Zaliczka a cena koncowa na FV

Dyskusja na tematy gdzie indziej niepasujące.
andre
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 24 maja 2011, 09:45
Czym jeżdzę: 1.6 L

Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: andre » 27 gru 2011, 21:01

Czesc,

Pisze z zapytaniem do Was w kwestii kwoty, ktora dealer wpisuje jako cene koncowa na fakturze VAT. W moim przypadku kwota jest zanizona na FV o wartosc zaliczki. Wydaje mi sie to niewlasciwe. Jak to jest w Waszych przypadkach?

Pozdrawiam
Pozdrowienia!

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: cisco » 27 gru 2011, 21:10

Cześć,
na zadatek, który wpłacasz w chwili zamówienia otrzymasz też FV,
Kwota wpłaty przed odbiorem jest pomniejszona o wysokość zadatku, i FV jest wystawiona na kwotą pomniejszoną
Jak dodasz te dwie FV to otrzymasz całą wartość samochodu.
Nic w przyrodzie nie ginie - tylko zmienia właściciela :D
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: kasia_mm » 27 gru 2011, 21:23

jesli na zaliczke nie dostales f-ry a tak zrozumialam to jest to niewlasciwe; jak pisze cisco powinienes dostac dwie f-ry - jedna na zaliczke i druga na reszte lub tak jak ja - zaliczke na KP a potem ta kwota dolaczona do fry glownej wiec fra jedna ale na calosc kwoty; zanizanie docelowej fry o wartosc zaliczki jest niezgodne z prawem podatkowym

andre
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 24 maja 2011, 09:45
Czym jeżdzę: 1.6 L

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: andre » 28 gru 2011, 01:08

Dziekuje za odpowiedzi.

W moim przypadku na zaliczke wystawione bylo KP, a na fakturze widnieje kwota pomniejszona o kwote z KP, wiec sumarycznie oczywiscie wszystko sie zgadza. Dziwilo mnie tylko to, bo uwazalem FV za ostateczny i pelny dowod zakupu. W przypadku ubezpieczenia, to wartosc auta ujeto ta z FV, a nie z calosci faktycznej ceny. Dodatkowo, zastanawia mnie jak sytuacja bedzie wygladac przy ubezpieczeniu w roku nastepnym.
Pozdrowienia!

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: RobaL » 28 gru 2011, 01:29

Musisz dostac fakture na pelna kwote. Nie moze byc KP bez faktury. Albo wystawili f-re na zaliczke i Ty jej nie dostales, albo dostales i zgubiles ;)

andre
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 24 maja 2011, 09:45
Czym jeżdzę: 1.6 L

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: andre » 28 gru 2011, 13:18

Sytuacja jest taka: mam KP na kwote zaliczki i mam FV na kwote zakupu auta pomniejszona o kwote zaliczki. Pytanie jest, czy Wy tez tak macie, bo mam watpliwosci, czy w moim przypadku nie doszlo do naduzycia. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i zanim zapytam eksperta - zapytuje na forum, bo moze to oczywiste ze na FV jest nizsza kwota.
Pozdrowienia!

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: mint » 28 gru 2011, 16:38

My też mieliśmy wystawione KP na zaliczkę, ale przy odbiorze zaliczka została nam zwrócona i wystawiono fakturę na całą kwotę.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

andre
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 24 maja 2011, 09:45
Czym jeżdzę: 1.6 L

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: andre » 28 gru 2011, 18:00

Dziekuje za odpowiedzi. Widze, ze w kazdym przypadku jest troche inaczej. Bardzo prosze jeszcze innych forumowiczow o wypowiedzenie sie w tej kwestii.
Pozdrowienia!

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: soul » 28 gru 2011, 18:29

andre nie prościej jest po protu zadzwonić i powiedzieć, ze masz kp ale nie wystawili Ci fv do tego kp.
Zaraz zaczną się teksty na dealera , że [wyedytowano] itd. a to jest zupełnie niepotrzebne.
Może zwykłe niedopatrzenie lub pomyłka, może ktoś Ci jej najzwyczajniej zapomniał przekazać.
Obrazek

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: saber » 29 gru 2011, 01:03

Soul ma racje - może po prostu komuś się zapomniało wystawić FV na zaliczkę - pewne jest to, że powinieneś ją otrzymać jeśli końcowa FV nie uwzględnia tej wpłaty. Odwracając proporcje - to tak jakbyś kupował samochód za 100 tyś zł, wpłacił 99 tyś zaliczki (hipotetycznie), a na końcu dostał FV na 1 tyś zł :) (pomniejszoną o zaliczkę) Teoretyzuję, bo zaliczka to niby mniej niż 50% wartości umowy, ale to ilustruje ten przykład. Dzwoń i domagaj się FV bo to też bat na dealera - nieopodatkował tej kwoty :)

Awatar użytkownika
AldenteSaba
Uzależniony
Posty: 299
Rejestracja: 16 gru 2010, 10:12
Czym jeżdzę: Cosmo Blue 1,6 t-gdi 7 dct AWD GT-Line, Yamaha FJ1200
Lokalizacja: Opole

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: AldenteSaba » 29 gru 2011, 16:01

Ja miałem jeszcze inną konfigurację rozliczeń ale to chyba ze względu na leasing.
Najpierw ja dostałem FV na zaliczkę, a przy odbiorze dostałem FV korygującą na "-" do tej z zaliczką dla mnie i FV na pełną wartość samochodu do leasingu.

andre
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 24 maja 2011, 09:45
Czym jeżdzę: 1.6 L

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: andre » 29 gru 2011, 22:14

Dziekuje za wypowiedzi. Wynika z nich, ze zgodnie z przewidywaniem, na fakturze powinna zostac wpisana pelna wartosc samochodu, pomimo wczesniejszej wplaty zaliczki.

Czyli przykladowo:
Zaliczka 5tys., wartosc auta 90tys.
1. dostaje KP na 5tys, pozniej FV na 85tys -> ZLE
2. dostaje KP na 5tys, pozniej FV na 90tys -> DOBRZE

Klopot w tym, ze dealer uwaza ze w moim przypadku (jak w punkcie 1.) wszystko jest Ok. Tez uwazalem, ze nie jest Ok, ale nie mialem pewnosci. Podpytam jeszcze ksiegowa. Chyba trzeba bedzie walczyc...

Pozdrawiam!
Pozdrowienia!

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: mint » 29 gru 2011, 23:13

andre, moja żona księgowa, twierdzi że zostałeś [wyedytowano] bo zgodnie z ustawą vatowską wszystkie zaliczki powinny być zafakturowane lub zafiskalizowane na kasie fiskalnej. Dokument KP jest tylko dokumentem kasowym, poświadczającym przyjęcie zaliczki. Faktura końcowa może być wystawiona w dwóch wariantach:
1.Faktura końcowa może być wystawiona na wartość całego samochodu a na zaliczkę wystawia się fakturę vat lub inny dokument poświadczający rozliczenie zaliczki.
2.W fakturze końcowej vat, wykazuje się wartość całkowitą samochodu, minus wpłacona wcześniej zaliczka (powołując się na dokument poświadczający wpłatę zaliczki).
Wniosek mojej żony: samo KP oznacza że dealer od zaliczki nie odprowadził vatu, a przychód podatkowy ze sprzedaży samochodu został pomniejszony o wartość zaliczki.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

saber
MODERATOR
Posty: 501
Rejestracja: 13 paź 2010, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 2.0 crdi 184KM, AT, 4WD
Lokalizacja: Kraków

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: saber » 30 gru 2011, 03:01

mint również ma rację (a właściwie jego żona), ale myślę, że zamiast "straszyć" dealera opinią księgowej, powiedz dealerowi, że fakt ten wzbudził Twoje wątpliwości i udałeś się do Urzędu Skarbowego (czyli do źródła :)) , gdzie udzielili Ci jednoznacznej informacji:

Brak wystawienia FV / paragonu fiskalnego na wpłaconą zaliczkę, oznacza, że podatnik uchylił się od zapłaty podatku. Takie działanie podatnika sankcjonuje art. 54 kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. W takiej sytuacji nieuczciwy podatnik poniesie odpowiedzialność na podstawie art. 56 kodeksu, który dotyczy karalności tzw. oszustwa podatkowego.

Następnie ponownie poproś o wystawienie FV w ciągu max 3 dni roboczych, a w przypadku braku w/w dokumentu, powiedz, że zgłosisz sprawę do US. Gwarantuję, że szybciutko otrzymasz FV :)

excile
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 27 wrz 2010, 09:12
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 GDI/
Ceed 1.6 cdri
Lokalizacja: Borkowo/Gdańsk

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: excile » 30 gru 2011, 13:35

kurcze nie wzywajcie od razu całej dywizji wojska w tak błahej sprawie. Urząd skarbowy, straszenie odpowiedzialnością karną. Może warto po prostu iść do dealera i poprosić o korektę faktury bo ta została błędnie wystawiona?
1.6 GDI M DarkGunMetal
pzdr
dc

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: kasia_mm » 30 gru 2011, 14:35

no przecie napisał, ze dealer uważa, ze nie pomniejszając fre o zaliczkę zrobił ok i nie chce mu wystawić fry na zaliczkę... a że to pomniejsza wartosc zakupową auta to chłopak walczy :)

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: aBARTh » 30 gru 2011, 14:38

no bo tym samym dealer zapłaci mniejszy podatek, a czemu on ma mieć lepiej niż inni podatnicy.

My musimy co do 1zł tym chamom w US zapłacić, więc walcz o każdą FV.

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: Zaliczka a cena koncowa na FV

Postautor: dealer » 19 sty 2012, 01:03

aBARTh pisze:My musimy co do 1zł tym chamom w US zapłacić, więc walcz o każdą FV.

VAT niestety do 1 grosza :( US nie da się wyrolować
znając pomysłowość rodaków zaraz by rozbijali faktury tak jak banki ominęły podatek Belki :)
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi


Wróć do „OGÓLNIE O SPORTAGE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap