Problem z hamulcami

Awarie, porady, opinie.
dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 02 lut 2013, 11:19

Problem wystąpił w DWÒCH samochodach moim i innym który specjalnie na okoliczność "testu" ściągnięto do salonu. Wiec istnieje duże prawdopodobieństwo, iż występuje w wielu samochodach KIA Sportage 2010.

Mianowicie wystepuje opóźnienie w działaniu hamulców przy gwałtownym naciśnięciu pedału hamulca. Pedał jest twardy i po jakiejś sekundzie, czasami dłużej czasami krócej, wchodzi głębiej i auto zaczyna hamować (włącza sie ABS w zależności od prędkości i przyczepności) jednak w pierwszej chwili po naciśnięciu hamulca hamowania nie ma w oogóle!!! Przy 120 km/h oznacza to 33m jazdy, czyli zatrzymamy się dalej niż samochód ze sprawnym układem hamulcowym o dlugość prawie dwóch "TIRów". Nawet 0.5s opóźnienia przy tej prędkości to ciągle zatrzymanie dalej o długość "TIRa". Dlatego w samochodach zaczęto montować układy BAS i EBD o czym później. Pierwszy raz zauważyłem to gdy z pobocza wyskoczył na drogę lis, odruchowo nacisnełem na hamulec. Efekt jest przerażający, ponieważ auto jedzie dalej pomimo silnego naciśnięcia pedału hamulca i po chwili zaczna stopniowo zwiększać siłę hamowania, aż do zadziałania układu ABS.

Samochód ten zgodnie z tym co można wyczytać z instrukcji obsługi posiada układy BAS i EBD, wiec efekt gwałtownego wciśnięcia hamulca powinien być błyskawiczny a samochód powinien hamować bez zwłoki z maksymalną siłą na wszystkie koła. I tak to działa w pozostałych samochodach w te systemy wyposażonych którymi jeździłem, pedał wręcz sam wpada w podłogę, błyskawicznie "wchodzi" ABS a wszyscy w samochodzie "wiszą" na bezwładnościowych pasach bezpieczeństwa. W moim przypadku nie da się nawet zablokować kół (spowodować zadziałania ABS jeśli prędkość jest dostateczna) na oblodzonej nawierzchni przy gwałtownym hamowaniu. Wydaje się , iż ma to jakiś związek z temperaturą, w niskich temperaturach jest zdecydowanie bardziej widoczne. Proszę rano, po postoju w niskiej temperaturze spróbować gwałtownie zahamować (bez wstępnego naciśnięcia), "kopiąc" pedał hamulca tak jakbyśmy chcieli zahamować gwałtownie przenosząc noge z pedału przyspieszenia. A na pewno, jeśli efekt wystąpi w Państwa samochodzie, dowiecie sie o czym piszę. Ponownie zwracam uwagę, iż problem pierwszy raz zauważyłem przy znacznej prędkości.

Co na to KIA? Auto było 4 razy w serwisie wymieniono pompę hamulcową i serwo. Opisano problem na jednym ze zleceń naprawy. W końcu przyjechał jakiś ekspert z KIA i stwierdził, że to normalne w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów, uzasadnienia nie będę przytaczał, ponieważ świadczy o permanętnej ignorancji. Jest to oczywista bzdura, choćby dlatego że w samochodach "porównawczych" o których pisałem wcześniej również zamontowane są automatyczne skrzynie biegów. Skuteczność HAMOWANIA nie powinna zależeć od rodzaju zamontowanej skrzyni biegów. Opisane stwierdzenie było ustne, na ostatnim zleceniu naprawy napisano "problemu nie stwierdzono, układ hamulcowy działa poprawnie" !

W Poniedziałek wysyłam pismo reklamacyjne do KIA i jestem na drugi tydzień umówiony w PZMOT.

Zwracam jeszcze raz uwagę, iż chodzi o chyba najważniejszy system w samochodzie nie o trzeszczący podłokietnik czy nie działające elektryczne podnoszenie szyby.
Jako ciekawostkę napiszę, iż w miedzy czasie próbowano mi opowiadać, iż to wina pompy vakum (silnik mam benzynowy 2.0), której tam nie ma, że w serwie hamulcowym nie ma nic (żadnych zaworów) oprócz banki z podciśnieniem i pare jeszcze innych "ciekawostek"...Bez komentarza, mającym jakiekolwiek pojęcie o mechanice samochodowej jest on zbyteczny.

marcinK
Nasz Człowiek
Posty: 877
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:37
Czym jeżdzę: Kadjar Runmageddon TCe 130 Energy
Lokalizacja: Warszawa

Re: UWAGA Problem z hamulcami

Postautor: marcinK » 02 lut 2013, 12:08

Może TURBO KAMERA zrobi reklamę KII Sportage. Mają takie kolejki czekających na odbiór, można im pomóc je rozładować.
Odebrana po 178 dniach:)

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: UWAGA Problem z hamulcami

Postautor: soul » 02 lut 2013, 14:24

W moim przypadku nie da się nawet zablokować kół (spowodować zadziałania ABS jeśli prędkość jest dostateczna)


To się kupy nie trzyma bo ABS jest właśnie po to żeby koła się nie zablokowały.
Obrazek

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: UWAGA Problem z hamulcami

Postautor: Zibi70 » 02 lut 2013, 15:30

soul pisze:To się kupy nie trzyma bo ABS jest właśnie po to żeby koła się nie zablokowały.


Przecież napisał, że nie da się nawet sprowokować ABSu do zadziałania, co jest następstwem zblokowania kół, które jest oczywistym następstwem gwałtownego wdepnięcia hamulca (zwłaszcza na śliskim). Z tego wszystkiego jasno wynika, że gwałtowne wciśnięcie pedału hamulca nie przekłada się na jego natychmiastowe zadziałanie z odpowiednią siłą. :shock:
W mordę! To ładne!
Czy to dotyczy tylko modeli z automatem?
Jeśli to powtarzalna usterka, nawet jeśli dotyczy tylko automatów - z pewnością zainteresuje nie tylko media ale i UOKiK - takich rzeczy nie można olać.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: UWAGA Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 02 lut 2013, 15:43

W moim przypadku nie da się nawet zablokować kół (spowodować zadziałania ABS jeśli prędkość jest dostateczna)

To się kupy nie trzyma bo ABS jest właśnie po to żeby koła się nie zablokowały.


W tym stwierdzeniu chodziło o to, iż ABS działa od pewnej predkosci. Za działanie ABS, BAS, EBD w sensie kontroli układu hamulcowego odpowiada ta sama, tak zwana pompa ABS, czy jak tam zwał. Potrafi ten układ także hamować bez naciskania na pedał hamulca, na przykład w celu zadziałania ukladu stabilizacji ESC, pomaga z górki i pod górkę układy HAC i DBC
Ja proszę o nie zabieranie głosów w kwestiach technicznych w tym wątku osób bez wiedzy technicznej. Sprawa jest bardzo poważna, nie rozmawiamy o trzeszczącym podłokietniku.

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: UWAGA Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 02 lut 2013, 16:11

Zibi70 pisze:Jeśli to powtarzalna usterka, nawet jeśli dotyczy tylko automatów - z pewnością zainteresuje nie tylko media ale i UOKiK - takich rzeczy nie można olać.


Wk.... mnie wpisem po ostmiej naprawie. Zbieram siły i nie tylko UOKiK i TURBO KAMERA, ale ADAC i pare innych organizacji, oraz ten który to certyfikował. Poczekam na oficjalną, na piśmie ooodpowiedź z KIA. Która z ust speca od reklamacji , brzmiała "to normalne bo komputer czeka na rozłączenie sprzęgła" Żenada !

Nie wiem czy dotyczy to tylko samochodów z automatem? Jeden z manualną skrzynią który sprawdzałem wydawał się byc wolny od tej wady. Chociaż szybkość zadziałania układu hamulcowego przy gwaltownym hamowaniu odbiegała także w nim od tego czego mozna doświadczyć chociażby w dwóch identycznych Mondeo automat z 2002r jakie są w mojej rodzinie oraz w Nissanie Murano też automat.
Od Kiedy to auto kupiłem miałem wrażenie, że układu BAS w nim nie ma. Ponieważ jego działanie jest specyficzne i łatwe do zauważenia, jak juz to opisałem. Jednak do wspomnianego awaryjnego hamowania nie miałem jakoś natchnienia aby przyjrzeć się problemowi.
Poza tym, testując samochod z manualem mogłem trafić na moment kiedy tak jak u mnie przynajmniej nie blokuje mi pedału a po prostu nie działa BAS. Jak już napisałem nie zawsze jest tak samo i wydaje sie mieć to związek z temperaturą.
Mam już nagrany jeden film po postoju samochodu na dworze i mroźnej (-10) nocy, gdzie wyraźnie widać wspomniane opóźnienie.

Qbass
Administrator
Posty: 84
Rejestracja: 01 sty 2011, 09:51
Czym jeżdzę: Sportage 3, 2.0 DOHC XL, Techno Orange

Re: Problem z hamulcami

Postautor: Qbass » 02 lut 2013, 16:25

Możemy prosić ten film?

ZygJe
Profesor od "silnikuf"
Posty: 1312
Rejestracja: 13 gru 2011, 22:24
Czym jeżdzę: Peugeot 3008HYbrid4 300KM; KIA Sedona 3,3V6 275KM AT
Lokalizacja: Audiovideo, San Escobar

Re: Problem z hamulcami

Postautor: ZygJe » 02 lut 2013, 16:58

Nie wiem o co kaman z tym czekaniem na rozłączenie sprzęgła w automacie - to jest kompletna bzdura.
Ja wnioskując po objawach obstawiam albo blokowanie zaworu zwrotnego podciśnienia w serwie (ciekawe czy wymienili przy wymianie serwa), lub awarię modułu ABS (blokowanie zaworków przy nagłym wzroście ciśnienia) ktoś tu na forum opisywał problem zdaje się całkowitego braku h-ców od czsu do czasu który ustąpił właśnie po wymianie ABS u
pozdrawiam

Była: Sportage 2.0 CRDi XL AWD AT - jedno z najlepszych aut jakie miałem
Sorento 3.5 V6 285KM AWD AT - moja sprzedana miłość - bo żona była zazdrosna...

***** ***
Idąc ciemną doliną zła się nie ulęknę, gdyż to ja jestem ten najgorszy

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 02 lut 2013, 17:02

qbass pisze:Możemy prosić ten film?


https://www.youtube.com/watch?v=Sbbg7Co ... ata_player

Było mroźnie ale sucho, tutaj opóźnienie wynosi około 0.5 sekundy, może troche więcej. Proszę zwrócić uwagę, iż przy trzecim hamowaniu jest jakby mniejsze i jak to sie przekłada na dystans do zatrzymania. Prędkość przy pierwszych trzech hamowaniach okolo 20km/h, przy ostatnim okolo 50km/h. Najlepiej wziąść to na "słuch" pomiędzy odgłosem kopnięcia w pedał hamulca a momentem zadziałania ABS. I proszę mi wierzyć przy dużej prędkości 0.5s to dużo a 1 sekunda podczas której nie da sie wcisnąć pedału hamulca to wieczność.

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 02 lut 2013, 17:15

ZygJe pisze:Nie wiem o co kaman z tym czekaniem na rozłączenie sprzęgła w automacie - to jest kompletna bzdura u


Nie mam już sił do tych dyletantów, to jest niesamowite jak "zawodowcy" mogą pieprzyć takie bzdury. Do tego twierdzili w pewnym momencie, że mam w benzyniaku vakum pompę a serwo to TLKO bańka z podciśnieniem, co w takim razie reguluje siłę wspomagania?

Pozdrawiam i na dzisiaj już kończę pobyt na forum...

Wojok
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: 15 maja 2011, 13:33
Czym jeżdzę: KIA Sportage
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Problem z hamulcami

Postautor: Wojok » 02 lut 2013, 19:29

Rzeczywiście problem jest bardzo poważny . [zlolta]
Ja na twoim miejscu bym nie popuścił i rozgłośnił sprawę jeśli serwis po prostu Cię zlewa...
KIA Sportage Black Pearl 1.6GDI , XL , LST , AW8

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Problem z hamulcami

Postautor: cisco » 03 lut 2013, 00:08

Dokładnie problem który opisujesz jest niepokojący. :shock:
Dzisiaj kilka razy gwałtownie zahamowałem, ale nic niepokojącego nie zauważyłem.
Wciskam i od razu hamuje. Ale jeszcze postaram się dokładnie temu przyjrzeć ;)
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

Awatar użytkownika
cisco
Nasz Człowiek
Posty: 805
Rejestracja: 27 paź 2011, 00:11
Czym jeżdzę: Sorento XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD Black Pearl
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Problem z hamulcami

Postautor: cisco » 03 lut 2013, 00:17

@Admin Sorry ale nie mogłem już edytować posta :(

a może ta "przypadłość" dotyczy benzyny 2.0 w automacie :?: czy ten samochód testowy z salonu to też była benzyna :?:
SORENTO XL 2.0 CRDi 185KM, AT, AWD, SunRoof, Black Pearl

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 03 lut 2013, 09:47

To był diesel i w mojej ocenie tam było gorzej niz u mnie.

Zapoznaj się z regulaminem. Szczególnie części dotyczącej cytowania.
Admin

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 03 lut 2013, 10:18

cisco pisze:Dokładnie problem który opisujesz jest niepokojący. :shock:
Dzisiaj kilka razy gwałtownie zahamowałem, ale nic niepokojącego nie zauważyłem.


Zwracam uwagę, że chodzi o gwałtowne, szybkie, z całej siły jaką masz w nodze "kopnięcie". Takie jakie podświadomie wykonasz przy gwałtownym hamowaniu po zauważeniu przeszkody na drodze. Nie bój się, nic się nie urwie. Przy stopniowym, nawet szybkim wciskaniu pedału jest OK (tu nie chodzi o siłę hamowania). Podobnie jak jest OK, jeśli wstepnie nacisniemy pedał i po chwili gwałtownie go dociśniemy, wtedy poprostu hamujemy nie ma zjawiska blokowania pedału (niemożności jego wciśnięcia).
Problem może być nie zauważony do czasu... Wiele osób jeżdżąca delikatnie ... nie zauwży problemu, a w sytuacji awaryjnej na 99% nie bedzie pamiętać jak było, jak się zachowywał pedał hamulca.
Kupując samochód każdy decyduje się na jakiś kompromis w zakresie środków jakie zamierza przeznaczyć, u mnie największe znaczenie ma bezpieczeństwo. Nieprawidłowo działający układ hamulcowy rujnuje całość poczucia bezpieczeństwa!

Czy mogę prosić o numer telefonu to Ciebie w prywatnym mailu? Zamienimy pare zdań, wazne dla mnie jest aby potwierdzić lub zaprzeczyć występowanie problemu u Ciebie z racji AT i idiotycznego opisanego wcześniej tłumaczenia przedstawiciela KIA

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Problem z hamulcami

Postautor: soul » 03 lut 2013, 11:19

[panna]
Obrazek

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 03 lut 2013, 13:17

soul pisze:[panna]


Czy mogę prosić o wyjaśnienie co oznacza [panna] , jakoś do mnie nie dociera ten obrazkowy język?

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Problem z hamulcami

Postautor: soul » 03 lut 2013, 14:48

Padam jak czytam co piszesz.
Obrazek

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 03 lut 2013, 16:29

soul pisze:Padam jak czytam co piszesz.


Ja rozumiem, iż jest to forum prywatne, a Ty jesteś tutaj administratorem czyli gospodarzem.

Proszę o usunięcie wszystkich moich postów i mojego konta. Jeśli nie można liczyć na powagę, ja nie zamierzam brać udziału w cyrku. Jeśli to możliwe, proszę o usuniecie także, całego wątku. Skoro ingerowałeś w treść jego nagłówka, istnieje prawdopodobieństwo także ingerencji w jego treść na którą ja nie będę miał wpływu a pod którą sie podpisałem.

Jeśli ktoś uważa, że problemu nie należy zlekceważyć i zdąży to przeczytać przed usunięciem, proszę o kontakt amicom@op.pl, 508 137 988

Pozdrawiam
Darek

dariusz747
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 23 cze 2011, 00:12
Czym jeżdzę: 2.0 163KM XL

Re: Problem z hamulcami

Postautor: dariusz747 » 03 lut 2013, 16:34

Jeszcze proszę o wyjaśnienie zanim usuniesz zgodnie z moim życzeniem z jakiego powodu padasz? Naepiej także na priv.

Starałem się opisać problem tak aby trafi ten opis takze do tych którzy odkryli za pomocą tego forum, że istnieje coś takiego jak ABS i innych osób nie bardzo lub wcale obeznanych z ogólnie pojętą techniką.

Awatar użytkownika
soul
Administrator
Posty: 1224
Rejestracja: 04 kwie 2010, 22:00

Re: Problem z hamulcami

Postautor: soul » 03 lut 2013, 16:47

Post można i należy zatytułować "normalnie". Wykrzykniki i "POMOCY", "UWAGA" nie są konieczne a wręcz niewskazane.
Szukasz sobie wrogów w złym miejscu.
Ochłoń chłopie troszkę.
Obrazek


Wróć do „UKŁAD HAMULCOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap