Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
pswider85
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 28 maja 2011, 15:16
Czym jeżdzę: seat leon 1.9 czekam na ks 1.6 od listopad 2010

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: pswider85 » 31 maja 2011, 14:21

donka pisze:Tak długi okres oczekiwania - ok. rozumiem, mogą być różne problemy i trudności. Ale taki brak informacji i tak nieprofesjonalne traktowanie klienta przez sprzedawców to niedorzeczne, nie wspominając już uśmiechniętego Pana Szyszko. :bzik:



Zgadzam sie najgorszy jest brak jakichkolwiek informacji jakby zadnego systemu komputerowego Kia nie miala, Nikt nic nie wie, Kia posluguje sie poslancami bo innej technologi nie znaja. :w łeb:

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: soul » 31 maja 2011, 14:53

Odbiegamy od tematu.
Na początku pisałem, że wielu z Was będzie rozczarowanych i zawiedzionych KMP i samą marką KIA. Wielu nie chciało wierzyć.
W Polsce jest tylko kilka serwisów/ASO, które oferują obsługę na poziomie europejskim.
Reszta jest nadal w najgorszych czasach Polmozbytów.
Po to jest plebiscyt Złota Felga aby eliminować tych najgorszych.
Po to powstało to forum aby zmienić ten stan rzeczy.
Wypowiedzi przedstawiciela KMP p.Szyszko a szczególnie sposób w jaki to robi zjednują tylko wrogów i nieprzychylne opinie.
Cała polityka KMP jest też dziwna, maja gdzieś ludzi z których żyją.
Utyskiwanie na forum nic tu nie pomoże, trzeba się organizować aby zmienić ten stan rzeczy.
Jeden z moderatorów miał w sobie tyle samozaparcia, że doprowadził do powstania reportażu w turbo kamerze.
Odzew niezadowolonych na forum był nikły.
Proszę więc nie czekajcie, aż ktoś coś za Was załatwi tylko weźcie się do roboty i działajcie w temacie.
Niech KMP zadeklaruje w końcu jakie maja być te rekompensaty i dla kogo.
Osobiście jeśli miałbym czekać tyle na auto i termin byłby przekładany tyle razy to już dawno bym jeździł innym autem.
Mimo mojej sympatii do samochodu tej marki to na Swaroga są przecież inne ciekawsze auta na rynku.

Koniec OT.
Obrazek

Awatar użytkownika
Matox
Nowy
Posty: 24
Rejestracja: 08 lut 2011, 13:34
Czym jeżdzę: 1.6GDI XL BLACK + NVN + SRK + SLS
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: Matox » 31 maja 2011, 20:49

Najgorsze jest to, że Soul ma rację [angry]

slawek5547
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2010, 16:35
Czym jeżdzę: vw b5 1.8

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: slawek5547 » 31 maja 2011, 21:24

Witam,
po raz pierwszy zabieram głos na tym forum, ale najwyższy czas opowiedzieć moją historię. Zamówiłem samochód 08.01.2011r. z przewidywanym terminem realizacji zamówienia na marzec. Niestety, podobnie jak moi przedmówcy, dotychczas nie uzyskałem informacji kiedy zamówienie zostanie zrealizowane. W mojej umowie przedwstępnej jest zapis: „w przypadku niemożności zrealizowania zamówienia na warunkach w nim ustalonych z przyczyn niezależnych od Sprzedającego, Sprzedający ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym Kupującego…”. Niezwłocznie??? Ja uzyskałem odpowiedź pod koniec maja i od tego czasu z moim dealerem wymieniam się korespondencją, ale jego reprezentują już prawnicy - sam nie dał rady, gdy w jednym z pism podparłem się szeregiem artykułów z kodeksu cywilnego, które zostały złamane.
Ja nie odpuszczę, jeśli nie pomoże rzecznik praw konsumenta to pójdę do sądu.
Mam jeszcze jedno pytanie, nie wiem jak skonstruowane są wasze umowy przedwstępne (zamówienia). Czy odpowiedzialność dealera jest ograniczona? (jeśli ja zrezygnuję, tracę zaliczkę, dealer natomiast nie ponosi żadnych konsekwencji z tytułu niewywiązania się z warunków umowy).

Awatar użytkownika
Matox
Nowy
Posty: 24
Rejestracja: 08 lut 2011, 13:34
Czym jeżdzę: 1.6GDI XL BLACK + NVN + SRK + SLS
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: Matox » 31 maja 2011, 21:39

Może na forum są prawnicy, którzy pomogą koledze. Jeśli każdy będzie sam dochodził swoich praw, zostanie wydymany jak większość oczekujących.

Tosiak
Bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 08 kwie 2011, 22:23
Czym jeżdzę: Audi
Lokalizacja: Łódź

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: Tosiak » 31 maja 2011, 22:34

Uważam, że Soul ma trochę racji. Mam zamiar odezwać się w dniu jutrzejszym do TVN Turbo, tylko problem polega na tym, że to wszystko trwa. Skoro wszystko tak jak obiecał Pan Szyszko miało wrócić do normy to każdy siedział cicho i czekał, może tylko wylewał swoje żale tu na forum (gdzie pogadać o takich rzeczach jak nie tu). Teraz znów zaczęły się problemy ale dużo ludzi zaczyna jednak odbierać, więc mało takich osób, które szukają rozwiązań na drodze prawnej w TV itp.. Dużo tu pisać tutaj każdy ma rację. Dzisiaj jeszcze zamierzam raz obejrzeć ten program TVN Turbo, żeby dokładnie przeanalizować obietnice pana Szyszko i uderzam z tym dalej teraz to ja nie odpuszczę. Ewentualnie jeżeli ktoś ma jakieś spóźnienia z tamtego roku to proszę napiszcie krótko na prv. imię, nazwisko i data zamówienia - załącze parę osób do redakcji TVN Turbo, może jak będzie kilka osób szybciej się tym zajmą.

eathan
Uzależniony
Posty: 153
Rejestracja: 09 maja 2011, 17:36
Czym jeżdzę: Sportage V 2022 (L, 1.6 T-GDI, 7DCT, MHEV)
Lokalizacja: Katowice

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: eathan » 01 cze 2011, 09:51

slawek5547 pisze:Mam jeszcze jedno pytanie, nie wiem jak skonstruowane są wasze umowy przedwstępne (zamówienia). Czy odpowiedzialność dealera jest ograniczona? (jeśli ja zrezygnuję, tracę zaliczkę, dealer natomiast nie ponosi żadnych konsekwencji z tytułu niewywiązania się z warunków umowy).


U mnie tak było w zamówieniu. Moim zdaniem ten zapis nie jest do końca zgodny z prawem ponieważ obowiązki i kary wynikające z umowy nie są równomiernie rozłożone. Swego czasu czytałem artykuł o kilku kancelariach prawnych, które żyją z tego, że wyłapują takie zapisy w umowach, zakładają sprawy i wyciągają odszkodowania dla siebie i pokrzywdzonych.

Może warto im pokazać takie umowy?
--
Eathan
Sportage V 2022 (L, 1.6 T-GDI, 7DCT, MHEV)

gorian44
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2011, 19:18
Czym jeżdzę: 1.6GDI

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: gorian44 » 01 cze 2011, 14:24

Info od mojego dealer'a:
"Na chwilę obecną nie jest znany mi jeszcze konkretny termin dostawy Pańskiego samochodu – gdyż nie został on wyraźnie wskazany przez importera samochodów, któremu zapytania co do terminów odbioru zadawane są prawie codziennie i brak jest konkretnej odpowiedzi w tej kwestii." Autko (1.6GDI XL) zamawiałem w grudniu. Ręce opadają.

gorian44
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 02 maja 2011, 19:18
Czym jeżdzę: 1.6GDI

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: gorian44 » 01 cze 2011, 14:47

Dowiedziałem się również, że ewentualne upusty stanowiące zadośćuczynienie za okres oczekiwania, są tylko dobrą wolą salonu a nie centrali KMP. Jednym słowem - Pan Szyszko "solennie" łgał:)

Awatar użytkownika
irekpol1
Bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 11 gru 2010, 00:28
Czym jeżdzę: Teraz Czarna XL, 1,7 CRdi

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: irekpol1 » 01 cze 2011, 18:22

A ja odbieram po-testową Xl czarną 1,7 CRdi, a zamawiałem 1,6 sand track L. jak to człowieka zmiękczą po 7 miesiącach czekania.
Sportage 1.7 CRDi XL Czarna

patryk102
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 16 lut 2011, 20:32
Czym jeżdzę: Nowy Sportage-2.0crdi 4x4 + full opcja.

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: patryk102 » 01 cze 2011, 19:40

Zaglądajcie na allegro, bo prawie co 2 dzień pojawiają się nowe oferty ( salonowe oczywiście ) - odbiór od ręki ( podobno )

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: kijaS » 01 cze 2011, 19:57

Kolego irekpol1 ponowię jeszcze pytanie do Ciebie, bo chyba w innym temacie się rozmyło :( : "Ale jakieś rabaty to w końcu wrzucają czy trza brać co się uda wyrwać? Dostałeś jakąś ciekawą propozycję?" Chodzi mi o to czym skusili Cię do zmiany? Samą możliwością, czy jednak jakieś propozycje się pojawiają?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

slawek5547
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2010, 16:35
Czym jeżdzę: vw b5 1.8

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: slawek5547 » 01 cze 2011, 20:19

gorian44 pisze:Dowiedziałem się również, że ewentualne upusty stanowiące zadośćuczynienie za okres oczekiwania, są tylko dobrą wolą salonu a nie centrali KMP. Jednym słowem - Pan Szyszko "solennie" łgał:)

Rozmawiałem z pracownikiem centrali KMP. Potwierdził, że upustu stanowiące zadośćuczynienie za okres oczekiwania są przyznawane przez KMP, jednakże dzieje się to na wniosek dealera (a niestety oni nie podchodzą z należytą powagą do tematu. Przedstawiciel mojego dealera stwierdził, że żadnego upustu KMP nie przyzna. Zadzwoniłem sam do KMP i tam uzyskałem zupełnie inną odpowiedź). Wysokość uzależniona jest od czasu opóźnienia w realizacji zamówienia (najwyższa kwota to chyba 3 tys. zł).

slawek5547
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2010, 16:35
Czym jeżdzę: vw b5 1.8

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: slawek5547 » 01 cze 2011, 20:24

eathan, art. 385 3 § 2 kodeksu cywilnego wyraźnie mówi,że : „W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności: wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania”, a w umowie przedwstępnej te ograniczenia istnieją.

strzygam
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2010, 21:50
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,6 GDI M

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: strzygam » 01 cze 2011, 23:06

Jak zwykle kłamstwo goni kłamstwo. szyszko mówił, że z kazdym będą prowadzone indywidualne rozmowy - cisza.
szyszko powiedział, że będą rekompensaty - dziś cardroom zaproponował mi 1000 zł upustu za oczekiwanie [zlolta]
czy jakiekolwiek słowo przepraszam usłyszałem od cardroom z Warszawy - nie [zlolta] a wcześniej miałem od nich maila, że rabat będzie satysfakcjonujący dla mnie.
Pierwsza i ostatnia kia na jaką dałem się naciągnąć.

Tydzień temu odebrałem iX35 biały wersja comfort 1.7 crdi i tam obsługa zupełnie inna. Samochód od zamówienia odebrałem już z salonu po 7 dniach (załatwienie leasingu).

TomekT
Bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 27 sty 2011, 10:28
Czym jeżdzę: w oczekiwaniu na
Sportage 1.6 XL

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: TomekT » 01 cze 2011, 23:51

slawek5547 pisze:Mam jeszcze jedno pytanie, nie wiem jak skonstruowane są wasze umowy przedwstępne (zamówienia). Czy odpowiedzialność dealera jest ograniczona? (jeśli ja zrezygnuję, tracę zaliczkę, dealer natomiast nie ponosi żadnych konsekwencji z tytułu niewywiązania się z warunków umowy).

Witam,
Pomimo, iż jeżdżę już inną marką, przechodziłem to samo co kolega. Wszystko zależy co podpisałeś i co masz konkretnie wpisane.

za Federacją Konsumentów:
http://www.federacja-konsumentow.org.pl ... ?story=296

"Zadatek a zaliczka

Niektóre problemy wynikają z niezrozumienia przez konsumentów różnicy pomiędzy zadatkiem a zaliczką.
Wyjaśnijmy.

Zadatek jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wykonania umowy. Jeżeli nie postanowiono inaczej, klient, który z własnej winy nie wywiązuje się z umowy, nie odzyska zadatku. Jeśli od wykonania umowy odstępuje sprzedawca, to musi on zwrócić klientowi zadatek w podwójnej wysokości.
Zaliczka - jest jedynie kwotą stanowiącą część przyszłej należności. Jeżeli klient rezygnuje z nabycia samochodu sprzedawca powinien zwrócić zaliczkę w całości, o ile nie wydał jej na konieczne koszty związane z wykonaniem umowy.
- zaliczka - w przypadku rezygnacji kupującego podlega zwrotowi"

Tak więc sformułowanie wpłaconej kwoty jako zaliczki kwalifikuje ją jako zwrotną w przypadku rezygnacji kupującego. Ja swoją odzyskałem bez problemu i od ręki. Została mi wystawiona faktura korygująca i po sprawie, choć muszę przyznać, że nie moja sytuacja nie była w 100% pewna. Faktura, która stanowiła dowód wpłaty była nazwana zaliczka, natomiast pozycja na fakturze już była opisana jako zadatek. Po co, można się tylko domyślać. Nic oprócz formatki zamówienia z przybliżonym terminem dostawy nie podpisywałem.

makuwa21
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sorento 2,0 DOHC XL SUNSET RED
Lokalizacja: Pawłowice

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: makuwa21 » 03 cze 2011, 10:36

Wczoraj dostałem pismo od radcy prawnego z federacji konsumentów.
Nie będę przytaczał go w całości tylko najbardziej ciekawe fragmenty.
,,Dealer musi zwrócić zadatek w podwójnej wysokości-art394k.c wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wymagalności do dnia zapłaty-art 481 k.c. w terminie 14 dni od daty otrzymania Państwa pisma,wysłanego listem poleconym ,pod rygorem podjęcia skutków prawnych.Jeżeli nadal chcecie Państwo odebrać rzeczony samochód,należy skierować pismo do sprzedawcy wyznaczając mu ostateczny termin 7 dni celem określenia daty odbioru auta,pod rygorem podjęcia skutków prawnych lub skierowania sprawy na drogę sadową ,zaznaczając,że wobec znacznego upływu ustalonego terminu,będziecie Państwo dochodzić również roszczeń odszkodowawczych w oparciu o art 471k.c w związku z art.361 k.c wraz z ustawowymi odsetkami. Jednocześnie Federacja Konsumentów zwraca się z prośbą czy wyrażam zgodę na udostępnienie dokumentacji sprawy dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Myślę że jest to dla nas jakaś nauka jak postępować z nieuczciwymi sprzedawcami (nie tylko z dealerami ,ale ze wszystkimi sprzedawcami)
Oczywiście że zgodzę się na przekazanie sprawy do UOKiK i piszę już pismo do dealera co z tym fantem ma zrobić.
Zwłaszcza że minął już drugi termin niedotrzymania umowy .Pierwszy to grudzień ,drugi kwiecień.
Wszyscy długo czekający-DO BRONI! :strzelac:

Awatar użytkownika
AldenteSaba
Uzależniony
Posty: 299
Rejestracja: 16 gru 2010, 10:12
Czym jeżdzę: Cosmo Blue 1,6 t-gdi 7 dct AWD GT-Line, Yamaha FJ1200
Lokalizacja: Opole

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: AldenteSaba » 03 cze 2011, 12:14

Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Art. 361. § 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Art. 481. § 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.
§ 3. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.


Art. 471. Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Przeczytajcie sobie dokładnie te artykuły KC wspomniane przez kolegę, a właściwie jego mecenasa.
Mecenas delikatnie rozmija się z prawdą albo nadinterpretuje przepisy. Niestety to częsta przypadłość mecenasów - nie jestem prawnikiem ale obracam się w branży.
Przy zwrocie zadatku w podwójnej wysokości nie może być mowy o żadnych odsetkach jeżeli dealer go zwróci grzecznie - no chyba, że będzie miał jakiś termin do wypłacenia i go nie dotrzyma - ale to już inna bajka. Tak więc art 394 nie można wprost łączyć z art. 481, a tylko w przypadku opóźnienia wypłaty.
A ewentualna odpowiedzialność dealera za szkody powstałe w wyniku nie dostarczenia pojazdu również jest wątpliwa ponieważ on jest tylko pośrednikiem i nie udowodnisz mu, że to jego wina, że nie masz auta. Jemu też go nie dostarczono. Możecie skarżyć KIA - powodzenia i kondycji życzę.

denio51
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 maja 2011, 11:50
Czym jeżdzę: 1,6

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: denio51 » 03 cze 2011, 15:19

czekam od 20 października...szlag mnie już tylko trafia, kontakt z dilerem masakra. dziadostwo na maxa

makuwa21
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sorento 2,0 DOHC XL SUNSET RED
Lokalizacja: Pawłowice

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: makuwa21 » 03 cze 2011, 20:33

KIA MOTORS POLAND scedowała odpowiedzialność za niedostarczenie samochodów na dealera ,twierdząc że to dealer jest stroną w
ewentualnych konfliktach,gdyż klient zawierał umowę z dealerem a nie z KMP.
Każdy z nas ma umowę z konkretnym dealerem ,stanowiącym osobny podmiot gospodarczy i biorącym pełną odpowiedzialność za swoje działania.
Z punktu widzenia klientów, nie powinno nas obchodzić dlaczego samochodu nie ma w umówionym terminie.
To jest sprawa dealera.
Jeśli chodzi o art.361 k.c.na stronie dochodzącej roszczeń ciąży obowiązek wykazania i udowodnienia bezpośredniego związku
przyczynowego pomiędzy szkodą a faktem na podstawie którego ona powstała.
Reasumując jeśli auto ma być na firmę (tak jak w moim wypadku) to istnieje wymierna strata finansowa dająca się przeliczyć na złotówki za każdy miesiąc braku pojazdu.
Gorzej z klientami indywidualnymi.
Nie robiąc nic,stoimy na straconej pozycji.
Więcej asertywności Panowie i Panie.
W końcu to Oni z nas żyją, nie odwrotnie. :kontrakt:

makuwa21
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sorento 2,0 DOHC XL SUNSET RED
Lokalizacja: Pawłowice

Re: Czas dostawy nowej KIA - wątek reaktywacja

Postautor: makuwa21 » 03 cze 2011, 20:38

denio51 pisze:czekam od 20 października...szlag mnie już tylko trafia, kontakt z dilerem masakra. dziadostwo na maxa

Dokładnie.
Ciekawe jak się zrewanżuje za te oczekiwanie. Dorzuci wykładzinę bagażnika za 80 zeta,a Ty się chłopie ciesz.
Bo w końcu masz auto .To nic że po ośmiu miesiącach.Oby! :paw:


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap