Lampy HID

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
Awatar użytkownika
gasewo
MODERATOR
Posty: 644
Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25
Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI
Gadu Gadu: 2115437
Lokalizacja: Warszawa

Lampy HID

Postautor: gasewo » 09 maja 2012, 10:55

Witam.
Podczas mojego pobytu w Polsce odwiedziłem serwis KIA aby dowiedzieć się paru rzeczy odnośnie serwisowania mojej kijanki, jak już ją sprowadzę. Podczas tej wizyty zauważyłem, że kijanka która stała na placu miała spryskiwacze reflektorów (jest to podobno wymóg UE, tak jak samo-poziomowanie, dla wszystkich samochodów wyposażonych w przednie światła używające gazu ksenonowego w lampach czy żarówkach, potocznie nazywanych "ksenonami"). I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to że moja kijanka nie ma ani spryskiwaczy, ani samo-poziomowania, a światła świecą identycznie jak "ksenonowe". Zagłębiłem się więc w ten temat i po przeczytaniu paru zagranicznych i polskich for internetowych opisujących różnice pomiędzy lampami HID a lampami używających gazu ksenonowego, udało mi się ustalić, w dużym uproszczeniu, że wszystkie lampy, które wykorzystują gaz ksenonowy są to lampy HID, natomiast nie każda lampa HID jest "ksenonem" :D (mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo). Innymi słowy, w lampach HID może być użyty inny rodzaj gazu. Sprawdziłem więc specyfikację mojej kijanki i rzeczywiście producent napisał, że fabrycznie jest wyposażona w lampy HID. W związku z powyższym obawiam się, że nasza wszystko wiedząca najlepiej polska policja może zakwalifikować takie coś jako "samoróbkę", a co za tym idzie mandat i zabranie dowodu rejestracyjnego.
I tutaj pojawia się prośba o pomoc do was, a mianowicie chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z forumowiczy spotkał się z taką sytuacją (np. starsze samochody w bogatszych wersjach np. vectra B miały "ksenony", jednak systemu samo-poziomowania nie było) i jak to wygląda w rzeczywistości, bądź do jakiej instytucji mogę się zgłosić, żeby uzyskać informacje na temat legalności czegoś takiego. Bo przerabianie lamp nie wchodzi w grę.
Z góry dzięki za pomoc.
Between two evils, I always pick the one I never tried before

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Lampy HID

Postautor: MarekA » 09 maja 2012, 11:39

Jak sprowadzisz samochód , to będziesz musiał go zarejestrować, czyli najpierw musisz zrobić badania techniczne. Więc chyba stacja diagnostyczna"decyduje" czy takie lampy sa dopuszczone i dadzą ci potwierdzenie badania technicznego.
Czasami na ulicach widać jakei "cuda" jeżdza i pewnie też mają ważne badania.
Nei sądzę aby policja w nowym aucie jełsi bedzie prawidłowo świeciło szukała homologacji , czy ma poziomowanie itp.
Według mnie najważniejszy diagnosta i na co może pozwolić

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Lampy HID

Postautor: ZygJe » 09 maja 2012, 12:04

Tak na szybko, żeby "wyprostować" temat
HID czyli High-Intensity Discharge - to oznaczenie lamp nie tylko samochodowych w których źródłem światła jest łuk elektryczny tworzony między elektrodami znajdującymi się w najczęściej szklanej bańce wypełnionej gazem szlachetnym (najczęściej ksenonem -stad nazwa ksenony).
Problem polega na tym, ze w zasadzie tylko na rynku europejskim do "ksenonów" wymagane są spryskiwacze i poziomowanie. USA/Kanada nie wymaga ale i stosuje lampy symetryczne - nie dopuszczone w Europie. Z tego rynku w zasadzie 100% reflektorów wymaga wymiany na Europejskie (w teorii). Nie wiem czy w Korei są stosowane światła symetryczne czy asymetryczne. Jeśli symetryczne (światła świecące na ścianę dają płaską linię odcięcia światło cień) to raczej myśl o wymianie niestety. Jeśli asymetryczne to jest szansa na dopuszczenie choć teoretycznie nadal będzie to nie zgodne z przepisami :( i mimo pozytywnego badania technicznego nadgorliwy może zabrać ci dowód rejestracyjny.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: Lampy HID

Postautor: luk » 09 maja 2012, 17:04

Ważne by nikogo nie razić.
A dla zachowania pozorów zawsze możesz przykleić sobie zaślepki spryskiwaczy.

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Lampy HID

Postautor: soul » 09 maja 2012, 17:21

Ciekawe tylko jak z tych przyklejonych dla zachowania pozorów zaślepek poleci płyn na przeglądzie rejestracyjnym? :chytry:
Obrazek

karolina
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: 30 cze 2011, 15:26
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 Black L
Lokalizacja: Szczecin dokładnie jeżdżę na ZPL....

Re: Lampy HID

Postautor: karolina » 09 maja 2012, 17:33

mozna kupic te przyklejane z bezprzewodowym spryskiwaczem

:P
Sprtage 1.6 Black - kolor roku 2011

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: Lampy HID

Postautor: luk » 09 maja 2012, 18:43

I powiedzieć że to automat-aktywuje się tylko wtedy gdy reflektor jest brudny :D

Awatar użytkownika
gasewo
MODERATOR
Posty: 644
Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25
Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI
Gadu Gadu: 2115437
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lampy HID

Postautor: gasewo » 10 maja 2012, 09:57

ZygJe pisze: Nie wiem czy w Korei są stosowane światła symetryczne czy asymetryczne. Jeśli symetryczne (światła świecące na ścianę dają płaską linię odcięcia światło cień) to raczej myśl o wymianie niestety. Jeśli asymetryczne to jest szansa na dopuszczenie choć teoretycznie nadal będzie to nie zgodne z przepisami :(


Dzięki bardzo za info. O tym nie pomyślałem. Jak wrócę w poniedziałek do Seulu to sprawdzę to ale z tego co pamiętam, zgodnie z Twoim opisem to niestety mam raczej symetryczne, ponieważ linia jest płaska.

soul pisze:Ciekawe tylko jak z tych przyklejonych dla zachowania pozorów zaślepek poleci płyn na przeglądzie rejestracyjnym? :chytry:


O przegląd techniczny się nie martwię :D bardziej martwię się o nadgorliwego policjanta, chociaż szczerze mówiąc nigdy się nie spotkałem, żeby policja sprawdzała czy działają spryskiwacze reflektorów, więc sądzę, że zaślepki spełnią swoją rolę. Zawsze mogę powiedzieć, że przed chwilą działały a teraz widocznie coś się rozłączyło [zlosnik2]
Between two evils, I always pick the one I never tried before

Awatar użytkownika
luk
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 05 maja 2011, 11:11
Czym jeżdzę: 1.7M

Re: Lampy HID

Postautor: luk » 10 maja 2012, 10:06

Zawsze to może potwierdzić król Władysław Jagiełło [zlosnik2]

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: Lampy HID

Postautor: aBARTh » 10 maja 2012, 17:24

Nakleić zaślepki spryskiwaczy, a potem możesz powiedzieć, że skończył się płyn do spryskiwania i to ma takie zabezpieczenie by nie spalić pompki podającej płyn. Że to technologia rodem ze Star-Trek'a i tego nie znajdą w swoich XIX-wiecznych VolksWagenach TDi [rotfl1].

Inna sprawa, że nowych aut i to wyglądających na eksluzywne nie sprawdzają pod tym kątem. Co innego jak jedzie Tico albo Matiz, a tu żarniki ksenonowe z allegro :D

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Lampy HID

Postautor: ZygJe » 10 maja 2012, 21:55

Teoretycznie można przerobić projektory (ale tylko lampy projektorowe) symetryczne na asymetryczne poprzez zmianę kształtu metalowej przysłony soczewki - i w praktyce się to stosuje jak nie można zdobyć reflektorów asymetrycznych - wymaga to jednak rozmontowania - rozklejenia lampy co nie zawsze wychodzi jej na dobre. Na Twoim miejscu szukałbym na alledrogo czy innym jebaju :) asymetrycznych reflektorów do KS nawet halogenowych, które o dziwo świecą tak samo dobrze jak oryginalne ksenony.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Lampy HID

Postautor: kijaS » 10 maja 2012, 23:12

Tak jak zazwyczaj zgadzam się z opiniami kolegi, to tym razem pozwolę sobie na zdanie odmienne. Reflektory ksenonowe dają większy strumień światła. Ale rzeczywiście nie jest to mocno widoczne bezpośrednio przed samochodem i może stąd takie wrażenie. Wystarczy wjechać do lasu, tunelu czy podobnego pejzażu i zerknąć na boki. Tam różnica w ilości światła będzie ogromna.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1311
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Lampy HID

Postautor: ZygJe » 11 maja 2012, 07:12

Pierwsze moje wrażenie po odpaleniu moich świateł w KS było: k..... czego one tak słabo świecą jak na ksenony. Zamiast oświetlać prawe pobocze obszar przed samochodem na ok 50m i lewy pas (tak świecą lampy w wersji halogenowej) to ksenony dają rozproszoną wiązkę światła "od lewego ucha do prawego". OK jest to przydatne w jeździe po krętych drogach ale na co dzień raczej nie przydatne a dla mnie subiektywnie wkurzające właśnie np w lesie, gdzie są zajefajnie jasno oświetlone drzewa po bokach i kontrastujący z nimi (czyli dla oka słabo widoczny) obszar ciemniejszej drogi przed samochodem.
Przewaga ksenonów ujawnia sie przede wszystkim przy mokrym asfalcie - wynika to z temperatury barwowej światła wyładowczego - ale w KS przewaga ta nie jest dramatyczna moim zdaniem.
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
kijaS
MODERATOR
Posty: 438
Rejestracja: 09 sty 2011, 22:39
Czym jeżdzę: Zależy do czego wsiądę

Re: Lampy HID

Postautor: kijaS » 12 maja 2012, 11:12

A to już widać kwestia subiektywna. Bo ja raczej chciałbym mieć mocniej oświetlone pobocza. Chyba jednak łatwiej wypatrzeć w takim przypadku zwierzynkę, która właśnie planuje sprawdzić, czy po drugiej stronie drogi drzwka nie są aby smaczniejsze. Może na autostadzie ma to mniejsze znaczenie. Poza tym i tak patrzysz głownie przed samochód (i tam oświetlenie w obu przypadkach jest podobne), a z boku masz tylko wartość dodaną :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kijaSPORTAŻ------

Awatar użytkownika
gasewo
MODERATOR
Posty: 644
Rejestracja: 09 lut 2012, 06:25
Czym jeżdzę: 2.0 T-GDI
Gadu Gadu: 2115437
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lampy HID

Postautor: gasewo » 14 maja 2012, 10:33

Już wróciłem do Seulu i tak jak pisałem wcześniej sprawdziłem te reflektory i jestem [zlosnik2] ponieważ mam asymetryczne :D jeden problem z głowy :) A teraz idę odsypiać różnicę czasową :spioch:
Between two evils, I always pick the one I never tried before


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap