światła jazdy dziennej

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

światła jazdy dziennej

Postautor: Meduzes » 27 gru 2010, 15:08

Na święta było mi dane przejechać się parę ładnych kilometrów i mam pewny apel do użytkowników Sportage:

Ludzie... ja wiem że nasze autka mają bajery typu ledowe światłą jazdy dziennej ale czy warto narażać szpan nad bezpieczeństwo?! Jest zima - dzień krótki, szarówa, ponuro, zimno, ciemno itp itd ... a Sportagwcy jeżdżą na AUTO i myślą że są widoczni ... OTÓŻ NIE ... ciemne auto z boku czy też z tyłu zlewa się totalnie z otoczeniem i wynik jest taki że zamiast czuć się bezpiecznie kusicie tylko los ... pytanie: dla oszczędności czy dla szpanu ?! Powiecie że przepisy zezwalają wam jeździć na światłach do jazdy dziennej ... a ja zadam pytanie: czy przepis uchroni ciebie przed kolizja drogową z powodu niezauważenia lub późnego zwrócenia uwagi na wasze AUTO ?!

mijałem 2 Sportage ... obydwa ciemne kolory obydwa na światłach do jazdy dziennej i o ile z przodu paski rzucają się w oczy to z tyłu autko w szarówie praktycznie niewidoczne ... Za miastem na polu jeszcze jak cię mogę ale tylko wjechało się w teren leśny i już nie widać autka [zlolta]

Apeluje do was i do waszego rozsądku: światłą do jazdy dziennej pozostawcie sobie na sezon letni ... zimą używajcie świateł mijania ... TO DLA WASZEGO DOBRA :evil:
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

Malwin
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 04 lis 2010, 21:56
Czym jeżdzę: skoda fabia 1.4 podstawowa

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: Malwin » 27 gru 2010, 18:32

Nie ma się co dziwić , że ludzie chcą jeździć na Ledach, skoro nie dość , że obniża to obciążenie alternatora, to na dodatek świetnie wygląda.

Frugo
Uzależniony
Posty: 158
Rejestracja: 07 lis 2010, 14:14
Czym jeżdzę: 1.6 GDI

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: Frugo » 27 gru 2010, 18:38

Tiaa z tyłu wyglada najlepiej [rotfl1]
Ja cały czas jeżdze na światłach mijania, przyzwyczajenie to może, albo rozwaga..

Awatar użytkownika
cyberiusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 19 sie 2010, 14:14
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1.6 GDI wersja XL + orange premium
Gadu Gadu: 766557
Lokalizacja: Płock

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: cyberiusz » 27 gru 2010, 18:56

Też miałem ten dylemat ale zauważyłem mając ustawione na AUTO że czujnik zachowuje się przyzwoicie tzn. przy pochmurnym dniu sam dobrze sobie radzi i włącza światła mijania wtedy kiedy trzeba (nawet przy nieśmiałym słońcu). Co nie zmienia faktu że od tyłu faktycznie jesteśmy bardziej widoczni a co za tym idzie bardziej bezpieczni przy włączonych światłach mijania. Ja jednak ufam czujnikowi ;)
KIA Sportage III 1.6 GDI wersja XL (D2A) + orange premium

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: jaro » 27 gru 2010, 19:34

Sprawdzałem, czujnik reaguje dość szybko, przy takiej właśnie szarówce załącza już światła mijania. To jeżdżę na AUTO.
Jak ktoś patrzy z boku to i tak nie ma różnicy, a z tyłu? Cóż, większość polskich kierowców i tak jeździ jakby mieli kłopot ze wzrokiem - 5 metrów od mojego tylnego zderzaka -to i moją kijankę chyba widzą? :swieca:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

backuz
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 09 paź 2010, 00:16
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: backuz » 27 gru 2010, 21:08

jeżdżę na AUTO - ale obserwuję znaczek świateł mijania, który zapala się zaraz jak tylko czujnik przełączy się z ledów na mijania. Poza tym niewolno automatowi ufać w mglisty dzień... Zauważyłem, że w ostatnie mgliste dni automat uparcie chciał jeździć na LEDach, wtedy więc przełączyłem na mijania i oczywiście przeciwmgielne, których nie da się włączyć przy LEDach.
KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: dealer » 28 gru 2010, 11:28

jakiś sens jest w tym co Meduzes napisał ja jednak jeżdżę na auto i rozglądam sie co się dzieje na drodze i wokoło jeżeli uznam, że samochód nie włączył świateł pomio tego, że według mnie powinien to sam to zrobię
dopóki nie wprowadzą obowiązkowych obrysówek wzorem z dużych dostawczaków i ciężarówek to widoczność samochodu z boku wcale się nie poprawi natomiast jezeli widać za późno samochód od tyłu to znaczy, że ten przed nami stoi albo my zapie...y jak potłuczeni bo szybką jazdą tego już nie można nazwać.
można jeszcze włączyć postojówki i przeciwmgielne z przodu i tyłu wtedy samochód widać od tyłu z paru kilometrów :)
A może ci cichociemni, których widziałeś nie mieli wcale możliwości ustawienia świateł na auto i dlatego im nie przełączyło?
Tak czy inaczej do elektroniki miejmy dystans i polegajmy na sobie :)
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: jaro » 28 gru 2010, 13:07

Rzeczywiście, w kijance jest tak, że wieczorem, nawet bez włączenia auto czy jakiegokolwiek innego trybu i tak zapalają się światła dzienne. Możesz zapomnieć ale komputer trochę za nas pomyśli. Jest to jednak zwodnicze, bo z przodu widzimy, że się coś świeci ale tył mamy ciemny. Może to właśnie tacy delikwenci pomykali w swych maszynach [zlolta] ?
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

toa
Bywalec
Posty: 78
Rejestracja: 29 wrz 2010, 18:15
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 Crdi L AWD

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: toa » 28 gru 2010, 14:27

U mnie światła dzienne są zapalone cały czas i nie da się ich wyłączyć a nie tylko wieczorem. Czujnik włącza tylko światła mijania i wtedy palą się też tylne lampy.
--
Jeżdzę niezbyt udanym Sportage III 2.0 CRDI AWD :(

Awatar użytkownika
daro
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:33
Czym jeżdzę: Sportage Expedition 2.0 ON

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: daro » 28 gru 2010, 16:53

Jest i było wielu przeciwników używania świateł w dzień - bo niepotrzebne, nie zmniejsza się liczba wypadków a energia potrzebna do świateł to dodatkowo produkowane spaliny (trucizna) itd. Dla mnie lepiej jeździ się na światłach, czuję, że jestem bardziej widoczny i lepiej widzę innych użytkowników drogi. Różne też są sytuacje na drodze i też nie zawsze zobaczymy samochód jadący na światłach mijania czy ledach gdy jedziemy "pod słońce" dlatego zawsze trzeba zachować dystans...a swoją drogą jak światła do jazdy dziennej działają w wersji "S"?
... teraz przytoczę dlaczego światła dzienne w nowym Sportage M,L,XL działają jak opisujecie:
"Ministerstwo Infrastruktury zmieniło przepisy dotyczące stosowania świateł do jazdy dziennej. Dotychczasowe uregulowania wymagały, by w pojazdach wyposażonych w światła dzienne przy uruchomieniu silnika włączały się również tylne światła pozycyjne (barwy czerwonej). Problem polegał na tym, iż większość nowych aut fabrycznie wyposażonych w światła do jazdy dziennej nie posiada funkcji automatycznego włączania tylnych świateł pozycyjnych. Tak więc używanie takich świateł w myśl obowiązujących w Polsce przepisów była nielegalna. Teraz uległo to zmianie.Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 4 maja 2009 r. (Dz. U. Nr 75/2009, Poz. 639) zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, obecnie tylne światła pozycyjne, przednie, boczne oraz tylne światła obrysowe, a także oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami do jazdy dziennej. Powyższy zapis dotyczy pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W autach rejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dzięki ostatniemu zapisowi użytkownicy pojazdów wyposażonych w światła dzienne działające zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie będą musieli dokonywać przeróbek instalacji elektrycznej.Dodatkowe wymagania dotyczące świateł dziennych pozostają bez zmian. Ich umiejscowienie powinno znajdować się nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu, natomiast wzajemna odległość nie może być mniejsza niż 600 mm. Wysokość montażu powinna mieścić się w przedziale 250 - 1500 mm nad powierzchnią drogi. Dopuszcza się również wyposażenie pojazdu w sygnał kontrolny informujący o działaniu świateł, ale nie ma takiego obowiązku. Jednak istnieje wymóg automatycznego włączania się świateł do jazdy dziennej w momencie, kiedy urządzenie włączające silnik (np. stacyjka) znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika. Światła do jazdy dziennej powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu".
Obrazek

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: kijaS » 10 sty 2011, 11:28

A czy światła dzienne po włączeniu kierunkowskazów sciemniają się do postojowych (tak jak w Audi) czy świecą cały czas z pełną jaskrawością?
I powtórzę zapytanie
daro pisze:...a swoją drogą jak światła do jazdy dziennej działają w wersji "S"? ...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
darjejek
STEFEK BURCZYMUCHA
Posty: 56
Rejestracja: 09 lis 2010, 08:55
Czym jeżdzę: Kia New Sportage 1.6 GDI M
Lokalizacja: KR

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: darjejek » 10 sty 2011, 13:37

Ogólnie jestem przeciwnikiem automatycznych dodatków w samochodzie. czujników deszczu, zmierzchu itp. Wolę decydować świadomie co mi jest potrzebne. Pytanie czy lepiej jeździć na światłach dziennych czy mijania są pytaniami bez odpowiedzi. Poprostu do nas należy decyzja jakie są warunki drogowe i jakich należy użyć. W odpowiedzi na apele poprzedników mógłbym powiedzieć, że dzienne są lepsze bo ze względu na novum i tanie szpanerstwo bardziej przykuwają uwagę i wyróżniają nasze auto spośród innych. To tylko anty argument bo świateł tych osobiście używam tylko jak jest klarowna pogoda.

Pzd.
KS 1600 M Oliwkowy

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: Meduzes » 10 sty 2011, 18:10

światła jazdy dziennej ok ... ale wtedy nie świecą światła tylne ... i tu apel był o używanie w warunkach gorszej widoczności świateł krótkich ... właśnie z nastawieniem na lepszą widoczność i zauważalność tyłu auta
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

backuz
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 09 paź 2010, 00:16
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: backuz » 10 sty 2011, 21:09

W warunkach klarownego powietrza i słonecznej pogody w wersji L nawet jak całkiem wyłączysz światła - na pozycję OFF - dzienne LEDy i tak pozostaną włączone... sprawdziłem... Zgadzam się poza miastem lepiej używać mijania... w mieście można sobie pozwolić na dzienne :)
KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: jaro » 10 sty 2011, 21:23

Trochę nie rozumiem tej dyskusji - stosowanie świateł dziennych i mijania reguluje dość dobrze i jasno kodeks drogowy i powinniśmy się do niego stosować.
W większości krajów europejskich światła dzienne to tylko te światła z przodu. Tylko w Polsce do niedawna prawo nakazywało również, by świecił tył. Zmiana przepisów była więc dosotosowaniem do norm europejskich oraz ujednoliceniem produkcji aut.
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: Meduzes » 11 sty 2011, 11:03

normy normami a bezpieczeństwo bezpieczeństwem :D
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: kijaS » 11 sty 2011, 11:20

Z tym bezpieczeństwem to chyba tak niekoniecznie do końca. Jeździliśmy bez świateł i było dobrze, też były wypadki, teraz na światłach i też są wypadki. Ja kiedyś miałem sytuację (jeszcze obowiązku nie było, ale miałem włączone, białym samochodem), ludzik z przeciwka żuka wyprzedał i tak wyprzedzał, że na czołówkę poszedł, lekko się trąciliśmy bokiem , ja do rowu wskoczyłem, a koleś stwierdził, że mnie nie widział. Tak to jest. Bardziej kwestia przyzwyczajenia, patrzyliśmy bardziej "czujnie", teraz nam kolo bez świateł przeszkadza, bo jesteśmy przyzwyczajeni, że powinien świecić. Dla mnie to tak wygląda, że niedługo będziemy z pomarańczowymi "kogutami" musieli jeździć, żeby być widocznymi [zlolta]. Uważam, że te postojowe z tyłu są kompletnie niepotrzebne, przecież lepiej widać zapalający się stop, gdy nic w tej lampie nie świeci, większy kontrast jest. To tak jak jeździć na przeciwmgielnych z tyłu (przy deszczu na przykład [zlolta] ) i dziwić się że Ci w tyłek ktoś wjechał przy hamowaniu. Jak masz zauważyć swiatła hamowania, jak Ci non-stop coś wypala oczy :evil: My opinion (TM)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: Meduzes » 11 sty 2011, 13:03

patrzyliśmy bardziej "czujnie", teraz nam kolo bez świateł przeszkadza, bo jesteśmy przyzwyczajeni, że powinien świecić.


zgadzam się w 100%
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

Awatar użytkownika
jaro
Uzależniony
Posty: 339
Rejestracja: 04 lis 2010, 19:58
Czym jeżdzę: Sportage 2,0 DOHC AWD XL,
Kia Pro_Ceed
Lokalizacja: Pruszków

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: jaro » 11 sty 2011, 21:04

Popieram także w 100% kijAS'a.
Samochodem jeżdzę od 20 lat - przed wprowadzeniem obowiązkowej jazdy na światłach nie miałem żadnego wypadku a teraz 2x zdarzyło mi się leciutenko (bez żadnych szkód) dotknąć auta przede mną, bo nie było żadnej różnicy między jego postojowymi a stopami i zareagowałem zbyt późno. Wcześniej była różnica - albo coś świeciło albo nie.

Mam wrażenie, że tzw. autorytety robią z nas debili - nie widzimy jak potrzeba, niedługo nie będziemy słyszeć itd. Że nic nie rozumiemy i trzeba za nas myśleć to już wiadomo od dawna :wmur:
czarna dwulitrowa benzynowa ikselka AWD

sabb
Uzależniony
Posty: 271
Rejestracja: 23 gru 2010, 22:21
Czym jeżdzę: sp 2.0 crdi awd 184 km odebrana 30 10 2014 biała perła

Re: światła jazdy dziennej

Postautor: sabb » 11 sty 2011, 21:10

mysle ze jednak jazda na swiatłach ma sens ale na swiatłach z przodu a tył to jak zauwarzyliscie słusznie niekoniecznie


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap