Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Wszystko o car audio w KIA Sportage i elektryce. Porady,awarie, itd.
Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 22 mar 2018, 17:23

Pozdrawiam użytkowników jako nowy na forum [papa]
Mimo zaawansowanego wieku i poważnej praktyki w niektórych częściach elektromechaniki samochodowej od pewnego czasu borykam się z problemem w Kijance mojej klientki. Chodzi o niedziałający wzmacniacz audio. Po kilku podejściach do tematu udało mi się bez pomocy Kolegów z forum ( co raczej było błędem) zlokalizować zestaw wzmacniacza i zasilacza w KIA Sportage 2013r. Przyczyną kłopotów prawdopodobnie była źle założona uszczelka pod tylną prawą lampą. W samym wzmacniaczu znalazłem niewielkie ślady po działaniu wody w okolicy układu scalonego BD4917. Scalak zamówiłem na Ali, sprawdziłem stan ścieżek i wymieniłem. Niestety, co łatwo przewidzieć, bez rezultatu. Wzmacniacz oglądało też kilku speców-serwisantów elektroniki samochodowej, jednak bez efektów. Niestety, nie ma możliwości przetrzymania auta w warsztacie przez kilka dni, co pozwoliło by mi, być może, przegłówkować sprawę. Nie chcę też w ciemno kupować nowego, nie mam 100% pewności co do diagnozy. Mogę jeszcze dodać, że w drugim module, montowanym nad wzmacniaczem, chyba układ poprawiający sprawność zasilania, nie ma śladów po wodzie, zasilanie na przewodach wzmacniacza OK. Bardzo proszę o pomoc, np wskazanie serwisu mogącego rzeczowo i fachowo ocenić stan wzmacniacza i przeprowadzić naprawę.
Dzięki. Zembig, Wrocław.
Zembig, ESO Wrocław

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Thomaster » 22 mar 2018, 19:21

Oprócz zasilania sprawdź czy do wzmaka dochodzi sygnał remote (12V po kluczyku).
W moim opisie odnośnie dołożenia Infinity masz rozpiskę kostek wzmacniacza:
viewtopic.php?f=36&t=4292#p50419

Mój wzmacniacz jest troche nowszy, ale jest zamienny z AMP80SLE więc rozpiska pinów będzie identyczna. Jeżeli remote jest to czy coś się dzieje po podpięciu wzmaka do zasilania i podaniu sygnału załączającego? Czy końcówki mocy są zasilone?

Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 22 mar 2018, 21:48

Cześć. Widziałem twoje opisy dzisiaj. Także opisy twoich usprawnień. Szacun. Wejścia remote nie sprawdzałem, dotychczas nie miałem żadnej rozpiski, auto jest szefowej zaprzyjaźnionego warsztatu, myślałem, że sami trochę pogłówkują. Będę je miał na warsztacie za kilka dni, sprawdzę coś więcej, ale myślałem, że sterowanie załączaniem jest przez CAN. Przed wymianą scalaka z poprzedniego opisu, LED we wzmacniaczu "filowała" po podpięciu zasilania, teraz świeci słabym światłem jednostajnie. Poza tym żadnego dźwięku przy podłączaniu kostek, ale to chyba norma w takim wzmacniaczu, oczywiście "przedzwonione" głośniki. Czy to nie świadczy o działaniu jakiegoś zabezpieczenia wewnętrznego? Jeszcze pytanie o dwa mikrozłącza po przeciwnej stronie do głównych kostek: to jakieś serwisowe połączenia? Autko musiało być kiedyś grzebane, pod poszyciem znalazłem narzędzia, a 2 piny w jednym z tych złącz były mocno przygięte do siebie. Zastanawiam się, czy to ktoś tam niechcący śrubokręt wsadził, czy może starał się je celowo połączyć? Oczywiście to "grzebanie" nie miało związku z usterką, w czasie wymiany żarówki jeden koleś bawił się uszczelką, potem to wszystko skojarzyliśmy... Thomaster, dzięki za szybką odpowiedź, po kilku tygodniach zaczynam mieć nadzieję, że jeszcze coś z tego będzie..
Zembig, ESO Wrocław

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Thomaster » 22 mar 2018, 23:38

Po CANie idzie sterowanie głośnością. Nie wiem czy też załączeniem, ale do włączenia przede wszystkim potrzeba 12V "po kluczyku". Nie naprawiałem nigdy tej wersji bo u siebie mam troche nowszą z innymi końcówkami mocy, co powoduje, że sama konstrukcja też jest inna. Podłącz go pod zasilania i jakiś głośnik i przejedź palcem po pinach wejść sygnałów na końcówkach mocy - jeżeli żyją to powinny się odezwać jakimś "buczeniem". Jeżeli jest zasilanie końcówek i brak reakcji na wejście to trzeba wymienić je obydwie bo jedna może przywierać drugą.

Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 23 mar 2018, 11:28

OK. Tego nie próbowałem. Scalak, który wymieniałem, odpowiada chyba za zasilanie, o ile pamiętam to układ stabilizujący napięcie. Jakoś dziwnie się składa, że dziś nie jestem w stanie znaleźć nic prawie na jego temat w GOOgle. Obawiam się, że mogło dojść do przepięcia i "uwalenia"części cyfrowej lub przedwzmacniacza... Znalazłem zdjęcia z pierwszej rozbiórki, tam tych śladów po wodzie prawie nie widać. Oprócz LEDa jest tam jeszcze przycisk. Czy może wiesz, do czego służy?
Zembig, ESO Wrocław

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Thomaster » 23 mar 2018, 13:27

Niestety nie wiem, ale wrzuć fotki płyty w dobrej jakości to może coś uda się wymyślić.

Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 26 mar 2018, 18:25

Cześć. Nie umiem wkleić zdjęć w inny sposób... Sorki. Zdjęcie pierwsze to "podlany" scalaczek, na drugim cała płyta, jednak wskazany wcześniej układ jest po lewej przy dolnej krawędzi. Nie spodziewałem się, że będę potrzebował tych zdjęć. Na czwartek umówione auto do jeszcze jednego podejścia.
Zembig, ESO Wrocław

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Thomaster » 26 mar 2018, 20:58

Ciężko znaleźć cokolwiek o tym BD4917. Prawdopodobnie jest to scalony pakiet stabilizatorów napięcia dla cyfrowej części wzmacniacza (procek, pamięć itp.) Z tego co widzę, to sama końcówka powinna być zasilana bez jego ingerencji. Trzebaby pomierzyć co pojawia sie na pinach tego BD po podłączeniu do zasilania i czy elementy cyfrowe są zasilane.

Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 26 mar 2018, 21:11

Tak jak pisałem, będę walczył. Nie mam doświadczenia w tego rodzaju naprawach, ale mam trochę doświadczenia. Pomoże mi zdjęcie z okablowaniem Do czwartku. Dzięki.
Zembig, ESO Wrocław

Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 09 kwie 2018, 12:42

Cześć. Dziś próbuję się z ww wzmacniaczem. Jest pewien efekt, mianowicie podłączyłem zestaw, tj wzmacniacz i moduł zasilania, sprawdziłem, nie działał. Zacząłem sprawdzać zasilania, m.in. zasilanie po zapłonie. Wszystko OK.u mnie pojawia się po ACC. W pewnym momencie zestaw ruszył! Działało radio i dźwięki nawigacji. LED obok mikroprzycisku zapalił się mocniejszym światłem, tak, jak przy naciśnięciu. Jednak chciałem mieć pewność, że wszystko będzie też działać po złożeniu. Niestety, po rozłączeniu i ponownym złożeniu już nie umiem go uruchomić. Może ktoś coś kojarzy?
Zembig, ESO Wrocław

Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 09 kwie 2018, 16:13

Poddaję się po niemal całym dniu sprawdzania wszystkiego. Drugi raz nie ruszył :-(
Zembig, ESO Wrocław

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Thomaster » 09 kwie 2018, 20:41

Jeżeli raz ruszył to moze jakiś zimy lut, jakaś uryta korozja po zalaniu? W takich przypadkach polecam terapię szokową:
Płyta nie jest zbyt duża więc można podzielić ją powiedzmy na 4 jednakowe obszary. Ustawiamy hot-aira na 350 stopni i równomiernie podgrzewamy (nie tak aby elementy pospadały, ale dość konkretnie - temperatura mniej więcej taka, żeby po grzaniu nie dało się jej dotkąć bez oparzenia. Podłączamy. Jeżeli nie działa - grzejemy kolejny fragment. Jeżeli coś zadziała, zmieni się to ten fragment zamrażamy zmrażaczem tak aż będzie na nim szron. Jeżeli jest reakcja na temperaturę to albo ręcznie lutownicą, albo podlewamy topnikiem i hot-airem na 370 - 380 stopni przelutowujemy wszystko aż do fazy rozpływu lutowia. Po lekkim przestygnięciu podłączamy - jeżeli nie zadziała lub zadziała na ciepło, a po wystygnięciu przestaje to niestety raczej trzeba odpuścić temat. Na płycie nie ma raczej elektroniki, która po podgrzaniu mogłaby działać, a po ostygnięciu nie (mówię o strukturze np. układów scalonych) - jeżeli wszystko zostało przelutowane poprawnie to pozostaje niestety kwestia niekontaktów lub przerw w samej strukturze laminatu...

Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 10 kwie 2018, 08:26

Jest tam bateria podtrzymania (a'propos wygrzewania). Zwrócił mi na to uwagę znajomy. poza tym druk wielowarstwowy, być może uszkodzenie jest głębiej... Nóżki wymienionego scalaka poprawiałem wczoraj z topnikiem i wysoką temperaturą grota. Nic nie pomogło... Poskładałem auto i spróbujemy diagnostyki po CANie. Może coś nowego się pokaże. W każdym razie stabilizator pracuje po włączeniu radia, grzeje się wyraźnie, i nie jest do tego potrzebny +ACC. Radio załącza się w obecności kluczyka, bez napięcia na pin ACC, raczej CAN ma tu więcej do powiedzenia. To niestety niewiele po paru godzinach roboty. Jako ostatniej posługi spróbuję wygrzania płyty. Pozdrawiam.
Zembig, ESO Wrocław

Zembig
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2018, 16:20
Czym jeżdzę: KIA CEED 1,6GDI
Gadu Gadu: 39286671
Lokalizacja: Wrocław

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Zembig » 27 wrz 2018, 18:29

Tylko ponawiam prośbę o pomoc, sprzęt wciąż nie działa, diagnostyka w serwisie KIA nie dała jednoznacznej odpowiedzi, ale nie wiem, co tak naprawdę tam robili. Klient był tam sam, auto oddane jak do czarnej dziury. Żeby choć wzmacniacz na podmiankę do prób... Pozdrawiam forumowiczów.
Zembig, ESO Wrocław

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Thomaster » 27 wrz 2018, 20:19

Wzmacniacz na podmianke bedzie ciezko - zeby wyjac oryginal trzeba pol auta rozebrac. Ja mam zamocowany kolo recznego wiec latwiej wyjac ale z tego co widzę to poł kraju do przejechania... Jakbys wybieral sie do Bydgoszczy to zapraszam - mozemy podmienic i potestować.

Szymon
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2018, 17:47
Czym jeżdzę: Sportage 2014 1.6 gdi

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Szymon » 23 paź 2018, 19:42

Witam. Trafiłem tu, poniewaz jest to jedyny w polskim internecie wątek dotyczący zepsutego wzmacniacza amp-80sle. Mam takowy w swojej sportage 2014 i kilka tyg temu mi się zepsuł. Najpierw przestały grać głośniki (radio na wyswietlaczu śmigało normalnie), po kilku dniach wyladowal się akumulator, wiec kupiłem nowy (nie znając jeszcze przyczyny). Nowy wyladowal się po kolejnych kilku dniach. Elektryk sprawdził bezpieczniki. Wypiął ten z oznaczeniem „amp” i prąd przestał uciekać. Sprawdził głośniki - działają. Wymontował i obejrzał wzmacniacz. Nie widzi śladów przepalenia i zalania. W internecie nie ma takich wzmacniaczy, nowy w salonie 3300zl. Naprawiać w Poznaniu nikt nie chce. Wiecie, jak to naprawić; kto to naprawia w Polsce takie rzeczy albo, gdzie można dostać taki wzmacniacz? Dzięki za pomoc

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Thomaster » 24 paź 2018, 06:28

W moim były uszkodzone końcówki mocy. Z Twojego opisu wynika, ze możesz mieć podobną usterkę. Z tego co pamiętam to problem miałem ze znalezieniem nowych - zamawiałem od dostawcy z poza Europy. Jak nie znajdziesz nikogo bliżej to możesz podesłać do mnie do naprawy. Z opisu wynika, że to trochę inny model niż mój, ale elektronika to elektronika.

Szymon
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2018, 17:47
Czym jeżdzę: Sportage 2014 1.6 gdi

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Szymon » 24 paź 2018, 17:31

Czy mógłbym prosić maila?

Szymon
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2018, 17:47
Czym jeżdzę: Sportage 2014 1.6 gdi

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Szymon » 24 paź 2018, 17:32

https://m.youtube.com/watch?v=EVSLNycf7wU

Tutaj jest link do filmu, w którym gość naprawia ten wzmacniacz, ale nie do końca rozumiem, jaka tam była awaria...

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1466
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Thomaster » 24 paź 2018, 17:56

Dokladnie to o czym pisalem - gosc pokazuje ze uszkodzeniu ulegly obydwie koncowki mocy oraz kondensatory w zasilaniu koncowek. Masz starszą wersje wzmacniacza zbudowaną na ukladach TDA - powinny byc znacznie łatwiejsze do kupienia.
Wyslalem Ci na PW kontakt do mnie.

Szymon
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2018, 17:47
Czym jeżdzę: Sportage 2014 1.6 gdi

Re: Naprawa wzmacniacza AMP-80SLE ?

Postautor: Szymon » 27 paź 2018, 08:52

Thomaster dzięki za kontakt. Będę się odzywał, jak nie wypali mi ostatnia opcja w Poznaniu. Elektryk samochodowy, który mi to robił od początku, zauważył, ze grzeje się jedna końcówka mocy. Zamówiłem taka na ebay. Niestety dostawa za miesiąc... Jak nie pomoże, to jadę do Bydgoszczy ;)


Wróć do „CAR AUDIO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap