Zamiennik fabrycznej nawigacji

Wszystko o car audio w KIA Sportage i elektryce. Porady,awarie, itd.
MarcinL
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2018, 23:18
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI AWD 184KM XL 2012r
Lokalizacja: Lublin

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: MarcinL » 29 mar 2018, 18:02

No i stało się :) odpaliłem Asottu CZP9060 w moim bolidzie.
Radio było standardowe (foto kilka postów wyżej). Obecnie Ameryka :) Android i masa opcji do wykorzystania.
Jeżeli chodzi o montaż to na spokojnie 3 godziny (nie jestem biegły w tych tematach).
W zestawie były aluminiowe "sanki" które przykręca się do radia, a później do obudowy wnęki - niestety nie byłem w stanie ich dopasować do otworów w radio i musiałem wywiercić nowe. Druga sprawa to trochę krótkie kable od anteny i do świateł awaryjnych - trochę nerwów zjadłem żeby to wszystko spiąć. Kolejna sprawa to wyświetlacz od airbagów i pasów - nie do końca przylega do ramki. Okleiłem wyświetlacz dookoła czarną taśmą izolacyjną robiąc rant i wyeliminowałem w ten sposób szparę. Ogólnie montaż w moim przypadku nie był trudny. Czasami tylko trzeba mocniej szarpnąć lub pociągnąć niż jest to pokazane na filmikach z youtube ;) Jeżeli chodzi o tuner to działa trochę gorzej niż oryginalne radio, które też wybitnie sygnału nie zbiera. Zastanawiam się czy to nie wina anteny. Internet udostępniam z telefonu i/lub wifi w domu. Dodatkowego modemu podłączać nie będę.
Załączniki
b.jpg
a.jpg
a.jpg (309.53 KiB) Przejrzano 7368 razy

Awatar użytkownika
kjamnik
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 16 lut 2013, 12:22
Czym jeżdzę: biała XL 2013 panorama 1.6
Lokalizacja: Radom

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: kjamnik » 29 mar 2018, 21:46

podpiąłeś USB?
Ja jutro mam nadzieję że uporam się z dzielonym obrazem z kamer. Dziś już wyeliminowałem zjawisko z przedniej. Jak się uda to dam znać.

MarcinL
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2018, 23:18
Czym jeżdzę: 2,0 CRDI AWD 184KM XL 2012r
Lokalizacja: Lublin

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: MarcinL » 30 mar 2018, 08:58

USB fabryczne zostało do ładowania telefonów. dodatkowego nie wyprowadzałem. Pliki przesyłam przez dysk googla ;)
Jeżeli będzie taka potrzeba to kable wyprowadzone mam.

Majki
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 06 kwie 2018, 19:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC Automat XL (2011)
Lokalizacja: Myślenice (małopolska)

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Majki » 06 kwie 2018, 20:11

Witam wszystkich debatujących na temat nawigacji. Po przeglądnięciu obu wątków poświęconych tej nawigacji postanowiłem się w nią zaopatrzyć. Paczka dotarła w 4 dni (wysyłka z Niemiec), wszystko super zapakowane itd. Montaż nie stanowił jakiegoś większego problemu, wręcz powiedziałbym że był łatwy. Po drodze napotkałem tylko 2 problemy - pierwszy to brak śrub do przykręcenia nawigacji do "sanek", oraz drugi to górna część do której przykręca się wyświetlacz od pasów. Tam nie pasowały mi te zaczepy u góry, były inne niż w oryginale przez co nie chciał ładnie dolegać do deski. Skończyło się na usunięciu tych zaczepów (nie są one moim zdaniem potrzebne bo nawigacja siedzi tak mocno na pozostałych spinkach że w gruncie rzeczy nawet bez śrub by się obeszło).
Wszystko działa bardzo dobrze, obawiałem się o odbiór stacji radiowych po tym co tutaj wyczytałem, ale u mnie jest zupełnie odwrotnie - stacje łapie lepiej niż oryginalne radio (miałem wersję zwykłą, bez subwoofera i infinity). Jakość dzwięku też jest bardzo dobra (trzeba się tylko equalizerem pobawić). Reszta też działa, wifi, hotspot z telefonu, google play itd.
Jest jednak jeden problem którego nie potrafię przeskoczyć, mianowicie telefon. O ile sparowanie telefonu i ściągnięcie książki poszło od strzała to mam problem z dźwiękiem. Tzn. ja wszystko bardzo dobrze słyszę przez głośniki, ale moi rozmówcy "po drugiej stronie" słyszą mnie źle - dźwięk jest metaliczny, piskliwy, ciężko coś zrozumieć. Na początku nawigację podłączyłem bez podłączania tych czarnych "jacków" oznaczonych jako "MIC". Dzisiaj rozebrałem deskę raz jeszcze, wyjąłem nawigację i połączyłem te dwa kable (jeden jack żeński drugi męski) i według mnie takie połączenie powinno sprawić, że będzie działał oryginalny, wbudowany w samochodzie mikrofon. Niestety to nie pomogło, dalej był taki problem. Podłączyłem więc mikrofon od chińczyka, ten dodatkowy. To też nic nie pomogło i dźwięk jak był zły, tak jest zły. Macie może jakieś pomysły, sugestię? Wszystko jest super tylko ta jakoś rozmów jest bardzo słaba. Na oryginalnym radiu wszystko chodziło super i byłem mega zadowolony (to moje pierwsze auto z zestawem głośnomówiącym i przez pół roku jazdy na oryginalnym radiu zdążyłem się już przyzwyczaić do tego wygodnego rozwiązania). Jeśli ktoś ma jakiś pomysł jak można ten problem naprawić to bardzo proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Owca007 » 06 kwie 2018, 20:31

Daj mikrofon od czajnika tylko zamontuj go w miejscu seryjnego i sprawdź czy działa. Ja tak mam i wszyscy którzy byli u mnie na montażu, działa super. Aha i daj link gdzie kupiłeś.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Majki
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 06 kwie 2018, 19:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC Automat XL (2011)
Lokalizacja: Myślenice (małopolska)

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Majki » 07 kwie 2018, 07:54

Dziękuję za informację. Rozumiem, iż mam zamontować tak jak w montował gość w linku który podales na pierwszej stronie tego wątku Tak jak wspomnialem mikrofon od czajnika / chińczyka podłączyłem ale położyłem go zaraz nad radiem przy wyświetlaczu od pasów. Wynikaloby z tego że to miejsce gdzie jest oryginalny mikrofon w aucie albo jest optymalne (z dala od glosnikow) albo ten plastik jakimś cudem będzie "izolowal" dźwięki, bo w tym momencie ten dźwięk u rozmówcy jest taki jakby się właśnie mikrofon nakładał na głośniki lub coś w ten deseń (pogłosu, echa jawnego nie ma, ale ten metaliczny piskliwy dźwięk przywodzi na myśl taki właśnie problem z nakładaniem się dźwięku).

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Owca007 » 07 kwie 2018, 21:46

Daj linka gdzie kupiłeś dla potomnych.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Majki
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 06 kwie 2018, 19:51
Czym jeżdzę: KIA Sportage 2.0 DOHC Automat XL (2011)
Lokalizacja: Myślenice (małopolska)

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Majki » 08 kwie 2018, 19:58

Oczywiście, już piszę wszystko dla "potomnych" :D
Nawigację zakupiłem pod tym linkiem (są w tym sklepie 2 takie same urządzenia wystawione, różnią się czasowo tylko dostępnością - są wersję z canbusem, bez, oraz wersje z kamerą cofania). Już dłuższy czas przymierzałem się do zakupu, ale w zimie i tak bym się nie brał za montaż na mrozie. Spokojnie obserwowałem sytuację i czekałem na moment aż będzie dostępna wysyłka z Niemiec, którą polecam. Trzeba pilnować bo rzadko się pojawia i jak coś to pewnie kilka sztuk zaledwie, bo szybko znika opcja z Niemiec. Paczka doszła w 4 dni, kurier DHL, bez VATu, z pełnym trackingiem (trackingi są dwa, jeden jak idzie po Niemczech, następnie drugi jak już trafi do Polski). Smsy z informacją o planowanym doręczeniu itd. tak jak u nas w Polsce. Cała impreza kosztowała mnie 970 zł, tak mi przeliczyło kurs przy płatności Przelewami24. Paczka bardzo dobrze zapakowana, oryginalne pudełko włożone do jeszcze jednego pudełka.

Tyle o sklepie i wysyłce. Teraz raz jeszcze nadmienię o śrubach do montażu, przykręcenia "sanek", mocowań radia do samego radia - nie było ich w zestawie, a te którymi oryginalne radio było przykręcone są za małe (bodajże w oryginale jest to M4, a tu potrzeba ciut większe M5). Druga sprawa to te zaczepy nad wyświetlaczem do pasów i poduszek. Te w oryginalnej atrapie radia różnią się od tych które są w chińskim urządzeniu. W chińczyku są za krótkie i nie chcą wejść głębiej przez co ta ramka nie chce dojść do deski i jest na środku wybrzuszona. Rozwiązałem to ucinając mocowania w nawigacji. Bez nich siedzi tak samo mocno, a dzięki temu wszystko ładnie pasuje.
Reszta montażu była już we wcześniejszych postach omawiania, tak więc to pominę. Jednak jak już zostawiamy ślad dla innych (potomnych), to taki mały protip ode mnie. Jak już zdejmiecie te plastiki koło zegarów i nad schowkiem, to przed ponownym montażem posmarujcie sobie te plastikowe białe spinki wazeliną techniczną (te od osadzenia nawigacji również). Jak będziecie chcieli zdjąć następnym razem to bez żadnego podważania, gołymi palcami zdejmiecie, bo samo bardzo łatwo wyskoczy, wystarczy tylko delikatnie pociągnąć, szarpnąć. Ja już zdejmowałem te plastiki 4 razy i teraz ich zdjęcie i wyjęcie nawigacji to niecałe 10 min spokojnej roboty.

Wracając do tematu mikrofonu, to wyciągnąłem wczoraj ten oryginalny i w jego miejsce, w ten otwór wsadziłem prowizorycznie ten od chińczyka. Podłączyłem do nawigacji ale dźwięk był równie zły i słaby jak bez tego dodatkowego mikrofonu. Dlatego też nie brałem się za rozbiórkę słupka i prowadzenie kabla od mikrofonu (swoją drogą to przy panoramicznym dachu, całym tym stelarzu, szynach itd. to jest tam bardzo ciasno). Tak więc już sam nie wiem, czy w tej nawigacji taki dźwięk jest już w ogóle czy mnie się tak trafiło albo ja coś źle robię. Poza tym faktem im dłużej korzystam tym bardziej jestem zadowolony z tego urządzenia. Gdyby tylko nie ten dźwięk u moich rozmówców to byłoby perfekcyjnie... :roll:

Kiedyś jeszcze planuję dołożyć dodatkową kamerę z tyłu (tę oryginalną w lusterku zostawię) oraz może przednią przy okazji jak użytkownik kjamnik. Zastanawiają mnie 2 rzeczy w tym temacie. Pierwsza to czy do tych kamer trzeba jakieś dodatkowe zasilanie czy wystarczy podłączyć te cinche? Oraz druga sprawa, gdzie w naszych Sportkach można zamontować przednią kamerę, tak aby było dobrze?
A i jeszcze pytanko - naklejaliście na swoje ekrany nawigacji jakieś folie ochronne? Jeśli nie to jak się te ekrany trzymają po dłuższym użytkowaniu? Kolega Owca chyba ma już ze dwa lata to urządzenie to będzie miał rozeznanie w tej kwestii..

Awatar użytkownika
kjamnik
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 16 lut 2013, 12:22
Czym jeżdzę: biała XL 2013 panorama 1.6
Lokalizacja: Radom

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: kjamnik » 08 kwie 2018, 21:28

1. Kamera przednia przyklejona w tej luce nad rejestracją.
Co do podłączenia 2 kamer. Ten sterownik którego zdjęcie wrzuciłem kilka postów wyżej podłączasz w następujący sposób:
1. Zasilanie sterownika (czerwony kabel obok niebieskiego) doprowadziłem ze skrzynki bezpieczników przy pomocy bypassa Czarny przewód do masy. Niebieski kabel połączony jest z krótkim czerwonym kabelkiem od dodatkowej kamery cofania.
Z drugiej strony sterownika 3 kable. Tylna kamera - wpinamy wtyczkę kamery a jej krótki czerwony kabelek łączymy z niebieskim. Nie podpinamy do nich kabelka czerwonego idącego od sterownika. TYLKO ŻÓŁTA WTYCZKA. Zasilanie przy kamerce podpinamy pod żarówkę od wstecznego.
Przednia kamera - wpinamy wtyczki i łączymy czerwone kabelki (od kamery z tym od sterownika). Na końcu kabla przedłużającego od kamery również łączymy czerwone kabelki (przedłużacz z kabelkiem kamery).
Środkowy slot od sterownika łączymy ze stacją multimedialną. Wtyczka z nawigacji opisana jako CAMERA a krótki czerwony kabelek z BACK (z reguły brązowy kabelek wychodzący ze stacji). To wszystko.
Zasada działania.
Po odpaleniu auta praktycznie od razu odpala się obraz z przedniej na 5s. Jeżeli włączymy wsteczny bieg to mamy obraz z tylnej a po wyłączeniu wstecznego mamy obraz z przedniej na 8 s. W trakcie jazdy zawsze można włączyć podgląd przedniej kamery.
Póki co nie uporałem się jeszcze z tym ucinaniem obrazu bo czekam na filtr przeciwzakłóceniowy. Jeden już zamontowałem na tylną kamerę i z niej obraz jest OK. Zobaczymy jak podłączę drugi taki sam.

yaasiek
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 31 paź 2016, 13:26
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 2.0CRDI 136KM XL
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: yaasiek » 15 maja 2018, 01:06

Mi kompletnie te "sanki" uchwyty do navi (asottu 9'') nie pasowały. Zamontowałem bez nich i teraz się zastanawiam czy nic mi się nie urwie na dziurach w drodze... Niby navi solidnie się trzyma i nic nie trzeszczy.

promotor02
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 14 sie 2013, 19:02
Czym jeżdzę: Sportage 1,6 GDI XL Black Pearl
Lokalizacja: Zabrze

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: promotor02 » 15 maja 2018, 07:11

Ja jeżdżę już 1,5 roku bez tych uchwytów i nic się nie dzieje, też mi nie pasowały.
Grzegorz

jasio88
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 16 sie 2017, 10:27
Czym jeżdzę: Sportage IV

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: jasio88 » 15 maja 2018, 09:35

Cav pisze:Kamera poszła od strzału przy pomocy tej przelotki:

Ten adapter podłączamy po prostu pod +12 acc i masę? bo moduł canbus wyśle sam do radia sygnał aby podać obraz z kamery? tak to działa?

Cav
Uzależniony
Posty: 250
Rejestracja: 02 kwie 2017, 09:02
Czym jeżdzę: Sportage III L 1.7 crdi, rocznik 2014
Lokalizacja: Poznań

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Cav » 15 maja 2018, 19:09

Nie.
Prąd na kablu od kamery pojawia się tylko po włączeniu wstecznego - radio interpretuje to jako info że ma się przełączyć na podgląd kamery.
Canbus nie ma z tym nic wspólnego.

Awatar użytkownika
kjamnik
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 16 lut 2013, 12:22
Czym jeżdzę: biała XL 2013 panorama 1.6
Lokalizacja: Radom

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: kjamnik » 16 maja 2018, 11:41

projekt zakończony. Wszystko działa bez zarzutu. Zamiast zwykłej kamery do przodu kupiłem ramkę tablicy rejestracyjnej z kamerą i czujnikami. Ramkę rozkręciłem bo wtedy listwa z kam i czujnikami rzucała się w oczy - wystawała do przodu. Teraz praktycznie jest niewidoczna.
Załączniki
20180512_183926-001.jpg
kamera z czujnikami
20180512_183853-002.jpg
widok z tylnej
20180512_183800-001.jpg
widok z przedniej

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Owca007 » 16 maja 2018, 13:28

Nic dodać nic ująć, wyszło eleżańsko :).
Kable ciągnąłeś przez gumę koło pedałów czy jak?
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Awatar użytkownika
kjamnik
Uzależniony
Posty: 163
Rejestracja: 16 lut 2013, 12:22
Czym jeżdzę: biała XL 2013 panorama 1.6
Lokalizacja: Radom

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: kjamnik » 16 maja 2018, 21:41

dokładnie tam.

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 03 cze 2018, 19:06

ACS-9014MA | Radio dedykowane Kia Sportage III 2010-2015r. 9 Cali Android 7.1.2 CPU 8x1.6GHz Ram2GB Dysk32GB GPS Ekran HD MultiTouch OBD2 DVR DVBT BT Kam | 2 799,00 zł - 1 szt.
Witam! Czy ktoś mi napisze czy się róznią od tych chińskich napewno ceną ale pozatym coś jeszcze ? ponizej

Awatar użytkownika
Thomaster
Expert
Posty: 1469
Rejestracja: 21 sty 2015, 01:25
Czym jeżdzę: 1,6 GDI, 2012, XXL - very limited ;)
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Thomaster » 03 cze 2018, 21:28

Technicznie rzecz biorąc niczym - to ten sam "chińczyk", ale sprzedawany przez firmę z PL. Dostaniesz paragon lub FV i masz gwarancję / rękojmie gdyby coś się z nim stało. Samo radio to dokładnie ten sam sprzęt, który możesz kupić znacznie taniej bezpośrednio na Ali lub ebay'u.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Owca007 » 03 cze 2018, 23:49

Z tego co słyszałem najnowszy modem ma straszne problemy z temperaturą. Grzeje się zaczyna się potem ciąć dziwnie grać. Trzeba dołożyć wentylator i wtedy jest spokój.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)

Songo007
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:33
Czym jeżdzę: 1,7 D KMS
Lokalizacja: Lubawa

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Songo007 » 05 cze 2018, 10:41

gość zapewniał mnie że nie ma problemu z radiem w tych stacjach co w tych z ali. Dziś radio dojedzie zobaczymy co w kartoniku będzie siedziało. Prawdą jest że radio jest produkowane w ich zakładzie w chinach ale jest znacznie lepsze heheh ciekawe.

Awatar użytkownika
Owca007
Kia Masta
Posty: 3387
Rejestracja: 12 sie 2015, 07:35
Czym jeżdzę: A4 B9 Quattro Avant lepsze od kia :D
Lokalizacja: Jaźwina- dolnośląskie

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Owca007 » 05 cze 2018, 10:58

Dobry bajer połowa sukcesu. Aparat w dłoń I rób zdjęcia pokaż to cudo jak dojdzie. Najlepiej odkręć 2-4 śrubki i zdjęcie ze środka poproszę.
Kierowca bombOWCA fanatyk przeróbki i modernizacji motoryzacji :)


Wróć do „CAR AUDIO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap