strome podjazdy vs hamulce

Awarie, porady, opinie.
justi_h
Bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2011, 10:39
Czym jeżdzę: 1.7 CRDI XL Biały
Lokalizacja: Warszawa

strome podjazdy vs hamulce

Postautor: justi_h » 02 wrz 2011, 11:38

Przypomniało mi się że podczas pobyty w Zakopanym miałem okazje przetestować system który momencie zatrzymania się w trakcie stromego podjazdu blokuje koła na czas 2 sec , nie trzeba zaciągać ręcznego, przebiega to mniej więcej tak....gdy zatrzymamy się na stromym podjeździe wciskamy pedał hamulca (zwykle zaciągamy ręczny , każdy musiał to zaliczyć podczas zdawania egzaminu , teraz opcja bez zaciągania hamulca ręcznego) kiedy już chcemy kontynuować podjazd możemy np. przy wciśniętym pedale hamulca wcisnąć pedał sprzęgła wrzucić jedynkę nacisnąć pedał gazu, lub puścić pedał hamulca wcisnąć sprzęgło i jedynkę nacisnąć pedał gazu,,, w obu przypadkach system po odpuszczeniu pedału hamulca będzie blokował koła przez 2 sekundy jest to czas na włączenie biegu naciśnięcie pedału gazu i kontynuowanie podjazdu ,,,,,całkiem fajne ,,,,,ale zdarzyło mi się że system w momencie naciskania pedału gazu nie odblokował kół a to już nie było takie fajne.....sądziłem że to działa jak w temopmacie gdy naciskamy pedał gazu system wyłącza się....być może w tym przypadku jest inaczej , może ja mam coś uszkodzone a może musi opłynąć pełne 2 sekundy na odblokowanie kół albo po prosu coś źle zrobiłem,,,przetestujcie jak to u was działa , w mieście ciężko znaleźć stromy podjazd ale np;. gdzieś gdzie są podjazdy na piętrowe parkingi przy hipermarketach, jestem ciekawy waszych opini.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: diselboy » 23 lis 2011, 11:24

jest o.k. u mnie też wymaga "przełamania" blokady kół, jest inny problem nie zawsze łapie to ustrojstwo i auto się cofa.
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Preccel
Uzależniony
Posty: 186
Rejestracja: 08 maja 2011, 14:17
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI XL
Lokalizacja: Kraków

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: Preccel » 23 lis 2011, 11:27

moim skromnym zdaniem działa wyśmienicie :) aczkolwiek w trakcie ruszania czuć "delikatny" opór aż autko nie ruszy i wtedy przypuszczalnie blokada "puszcza" i jedziemy jak "po maśle" a właściwie delikatnie pod górę [hihihi]
Kia Sportage 1,6 GDI XL (E5B-WK):
zamówiona: 15.03.11 # termin odbioru: 17.09.11 # odbiór: 08.11.11 czyli 238 dnia

Awatar użytkownika
bartdobr
Uzależniony
Posty: 172
Rejestracja: 04 lis 2010, 21:35
Czym jeżdzę: KS3 1.7CRDI biała M
Lokalizacja: Łódzkie

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: bartdobr » 23 lis 2011, 12:05

Łapie zawsze, należy tylko mocno do oporu wcisnąć hamulec. Rozwiązanie rewelacyjne:)
Tak długo czekałem na 1.6 że się doczekałem 1.7

krawcu68
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:51
Czym jeżdzę: 1.6 GDI M dark gun metal
Lokalizacja: wrocław

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: krawcu68 » 23 lis 2011, 18:36

U mnie łapie idealnie, puszcza po naciśnięciu gazu. Testowane w górach , super sprawa. W megance miałem wysoko sprzęgło - to był koszmar, tu jest idealnie i bezstresowo :lol:

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: kasia_mm » 23 lis 2011, 19:23

no dobra, zakrzyczycie mnie pewnie, że baba - ale trudno.... przy odbiorze auta (bo oczywiscie w instrukcję się od pół roku czasu nie mam wczytać) - mówili mi, że ten system jest do stromych zjazdów - a tu mówicie, ze to działa przy podjazdach.... to jak to jest w koncu? ja ten przycisk mam na stale wyłączony - czy wy go włączacie z zasady za każdym razem czy tylko wiedząc ze czekają ekstremalne warunki zjazdu/podjazdu? zasadniczo nie mam i nie mialam nigdy problemu z jazda pod górkę, nigdy nie używam do tego ręcznego hamulca nota bene - ale skoro ten system ma dzialac i w jedna i drugą stronę.... to czemu nie? :)

Preccel
Uzależniony
Posty: 186
Rejestracja: 08 maja 2011, 14:17
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI XL
Lokalizacja: Kraków

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: Preccel » 23 lis 2011, 19:40

Kasiu, krzyczeć nie będziemy ... ALE ... jest system, który pomaga przy zjeździe (właśnie ten z włacznikiem) oraz system pomocy ruszania pod górę, który działa bez naszej ingerencji i pomaga ruszyć na stromych wzniesieniach (poprzez przytrzymanie auta około 2 sek. na hamulcu) i są to dwie oddzielne sprawy !!

UWIERZ LUB NIE... TWOJA KIJANKA JEST CAŁKIEM MĄDRA :)
Kia Sportage 1,6 GDI XL (E5B-WK):
zamówiona: 15.03.11 # termin odbioru: 17.09.11 # odbiór: 08.11.11 czyli 238 dnia

Awatar użytkownika
ITI
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 14 wrz 2011, 00:29
Czym jeżdzę: przyczajony tygrys 2.0 CRDi 4x4
Lokalizacja: Katowice

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: ITI » 23 lis 2011, 19:42

Kasiu ten sprytny guziczek DBC jest tylko do zjazdu... ;-) włączyc go można tylko przy prędkości poniżej 40 km/h, system spowolni samochód do ok 8km/h...
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu... prawdziwi mężczyźni żują pszczoły !!!

Awatar użytkownika
kasia_mm
MODERATOR
Posty: 1542
Rejestracja: 11 lut 2011, 08:46
Czym jeżdzę: KS 2.0 Gdi 2015r. L + Navi
Lokalizacja: Warszawa

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: kasia_mm » 23 lis 2011, 20:05

no to teraz wszystko jasne :) dzięki............. :oops:

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: RobaL » 23 lis 2011, 21:54

A ja mam podobne wrazenie co diselboy. Tez mi sie zdaje, ze to nie zawsze dziala. A robie chyba poprawnie tzn. stojac na swiatlach pod gorke mam auto na luzie, sprzeglo wycisniete i noga tylko na hamulcu (czasem specjalnie 2x wcisne do oporu). Nastepnie wciskam sprzeglo, jedynka, puszczam hamulec i auto sie czasem cofnie. Cos mi sie zdaje, ze to dziala przy jakims okreslonym nachyleniu drogi. Auto musi miec zatem jakis zyroskop. Jak jest za male nachylenie to system nie zadziala, ale tez auto sie za daleko nie cofnie. Takie przynajmniej ja mam wrazenie.
Co do systemu DBC to testowalem to kilka razy w gorach, ale to sie raczej bedzie sprawdzac podczas jazdy na jakis zasniezonych i oblodzonych gorskich drogach. Na asfalcie nie ma co tego wlaczac. Probowalem to ostatnio na zjezdzie z Blednych Skalek (jak ktos byl to wie ze jest stromo). Wlaczylem system, wrzucilem 2-ke, piscilem gaz i hamulec i zjezdzalem. System dziala fajnie, ale 8 km/h to bylo zdecydowanie za wolno. Poza tym tesc mi mowil na CB, ze stopy sie caly czas swieca (faktycznie jest o tym w instrukcji). Takze jak dojechaly do nas inne samochody to musialem to dziadostwo wylaczyc i depnac, bo lekki korek zrobilem ;)

Preccel
Uzależniony
Posty: 186
Rejestracja: 08 maja 2011, 14:17
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1,6 GDI XL
Lokalizacja: Kraków

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: Preccel » 23 lis 2011, 22:10

RaobaL, system pomocy ruszania pod górę działa tylko od określonego nachylenia i przy lekkim wzniesieniu nic nie odczujemy (tzn. że wtedy nie działa).
Kia Sportage 1,6 GDI XL (E5B-WK):
zamówiona: 15.03.11 # termin odbioru: 17.09.11 # odbiór: 08.11.11 czyli 238 dnia

Awatar użytkownika
RobaL
Uzależniony
Posty: 284
Rejestracja: 23 lut 2011, 23:44
Czym jeżdzę: .

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: RobaL » 23 lis 2011, 22:36

Czyli tak jak podejrzewalem. To znaczy, ze auto musi miec jakis zyroskop, bo jak inaczej on to nachylenie sprawdza? No chyba, ze ma czujniki nachylenia paliwa w baku, o ile takie cos jest w ogole realne. W sumie to by dzialalo jak zyroskop :D
No i ciekawe jeszcze jakie musi byc nachylenie? Ile konkretnie stopni. Choc nie wiem czy ta wiedza komus cos da ;) Trzeba sie po prostu przyzwyczaic, ze przy lekkim wzniesieniu auto jednak moze sie ciut cofnac. Ja mam wlasnie taka krzyzowke u siebie, ze jak ruszam z pasa do skretu w lewo to auto sie zawsze cofnie. A jak sie ustaiwe na pasie do jazdy prosto to HAC raz zadziala, raz nie. Zdaje sie, ze ta krzyzowka jest na granicy dzialania tego systemu, choc wcale nie jest bardzo plaska! Bywa nerwowo jak ktos blisko stanie a HAC nie zadziala. Ale w sumie zadne systemy nas nie zwalniaja od myslenia i od tego jest kierowca, zeby miec reke na pulsie ;)

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: diselboy » 17 paź 2013, 20:19

wielokrotnie w ciągu roku sprawdzane, zawsze ten sam efekt, to ustrojstwo jest do d...
dlaczego ?
a tak to wygląda u mnie, podjazd pod górkę, dość stromy, sprzęgło , hamulec w podłodze, jedynka. puszczamy hamulec i auto stacza sie = ustrojstwo nie działa (wielokrotne próby, różny nacisk na pedał hamulca, sprzęgło, bieg ).
zmiana orientacji auta, znaczy zjazd z tej samej górki, hamulec, sprzęgło i jedynka ustrojstwo działa !!!???? = auto się nie stacza !?
ki diabeł, po kiego taka kombinacja ?
znowu obrót , przodem pod górkę i efekt jak wyżej, jedziemy do tyłu.
coś się w "elektronach" popierdaczyło ?
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: mint » 17 paź 2013, 20:36

Może odwrotnie kabelki podlączili, musisz tyłem podjeżdżać pod górkę [rotfl1]
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: Zibi70 » 18 paź 2013, 17:23

Spróbuj podjechać pod górkę, zatrzymaj wrzuć luz, puść sprzęgło, wciśnij sprzęgło, włącz bieg, puść hamulec i ruszaj.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: diselboy » 18 paź 2013, 18:58

próbowałem dziś w lesie:
zjazd przodem i łapie, podjazd tyłem pod górę pestka, auto stoi jak wmurowane.
to samo wzniesienie podjazd przodem, zatrzymanie i jak opisujesz, luz, sprzęgło, trzymam na hamulcu, bieg, zdejmuje nogę z hamulca i jadę do tyłu.
cały ambaras zauważyłem przypadkowo, z reguły parkuje pod bankiem na płaskim parkingu (tu oczywiście HAK nie potrzebny), jest jeszcze jeden parking na który trzeba podjechać aby stanąc na poziomej powierzchni, wyjazd możliwy tylko tyłem i wtedy auto stoi "z górki" i aby ruszyć potrzebny właśnie HAK. No i z miesiąc temu skorzystałem z tego górnego i "figa z makiem" nie załapało a pierwsze testy po zakupie właśnie tam robiłem i było o.k. Problemem to nie jest bo potrafię z ręcznego wystartować a i nawet bez ręcznego daje sobie świetnie radę przy użyciu sprzęgła, ale jak dali "cuś" takiego czemu działa selektywnie ?
A przy okazji poczytajcie tego "sznurka"
http://moto.wp.pl/kat,106078,title,KIA- ... omosc.html

i strzał do żródła.
http://www.uokik.gov.pl/powiadomienia.php?news_id=10645
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

Awatar użytkownika
Zibi70
Expert
Posty: 980
Rejestracja: 08 maja 2012, 13:58
Czym jeżdzę: Sportage 1.6 GDI XL SLS
Lokalizacja: Warszawa / Tarnowskie Góry (ale słoikiem nie jestem) ;-)

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: Zibi70 » 20 paź 2013, 18:07

No to chyba nie zostaje nic innego jak wycieczka do serwisu :?
Skoro jest taki system, to ma działać i tyle.
Kiedyś miałem ładny podpis, ale dawno mnie nie było i se poszedł... pojechał. [zdziwko]

mint
Nasz Człowiek
Posty: 898
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:56
Czym jeżdzę: Sportek 1.6 Biała xl
Lokalizacja: wawa

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: mint » 21 paź 2013, 17:59

No przecież działa, tylko odwrotnie :lol: więc pewnie reklamacji nie uwzględnią [rotfl1]
Zamówiona 12 marca 1.6 xl biała a odebrana 07 listopada.

Awatar użytkownika
diselboy
Kia Masta
Posty: 1748
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:55
Czym jeżdzę: KIA Sportage III 1,7 CRDI "M", 7 rowerów
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: diselboy » 21 paź 2013, 19:25

dlatego się nie wybieram
1,7 CRDI "M' ka" Srebrna - wypatrzona: 25-03-2011, zamówiona: 01-04-2011, odebrana: 08-04-2011+ Ssangyong Korando D20T :kierownik: "Śmigamy po okolicach Roztocza"

fosek
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 13 lut 2011, 18:15
Czym jeżdzę: 2.2 di acenta

Re: strome podjazdy vs hamulce

Postautor: fosek » 22 paź 2013, 07:14

Wczoraj sprawdzałem u siebie. W zależności od stopnia pochylenia to to ustrojstwo działa lub nie. Jak mniejsze pochylenie to nie działa. Kiedyś stałem na dość dużym pochyleniu przodem i zauważyłem że i u mnie do przodu też trzymało. WIdocznie ten typ........


Wróć do „UKŁAD HAMULCOWY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap