Wentylacja, klima, nagrzewanie

Wszystko o wnętrzu Twojej KIA Sportage.
Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: Dezet » 04 lis 2010, 09:22

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat jakości wentylacji wnętrza samochodu. Nadchodzą słotne dni, a ja nienawidzę zaparowanych szyb. Jak to wygląda w Sportage'u?
1. Czy wentylacja zapewnia szybkie odparowanie szyb?
2. Czy w autach z silnikiem benzynowym szybko nagrzewa się wnętrze, czy może warto zainwestować w podgrzewane siedzenia?
Teraz jeżdżę dieslem, a zimą ja i moja rodzina marzniemy, gdyż wnętrze mojej Octavii baaaaaardzo wolno się nagrzewa :evil:
3. Jakie wrażenia z obsługi w wydajności klimy (w tym dwustrefowej). Te dwie strefy to bardziej taki bajer, czy rzeczywiście ma to sens?
4. Czy włączenie klimy jest odczuwalne w "odebraniu mocy" silnika, zwłaszcza w przypadku wersji 1,6 GDI?
5. Czy przednia szyba jest ogrzewana (częściowo), jeśli tak to w którym fragmencie?
Pozdrawiam Dezet

krzysztof l4
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2010, 09:50
Czym jeżdzę: kia sportage 1.6gdi xl blac pearl

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: krzysztof l4 » 04 lis 2010, 11:00

witam Dezet. Mam moją kijankę od 2 tygodni.Black pearl 1.6 gdi xl +nawi.w odpowiedzi na twoje pytania:
1.zapewnia
2.wnętrze nagrzewa się szybko, jeśli chodzi o podgrzewane siedzenia super sprawa zwłaszcza że są podgrzewane również
tylne.Moje dzieci są z tego zadowolone.
3.klima chodzi dobrze,jeżeli chodzi o dwie strefy to w moim przypadku przydatna. Ja lubię chłodniej żona znów cieplej więc
zainwestowanie w wersję z klimą dwustrefową miało sens.Trochę brakuje automatycznego wyłączenia w chwili wykrycia
nieprzyjemnych zapachów dostających się z zewnątrz.(renault laguna).Po przełączeniu na obieg wewnętrzny szybko parują szyby.
4.Nie odczułem żeby moja kijanka traciła coś na moc przy włączeniu klimy, trochę zauważalny spadek obrotów ale ciut więcej gazu i ok.
5.Jeśli chodzi o podgrzewanie przedniej szyby nic o tym nie słyszałem? Jest tryb maksymalnego odmrażania(front) włącza się
klima a wentylator chodzi na pełnych obrotach.Jest system odmrażania wycieraczek,który włącza się przy włączeniu ogżewania
tylnej szyby(rear).

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: Dezet » 04 lis 2010, 11:13

Dzieki za info.
A jak działa odmrażanie wycieraczek?
Pozdrawiam Dezet

Maciass

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: Maciass » 04 lis 2010, 11:40

Kolego dezet z tego co wiem , sportage diesel ma dodatkowa nagrzewnice. To znaczy ,ze bedzie w niej szybciej cieplo niz w benzynie.

Awatar użytkownika
Dezet
Uzależniony
Posty: 154
Rejestracja: 22 sie 2010, 20:33
Czym jeżdzę: Ford C-MAX 1,6 Ecoboost 150KM
Lokalizacja: WJ

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: Dezet » 04 lis 2010, 11:43

Ja jednak nastawiam się na kupno wersji z silnikiem benzynowym, Dlatego też interesuje mnie czas, ewentualnie odległość jaką trzeba pokonać, aby z kratek zaczęło płynąć ciepełko.
Pozdrawiam Dezet

Maciass

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: Maciass » 04 lis 2010, 11:47

Dezet pisze:Ja jednak nastawiam się na kupno wersji z silnikiem benzynowym, Dlatego też interesuje mnie czas, ewentualnie odległość jaką trzeba pokonać, aby z kratek zaczęło płynąć ciepełko.


Myślę ,że najwyżej 2km ale wszystko zalezy od temp. zewnetrznej.

Awatar użytkownika
cyberiusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 19 sie 2010, 14:14
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1.6 GDI wersja XL + orange premium
Gadu Gadu: 766557
Lokalizacja: Płock

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: cyberiusz » 04 lis 2010, 12:25

Odnośnie podgrzewanyh wycieraczek to zauważyłem w dolnej części szyby instalacje (taka samą jak na tylnej szybie) tzn. 3-4 punkty po centymetrze na wysokości spoczynku wycieraczek. Włacza się je razem z ogrzewaniem tylnej szyby i lusterkami. Tak przynajmniej piszą w instrukcji bo na własnej skórze jeszcze nie sprawdzałem (jak na razie brak mrozów) i oby jak najdłużej ;)
KIA Sportage III 1.6 GDI wersja XL (D2A) + orange premium

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: Zibi70 » 14 sty 2013, 11:20

Skorzystam z wątku i zapytam Was, jak szybko (wolno) wasze autka osiągają roboczą temperaturę pracy silnika? Głównie chodzi mi o 1.6, bo mam wrażenie, że rozgrzewa się długo, co m. in. odbija mi się na spalaniu, które teraz spokojnie przekracza 10 l. (niestety cały czas miasto). Przy temperaturach poniżej -2/ -3 st. C. rozgrzewa się przez dobre 20 - 25 min zanim dojdzie do 90 st. C (jeszcze nie mierzyłem dokładnie ale takie mam wrażenie). W tym czasie działa ssanie i przez ponad połowę tego czasu trzyma obroty powyżej 1 tysiąca rpm (na zimno ok 1,5 i z wolna spadają w miarę rozgrzewania).

Trapi mnie jeszcze jedna wątpliwość - może ktoś mi wyjaśni? Po kiego... w trybie rozmrażania szyby przedniej włącza się klimatyzacja? Mam na myśli wersje wyposażone w układ rozmrażania szyby (maty grzewcze pod wycieraczkami i klimę automatyczną). Chodzi o osuszanie czy ma to jakieś głębsze uzasadnienie? Klima obciąża zimny silnik więc "na oko", przy mrozie jest zbędna. :?
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
arko_w
Uzależniony
Posty: 174
Rejestracja: 20 cze 2012, 16:44
Czym jeżdzę: Sportage crdi 1.7 L 2WD 2012
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: arko_w » 14 sty 2013, 12:39

1.7 crdi - nagrzewa się znacznie dłużej niż poprzednia meganka. To jest dla mnie na minus tego samochodu. Przy temperaturach poniżej -5 silnik przy jeździe rozgrzewa się dobre 10-15 min. Meganka temp 90 stopni potrafiła osiagnąć w niecałe 5 min.
co do właczania sie klimy przy odsztranianiu szyby jest ona jak najbardziej potrzebna bo szybciej odparowuje wilgoć. Tak samo miałem w megance praktycznie każde ustawienie ogrzewania na auto powodowało włączenie klimy.

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: kasia_mm » 14 sty 2013, 15:43

2.0 DOHC w moim odczuciu nagrzewa się bardzo szybko (na pewno szybciej niż Ceed i Corolla) - ale może to być też efekt podgrzewania siedzeń - jak od dołu i w plecki ciepło to tak nie razi chłód w aucie...
niestety obserwuję ostatnio niepokojący objaw - nagrzewam środek, jeżdzę sobie z np 19 stopniami (na zewnątrz mróz) - staję na chwilę, gaszę silnik, coś tam załatwiam w pięć minut - wsiadam, odpalam znowu (silnik się nie zdążył wychłodzić) - nadal mam ustawione na 19 stopni a tu z nawiewów wali żar niesamowity.. rozumiem jakby auto się porządnie wychłodziło to powrót do tej temperatury wymagałby takiej masy ciepła - ale auto naprawdę ciepłe... żar jaki mi wali po twarzy (mimo, że jeżdzę w 99% z nawiewem ustawionym na szybę a nie na twarz) - normalnie powala i raz aż mi się słabo zrobiło... nie wiem czy to kwestia nagrzewnicy, może coś po tych dwóch latach szwankuje...

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: michal55yh » 14 sty 2013, 18:11

A nawiew ten ustaje po czasie samoczynnie czy cały czas wali ci żarem po twarzy aż nie przełączysz czegoś ręcznie?
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: mint » 14 sty 2013, 18:47

Klimatronik powinien być włączony non stop, nie zależnie od pory roku.
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: kasia_mm » 14 sty 2013, 19:28

wali dopóki nie zniżę do 15,5 albo i nie włączę klimy

klimę włączam przy tych mrozach około raz na tydzień... nie jeżdzę na niej bo KS doi paliwa a poza tym pewnie niesłusznie wychodzę z założenia że klima jest do chlodzenia a nie grzania... dlatego non stop na niej nie jeżdzę...

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: michal55yh » 14 sty 2013, 20:42

Coś podobnie jak opisałaś chodzi ogrzewanie Audi, wyposażone w klimatronika. Tam w początkowej fazie dmucha gorącem do momentu, aż wszystkie czujniki wykryją zadaną temperaturę. Wtedy to intensywność nawiewu i jego temperatura schodzą z mocy. Być może jest też tak u ciebie lub jakiś czujnik szwankuje, przez co dzieją się takie cyrki. Spróbuj nie zniżać temperatury i sprawdź, czy po czasie ustaje czy hajcuje na całego non stop.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: Zibi70 » 14 sty 2013, 21:36

mint pisze:Klimatronik powinien być włączony non stop, nie zależnie od pory roku.

Mint, ale dlaczego?
Podaj proszę jakieś konkretne uzasadnienie.
Silnik po rozruchu zimą i tak ma spore obciążenie + ssanie = chleje jak chora krowa wodę [hihihi]
Ja też klimatronika mam wyłączonego - włączam raz w tygodniu, żeby układ popracował i się przesmarował. Klima nie jest mi potrzebna - szyby mi nie parują. Normalnie jeżdżę z temperaturą ustawioną na 22 st. w trybie auto - bez klimy.
Co do problemu Kasi - myślę, że wskazówki kolegów są prawdopodobne - penie czujnik fiksuje - może nawet ma "tylko" zatkaną kratkę wlotu powietrza (pod którą siedzi).
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: kasia_mm » 14 sty 2013, 22:15

Zibi wytlumacz mi lopatologicznie gdzie ten czujnik jest?:)

Awatar użytkownika
puder12
MODERATOR
Posty: 2195
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:03
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL
Lokalizacja: 3miasto

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: puder12 » 14 sty 2013, 22:16

Czujniki są dwa - na panelu klimatyzacji za maleńkimi szczelinkami w górnej części nad pokrętłami ustawienia temperatury.

Awatar użytkownika
michal55yh
MODERATOR
Posty: 887
Rejestracja: 17 mar 2012, 18:19
Czym jeżdzę: 1.6 MHEV GT-Line
Lokalizacja: Lubań

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: michal55yh » 14 sty 2013, 22:19

Widzę, że Kia mało czujników montuje. W Audi jest ich bodajże 7 rozmieszczonych w całym aucie.
Kia Sportage 1.6 MHEV DCT FWD GT-Line
Skradziona :wmur: Kia Stinger GT-Line :niewiem:
EX Kia Optima 1.7 CRDI AT XL
EX Kia cee'd 1.4 CRDI M
EX KS 1.7 CRDI M

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: ZygJe » 14 sty 2013, 22:56

Tak tylko wtrącę, ze włączanie klimy przy temp. zewnętrznej poniżej 5st daje tylko i wyłącznie efekt....zapalonej zielonej lampki [rotfl1] albowiem poniżej tej temp. jest blokowane załączenie sprężarki.
Wciśniecie przycisku ogrzewania przedniej szyby powoduje natomiast włączenie elektrycznej nagrzewnicy (3x 150A) (przynajmniej w wersji XL CRDI ) która działa znowu aż powietrze w nawiewach osiągnie magiczne 5stC (o ile dobrze pamiętam).
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

Awatar użytkownika
color1
MODERATOR
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2010, 00:21
Czym jeżdzę: Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)
Lokalizacja: Wawa

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: color1 » 14 sty 2013, 23:54

kasia_mm pisze:nadal mam ustawione na 19 stopni a tu z nawiewów wali żar niesamowity..


mam to samo, wygląda jakby klima zaliczyła zwiechę. zostawiłem na jakiś czas aby sprawdzić czy to kwestia dopasowania ponownie temperatury, po wyłączeniu grzania, po otwarciu drzwi, ale nic z tego... klima grzeje non stop, jakby nie reagowała na czujnik temperatury. wyłączenie i ponowne włączenia pomaga i wszystko wraca do normy. nie zawsze tak jest, ale nie jestem w stanie stwierdzić reguły. aha, jeżdżę z zawsze włączoną lampką a/c bo w zimie i tak agregat jest wyłączony.
Kia Sportage 2.0 DOHC (L ; D5U ; Alpine Grey)

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: Wentylacja, klima, nagrzewanie

Postautor: Zibi70 » 15 sty 2013, 00:14

Ja tam jakoś daję radę bez świecidełek - zwłaszcza w dzień [hihihi]

kasia_mm pisze:Zibi wytlumacz mi lopatologicznie gdzie ten czujnik jest?:)


Dwa czujniki, o których wiemy są tutaj:
Przechwytywanie.jpg

Czy nie ma ich więcej - diabli wiedzą - mogą być kolejne w okolicy tylnej kanapy, choć nie wykluczone, że są tylko dwa.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]


Wróć do „WNĘTRZE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap