Raport z emisji CO2

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
andy421
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 09 lip 2014, 14:22
Czym jeżdzę: 1.6 GDI (XL)
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Raport z emisji CO2

Postautor: andy421 » 22 sty 2015, 18:35

Witam, nie znalazłem bardziej odpowiedniego wątku dla mojego pytania, więc piszę tutaj.

Otóż od kilku miesięcy ja (a właściwie moja mała firma) leasinguje Kię Sportage. Niedawno zaprzyjaźniony prawnik zwrócił mi uwagę, że przedsiębiorcy używający samochodów mają obowiązek składania corocznych "Raportów z emisji CO2 do atmosfery". Podobno jest to wymóg europejski.

Niestety nie umiem odnaleźć żadnych aktualnych informacji na Internecie - czy ktoś mógłby pomóc w tej sprawie? Mam taki formularz za ub. rok (w Excelu). Jest strasznie skomplikowany i nie wiedziałbym nawet jak się do niego zabrać :(

Jest to nasz pierwszy leasing więc temat jest dla mnie zupełną niespodzianką.

Pozdrawiam,
Andrzej

geegles
Nasz Człowiek
Posty: 457
Rejestracja: 30 paź 2014, 12:56
Czym jeżdzę: Kia Proceed GT 1.6T 204 KM Full :|
Gadu Gadu: 2382783

Re: Raport z emisji CO2

Postautor: geegles » 23 sty 2015, 08:06

Pewnie ponad polowa samochodow tutaj byla lub jest leasingowana, ale nigdy, powtarzam nigdy nie slyszalem o takiej deklaracji :-)
Jest: Kia Proceed 1.6T 204 KM FULL
Było: Kia Stinger 2.0 T-GDI 245KM GT-Line + ECS + RED + TEC + SRF
Było: Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-Line
Było: Kia Cee'd JD 2014 1.6 CRDI
Było: Kia ProCee'd 2010 1.4 Pb
Było: Kia Sportage 2014 1.7 CRDI

andy421
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 09 lip 2014, 14:22
Czym jeżdzę: 1.6 GDI (XL)
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Raport z emisji CO2

Postautor: andy421 » 23 sty 2015, 08:31

Znalazłem na razie takie informacje:

"W 2011 r. wszedł w życie nowy obowiązek w dziedzinie ochrony środowiska. Przedsiębiorcy muszą sporządzać raporty o wielkościach emisji gazów cieplarniach i innych substancji do powietrza.

Raporty trafiają do centralnej (krajowej) bazy nadzorowanej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE). Dokument często określany jest jako raport do KOBIZE.

Obowiązek raportowania wynika z ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji. Dotyczy on wszystkich podmiotów korzystających ze środowiska w zakresie emisji gazów i pyłów do powietrza, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości podmiotu lub emisji.

Tak więc raport składać powinna zarówno wielka elektrociepłownia, jak i mała kwiaciarnia posiadająca samochód służbowy, czy też stacja paliw, dzięki której na skutek przeładunku paliw emitowane są zanieczyszczenia do powietrza. Raport trzeba złożyć do końca lutego za rok poprzedni."

I dalej:

"W tym zakresie podać należy ilości zużytego paliwa dla odpowiedniej kategorii silnika i paliwa, tak jak w systemie opłatowym. Aby być w zgodzie z prawem, kwiaciarnia, która posiada jeden samochód służbowy, powinna przesłać raport uproszczony z wypełnioną zakładką dotyczącą podmiotu, miejsca korzystania ze środowiska i samochodów."

To jest tekst sprzed paru lat, ale wczoraj powiedziano mi, że księgowość zaprzyjaźnionej firmy posiadającej ok. 10 samochodów nie złożyła tego raportu za 2013 rok i musiała zapłacić spore kary (nie znam bliższych szczegółów).

Odsyłam również do dyskusji w tym wątku:

http://www.odpady-help.pl/forum_temat/1 ... obize.html

Wynika z niego że obowiązek raportowania emisji ma KAŻDA firma, w której jest choćby jeden samochód.

Stąd moje zaniepokojenie... Będę dalej badał ten temat, bo jest jeszcze trochę czasu do końca lutego.

Pozdrawiam,
Andrzej

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Raport z emisji CO2

Postautor: ZygJe » 23 sty 2015, 18:40

Zadzwoniłem do mojego biura finansowego i powiedzieli że dotyczy to tylko samochodów z euro 2 lub niżej. Tak więc nas to nie dotyczy.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

andy421
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 09 lip 2014, 14:22
Czym jeżdzę: 1.6 GDI (XL)
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Postautor: andy421 » 23 sty 2015, 21:30

Obecnie obowiązuje Euro 5 więc temat pozostaje aktualny.

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Raport z emisji CO2

Postautor: ZygJe » 24 sty 2015, 00:15

Temat dla samochodów z euro wyższym niż 2 (czyli 3, 4, 5 i wyżej ) nieaktualny.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

andy421
Nowy
Posty: 18
Rejestracja: 09 lip 2014, 14:22
Czym jeżdzę: 1.6 GDI (XL)
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Raport z emisji CO2

Postautor: andy421 » 31 mar 2015, 11:03

Ponieważ rozpocząłem kiedyś ten wątek, to go dokończę.

Dzisiaj upływa termin składania niezbędnych dokumentów i oświadczeń. Łącznie złożyliśmy je w 3 miejscach, w tym w dwóch elektronicznie. Natomiast KOBIZE na moje szczegółowe zapytanie odpowiedziało tak:

"Spółka posiadająca samochód w leasingu ma również obowiązek rejestracji i składania raportów do Krajowej bazy. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ŚRODOWISKA - z dnia 28 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru formularza raportu oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji wniosek o utworzenie konta w Krajowej bazie wraz z właściwymi dokumentami należy przesłać w formie papierowej na adres KOBiZE."

Tyle w temacie. Absurd bo absurd, jeden samochód w leasingu, ale będę składać co roku bo za dużo historii się nasłuchałem o kontrolach, które tylko czyhają na pretekst żeby małą firmę udupić. Żadne biuro podatkowe czy księgowe nie poniesie kary jeśli źle zinterpretowało przepisy, tylko podatnik.

Sorry, taki mamy klimat.

Pozdrawiam,
Andrzej


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap