Pierwszy przegląd

Koszty związane z przeglądami serwisowymi KIA Sportage. Serwis samochodowy dla naszych aut.
Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: cisco » 01 gru 2011, 14:47

jeżeli chodzi o "chrobotanie" wewnątrz pojazdu w okolicach radia, deski rozdzielczej, to proponuję sprawdzić mocowanie lusterka wstecznego. Miałem tak w ceedzie, strasznie mnie ten dźwięk wkurzał. aż pewnego razu musiałem poprawić lusterko i jak ręką odjął nastała błoga cisza :D
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

Meduzes
Uzależniony
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2010, 10:07
Czym jeżdzę: Sportage III 1,6 Xl
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: Meduzes » 02 gru 2011, 10:34

chrobotanie definitywnie słychać z okolić silnika i skrzyni biegów. Występuje tylko w ściśle określonych warunkach: 1-2 bieg lekko dodawany gazu lub wolne hamowanie silnikiem. To nie ma nic wspólnego z lusterkiem, czy też tapicerką... to definitywnie mechaniczna sprawa ...
KIA Sportage III 1,6 XL + navi

Awatar użytkownika
bielas
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 21 paź 2010, 23:26
Czym jeżdzę: 1.6 XL

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: bielas » 12 sty 2012, 23:21

Tak się zastanawiam, ja wymieniałem olej po 1000km od nowości.
Czy wymianę oleju po roku mam zrobić po roku od kupna, czy po roku od tej wymiany?

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: soul » 13 sty 2012, 07:25

Masz zrobić tak jak to określa interwał w książce przeglądów. To co robiłeś wcześniej dla własnego kaprysu nie ma wpływu na wymogi gwarancyjne, czyli nie przedłuża okresu do wymiany.
Nie wymienisz jak przykazał gwarant to stracisz gwarancje.
Obrazek

Awatar użytkownika
bielas
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 21 paź 2010, 23:26
Czym jeżdzę: 1.6 XL

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: bielas » 13 sty 2012, 13:27

Nie denerwuj się.

To nie był kaprys, jak zapewne się orientujesz.
Na tekturce przypiętej do silnika mam napisane przy ilu była wymiana i po ilu można zrobić następną, więc w tym przypadku wymiana 3msc wcześniej to będzie zbędna głupota. Ale głupot na świecie jest wiele.

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: soul » 13 sty 2012, 13:48

Nie wiem gdzie Ty widzisz nerwowość w poście. :niewiem: Otrzymałeś rzeczową odpowiedz.

Kartka na druciku to nie wpis w systemie komputerowym a ten jest kluczowy.
Jeśli nie będzie wpisu tak jak to ma być czyli tak jak wymaga gwarant (gwarant nie wymaga wymian po 1000km wiec jest to kaprys właściciela) to stracisz gwarancje w razie problemów z silnikiem.
Przegląd należy zrobić zgodnie z przebiegiem lub upływem czasu zależnie co nastąpi pierwsze.
Obrazek

Zlosliwy
Bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 21 lut 2011, 19:59
Czym jeżdzę: 1.6 GDI L

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: Zlosliwy » 14 sty 2012, 23:09

...w kwestii dławienia...
kopyto mam ciężkie jak diabli i cisnę mojego Sportka 1.6 całkiem ostro...i zero dławienia na biegu nr 2 !
powiem więcej...uważam, że Sportek ma zamulającą "trójkę" i bardzo często wyciągam na dwójce troszkę więcej żeby nie stracić mocy po zmianie biegu !
...przy okazji...jak wy robicie spalanie na poziomie poniżej 9 l ? Ja mam 9.9 w porywach do 10.3 ( nie słucham podpowiadacza zmiany biegów ). Próbowałem bawić się w tą całą eko jazdę, ale nerwy mi puściły :)
No i jeszcze jedno...ciekawe co powiedzą na przeglądzie powłoki lakierniczej jak zobaczą piękną rysę o długości około 40 cm na prawych przednich drzwiach ? ...jakiś złośliwy mi to zrobił :)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: soul » 15 sty 2012, 10:17

Mogą powiedzieć ale nie muszą:" wiem Pan, że ma Pan rysę?" :lol:

Przy przeglądzie powłoki opiszą , ze jest takie uszkodzenie i tyle.
Może jakiś lepszy serwis sam z siebie zrobi zaprawkę lub zasugeruje naprawę.
Obrazek

Awatar użytkownika
aBARTh
MODERATOR
Posty: 859
Rejestracja: 03 paź 2010, 10:17
Czym jeżdzę: Sportage "M" 1.6 2WD
Lokalizacja: okolice Świerklańca

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: aBARTh » 15 sty 2012, 12:07

Ja nie korzystam z podpowiadacza, bo wcale nie obniża to spalania. Osiągając ledwo 2,2 tys. obrotów on każe wrzucać wyższy bieg :/

Lepiej sobie włączyć słupek chwilowego zużycia paliwa i nim się posiłkować.

backuz
Bywalec
Posty: 140
Rejestracja: 09 paź 2010, 00:16
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: backuz » 15 lut 2012, 02:35

Pierwszy przegląd po 28500 km. Koszt ponad 600 PLN - nie kombinowałem ze swoimi materiałami. Zero problemów... samochód jak dla mnie i nasze realia drogowe sprawuje się bardzo dobrze. W czasie 20 stopniowych mrozów, odpalał bez problemu. Dość głośno pracowało podwozie i nadwozie, ale wszystko ustało teraz przy normalnej temp. Ciągle uśmiecham się kiedy nim jeżdżę... i ciągle wiele zazdrosnych spojrzeń :)
KIA SPORTAGE 1.6 GDI L CZARNA PERŁA !!! - jedyny słuszny kolor :)

Awatar użytkownika
selva
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 23 lis 2010, 11:10
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 benzyna maści brąz 'M'

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: selva » 17 lut 2012, 13:51

bielas pisze:Tak się zastanawiam, ja wymieniałem olej po 1000km od nowości.
Czy wymianę oleju po roku mam zrobić po roku od kupna, czy po roku od tej wymiany?


Mam podobną sytuację, tyle, że post factum i się zastanawiam jak z gwarancją [zdziwko]

Wymieniłem olej "z kaprysu" po kwartale, a teraz byłem na przeglądzie 30k km (1 rok i 2 miesiące po kupnie) i serwisant krzywi się, że właśnie fakt wymiany na własne życzenie nie miał w zasadzie znaczenia (i dodał, że KMP może czynić problemy w przyszłości).

Jak mam to interpretować? Że jest po gwarancji z tego tytułu?

:?: :?: :?:
_________________
Brązowy Sportage III 2.0 CVVT 4x4
_________________

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: soul » 17 lut 2012, 19:35

Nie jest po gwarancji tylko musisz wymienić w miarę świeży olej na...świeży olej plus filierek.
Jeśli tego nie zrobisz a wynika to z interwalu przeglądów gwarancyjnych to wtedy stracisz gwarancje w razie problemu z silnikiem.
Obrazek

desto
Uzależniony
Posty: 169
Rejestracja: 02 lut 2011, 00:10
Czym jeżdzę: 1.7 crdi orange Horst
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: desto » 18 lut 2012, 00:48

Jeśli serwis KMP będzie upierdliwy, to odmówii gwarancji. W książce zapisane bowiem jest, oprócz filtra i oleju, wymiana płynu hamulcowego, filtra powietrza etc. Pytanie czy 1,5 miesiąca opóźnienia mogło zaszkodzić samochodowi? [hihihi] W swojej lagunie płyn hamulcowy wymieniłem po 8 latach. Z zasady a nie problemów...
Techno Orange 1.7 crdi

Awatar użytkownika
selva
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 23 lis 2010, 11:10
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 benzyna maści brąz 'M'

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: selva » 18 lut 2012, 02:14

Koledzy,

- ja juz jestem po wszelkich przegladach, kwestia tylko czy w razie czego retrospektywnie nie popatrza w ksiazke i odmowia gwarancji ze wzgledu na 14 a nie 12 miesieczny interwal miedzy zmianami (oficjalnymi, nie liczac 'dobrowolnej') oleju ?

'Pelny' przeglad z plynem hamulcowym zrobilem zgodnie z zasadami, czyli przed 30k km (lub 24mies).
_________________
Brązowy Sportage III 2.0 CVVT 4x4
_________________

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: soul » 18 lut 2012, 02:53

Nie muszą patrzeć w książkę bo to wszystko jest w systemie komputerowym i oni to widzą.
W przypadku każdej naprawy gwarancyjnej sprawdzają czy przeglądy są robione jak należy.
Obrazek

Awatar użytkownika
oovoo
Uzależniony
Posty: 176
Rejestracja: 08 lut 2011, 22:36
Czym jeżdzę: pomarańczka 1,7CRDi+XL

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: oovoo » 18 lut 2012, 10:31

Ja bym się nie przejmował tym. Nie pamiętam już jak dokładnie pisze ale jeżeli mamy trzymać się zapisów gwarancji to olej wymieniamy "co" a nie "po" przejechaniu 30 000 km. Więc w waszym wypadku jest wszystko ok jeżeli wymieniłeś olej na 1000 to następna wymiana na 31000. A że oni nie wymienili filtra na ten 1000km to już sprawa serwisu ty na tym się nie musisz znać od tego są oni w końcu oddajesz w ręce serwisu auto a nie ręce Pana Grzesia (lokalnego mechanika). Gorzej jeśli chodzi o sam przegląd całkowity jeżeli nie zmieściłeś się w zapisie książkowym i przekroczyłeś czasookres i miało to wpływ na jakiś element. A może się myle. :bigok:

Awatar użytkownika
selva
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 23 lis 2010, 11:10
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 benzyna maści brąz 'M'

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: selva » 21 lut 2012, 11:05

No nic, napisze pismo do KMP z prośbą o interpretację tego przypadku.

Tak na marginesie, po 30k km na przeglądzie został wymieniony olej i płyn hamulcowy dolany - wszystko
Filtr paliwa/ oleju / powietrza oraz klocki pozostały niezmienione. Coś mało się zużywają oryginalne części z ASO [zdziwiony]
_________________
Brązowy Sportage III 2.0 CVVT 4x4
_________________

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: soul » 21 lut 2012, 11:38

że co? [zdziwiony]
Wymienili olej a nie wymienili filtra? [panna]
Obrazek

Awatar użytkownika
selva
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 23 lis 2010, 11:10
Czym jeżdzę: Sportage III 2.0 benzyna maści brąz 'M'

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: selva » 21 lut 2012, 11:39

Wg książki którą wypełniali (tam są takie "checkboxy" do zaznaczania tych wymian), filtry są na "nie"

Nie wiem czy się smucić, że nie wymienili elementu za 30zł czy się cieszyć, że prawdomówni (gdyby wpisali wymianę a filtry pozostały stare)
_________________
Brązowy Sportage III 2.0 CVVT 4x4
_________________

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: soul » 21 lut 2012, 11:57

Jak będziesz w ASo to poproś o kartę czynności serwisowych.
Będziesz wiedział co i kiedy trzeba zrobić.
Ja dostaje taka wypełniona za każdym razem po wizycie w ASo-wiem np. czy tarcze lub klocki się właśnie kończą i powinienem się szykować do zakupu owych i wymiany.
Są na niej wypisane wszystkie czynności dla danego modeli i silnika.
Nie rozumiem jaki jest sens wymiany samego oleju bez filtra.
Filtr ma w sobie bypass przez który przeleci olej jak wkład będzie już zużyty/zapchany.
Oznacza to, że wtedy olej nie będzie oczyszczany/filtrowany.
Imo 30 000 km na filtrze to dużo. Powinien być wymieniony a koszt to jakieś 12 pln w oryginale dla benzyny-dla diesla parę złotych więcej.
Obrazek

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Pierwszy przegląd

Postautor: mint » 21 lut 2012, 18:44

Po jaką cholerę wymieniać olej a zostawić stare zasyfiałe filtry? A może zrobili im rezonans magnetyczny i uznali że są czyste [rotfl1]
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.


Wróć do „Serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap