie będzie miarodajne. Zresztą z ciekawostek, dealer twierdzi że słabszy diesel (115KM) w Carensie i Sportage'u to ten sam silnik z tą samą skrzynią, natomiast patrząc nawet na dane w cennikach różni się już moment obrotowy i osiągi (o dziwno zauważalnie na korzyść Sportage'a, jak dla każdego innego wspólnego silnika nieznacznie lepiej wypada Carens) czego nie był już w stanie wytłumaczyć.


Wróć do „INNE MODELE KIA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap