Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-1234yf

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
ken-wawa
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2015, 22:16
Czym jeżdzę: w planach Kia

Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-1234yf

Postautor: ken-wawa » 17 sie 2015, 22:28

Ostatnio znalazlem szokujace informacje o czynnikach chlodzacych ktore zaczynaja byc stosowane w nowych samochodach - chodzi o R-1234yf - zerknijcie tu.

W skrocie w raze pozaru postaje niebezpieczny kwas fluorowodorowy ktory nie tylko dostaje sie do organizmu przez drogi oddechowe ale nawet przez skore i zabija (rozpuszcza kosci itd.). Co gorsza jest tak silny, ze rozpuszcza nawet szklo. Znalazlem tez gdzies ze w razie pozaru przecietnego samochodu osobowego caly parking podziemny przecietnego centrum handlowego jest objety ta silnie trujaca substancja. Nawet jesli troche te wiadomosci sa przesadzone, a realne ryzyko jest duzo mniejsze (musza powstac dosc specyficzne warunki), to po pierwsze nie mam ochoty by miec samochod z takim swinstwem, dwa, ze ten czynnik powoduje o ok. 5% wieksze zuzycie paliwa w porownaniu ze starym R-134 przy wlaczonej klimatyzacji, trzy, ze ewentualne nabicie klimatyzacji jest ok. 10 razy drozsze.

Kia niestety dosc mocno weszla w stosowanie tego czynnika. Ponoc maja go juz nowe modele Cee’d, Sorento, Sportage, Picanto, Venga, Soul i byc moze cos jeszcze. Tutaj mozna znalezc liste samochodow, pewnie niepelna.

Z informacji ktore udalo mi sie uzyskac, Kia zaczela stosowac ten czynnik od 2013 roku. I tu wlasnie moje pytanie - czy ktos moglby potwierdzic ta date? Jak sprawdzic jaki czynnik jest w konkretnym samochodzie? Dzis ogladalem trzy Kie i nigdzie nie ma informacji pod maska (albo dobrze ukryta). Np. w Jeepach od razu widac info po otwarciu maski o nowym czynniku - jest duza naklejka niedaleko kratownicy silnika.

Swoja droga az nie moge uwierzyc, Kia robi tak fajne samochody, widac, ze sie staraja a tu taki zonk. Jak dla mnie totalna kompromitacja.

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: Kwarcu » 17 sie 2015, 22:37

Było na forum.
Użyj opcji szukaj.
Poza tym jak byłeś oglądać Kijanki (zapewne w salonie) to czemu nie pytałeś właśnie tam?

ken-wawa
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2015, 22:16
Czym jeżdzę: w planach Kia

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: ken-wawa » 17 sie 2015, 22:49

Wyszukiwarka zwraca tylko jeden watek: viewtopic.php?f=11&t=3582&p=42667&hilit=R+1234yf#p42667
Wg niego w sportage jest uzywany stary czynnik R-134, ale:

Infolinia produktowa Kia nie umie odpowiedziec na to pytanie. Zenujace sa odpowiedzi z tego dzialu. Nie wiem po co w ogole istnieje.
Jeden z salonow Kia twierdzi, ze wszystkie Kie juz obecnie maja to swinstwo ale nie podal daty od kiedy (dokladniej pytalem o Soul, Sportage, Sorento).
Jeden z serwisow twierdzi, ze od 2013 roku.

P.S. Nawet nasz sejm zajal sie tematem ale i tak nic z tego nie wynika

ken-wawa
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2015, 22:16
Czym jeżdzę: w planach Kia

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: ken-wawa » 06 wrz 2015, 20:33

Tak jeszcze moze komus sie przyda.

Infolinia Kia nadal nie jest w stanie odpowiedziec na zadane pytanie (minelo juz 3 tygodnie, dla porownania email wyslany do Suzuki doczekal sie odpowiedzi po kilku godzinach i podpisal sie pod tym specjalista ds homologacji, wiec tym bardziej odpowiedz wydaje sie wiarygodna).

Z tego co obdzwonilem warsztaty, wychodzi, ze Kia w sportage nowy czynnik zaczela wprowadzac w 2013 albo w 2014 roku (zalezy od warsztatu byly rozne informacje). Przy czym mowiono mi, ze bywa tak, ze z jednego roku samochody moga miec jeszcze nowy i stary czynnik.

Ponadto wydaje sie, ze dla Kia temat jest dosc niewygodny. Teoretycznie na samochodach powinna byc naklejka wskazujaca na czynnik, tyle, ze.... w dwoch warsztatach kolesie chcieli podac mi dokladnie gdzie tego szukac i sami nie byli tego w stanie znalezc. Ponadto w dwoch samochodach, ktore sam dokladnie ogladalem naklejki rowniez nie udalo mi sie znalezc. Wiec jesli jest, producent ja dobrze ukryl.

Jakos nie podoba mi sie to wszystko....

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: Kwarcu » 06 wrz 2015, 21:42

W Sportage nie ma naklejki "na widoku", być może gdzieś w głębi Narnii schowali (kij ich wie).
Natomiast w nowym Soulu, w nowym Sorento po otwarciu maski naklejkę znajdziesz na samym przodzie po wewnętrznej stronie maski. Jest oczywiście nowy czynnik.
W Sportage po FL nigdy się nie dowiesz. :D

Edgar
Uzależniony
Posty: 341
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:26
Czym jeżdzę: Sorento 2016 2.0 XL AWD,
była Sportage III 1,6 GDI L
Lokalizacja: Katowice

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: Edgar » 07 wrz 2015, 08:50

Produkcja 08.2013 1.6gdi wersja L posiada stary czynnik.

Dario911
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 25 lis 2013, 18:29
Czym jeżdzę: KS 1.6 GDI M Limited
Lokalizacja: Stara Miłosna

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: Dario911 » 07 wrz 2015, 10:26

Moja jest listopad 2013 i też ma stary czynnik. Mam to napisane w instrukcji. Nalepki informującej pod maską nie ma żadnej. Niestety.

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: cisco » 07 wrz 2015, 11:45

a ja potwierdzam że w nowym Sorento jest ten nowy czynnik - pod maską jest naklejka w widocznym miejscu.
jakoś trzeba z tym żyć ;)
pozdrawiam
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: mint » 08 wrz 2015, 22:25

Cisco i nie boisz się że Cię pożre albo zagazuje ten nowy czynnik? :shock:
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: cisco » 08 wrz 2015, 23:46

Co ma być to będzie.............. :lol:
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

choinkar
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 21 maja 2015, 11:48
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 GDI 166KM Sand Track M +
Lokalizacja: Warszawa

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: choinkar » 09 wrz 2015, 06:26

Tak przyglądam się tej dyskusji i w końcu zdecydowałem się dołączyć do wątku i napisać. Przyznam się (posypię głowę popiołem), że nie wiedziałem o jakimś tam "niebezpiecznym" czynniku. Powiem szczerze, że pomimo grozy jakoś nie robi to na mnie tak piorunujacego wrażenia. Ilu z Was się palił samochód? Ilu z Was widziało na żywo palący się samochód (tu może będzie więcej osób). Ja od 1997 roku mam samochody, w sumie było ich 7 i palił mi się jeden, przez zwarcie w instalacji elektrycznej - pierwszy, a na ulicy widziałem w sumie dwa. Później pomimo kilku dzwonów, ani żadnemu mojemu znajomemu, ani znajomemu znajomego nic takiego się nie stało.

Po prostu trzeba przyjąć do wiadomości, że taki czynnik jest i żyć dalej, a nie panikować i dać się zdominować informacji, jaką by ona nie była...
Z resztą temat chyba nieaktualny, bo kolega Radek1982 w innym wątku już rozwiał wątpliwości:
viewtopic.php?f=11&t=3582&p=42690&hilit=czynnik+klimatyzacji#p42690
Pozdrawiam
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: mint » 09 wrz 2015, 15:45

Zawodowo gasiłem jeden samochód osobowy i jeden autobus. W akumulatorze też jest żrący kwas i nikt nie robi z tego powodu paniki.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

ken-wawa
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2015, 22:16
Czym jeżdzę: w planach Kia

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: ken-wawa » 10 wrz 2015, 00:00

Uważasz, że viewtopic.php?f=11&t=3582&p=42690&hilit=czynnik+klimatyzacji#p42690 rozwiał wątpliwości? Raczej wg moich informacji zawiera nieprawdziwe dane, bo w sportage jest również stosowany nowy czynnik.

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: mint » 10 wrz 2015, 20:02

Skąd masz informacje że w sportku jest stosowany nowy czynnik?
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

ken-wawa
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2015, 22:16
Czym jeżdzę: w planach Kia

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: ken-wawa » 12 wrz 2015, 19:32

Skad? Obdzwonilem trzech autoryzowanych dealerow i do tego jeden specjalistyczny warsztat zajmujacy sie napelnianiem wlasnie tym nowym R-1234yf. Wszedzie dostalem wlasnie taka odpowiedz, roznil sie jedynie rok, od ktorego jest stosowany (prawdopodobnie gdzies na przelomie roku zaczeto to wprowadzac).

Dodam, ze oficjalna infolinia Kia mimo 3.5 tygodnia nie potrafi odpowiedziec na to pytanie, co jest juz zalosne. Dodam, ze Suzuki odpowiedzialo w ciagu kilku godzin na analogiczne pytanie i podobnie Toyota. Zreszta odpowiedz z Toyoty rzucila mnie na kolana, w pozytywnym tego slowa znaczeniu, ze az pozwole sobie zacytowac.

"Bardzo dziękujemy za przesłane do nas zapytanie serwisowe. Nasza doświadczona kadra, najwyższa jakość obsługi oraz oryginalne części są gwarancją Pana zadowolenia.

W odpowiedzi na pytanie: " Czy w samochodach Toyota Rav 4, Land Cruiser i Hilux jest stosowany czynnik R-134 czy R-1234yf w ukladach kilmatyzacyjnych? I jesli ten drugi od ktorego roku?" odpowiadamy, że w tych modelach był i nadal jest czynnik R-134.

Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem (...)"

O ile poczatkowo specjalnie nie bralem Toyoty pod uwage przy zakupie (drogo :( ), to po tej odpowiedzi powaznie zaczalem sie zastanawiac.

bimbol
Nowy
Posty: 13
Rejestracja: 14 wrz 2015, 13:14
Czym jeżdzę: 1.6 GDI M BL

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: bimbol » 14 wrz 2015, 16:09

Ja dostalem taka odpowiedz od KIA

Uprzejmie informuje, że oznaczenie jaki czynnik posiada auto marki KIA (dana partia produkcyjna ) jest oznaczone specjalną naklejką na masce silnika.

Jezeli jest naklejka z R-1234yf to jest nowy jezeli nie ma naklejki to jest stary. Moze ktos odbieral ostatnio auto ktore bylo na zamowienie i moze potwierdzic czy ma naklejke?

choinkar
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 21 maja 2015, 11:48
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 GDI 166KM Sand Track M +
Lokalizacja: Warszawa

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: choinkar » 14 wrz 2015, 18:27

Ja odbierałem auto ostatnio i nie mam żadnej naklejki. Jedynie, że olej lotos polecany jest do silnika.
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: kasia_mm » 15 wrz 2015, 12:55

wsadziłam łeb pod maskę i nie ma żadnej naklejki z opisem wspominanym wyżej (auto odbierane w sierpniu, produkcja 2015)... jest masa nalepek/napisów na różnych częściach silnika i okolic - ale o tym czynniku ani słowa
ktoś zlokalizował tą nalepkę??

ken-wawa
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 sie 2015, 22:16
Czym jeżdzę: w planach Kia

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: ken-wawa » 15 wrz 2015, 23:17

To ja tez ogladajac Kia Sportage wsadzalem dobrze leb w rozne miejsca i naklejek nie ma. Pytanie, dlaczego stoi to w sprzecznosci z informacjami az z 4 roznych zrodel....?

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: mint » 15 wrz 2015, 23:22

Ken , ci w ASO najczęściej wiedzą tyle co im ich klienci powiedzą :lol:
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

jawor
Nowy
Posty: 17
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:58
Czym jeżdzę: Citroen C4 1.6 Sportek 1,6 L B Line
Lokalizacja: Słupsk

Re: Okropnie niebezpieczny czynnik chlodniczy w Kia - R-123

Postautor: jawor » 17 wrz 2015, 15:47

Nie przywiązywałem wagi do tego jaki mam czynnik w klimatyzacji jednak czytając ten wątek postanowiłem sprawdzić i Ja co pod maską siedzi. Więc sprawdzanie pod maską (auto z lipca tego roku) nic nie znalazłem i będąc dziś w zaprzyjaźnionym serwisie dowiedziałem się że mam stary czynnik. Faktycznie pokazano mi na kilku modelach ze naklejka jest na masce (pokrywie silnika) w bardzo widocznym miejscu ze jest nowy czynnik i co jeszcze różnica jest tez w kolorze korków na klimatyzacji stary czynnik korki błękitne nowy czynnik korki szare.


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap