Dostępność modeli w 2011

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Dostępność modeli w 2011

Postautor: saber » 04 gru 2010, 21:15

Dzisiaj odbyłem ciekawą lecz niestety nie pocieszającą wizytę w salonie - wybrałem się tam w związku z telefonem jaki wielu z nas otrzymało. Zapoznałem się z pismem jakie KMP wystosowało do dealerów w całej Polsce. Ręce mi odpadły jak to przeczytałem :(
Okazuje się, że do odwołania wstrzymano przyjmowanie zamówień na Sportage z silnikami 2.0 benzyna/diesel - sprzedaż tylko ze stocka, bez możliwości wyboru konfiguracji - czyli to co akurat będzie dostępne będzie można kupić. O wyborze konfiguracji typu kolor/wyposażenie można zapomnieć. Ale to nie wszystko - dla tych Klientów, którzy mieli zapewniony odbiór w 2010 (czyli tacy, którzy zamówienia złożyli do 15 września) i zdecydują się podtrzymać zamówienie, KMP oferuje faktycznie 4,5 tyś rabatu (dot. silników 2.0) i mogą liczyć na odbiór .... w maju 2011! Ci którzy zamówili silniki 1.6/1.7 mogą liczyć na odbiór w marcu/kwietniu.
Sprzedawca grzecznie przeprosił bo sam przyznał, że to tak jakbym dzisiaj przyszedł pierwszy raz i zamówił to miałbym podobne terminy - i jak tu nie rzucić mięsem [zly1] Moja "dobra sytuacja" wynika z faktu, że czekając do maja mogę dostać to co sobie wybrałem, bo teraz takiej opcji już Klienci nie mają jeśli chcą silniki 2.0. Pozostałe dwie opcje czyli zamiana na 1.6 lub 1.7 mnie nie interesuje.
Najbardziej mnie wq... to, że ponieważ samochód zamówiłem kilka dni po 15 września, to nie wiadomo czy obejmie mnie upust 4,5 tyś zł! Nerwy mi puściły jak to usłyszałem - teraz czekam na telefon od dealera czy spełni moje warunki, bo poza wspomnianym rabatem mam jeszcze jeden niewygórowany warunek - w każdym razie śmieszny w stosunku do straty jaką poniosę wskutek braku możliwości odliczenia pełnego VATu. Jeśli tu dealer nie okaże odrobiny rozsądku i nie poczuje się do odpowiedzialności to rezygnuję z zamówienia. [zly2]

Bandi
Uzależniony
Posty: 274
Rejestracja: 04 lis 2010, 22:03
Czym jeżdzę: Kia Optima SW GT-Line FULL
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: Bandi » 04 gru 2010, 21:29

Coś podobnego tylko współczuć tak długo czekać na samochód od września 2010 do maja 2011 tyle się czeka na Rolls-Royce Phantom to moim zdaniem jest nie poważne ze strony KMP.

Awatar użytkownika
bryndzio
Uzależniony
Posty: 222
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:08
Czym jeżdzę: autem, rowerem...

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: bryndzio » 04 gru 2010, 21:31

ale oni maja to gleboko w dupie bo widzą, że mają dużo więcej zamówień niż możliwości produkcyjnej. Oni się nie martwią o sprzedaż w roku 2011 tego moelu o jest on już skazany na sukces
Na początku stycznia, lutego,marca, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
ps
Na początku stycznia, lutego,marca,kwietnia, maja, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
... i tak od listopada (czytaj: "i tak do zajebania")

mariano
Nowy
Posty: 24
Rejestracja: 11 lis 2010, 11:34
Czym jeżdzę: kia sportage 2litry diesel full
Gadu Gadu: 123

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: mariano » 04 gru 2010, 21:35

Saber przykro mi ,ale nie wieszaj psów na dealerze przecież on żyje ze sprzedaży samachodów myslisz że on nie jest wk..że przeszło mu koło nosa z 50 tys od samochodów ,które nie przyjdą. Najbardziej dostali w tyłek właśnie dealerzy i sprzedawcy przeciez oni mają premie od ilości samochodów.Pomyśl inaczej może poprostu się dobrze dla Ciebie stało . Kwote vatu odbij na innym towarze. Na samochodzie się miło vat odlicza ,ale jak sprzedajesz trza wracać ,chyba że zakładasz jazde z 5 lat.Ja już w życiu na firme nie wezme kratki mam niemiłe doświadczenia jak celnicy mnie wyrzucali na pas dla ciężarówek i wiele innych oboszczeń

Awatar użytkownika
cyberiusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 19 sie 2010, 14:14
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1.6 GDI wersja XL + orange premium
Gadu Gadu: 766557
Lokalizacja: Płock

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: cyberiusz » 04 gru 2010, 22:51

Całe szczęście że ja zdecydowałem się błyskawicznie na zamówienie jeszcze w połowie sierpnia zaraz po premierze i czekałem tylko do 7 października. No i nie wybrałem kratki dlatego ponieważ przechodziłem juz raz w swojej firmie przygodę z kratką. Po leasingu (4 lata) nikt nie chciał kupić zamortyzowanego auta z kratką bo wartość samochodu była za mała żeby sobie zawracać głowę niewygodą zwiazaną z kratką więc aby sprzedać auto musiałem na własną rękę przekwalifikować auto ponownie na osobowe. Oczywiscie ponosząc koszty. Mianowicie 2500 zł kratka przy zakupie auta + tyle samo przy jej oficjalnym demontażu + dodatkowe koszta związane z przegladami rejestracją itd ok 1500 zł wychodzi jakieś ponad 6500 zł kosztów operacji zwanej "auto z kratką". Dopiero wtedy udało mi się sprzedać auto i oczywiscie zapłacić vat bo auto nadal na firmę. Więc doszedłem do wniosku że nie warto zaprzątać sobie głowy jakąś tam kratką i pozornymi odpisami. Sportage to moje trzecie auto na firmę i drugie jako osobowe. Dzięki temu nie mam problemów z przewiezieniem pralki czy telewizora bo siedzenie składam i tyle. No i vat też odpiszę, a mi tyle wystarczy.
KIA Sportage III 1.6 GDI wersja XL (D2A) + orange premium

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: aBARTh » 04 gru 2010, 22:56

Ogromnie współczuje Ci saber sytuacja jest dość ch*jowa, ale podobnie jak mariano uważam, że nie ma co wieszać psów na dealerze. to wina dystrybutora i mocy przerobowych fabryki.
Taka sama sytuacja była jak pracowałem w Fordzie i wprowadzili do sprzedaży nowego Forda KA. Ludzie zamaiwiali z terminem odbioru 2mieś max, a okazywało się, że fabryka w Tychach nie wyrabiała z produkcją i na odbiór czekało się 6mies. sprawy nie ułatwiał fakt, że całą pierwszą partię KA dla Polski wykupowali dealerzy z Niemiec, bo wtedy był te słynne dopłaty do nowych samochodów, a Ka w Polsce było tańsze o 5tys zł niż w Niemczech. To znowu spowodowało podwyżkę ceny, więc popyt wśród polaków szybko opadł do mega minimum...i teraz nowych Ka prawie wogóle nie widać na drodze, bo ludzie woleli dopłacić 1,5tys zł i mieć identycznie wyposażoną Fiestę.

Szkoda by było, abyś zrezygnował..ale z drugiej strony co w takiej sytuacji można zrobić?

mariano
Nowy
Posty: 24
Rejestracja: 11 lis 2010, 11:34
Czym jeżdzę: kia sportage 2litry diesel full
Gadu Gadu: 123

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: mariano » 04 gru 2010, 23:17

Trafne wypowiedzi może kolega nasz weżmie do serca porady nasze,ja tam nie przywiązuje wagi zbytniej do samochodu fakt jak kupiłem 1wszą kijanke sportage 10 lat temu to po pierwszej zimie sprzedałem od tej pory same mitsubishi 3 sztuki Teraz też bym kupił miśka ASX niestety brak automatu no i zaprzyjażniony pracownik serwisu namówił mnie na kia .Mam szczęście bo dealer prowadzi kia i mitsubishi tak, że mechanik został nadal.Gdyby ktoś z was miał problemy z samochodem to chętnie go polece.serwis w Krakowie.

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: saber » 05 gru 2010, 01:39

mariano pisze:Saber przykro mi ,ale nie wieszaj psów na dealerze przecież on żyje ze sprzedaży samachodów myslisz że on nie jest wk..że przeszło mu koło nosa z 50 tys od samochodów ,które nie przyjdą. Najbardziej dostali w tyłek właśnie dealerzy i sprzedawcy przeciez oni mają premie od ilości samochodów.


Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego nie przyszedłem do salonu się wykłócać - różnica polega na tym, że w ich przypadku to jest tzw. koszt nieuzyskanego przychodu, zaś dla mnie to realna strata :( Sprawa jest dość skomplikowana, nie chcę zawracać gitary i rozpisywać się w szczegółach. Najbardziej mnie wqrza w tym wszystkim to, że na bieżąco monitorowałem stan zamówienia i w dwóch ostatnich mailach od dealera (z listopada ) zapewniano mnie, że zamówienie przebiega zgodnie z planem. Konsekwencją tego były moje działania czyli wykup obecnego samochodu z leasingu i jego sprzedaż. Zakup w grudniu poza oczywiście odliczeniem VATu miał mi zbilansować m.in. podatek ze sprzedaży samochodu itp. itd. Tymczasem wychodzi na to, że z odliczeń kupa, a przez najbliższe miesiące zostanę bez samochodu, co jest katastrofalne w mojej aktywności zawodowej, że o życiu osobistym nie wspomnę.

Mówiąc o poczuwaniu się dealera do odpowiedzialności, mam na myśli odrobinę (na prawdę odrobinę) elastyczności - nie jestem typem roszczeniowca, bo prowadząc firmę (a nawet dwie) wiem, jak trudno jest funkcjonować na rynku - sam czasami muszę podejmować trudne decyzje po to aby Klienta utrzymać. Dlatego wiem, że dealera stać na moje wymagania, bo odbije sobie to z nawiązką przy kolejnych przeglądach i obsłudze serwisowej, a nie wykluczone, że przy kolejnych zakupach.

Pozostałe argumenty dot. wad kratki przemawiają do mnie i zdaję sobie sprawę, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - już szukam pozytywów, a dzięki Waszym opiniom jest niewątpliwie łatwiej je dostrzec. Jeśli tylko dealer dostrzeże również korzyści wynikające z posiadania kolejnego Klienta to poczekam spokojnie do maja ...

O piśmie , które czytałem u dealera wspomniałem w kontekście wypowiedzi niektórych forumowiczów, którzy chcą przeczekać to zamieszanie i wrócić do salonów w marcu/kwietniu ... wszystko wskazuje na to, że "bryndzio" choć za nim nie przepadam [papa] - ma racje. W przyszłym roku to "albo bierz Pan to co jest, albo wróć Pan za 2 lata".

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: jerry » 05 gru 2010, 10:12

Saber - bardzo ci współczuję. Przyznam jednak, że nie mam zielonego pojęcia jak to wszystko działa w KIA. Ja swoje autko z podobną do twojego konfiguracją zamówiłem po tobie (2 października), a termin odbioru miałem na 18 stycznia.
W dniu zamawiania diler zapewniał mnie, że nie ma szans odbioru w tym roku. Pogodziłem się z tym faktem i czekałem.
Ok. 2 tygodnie po mnie na 2.0 CRDI, manulna skrzynia, AWD + reszta bajerów zamówił kolega z forum - pod Łodzią. Termin odbioru podobny do mojego. W praktyce on dostał go wcześniej ode mnie o jakieś 2 tygodnie, a ja swój odebrałem 3 grudnia (1,5 m-ca przed terminem).
Nie chcę nic nikomu imputować, ale czy masz pełne zaufanie do swojego dilera? Może pojawił się ktoś w salonie, komu bardziej zależało, i który "przejął" twój samochód? Nie wykluczasz takiej sytuacji?
Ostatnio zmieniony 05 gru 2010, 11:07 przez jerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

Awatar użytkownika
bryndzio
Uzależniony
Posty: 222
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:08
Czym jeżdzę: autem, rowerem...

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: bryndzio » 05 gru 2010, 10:35

saber pisze:... wszystko wskazuje na to, że "bryndzio" choć za nim nie przepadam [papa] - ma racje. W przyszłym roku to "albo bierz Pan to co jest, albo wróć Pan za 2 lata".
[/quote]


bryndzio zazwyczaj ma rację :lol: tylko go najczęściej nie słuchają albo posty usuwają :mrgreen:

Saber, pozdrawiam
Na początku stycznia, lutego,marca, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
ps
Na początku stycznia, lutego,marca,kwietnia, maja, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
... i tak od listopada (czytaj: "i tak do zajebania")

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: saber » 05 gru 2010, 15:20

jerry, a czy to dokładnie taka konfiguracja jak moja? Czy też automat? Z tego co się dowiedziałem od dealera to "najsłabszym ogniwem" jest właśnie silnik 2.0crdi i automatyczna skrzynia - oba podzespoły są produkowane w Korei i stamtąd sprowadzane.
Oczywiście nie ufam do końca dealerowi, zawsze mógł się zjawić ktoś kto zamówił taką konfigurację jak moja i dodatkowo gotów był zapłacić za kratkę, którą ja miałem dostać w gratisie. Jeśli rzeczywiście tak się stało to byłoby to w najlepszym wypadku mocno nie fair! Nie chcę jednak rzucać oskarżeń bo mimo złości z jakiej trudno jest mi się ogarnąć, nie mam na to twardych dowodów (cytując słowa pewnej reklamy:)).

Swoją drogą, korzystając z faktu, że prowadzę ranking na tym forum, to zapytam szanownych użytkowników: lestek, xann - czy ktoś z Was jeździ automatem zamawianym po 15 września?

Z drugiej strony czy ktoś z Was czeka na samochód w takiej konfiguracji ?

mariano
Nowy
Posty: 24
Rejestracja: 11 lis 2010, 11:34
Czym jeżdzę: kia sportage 2litry diesel full
Gadu Gadu: 123

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: mariano » 05 gru 2010, 16:51

ja jeżdze 2,ocrdi i nawet dziśiaj zapaliła minus 16 pod chmurką odnośnie silnika to jest możliwośc sprawdzenia gdzie został wyprudukowany jakaś cyferka tak jak na oponach i wiesz wszystko ,odnośnie skrzyni to wszystko zależy od użytkownika ja w pierwszym automacie po pół roku zajechałem skrzynie opuszczałem łodke do jeziora ,łódka zeszła a ja zostałem ,przez 15 minut przod tył tak wkoło i automat zwariował a miałem triptronika mogłem manualnie ,a póżniek przyczepa kempingowa dokończyła .pojemnośc sam 3.5 litra . mój zaufany mechanik powiedział ,że będzie możliwośc załozenia oryginalnego czipa miałem takiego w ostatnim dieslu pajero kolosalna rożnica jazdy. zresztą co ty się martwisz gwarancja i spoko.


zapomniałem jeśli to 2litry benzyna automat to masz racje muł straszny ale diesel daje sobie rade.

Jak zapomniałeś to jest coś takiego jak edytuj-nie ma potrzeby co chwile zamieszczać posta pod własnym postem.
Admin

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: saber » 05 gru 2010, 17:46

mariano, dzięki za odpowiedź, choć przyznam, że trochę się gubię w opisanym przez Ciebie wątku :) ...
numerek na silniku [zlosnikok] , łódka w jeziorze, później przyczepa, a na koniec jeszcze czip :) Gwarancją też się nie martwię, martwię się jedynie tym, że będę musiał czekać 8 miesięcy na samochód zamówiony we wrześniu :( i obiecany na grudzień.
A wracając do tematu pytania - czy Twój 2.0crdi to automat ? Czy zamówiony po 15 września i ... czy to wogóle KIA sportage III ? :P

Awatar użytkownika
bryndzio
Uzależniony
Posty: 222
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:08
Czym jeżdzę: autem, rowerem...

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: bryndzio » 05 gru 2010, 17:49

na allegro są dostepne od ręki auta z kratką :) :)

http://otomoto.pl/kia-sportage-l-1-7-cr ... 53444.html

http://otomoto.pl/kia-sportage-4x4-wers ... 50250.html

http://otomoto.pl/kia-sportage-diesel-h ... 79873.html


ciekawe....



sauber, dobre pytanie "i ... czy to wogóle KIA sportage III ?" [rotfl1]
Na początku stycznia, lutego,marca, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
ps
Na początku stycznia, lutego,marca,kwietnia, maja, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
... i tak od listopada (czytaj: "i tak do zajebania")

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: saber » 05 gru 2010, 18:04

ten czarny metalik u Filipowicza widziałem - w chwili desperacji zastanawiałem się nad nim - gdyby to był 2.0crdi w automacie to bym się nie zastanawiał i odpuścił już ten pakiet orange ....

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: aBARTh » 05 gru 2010, 20:35

wezcie pod uwagę, że pewne samochody dealerzy zamawiają z jakimś wyprzedzeniem na swój wewnętrzny stock. i może akurat kwestia farta, że tego dealera 2.0 CRDi + automat już sie wyprodukował, a innego dealera nie zaskoczy w tym roku wogóle. teoria, że inny klient przechwycił Twój samochód jest delikatnie spiskowa, ale niestety nawet bardzo możliwa. Gdyby tak zrobili, to czyste sku***syństwo z ich strony by było. Np. znajomy szefa dealerstwa chciał taki sam samochód jak Twój i przypadkiem jemu sie on trafił.

Najlepszym rozwiązaniem co Cie uchroni przed takim manerwem ze strony dealera, to jak na umowie zamówienia masz napisany numer VIN, tylko to zaś jest możliwe kiedy auto już jest mocno w fazie produkcyjnej.

jerry
Uzależniony
Posty: 171
Rejestracja: 23 wrz 2010, 21:58
Czym jeżdzę: Czarny Sportage XL 2.0 CRDI

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: jerry » 05 gru 2010, 20:50

Saber moje auto ma manualną skrzynię.
Jeżdżę czarnym 2.0 CRDI, XL

makuwa21
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sorento 2,0 DOHC XL SUNSET RED
Lokalizacja: Pawłowice

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: makuwa21 » 05 gru 2010, 22:03

Saber.
Zamówiony 2.10. Wirtual. ( czyli kwiecień 2011 Ch... by to strzelił.) [zly2]

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: saber » 05 gru 2010, 23:50

aBARTh pisze:Najlepszym rozwiązaniem co Cie uchroni przed takim manerwem ze strony dealera, to jak na umowie zamówienia masz napisany numer VIN, tylko to zaś jest możliwe kiedy auto już jest mocno w fazie produkcyjnej.


powoli przyzwyczajam się do myśli, że będę musiał czekać do wiosny... dopytam dealera o taką możliwość, ale przy podpisywaniu zgody na wydłużenie terminu realizacji zamówienia, na pewno mi nie wpisze VINu :( Nie znam szczegółów montażu samochodu na linii produkcyjnej, ale podejrzewam, że zacznie się dopiero jak będzie silnik, więc na pewno nie w tym roku :( ...
Jeśli jednak zdecyduję się poczekać do wiosny, to nie zakładam już kolejnej obsuwy, bo wówczas to sprawa trafi w najlepszym wypadku do "Turbo Kamery" ....

jerry pisze:Saber moje auto ma manualną skrzynię.

no właśnie ... czyli "automat" może być winny obsuwy :(

makuwa21 pisze:Saber.
Zamówiony 2.10. Wirtual. ( czyli kwiecień 2011 Ch... by to strzelił.) [zly2]

witaj w klubie :) Może założymy osobne forum "MozeKiedysBedzieMojaSportage.pl" :)

mkx
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 30 sie 2010, 13:33
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC XL

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: mkx » 06 gru 2010, 14:10

saber pisze:Swoją drogą, korzystając z faktu, że prowadzę ranking na tym forum, to zapytam szanownych użytkowników: lestek, xann - czy ktoś z Was jeździ automatem zamawianym po 15 września?

Z drugiej strony czy ktoś z Was czeka na samochód w takiej konfiguracji ?


saber - wg mojego dealera to automat jest winny. Ja zamówiłem auto w automacie w połowie sierpnia. Odbiór możliwy w kwietniu :/

Awatar użytkownika
bryndzio
Uzależniony
Posty: 222
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:08
Czym jeżdzę: autem, rowerem...

Re: Dostępność modeli w 2011

Postautor: bryndzio » 06 gru 2010, 18:09

dzis bylem w salonie i sie okazało, że jednak będę miał auto na początku stycznia a nie w marcu jak to w piatek mowili.

Prawdopodobnie ci co zamawiali auta które by juz na tasmie to beda je mieli zgodnie z obietnicami.

nie wiem już sam co tu jest grane.
Jedego dnia sysze to drugiego tamto...

pozostaje czekac
Na początku stycznia, lutego,marca, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
ps
Na początku stycznia, lutego,marca,kwietnia, maja, może... będzie SportAge 1.6 czarna elka
... i tak od listopada (czytaj: "i tak do zajebania")


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap