"refleksy" w szybie czołowej

Wszystko o wnętrzu Twojej KIA Sportage.
radecki1973
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 06 gru 2010, 22:02
Czym jeżdzę: Kia Sportage "L" 1,7 diesel

"refleksy" w szybie czołowej

Postautor: radecki1973 » 30 sty 2011, 12:28

Cześć
Od miesiąca jestem posiadaczem Kia Sportage :D (musiałem się pochwalić) i ogólnie jest rewelacyjnie. Jest jednak jeden mankament, otóż podczas jazdy w słoneczny dzień (raptem kilka już było :bajer:) lakierowany daszek nad zegarami odbija się dość mocno w przedniej szybie na wysokości wzroku kierującego co powoduje pogorszenie obszaru widzianego. Ma ktoś jakiś sposób aby to wyeliminować ???
Pozdrawiam wszystkich Sportagmenów

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: dealer » 30 sty 2011, 13:29

proponuję dobre okulary z polaryzacją
ja nie zwróciłem jakoś uwagi, że coś się odbija w szybie :D
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

PolonusTM
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2011, 13:09
Czym jeżdzę: 1.6 GDI M, biała
Lokalizacja: Szczecin

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: PolonusTM » 08 lut 2012, 21:10

można jeszcze rozważyć bezbarwny lakier matujący; kiedyś w Citroenie Picasso to był hit - bo tam kokpit odbijał się niemiłosiernie.

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: cisco » 09 lut 2012, 09:39

Polecam to co dealer :D
RAY BAN Polarized ;)
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: dealer » 12 lut 2012, 00:31

problem zaczyna się jak ma się wadę wzroku
okulary korekcyjne z polaryzacją kosztują chore pieniądze
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

krawcu68
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:51
Czym jeżdzę: 1.6 GDI M dark gun metal
Lokalizacja: wrocław

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: krawcu68 » 12 lut 2012, 11:50

Eee no nie świruj stać Cię ta taką furę a na okulary za tysiaka nie :shock: Ja sobie takie zafundowałem ok 4 latka temu i super sprawa - można tez nosić soczewki [zlosnik2] no i do tego okulary :roll:

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: dealer » 13 lut 2012, 22:52

tu nie chodzi o to czy stać czy nie stać, mam od kilku lat, chociaż wydać tysiaka na okulary tylko po to, żeby się szyba nie odbijała to wg. mnie ekstrawagancja :)
Kobiety niestety mogą mieć problem z takimi okularami bo soczewki powinny być prawie płaskie. W damskich okularach przeciwsłonecznych niestety są mocno wypukłe
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: marcinK » 13 lut 2012, 23:09

Soczewki muszą być płaskie, skąd taka zasada??? :galy: :galy:
Odebrana po 178 dniach:)

dealer
Uzależniony
Posty: 236
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:24
Czym jeżdzę: sportage 1,7 CRDi
Lokalizacja:

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: dealer » 14 lut 2012, 23:20

prawie płaskie :)
prawie robi różnicę :)
Optykiem nie jestem, chociaż z optyki różnej maści korzystam codziennie
jkieś znaczenie krzywizna soczewki ma chyba na dioptrie czy jak to się nazywa
jakoś nie widziałem wśród oprawek do okularów korekcyjnych popularnych damskich okularów na pół twarzy (słoneczne bez korekcji i do oporowo)
doprecyzowując zmierzałem do tego, że sportowych korekcyjnych z polaryzacją nie uświadczyłem.
jeżdżę Sportage 1,7 CRDi

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: marcinK » 15 lut 2012, 14:53

Wg. tego co piszesz o krzywych szkłach (prawie czy nie), to większość okularów słonecznych jest "krzywych" co oznaczałoby, że mają jakieś dioptrie. A tak nie jest.
Wg. mnie żeby powstały soczewki (skupiające czy rozpraszające) to po prostu krzywizny muszą być różne (zewnętrzna i wewnętrzna). A jeśli są takie same to patrzymy jak przez szybki - tak jak słoneczne. Ale, w końcu optykiem też nie jestem, więc chromolić to...
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: cisco » 26 kwie 2012, 18:54

Wracając do releksów, to ostatnio je zauważyłem, odbija się kratka nawiewu powietrza na przednią szybę i obudowa zegarów. Trochę jest to irytujące.
Ale na szczęście zakupiłem nowe okulary właśnie RayBan Polarized i po problemie :D
polecam wszystkim :D
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

-tomski-
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2012, 20:26
Czym jeżdzę: Sportage S 4WD 2.0CRDi

Renault Grand Scenic, 2.0
Lokalizacja: Okolice Warszawy (lewa strona)

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: -tomski- » 27 kwie 2012, 08:14

Odbijanie się kratki nawiewu jest i u mnie widoczne, jednak ujawnia się dopiero przy pewnym kącie padania światła. Nie powiem aby mi jakoś specjalnie przeszkadzało (kwestia skupienia wzroku na tym co się dzieje na jezdni), ale jest faktem, że w innych autach, którymi jeździłem nie było to tak wyraźne. Pewnie to kwestia szkła - u mnie w Scenicu szyba jest jakby bardziej zielono-przydymiona i posiada metalizację. Z tego powodu pierwsze co rzuciło mi się w oko w Sportage, to bezbarwność szkła w szybach. Podobnie jest w lusterkach wstecznych. Uważam, że Renault ma o klasę lepsze szkła i lusterka, choć Scenic to raczej wywodzi się z klasy kompakt.

Co do widzenia różnych "przeszkadzajek" to wiele osób narzeka na druciki w podgrzewanych szybach przednich (ma je Ford, niegdyś również Renault). Ja jakoś podczas jazdy nigdy ich nie widziałem, no chyba że się specjalnie wpatrywałem czy jeszcze są :)
Tom
dołączyłem do klubu oczekujących... i odebrałem po 3 miesiącach

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: Navkol » 11 kwie 2013, 23:07

Nie chcę powielać ale zlinkuję moją wypowiedź dot. okularów z polaryzacją.
Patrz TEN WĄTEK
Ponoć koncerny oferują już polaryzację do soczewek o dużej krzywiźnie (np. gogle narciarskie). Lecz spodziewam się, że jest to sprawa doboru indywidualnego (do konkretnej oprawy) i pewnie kosztuje odpowiednio więcej.

MarekA
Nasz Człowiek
Posty: 481
Rejestracja: 03 lis 2010, 15:27
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 CRDI "XL" czarna
Lokalizacja: Olsztyn

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: MarekA » 12 kwie 2013, 18:38

Rozwiązanie na odbijające sie plastiki jest bardzo proste ;)
Wystarczy nie czyścić deski rozdzielczej [rotfl1]
Poważnie mówię, zauważyłem ze jak jest dobrze zakurzona to praktycznie nic sie nie odbija w szybie

kjs62
Nasz Człowiek
Posty: 491
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:40
Czym jeżdzę: Sportage CRDi 150 KM

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: kjs62 » 17 paź 2013, 15:14

Najlepiej jak jest ciemna wtedy odbicie nie jest widoczne przynajmniej nie tak jak jasne a nie daj Bóg błyszczące pokrycia.
U mniej est bezowa tapicerka to też w szybie widać. W Scenicu mam granatową + matową i nie ma tego problemu.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: marcinK » 10 wrz 2016, 10:23

Nie chciałem zakładać nowego tematu, ponieważ mam pytanie w sprawie "szyby i okularów".
Czy ktoś posiada okulary fotochromatyczne i jeździ w nich w Sportage (III gen.). Chodzi mi o działanie w samochodzie "przyciemniania się" okularów. Wiem, że niektóre szyby "wyłapują" UV i wtedy fotochromy nie przyciemniają się, przynajmniej te "zwykłe", bo o takie mi chodzi. Są specjalne okulary jakieś tam XTractive -czy jakoś tak, ale mnie chodzi o zwykłe fotochromatyczne okulary korekcyjne.
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: Kwarcu » 10 wrz 2016, 18:38

Zwyczajny fotochrom na pewno Ci nie zadziała za szybą samochodu. Są te nowe powłoki działające za szybą samochodu Transitions XTracrive jak piszesz, ale więcej w tym marketingu niż realnego działania, za szybą samochodu się barwią ale tylko do pewnego stopnia, nie uzyskasz w nich tak samo skutecznego przyciemnienia jak na dworze. Jedyne sensowne i tanie rozwiązanie jak dla mnie to zakup oprawek korekcyjnych z nakładką przeciwsłoneczną. Albo po prostu dokupienie samej nakładki z klipsem do obecnych oprawek. W dodatku w takiej nakładce masz też filtr polaryzacyjny co jest, jak dla mnie, mega przyjemne w prowadzeniu auta.

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: Navkol » 11 wrz 2016, 09:45

Kwarcu pisze:[...] z nakładką przeciwsłoneczną[...]W dodatku w takiej nakładce masz też filtr polaryzacyjny [...]

1. faktycznie fotochromy za szybą samochodu nie przyciemniają się tak jak na zewnątrz
2. nakładka: stosunek jakość-cena-efekt: zazwyczaj b. zadowalający :oki:
3. polaryzacja: uwaga bo w autach z wyświetlaczami LCD mogą wystąpić "zaburzenia" odczytów. Miałem tak np. z wyświetlaczem w poprzednim aucie (panzervagen) i odczyty zegara i klimatronica widziałem dopiero po przechyleniu głowy.

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: Kwarcu » 11 wrz 2016, 11:03

@Navkol co do tych LCD słuszna uwaga, takie coś jak najbardziej występuje. Co więcej patrząc pod pewnym kątem można uznać, że wyświetlacz LCD w ogóle nie działa, bo filtr polaryzacyjny odetnie całkowicie wyświetlany obraz. Natomiast jest to kwestia przyzwyczajenia.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: marcinK » 11 wrz 2016, 13:12

Dzięki za rady, ale chciałbym odpowiedzi na moje pytanie, ...czy ktoś MA OKULARY fotochromatyczne (zwykłe) i używa w Sportage III gen. I jakie są efekty. Navkol - piszesz, że nie przyciemniają się tak jak na zewnątrz, ale nie przyciemniają się wcale, czy nie tak mocno jak na zewnątrz??
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
Kwarcu
Nasz Człowiek
Posty: 747
Rejestracja: 11 sie 2010, 14:23
Czym jeżdzę: KIA SPORTAGE FL 1.6 GDI LIMITOWANA XL
Lokalizacja: GOTENHAFEN :)

Re: "refleksy" w szybie czołowej

Postautor: Kwarcu » 11 wrz 2016, 15:52

Szukasz dziury w całym, dla jednego będzie to akceptowalne przyciemnienie a dla Ciebie nie musi i nie będziesz zadowolony. Chcesz wiedzieć czy Tobie wystarczy to kup okulary z takimi szkłami i się przekonasz. Zwykły fotochrom działa głównie na promieniowanie UV-A, za szybą współcześnie produkowanych samochodów, gdzie szyby muszą spełniać pewne normy co do ochrony między innymi przed promieniowaniem UV, taki fotochrom zwyczajnie nie ma racji bytu. Jak ktoś wypowiada się, że mu za szybą samochodu przyciemnia się zwykły fotochrom i to zadowalająco mocno to albo jeździ naprawdę starym autem albo satysfakcjonuje go przyciemnienie na poziomie kilku %. Szyba czołowa w nowych samochodach z tego co pamiętam może przepuszczać maksymalnie 5% promieniowania UV, więc mało. Boczne mogą przepuszczać więcej. Prosty fotochrom o który pytasz przyciemnia się bardzo delikatnie za szybą samochodu (przynajmniej tych współcześnie produkowanych, nie miałem okazji widzieć jak działa w autach o wieku >10 lat), sprawdzałem na osobach które noszą okulary z takimi szkłami. Nie oczekuj cudów, na dworze wiadomo działają jak należy. Te nowe wynalazki Transitions XTractive sprawdzają się lepiej w samochodzie, bo działają też na temperaturę i uzyskują stosunkowo duży % zaciemnienia pod wpływem wyższej temperatury tylko tutaj znowu powstaje pytanie jaki wpływ ma na to działająca latem w aucie klimatyzacja ustawiona bezpośrednio na twarz. Generalnie jak chcesz fotochromy z myślą o jeździe autem to możesz być zawiedziony, ale nie musisz - kwestia dość indywidualna co do zapotrzebowania oczu na przyciemnienie.

Generalnie to co Ciebie interesuje - tak, zwykły fotochrom przyciemnia się za szybą samochodu, ale zdecydowanie słabiej niż na dworze. To czy Ciebie to zadowoli to musisz sprawdzić sam, inaczej się nie przekonasz - kwestia mocno indywidualna.

EDIT [21:24]:
Tak mi się jeszcze przypomniało. W fotochromach zasadniczo nie wolno jeździć nocą, co moim zdaniem też jest sporą wadą. Oczywiście oficjalnie nikt Ci o tym w zakładzie optycznym raczej nie wspomni. Te współczesne wynalazki Transitions XTractive rzekomo już się nadają do jazdy nocą, bo zgodnie z jakąś konkretną PN uzyskują 99% przepuszczalności światła przy braku zabarwienia. Natomiast te stare fotochromy mają delikatne zabarwienie wstępne przez co nie uzyskują aż tak wysokiej przepuszczalności światła i nie wolno w nich jeździć nocą.


Wróć do „WNĘTRZE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap