Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Postautor: ddarek_ch » 23 lis 2021, 21:06

Autko Kia Sportage 2, diesel, climatronic, 13 lat.

W trakcie postoju moknie mi kabinowy filtr powietrza. W miejsce filtra wstawiłem tackę i po niewielkich opadach deszczu było w niej trochę wody. Cieknie jakby po prawej stronie kanału wentylacyjnego.

Podszybie wydaje się czyste. Rozebrałem słupek pasażera i jest suchy. Wsadziłem telefon w miejsce filtra i poniżej mam 2 fotki. Zdjęcia od spodu, z miejsca filtra, obiektyw skierowany w górę. Widać jakiś wężyk lub uszczelkę i przy niej znajduje się trochę wody. To białe na wężyku to prawdopodobnie odblask wody. Patrząc poziomo za pojemnikiem na filtr, za pojemnikiem na filtr na grodzi, po prawej stronie od kanału filtra, również ściana grodzi wydaje się być zawilgocona. Lewa strona zdjęcia to chyba prawa strona auta (tak mi się wydaje).

Jak się do tego zabrać? Spróbować wymontować cały tunel wentylacyjny od środka czy lepiej najpierw zdjąć plastikową osłonę podszybia (wraz z demontażem wycieraczek).

Uszczelka szyby czołowej ma niewielkie szpary od strony zewnętrznej, ale serwis wymieniajacy szyby powiedział, że to norma i że to nie powinno być przyczyną.
Załączniki
Screenshot_20211124-165701.jpg
Screenshot_20211124-165701.jpg (179.61 KiB) Przejrzano 3783 razy
Screenshot_20211124-165645.jpg
Screenshot_20211124-165645.jpg (172.62 KiB) Przejrzano 3783 razy

Tobiasz
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2021, 00:28
Czym jeżdzę: Sportage 2007r 2.0 Pb

Re: Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Postautor: Tobiasz » 04 gru 2021, 00:44

Cześć. Udało Ci się rozwiązać problem? U mnie to samo. Po większych opadach filtr kabinowy cały mokry, a na dywanie pasażera kałuża. Kia Sportage 2007r 2.0 benz.

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Postautor: ddarek_ch » 08 gru 2021, 17:33

Hej. Jeszcze nie. Zabiorę się za to w okolicy przerwy świątecznej. Na razie ratuję się tacką, która zbiera większą część wody.

Ustaliłem także, że to może być:
1) zapchany wężyk klimatyzacji
2) cieknąca uszczelka szyby (na dole, boku, górze)
3) zapchane podszybie przy wlocie powietrza
4) cieknące uszczelnienie wlotu powietrza, które wychodzi do podszybia

W moim konkretnym przypadku wychodz mi, że to będzie 2 lub 4. Spróbuję zdemontować wycieraczki i plastik kryjący podszybie. Wtedy powinienem wiedzieć, co dokładnie cieknie. Demontaż wydaje się prosty. Największym wyzwaniem to ściągnięcie wycieraczek. Zainwestowałem już w ściągacz.

Jeżeli to 4 to powinienem móc to sam naprawić przez wymianę uszczelki gumowej na połaczeniu plastikowy wlot powietrza do wentylacji z karoserią. Nie wiem jeszcze jaką uszczelkę zastosować. Tym będę się martwił później. Najpierw rzeczywiście muszę znaleźć przeciek.

Jeżeli to 2 to chyba nie pozostaje nic innego, jak oddać auto do wymiany całej uszczelki wokół szyby, ewentualnie jakaś awaryjna naprawa. A może nawet wymienię całą szybę na nową. Obecna jest już porysowana.

Dam znać jak wygląda naprawa. Nie wiem jeszcze czy dam radę zdiagnozować miejsce przecieku bez kamery inspekcyjnej. Postaram dostarczyć zdjęcia, ale będzie to za jakiś czas.

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Postautor: ddarek_ch » 08 gru 2021, 17:36

Wydaje mi sie też, że jak auto stoi przodem w dół, to mam zdecydowanie mniej wody albo wcale. Najwięcej znalazłem jak miałem załadowany bagażnik i tylne koła parkowały w niewielkiej dziurze.

Warto to naprawić. Wilgoć w aucie w długim terminie to rdza od środka i jakieś grzyby na wykładzinie.

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Postautor: ddarek_ch » 15 sty 2022, 22:57

Rozebrałem podszybie. Nie znalazłem nic oczywistego. Nie ma żadnego brudu, wszędzie czysto, brak korozji, brak dziury. Nie mam pojęcia przez co może cieknąć. Kanał wlotowy jest obudowany metalowym kołnierzem, odpowiednio wysokim. Jest zadaszony metalowym daszkiem. Spawy tego kołnierza wydają się być szczelne, przynajmniej od strony widocznej (od silnika). Zresztą przecieka przy niewielkich opadach deszczu. Nie ma śladów zbierania się wody.

Mam 2 podejrzenia.

1) Przecieka plastikowy uchwyt podtrzymujący szybę. Jest on umiejscowiony niejako w zadaszeniu kanału wlotowego, trochę nad nim. Na pewno przechodzi na wylot bo podtrzymuje szybę i musi mieć solidne mocowanie. Może z czasem lekko się odkształcił i woda dostaję się własnie tędy? Woda dostaje się w szczelinę między nim a karoserią, przechodzi poniżej przez miejsce jego umocowania i w tym momencie jest niejako nad dużym otworem wlotowym (nie bezpośrednio, ale blisko).

2) Może woda dostaje się przez te szczeliny w spawach? Ale to chyba mało prawdopodobne. One są raczej odsunięte od otworu wlotowego (w stronę silnika) i te szczeliny wyglądają na fabrycznie nowe, a problem narasta.

Ktoś ma jakieś pomysły? Czym uszczelnić mocowanie tego plastikowego uchwytu podtrzymującego szybę? Tak aby nie niszczyć karoserii?

A może mam zadbać aby stara uszczelka pomiędzy szybą a górną częścią plastikowej zabudowy podszybia była szczelna? Tam jednak jakaś szczelina "dylatacyjna" powinna chyba być?

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Postautor: ddarek_ch » 15 sty 2022, 23:07

Zdjęcia które wykonałem.
Załączniki
20220115_173217.jpg
20220115_173043.jpg
20220115_175600.jpg

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Postautor: ddarek_ch » 08 lut 2022, 09:43

Problem praktycznie rozwiązany.

Najbardziej ciekło przez plastikowy uchwyt do mocowania szyby (na zdjęciu oznaczony jako klips do podtrzymania szyby). One mocowane są na wylot karoserii. Są uszczelnione ale uszczelka w końcu straciła szczelność. Od spodu można zobaczyć wyraźne ślady zacieku. Woda zcieka w dół na dodatkowe rynienki i usztywnienia, ale ostatecznie część spada prosto do wlotu wentylacji.
Umówiłem się z zakładem do wymiany szyb. Fachowiec zdemontował, wyczyścił, zagrunotwał i zakleił. To rozwiązało problem cieknięcia na dywanik i zalanego filtra. Zdemontowałem obydwa uchwyty. Warto to zrobić. Robota prosta, szybka, a komfort wzrósł wyraźnie.

ddarek_ch
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2020, 21:45
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD 103kw 140KM 2008 vin je...

Re: Woda cieknie do wentylacji (Kia Sportage 2)

Postautor: ddarek_ch » 08 lut 2022, 10:02

Okazało się, że filtr nadal jest mokry, ale już w bardzo niewielkim stopniu. Tak 2 mokre żeberka filtra na długości 1-2 cm. To prawie nic w stosunku do tego co było wcześniej - znaczna część filtra mokra, lub cały filtr, a do tego czasami woda na dywaniku.

Szukałem dalej i znalazłem pęknięte fabryczne uszczelnienie. Zaznaczone na tych zdjęciach w okręgu oraz na przybliżeniu.. Szczelina grubości niecałego milimetra, ale woda z tego zagłębienia uciekała. Zastosowałem masę uszczelniającą.

To nie rozwiązało problemu. Nadal 2 cm filtra jest mokre. Szukam dalej, ale muszę wyposażyć się w kamerę endoskopową. Podejrzewam, że może podciekać przez te poziome złączenie góry i dołu karoserii. Zaznaczone długą linią. Ktoś wie czy mogę te szpary zakleić elastycznym uszczelniaczem?
Załączniki
20220129_145130.jpg
Niewielkie pękniecie. Grubość szpary niecały milimetr.
20220129_145130.jpg (41.3 KiB) Przejrzano 3067 razy
20220129_121924.jpg
W okręgu zaznaczone pękniecie uszczelnienia. Linia ciągła to kolejny podejrzany, jeszcze niezweryfikowany.
20220129_121924.jpg (79.01 KiB) Przejrzano 3067 razy


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap