Pierwszy przegląd

Koszty związane z przeglądami serwisowymi KIA Sportage. Serwis samochodowy dla naszych aut.
+szulczyna+
Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 28 lut 2011, 18:43
Czym jeżdzę: Kia L 1,6 GDI

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: +szulczyna+ » 24 wrz 2012, 10:43

W listopadzie mija rok od zarejestrowania samochodu. Jeżdż mało mam przejechane 6800 km w książce obsługi w harmonogramie przegladów jest info że po 12 miesiacach jedynie dodać płynu do układu zasilania dopiero przy 24 miesiacach wymiana oleju itd. W jednym serwisie w Poznaniu mówią że po roku tylko powłoka lakiernicza do kontroli w drugim że dostali wytyczne z centrali że po roku cały pprzegląd. Z centralą jak na razie zero kontaktu. Co sugerujecie? :shock:
Mam Sportage 1,6

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: kasia_mm » 24 wrz 2012, 13:40

wczytaj się w książkę serwisową:) przegląd dla benzyny masz co 24 miesiące lub 30 tyś km w zależności co minęło pierwsze

lakierniczy obligatoryjnie musisz zrobić DO roku od daty papierowego zakupu auta

na infolinie się ciężko dodzwonić - jeśli wolisz mieć to na "papierze" to po prostu napisz maila i odpowiedzą Ci to napisałam powyżej:) wtedy każde ASO mówiące co innego może cię wiesz ... :caluswdupe:

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: xxrobson20xx » 26 wrz 2012, 12:58

Witam jestem juz po :) 50/50 moje zadowolenie. Z poczatku facet chcial mi wmówic ze mam zrobic normalny przeglad bo cos im sie pozmienialo. Jestem uparty i nie dopuscilem do tego oczywiscie ;) Podparłem sie instrukcja obslugi i tym co zostało mi wspisane do ksiazki gwarancyjnej przy kupnie samochodu. Zmienili tylko olej i filtry. Przestroga dla was :) dopytujcie bo maja jakies nowe wytyczne...

Znowu nie wymienili srub mocyjacych oslone tlumika, powiedzieli ze jak wymienia to znowu zardzewieje...
Zalali mi lotos quazar 5w30 a miał byc castrol :) ( chyba i tak lepiej dla mnie ) pan co przyjmował zlecenie sam był zaskoczony :)
Reszta ok ;) w Euro - Kas maja teraz 50% znizki na przeglad powłoki lakierniczej :)

ps. Błazej wstaw swojego klona na serwis :)

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: kasia_mm » 26 wrz 2012, 13:40

śruby mocujące jakie mają faktycznie Ci zardzewieją; kup na allegro ocynkowane i daj im do zamocowania - te dają radę rdzy:)

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: Zibi70 » 26 wrz 2012, 15:20

xxrobson20xx pisze: Przestroga dla was :) dopytujcie bo maja jakies nowe wytyczne...


Ale jakie konkretnie wytyczne?
Czy to wytyczne KMP czy masz na myśli nowe wytyczne w zakresie, co zrobić, żeby zwiększyć obroty w kasie? Sorry ale takie można odnieść wrażenie.
Jeśli pierwszy przegląd ma być teraz po roku to oznacza także skrócenie o połowę gwarancji na niektóre podzespoły - obowiązującej do pierwszego przeglądu, czyli jak dotąd 24 m-ce. :shock:
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

maja123
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 06 lis 2010, 00:08
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: maja123 » 26 wrz 2012, 15:34

xxrobson20xx podjedz sobie do sklepu na Czarnym Lesie na skrzyżowaniu w strone N.Bytomia do sklepu(ten ze śrubami i nie tylko)mają tam śruby do osłony.Ja tam kupiłem na wiosne i jak narazie są OK.A roboty z tym 5 min. na jednym kolanie. [papa] .
KIA SPORTAGE XL 2,0 DOHC DARK GUN METAL

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: MarekA » 26 wrz 2012, 19:13

I mnie dzisiaj w ASO wmawiali że wymiana oleju musi być po 12 miesiącach , pokazywali mi nawet jakieś ich wytyczne.
Napisałem do Kia zobaczymy co mi odpiszą

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: xxrobson20xx » 26 wrz 2012, 23:20

Ja mialem jasno napisane olej albo co rok lub 30 tys. Normalny przeglad co 2 lata lub 30 tys.

Gosciu w serwisie wyciagnał jakas karteczke gdzie bylo napisane ze olej i normalny przeglad co rok. Przykaz z góry.

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: Zibi70 » 26 wrz 2012, 23:55

Czyli zmieniają się warunki gwarancji - choć nie zmieniają się warunki gwarancji :|
5.2 Gwarancja dotycząca tylko wad fabrycznych do pierwszego przeglądu pojazdu:

Świece zapłonowe, świece żarowe, klocki i szczęki hamulcowe, tarcze i bębny hamulcowe, tarcze sprzęgła, docisk sprzęgła, lozysko wyciskowe sprzęgło, ramiona wycieraczek, przewody wysokiego napięcia, żarniki i diody,szyby, uszczelki szyb oraz drzwi, paski klinowe i wielo-rowkowe, felgi, kolpaki,czynnik roboczy klimatyzacji.


To co wyżej nadal będzie do pierwszego przeglądu, tyle że już nie po 24 a po 12 miesiącach. [zdziwiony]
Na szczęście zostaje ustawowo 24 miesiące rękojmi :) Tego wyłączyć się nie da :D
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: MarekA » 27 wrz 2012, 10:31

Jak pisałem wczoraj pokazywali mi w serwisie notę że od lipca 2011 dla wszystkich silników Sportage wymiana oleju jest co rok.
Wysłałem wczoraj wiec maila do Kia i taka odpowiedź ( pytałem konkretnie o 1,7 crdi zaupiony w IV kw 2011) :

Kod: Zaznacz cały

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z instrukcją obsługi przedmiotowego pojazdu przeglądy należy wykonywać co 24 miesiące lub co 30000 km, w zależności od tego co upłynie pierwsze. Przeglądy obejmują również wymianę oleju silnikowego. Z poważaniemZespół Kia Motors Polska


Więc tego sie trzymam - tylko po co robią sami zamieszanie wysyłając takie noty do ASO? [zdziwiony]

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: Zibi70 » 27 wrz 2012, 10:36

Czyli kwestia sprowadza się do tego, co to za "nota", na którą powołuje się ASO? :kontrakt:
Nauka radziecka zna różne przypadki. :puk:
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
mariuszeks
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 21 lis 2011, 21:02
Czym jeżdzę: KS 1,6 GDI/L/D2A/SRK....
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: mariuszeks » 27 wrz 2012, 13:24

Co do powyższego...
Zastanawiam się, czy w świetle prawa, w przypadku zmiany warunków przeglądów okresowych powinien być poinformowany każdy klient KIA (wszelkie dane dotyczące: obsługi, serwisowania itp. zawarte są w książeczce serwisowej i instrukcji... i jest to wiążące :kontrakt: ).
"Notka" zaadresowana tylko do ASO jest, moim zdaniem, tylko wytyczną dla serwisu jak oskubać klienta i nie stanowi podstawy w zakresie serwisowania dla klienta.
Chyba że się mylę... ...mamy tu jakiegoś prawnika :foch: .

REROMEK
Bywalec
Posty: 100
Rejestracja: 30 sty 2012, 20:49
Czym jeżdzę: sportage 1.7 crdi xl
Lokalizacja: Sztum, na Powiślu

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: REROMEK » 27 wrz 2012, 15:46

do tej pory było tak że niezależnie ile kilometrów przewidywał producent auta to olej RAZ w roku musiał być wymieniony i uważam to za najzdrowsze podejście do tematu wymiany oleju , a czy ma być co 10, 20 ,30 tyś km to nieistotne - chyba że tych km robimy więcej w roku niż to przewiduje producent (powyżej 10,20,30 tyś km) - mam nadzieję że to zrozumiale wyłożyłem ;)
lubię jeździć... kia sportage 1.7 crdi xl sand track + skóra , ta jaśniejsza

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: MarekA » 27 wrz 2012, 18:08

Chyba jednak niezrozumiale ;)
Swoja tezę o wymianie oleju co roku opierasz na samochodach użytkowanych wcześniej. Ale chyba ni epo to producenci silników wykorzystuja coraz bardziej nowoczesne technologie aby ich serwisowanie pozostawało na poziomie z lat '80 tych. Równiez producenci oleju co chwila wprowadzaja super innowacje , nano, egde fx,.... itp. chyba min. dlatego aby czasookresy wymiany były wydłużone.
Mało tego cena silnika z lat osiemdziesiatych i cena litra oleju poszła nieźle w górę.
Więc tylko czasokres wymiany miałby pozostac bez zmian?
Ktoś kiedyś poównał rozwój samochodów do rozwoju procesorów i wyszło że gdyby było takie samo tempo to dzisiaj jeździlibyśmy 100 km na oparach paliwa za ułamek obecnej ceny samochodu.
Więc do k... chyba nic sie nie stanie jak na poczatku XXI wieku będziemy wymieniać co 30 tys ten olej i co dwa lata ;)
Sądze że bez informacji indywidualnej Kia nie miałaby prawa "zabrać" gwarancję jeśli robi sie wszystko zgodnie z książką serwisowa.
Co nie znaczy że jak ktoś ma taką potrzebę to nie może wymieniać i co 10 tys raz na miesiąc

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: Zibi70 » 27 wrz 2012, 19:53

Jak zwykle na tym świecie nic nie jest czarno-białe więc Panowie - nie udowadniajcie sobie teorii co do których nie ma pewności.
Proponuję poczytać opinie osób uchodzących za specjalistów - np. tutaj: http://www.e-autonaprawa.pl/artykuly/2264/zdaniem-producentow.html
Sami zobaczycie, że częstotliwość wymiany oleju to rzecz indywidualna.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: xxrobson20xx » 27 wrz 2012, 23:22

no to z tego ku.... wynika ze mnie [wyedytowano] :) W instrukcji jest napisane ze olej mozna wymieniac co 2 lata. Błazej sam mi wpisał w ksiazke gwarancyjna co rok lub 30 tys. Ja nie mialem zalanego longlife wiec co roku z tego wynika ? Chore to jest :) Eksperci tez sa podzieleni... Masło maślane wychodzi ;/

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: Zibi70 » 28 wrz 2012, 10:09

No właśnie :D Nie ma mądrych - pozostaje tzw. zdrowy rozsądek. W swoim przypadku nie mam wątpliwości - jeżdżę głównie po mieście - czyli kwalifikuję się to trudnych warunków eksploatacji więc olej i filtry wymienię co 12 m-cy i nawet nie będę się nad tym zastanawiał, bo koszt nie jest jakiś porażający.
Inna sprawa to przegląd - tu zdecydowanie wolę trzymać się klauzuli 30 tkm lub 24 m-ce.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

maja123
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 06 lis 2010, 00:08
Czym jeżdzę: 2.0 DOHC XL
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: maja123 » 28 wrz 2012, 11:29

Ja też stosuje się do zasady takiej jak kolega Zibi70 olej i filtr co rok reszta tak jak w książce.
KIA SPORTAGE XL 2,0 DOHC DARK GUN METAL

gerwazy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 10 lis 2011, 17:34
Czym jeżdzę: 1.6 GDI "L"

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: gerwazy » 18 paź 2012, 10:22

Olej i filtr powinien być corocznym standardem.

Ale teraz ciekawostka - byłem wczoraj w serwisie i dowiedziałem się, że podobno nie jest to oficjalna akcja, ale Kia zaleca robienie przebiegu we wszystkich Sportage'ach co roku. Chcą mnie naciągnąć, w książce wyraźnie stoi 30000km lub co dwa lata. Rozumiem, że skoro mam tak zapisane i coś się zepsuje po drodze, to nie zarzucą mi, że pan serwisant powiedział, że ma być co roku? ;P

xxrobson20xx
Uzależniony
Posty: 287
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:35
Czym jeżdzę: Biala 1.6 GDi + L + szklany dach
Gadu Gadu: 3780833
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: xxrobson20xx » 18 paź 2012, 17:06

nie

Awatar użytkownika
ITI
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 14 wrz 2011, 00:29
Czym jeżdzę: przyczajony tygrys 2.0 CRDi 4x4
Lokalizacja: Katowice

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: ITI » 18 paź 2012, 18:34

byłem dzisiaj na pierwszym przeglądzie ( przebieg 29800 km w niecały rok od zakupu 25.X.2011) wbili mi do książki, że następny przegląd przy przebiegu 60 000 km lub 18.X.2014...
koszt przeglądu + powłoka lakiernicza 1161 zł ( EURO-KAS Katowice)
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu... prawdziwi mężczyźni żują pszczoły !!!


Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap