Problem Policja vs Kia

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
KubaDymek
Bywalec
Posty: 37
Rejestracja: 01 lis 2010, 14:48
Czym jeżdzę: Zamówiony Sportage 1.6 XL+półskóra :-)

Problem Policja vs Kia

Postautor: KubaDymek » 22 sty 2011, 10:32

Przed chwilą zatrzymała mnie policja na opolskiej w Krakowie.
W pierwszej chwili myślałem, że do rutynowej kontroli, niestety dowiedziałem się że Panu policjantowi nie podobają się nasze światła do jazdy dziennej a dokładnie brak przy tym oświetlenia oświetlenia tyłu pojazdu.
Mam czujnik zmierzchu, który włącza światła od razu gdy zrobi się ciemniej.Dziś panowały dobre warunki atmosferyczne ( jasno brak opadów) stad moje zdziwienie gdy usłyszałem, że chce mi wlepić mandat 250zł i 2pkt karne. Za co?
Na moje zdziwienie Pan Policjant odpowiedział, że w takich warunkach powinienem jeździć na drogowych? Kto ma racje?
Po co Kia homologowała czujniki i światła dzienne skoro przy kontroli maja być niewystarczające?
Mandatu nie przyjmowałem, dziwne też bo niczego mu nie podpisywałem. Co o tym myślicie?

Wikipedia
Przepisy prawne w Polsce (wyciąg) [edytuj]

Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.
Światła dzienne muszą być zainstalowane:

* Symetrycznie względem osi pojazdu
* Na równej wysokości
* Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm
* Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
* Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2011, 16:12 przez KubaDymek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
bryndzio
Uzależniony
Posty: 222
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:08
Czym jeżdzę: autem, rowerem...

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: bryndzio » 22 sty 2011, 10:39

odmówiłeś przyjęcia mandatu ? jeżeli tak to nic nie podpisujesz a sprawa kierowana jest do sądu grodzkiego.
Chyba, że Cię tylko nastraszyli.

ps. prawie zawsze policja ma rację.
Na początku stycznia, lutego,marca, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
ps
Na początku stycznia, lutego,marca,kwietnia, maja, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
... i tak od listopada (czytaj: "i tak do zajebania")

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: Meduzes » 22 sty 2011, 11:18

i tu zaczyna się loteria: co oznacza słowo "normalna przejrzystość powietrza"

dlatego prosiłem już winnym dziale że na sezon jesienno zimowy zapalajmy świata "któtkie" :!: dla bezpieczeństwa naszego i reszty .... no i jak w tym wypadku dla zbędnych problemów przy użeraniu się z policjantami ...

daj znać jak sprawa potoczyła się dalej
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: kaczy » 22 sty 2011, 11:43

Jak ktoś napisał wcześniej jak nie podpisywłeś nic to znaczy ,że nie przyjąłeś mandatu, a i policjanci najprawdopodobniej nie byli z RD, bo oni przeważnie przy odmowie przyjęcia wykonuja podstawowe czynności niezbędne do sporządzenia wniosku o ukaranie,czyli pewnie by cię króciótko przesłuchali, a wtedy musiał byś podpisać protokół przesłuchania. Może tak być, ale nie musi, bo policjanci mogą to zrobić później, a na przesłuchanie w tej sprawie dostaniesz wezwanie.
Natomiast ja też bym odmówił przyjęcia mandatu bo to nie było wykroczenie w myśl obowiązujących przepisów.
Mogę się mylić, ale "normalna przejrzystość powietrza" to taka, kiedy jest zwykłe oświetlenie dzienne i niewystępują warunki atmosferyczne ograniczające widoczność, czyli np.mgła,opady śniegu , dzeszczu, itp. i chyba jest jeszcze podana ilość metrów dobrej widoczności, ale nie będe pisał bo nie jestem tego pewien na 100 %. Więc albo nic z tego nie będzie, albo nawet jak spotkacie się w sądzie to stanie na twoim.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: soul » 22 sty 2011, 11:53

Mi się wydaje, że niedouczony policjant zatrzymał Cie za te ledy z przodu tylko dlatego, że na początku myślał z daleka , że to jakaś samoróbka. Następnie jak się oczętami przyjrzał to zobaczył, że jednak fabryka to się dowalił, że brak oświetlenia z tyłu i przejrzystość powietrza mała bo pewnie już wynikła polemika i jakoś z twarzą musiał wyjść z sytuacji.
To takie typowo Polskie. :smirk:
Pamiętaj, że IMGW prowadzi bazę danych i zapisuje warunki pogodowe dla danych godzin dnia. Więc w sądzie udowodnisz, że "pan policjant" się najzwyczajniej mylił.
Obrazek

kaczy
Bywalec
Posty: 116
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:24
Czym jeżdzę: Olałem sprawę i już nie czekam :)

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: kaczy » 22 sty 2011, 12:34

Wydaje mi się , że jeżeli właśnie o to by się w sądzie rozeszło, to sąd sam pewnie by poprosił o warunki pogodowe na tym terenie w danym dniu z najbliższej stacji meteorologicznej.Tak czy siak winny nie jest bo auto nowe i homologowane na PL ,a nie własny import, czy własna ingerencja w oświetlenie.Ale zachowanie policjanta tylko potwierdza, że nie był z RD, bowiem panowie z RD wiedzą o co kaman z ledami ,xenonami,stroboskopami itp.

KubaDymek
Bywalec
Posty: 37
Rejestracja: 01 lis 2010, 14:48
Czym jeżdzę: Zamówiony Sportage 1.6 XL+półskóra :-)

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: KubaDymek » 22 sty 2011, 16:16

dla swojej pewności wykonałem zdjęcia owych warunków pogodowych, ale dzięki o info że mogę się do urzędu udać w celu takich informacji.

Dziwna sprawa z tym policjantem dzisiaj wynikła i mam nadzieje że się trochę otrząśnie i nie będzie oddawał sprawy do sądu, jeśli odda to tylko on wyjdzie na niedouczonego.

m75
Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 26 paź 2010, 15:25
Czym jeżdzę: NOWY KIA SPORTAGE 1,6 GDI-M-ka

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: m75 » 22 sty 2011, 18:56

Kuba Dymek:Proponuję w tą batalię zaangażować tvn Turbo i jakiś tygodnik motoryzacyjny-zwróć się do ich działów interwencji.Trzeba tą sprawę odpowiednio nagłośnić by wreszcie dotarło do nie douczonych policjantów czym są światła do jazdy dziennej.Ja powiem szczerze w tym okresie jeżdżę na mijania niezależnie od warunków pogodowych.Z tego co opisujesz racja jest po twojej stronie -więc nie daj się!!!

Awatar użytkownika
bielas
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 21 paź 2010, 23:26
Czym jeżdzę: 1.6 XL

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: bielas » 22 sty 2011, 19:56

Prawdę mówiąc, nie miałem pojęcia, że przy światłach dziennych, z tyłu się nic nie świeci.
Ostatnio jechałem na dziennych ok godz. 16. Jechał za mną radiowóz i po chwili podczas wyprzedzania uważnie zaglądał do kabiny, ale pojechali bez słowa.
Potem inny gość mnie wyprzedzał i pokazywał mi gestem, żebym włączył światła.
W końcu przełączyłem na mijania, dla świętego spokoju.
Na parkingu sobie sprawdziłem, że ku mojemu zaskoczeniu, przy dziennych ledach jest ciemno z tyłu. Nie rozumiałem o co chodzi i zamierzałem zajrzeć w tej sprawie do instrukcji, ale teraz to, co tutaj Kuba opisał mi wszystko wyjaśniło - tak ma być! :)
No więc już wiem, co mówić jeśli mnie kiedyś zatrzymają :-)

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: aBARTh » 22 sty 2011, 21:38

Przepis jest taki, że w trakcie dnia, w normalnych warunkach przejrzystości powietrza (pojęcie bardzo subiektywne) oświetlone światła dzienne musisz mieć z przodu.. z tyłu NIE musisz mieć. Samochód, którym jeździsz został kupiony w ASO Kii w Polsce i spełnia wszystkie warunki homologacyjne, więc policja może Ci naskoczyć, chybą że po zmroku będziesz dymał na samych LED'ach.

miloslupsk
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 19 gru 2010, 19:57
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI "M"

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: miloslupsk » 23 sty 2011, 11:35

Zarówno Policja jak i kierowcy z naprzeciwka często odbierają ledy jako jazdę z brakiem świateł.Pewnie jak większość, spotkałem się z kierowcami, którzy pokazują mi z naprzeciwka gest abym je zapalił :rotfl2: No cóź, technologiczne nowinki nie docierają do wszystkich w takim tempie jak powinny :czujnik:

P.S: Kolego zatrzymany przez "firmę" - mogą Cię cmoknąć w niezapalone tylne lampy [rotfl1]

KubaDymek
Bywalec
Posty: 37
Rejestracja: 01 lis 2010, 14:48
Czym jeżdzę: Zamówiony Sportage 1.6 XL+półskóra :-)

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: KubaDymek » 23 sty 2011, 12:08

Z TVN Turbo można pomyśleć, tylko czy jest sens?

Wydaje mi się iż policjant czekał na kasę w dokumentach gdy jej nie dostał a ja byłem pewny swego to się wkurwił i nic z tym nie zrobi. Ewentualnie podpyta kolegów i też się skończy bez sprawy.

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: jaro » 23 sty 2011, 17:24

Niedouczony policjant, nie zauważył, że jakiś czas temu zmieniły się przepisy i zostały dostosowane do unijnych - z tyłu, jak nie pada deszcz, śnieg, nie ma mgły i nie jest po zmierzczhu (czyli jest normalna przejrzystość powietrza), światła pozycyjne się nie świecą!!!

Bardzo dobrze zrobiłeś nie przyjmując mandatu :brawo: , przed sądem grodzkim, jeżeli będzie konieczność, wygrasz bez problemu.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

excile
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 27 wrz 2010, 09:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri
Lokalizacja: Borkowo/Gdańsk

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: excile » 24 sty 2011, 10:14

jakby te światła nie były to w zimie mimo wszystko, jeżdżę na światłach mijania . Dni zimowe są pochmurne i bezsłoneczne. Chyba lepiej żeby nas widzieli a automagiczny włącznik świateł nie zwalnia z myślenia - IMHO dopuszczenie braku świateł z tyłu przy dziennych to błąd legislatora. Większość niezaznajomionych z nowinkami jak to ktoś ładnie napisał jest zdezorientowana jako i piszący te słowa gdy jeszcze sportage nie posiadał:)

PS

bezgraniczne zawierzenie automatycznemu włącznikowi świateł to tak jakbym nie używał wycieraczek gdy pada bo czujnik deszczu ich nie uruchomił :lol:
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: kijaS » 24 sty 2011, 12:28

A ja dalej będę twierdził, że nie jest to błąd legislatora, błędem było wprowadzenie w Polsce prawa nakazującego aby z dziennymi świeciły się i lampy tylne. Zostało to w zeszłym roku naprawione, bo istniała sprzeczność w prawie unijnym i polskim. Po kiego grzyba w dzień mają być włączone tylne lampy pozycyjne? Co do używania świateł mijania w dzień - przecież dzienne są lepiej widoczne niż mijania (zwłaszcza soczewki). One są wszak tak zbudowane aby niejako "oślepiać", swiecą również do góry, w przeciwieństwie do mijania, które "wycinają" całą górę. Dni zimowe są bezsłoneczne??? Zapraszam na południe Polski, u nas czasem są "z". I najlepiej wtedy będzie porównać dzienne z soczewkowymi, szczególnie przy nisko wiszącym słoneczku
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: Meduzes » 24 sty 2011, 12:32

przyznaje się do jednego:

szybciej zauważymy w słoneczny dzień świecące ledy niż światła mijania zwłaszcza ksenonowe ...
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

excile
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 27 wrz 2010, 09:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri
Lokalizacja: Borkowo/Gdańsk

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: excile » 24 sty 2011, 14:37

szczegolnie z tyłu :lol:
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: Meduzes » 24 sty 2011, 14:40

w słoneczny dzień świateł pozycyjnych z tyłu i tak nie widać ... może dla tego przy światłach do jazdy dziennej tył się nie świeci :bigok:
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: kijaS » 24 sty 2011, 15:32

excile pisze:szczegolnie z tyłu :lol:

Ponowię więc pytanie do kolegi, z dwóch postów wcześniej, "po kiego grzyba"? I dlaczego lepsze są mijania niż dzienne (nawet jeśli na trasie pomiędzy Borkowem a Straszynem brakuje słońca ;) )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: aBARTh » 24 sty 2011, 18:58

Panowie, nie macie o co się kłócić?
Po pierwsze tył nie świeci się, bo to faktycznie zbędne, samochód dojeżdzający do naszego i tak widzi, że się poruszamy,a nawet przy bezsłonecznym dniu pamiętajmy, że mamy z tyłu odblaski.

A wyższość LED'owych dziennych nad mijania jest oczywista. diody mają dużą intensywność i to punktowo, a pozatym ich jaskrawsza barwa niż żółtawe zabarwienie żarówek halogenowych będzie bardziej zauważalna niż rozproszone światło soczewki czy odbłyśnika tradycyjnego, które musi oświetlać drogę.

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: Problem Policja vs Kia

Postautor: jaro » 24 sty 2011, 20:52

Jazda na światłach dziennych miała zmniejszyć liczbę ofiar wypadków między 10-20% - to był główny argument wprowadzenia takiego obowiązku (ciekawe jak to spece policzyli).
Jak wiadomo, po kilku latach okazało się, że nie ma to żadnego przełożenia na ilość ofiar i poszkodowanych. Pytanie więc - po co jeździć na światłach? Zaraz odezwą się zwolennicy - bo nas lepiej widać, powiedzą. Ale moim zdaniem jak ktoś nie widzi auta nadjeżdżającego z naprzeciwka albo z tyłu nie powinien przejść badań na prawo jazdy. I jak ta cała jazda ma się do tzw. ekologii?
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap