Zamiennik fabrycznej nawigacji

Wszystko o car audio w KIA Sportage i elektryce. Porady,awarie, itd.
Awatar użytkownika
AdamAki
Uzależniony
Posty: 214
Rejestracja: 12 sty 2016, 17:46
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 (2016) 1,6 GDI BusinessLine L Cassa White
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: AdamAki » 03 gru 2020, 23:16


gaj
Bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 31 gru 2010, 10:47
Czym jeżdzę: Sportage III FL 2015, Black, CRDI 184km, manual, L Navi
Gadu Gadu: 3891892
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: gaj » 03 gru 2020, 23:49

No widzę. Hmmm. Ja bym nie komplikował.
Stała prędkość i reguły jak overclockingu PCeta. Dobra pasta, szlif i miedziany dobry, wieloblaszkowy radiator. To podstawa.
Wentylator musisz zakładać, że kiedyś stanie, zacznie brzęczeć etc więc nie wysilony i chętnie na 5V lub cichy 12v.
Sterowanie temp hmmm. W PC to 15 lat budowano ten rynek i oparty jest o wypasione biosy oraz szereg czujników od jądra proca po kolejne. Oparcie się tylko na 1 czujniczku - no fajny jest ok - niezbyt mnie przekonuje.
Proste = dobre. Dobra pasta, szlif i miedziany dobry, wieloblaszkowy radiator. Wentyl cichy i nie wysilony na dobrym łożysku. Wsio wg mnie.
Ale brawo za podejście High i ECO :)

gaj
Bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 31 gru 2010, 10:47
Czym jeżdzę: Sportage III FL 2015, Black, CRDI 184km, manual, L Navi
Gadu Gadu: 3891892
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: gaj » 04 gru 2020, 00:00

https://www.youtube.com/watch?v=k4HYcKsszsg ten gość mnie rozwalił rzeźbieniem w starym porządnym radiatorze. ROTFL :)
a inna ciekawostka z tego filmiku, że słynny i kultowy Malaysk jest cieplejszy niż stock. Pewnie mocniej dobity różnościami i stąd :) , ale moja szkoła na pasywnie FIRST :)

gaj
Bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 31 gru 2010, 10:47
Czym jeżdzę: Sportage III FL 2015, Black, CRDI 184km, manual, L Navi
Gadu Gadu: 3891892
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: gaj » 07 gru 2020, 13:28

Kamera też odpalona. Zabawy z tym co niemiara. Ale krok po kroku łamie się opór i głupoty w kablach od Wondefoo/Chińczyków.
Kamerka działa po kolejnych naprawach debilnych pseudokabli do czegoś tam i trochę dla Sportage 3 2014-2015 :( acha i trzeba do kamery w FS ustawić Reverse Ignore na Disable. Inaczej samo radio blokuje odpalenie kamery przy cofaniu. Z kolei nie mając kamery lepiej to tak ustawić Enable - bo nie wyskakuje wtedy czarny ekran z wykrzynikiem, że tejże nie ma :) .
Jednak przydatne i polecam to przetwornice z 12v na 6v do naszych fabrycznych cudeniek:
https://www.car-tronic.pl/przetwornik-n ... fhhhq6vVCE
Na koniec to jakoś podsumuję.
Załączniki
wm.png
wm.png (111.73 KiB) Przejrzano 7347 razy
130191101_187488599721738_7339757370993947568_n.jpg

kasus57
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:35
Czym jeżdzę: Kia sportage, Renault scenic I

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: kasus57 » 14 sty 2021, 19:36

Kupiłem, w tamtym roku, kia sportage III (z 2014 roku, przed liftingiem). Sprowadzony ze Szwajcarii. W nim zamontowane jest radio android. Ale ma słabe parametry. 1 BG RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Chciałbym zmienić na nowszy model Np.: https://motoland84.pl/pl/p/Radio-Nawiga ... -64GB-/415
Niestety jest problem z wtykami.
004.Wtyk zasilający.jpg

W stary jest taki
002.Radio - Tył.jpg

Gniazdo w radiu wygląda tak
001.Radio - tył.jpg

całe okablowanie w tym radiu
W radiu z Motolandu nie pokazane jest z tyłu. Na moją prośbę przesłali mi tylko zdjęcie z okablowaniem
okablowanie nowego radia.jpg


Czy ktoś może mi doradzić, czy jest możliwe podłączenie nowego radia do tego mojego wtyku, czy nie. Dać sobie spokój i nie kupować tego nowego?

Z góry dziękuję za rady

lucuszysko
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 03 sty 2017, 00:58
Czym jeżdzę: Kia sportage XL 2.0

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: lucuszysko » 16 sty 2021, 12:00

Witam Panie i Panowie.
Zakupiłem sprzęt z linku https://pl.aliexpress.com/item/32859264109.html
Ogólnie nie było problemu z podłączeniem ale jest kilka problemów (jak zawsze). U mnie okablowanie jest identyczne jak kolega @AdamAki i podłączyłem wg schematu które załączył

AdamAki pisze:Podłączenie kamery.
A jeszcze jedna sprawa jakie masz MCU bo wszystkie przykłady podaję pod MCU: TP67G1D takie ja mam.


1) nie działa kamerka cofania, ale z tego co czytam jest jeszcze jedno złącze - spróbuję dziś to zweryfikować.
2) słychać dźwięk jakby było przebicie na głośnikach gdy samochód jest odpalony - wrzuciłem filmik na yt https://www.youtube.com/watch?v=0h02lS0ZPzE Czy u Was też jest taki efekt? Jeśli nie to można coś jeszcze pokombinować czy uznać że radio jest walnięte i odsyłać do chinczyka?
tutaj jeszcze mały komentarz - nie wiem czy też jest tak u Was że jeśli nie podłączy się tych kabelków do głośników z przodu to nie gra żaden głośnik. Czy to jest poprawne podłączenie? Na chłopski rozum po odłączeniu przednich głośników (z wtyków RCA) pozostałe powinny grać (tył + sub)
3) odwrotnie głośniki przód/tył - to jest gdzieś do ustawienia? W aplikacji DSP nie ma nigdzie takiej opcji
4) Pytanie odnośnie samego działania - czy u Was można włączyć radio bez uruchamiania samochodu? U mnie działa tylko na stacyjce albo na odpalonym silniku. W oryginalnym radiu można było włączyć radio bez odpalania samochodu. https://youtu.be/ASCcD9yU0Xw
Załączniki
podłącz kam_resize_2.jpg

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Navkol » 23 sty 2021, 21:31

Dzisiaj zebrałem się i podłączyłem oryginalną kamerę cofania pod aftermarketową stację multimedialną.
Od dawna denerwował mnie :zły2: rozmiar "mikro" obrazu w lusterku, a teraz mam dwa obrazy: miniaturkę w lusterku i pełnoekranowy w odtwarzaczu :)
Całość wpięta w oryginalną instalację. Wymagane czynności:
- demontaż plastików: pod kierownicą, słupka przy lewej nodze kierowcy oraz radia
- przeciągnięcie przewodu RCA z radia w rejon lewej nogi kierowcy
- przeciągnięcie przewodu 1-żyłowego z radia (przy radiu oznaczony jako "BACK") razem z przewodem RCA)
- wlutowanie przewodu RCA oraz BACK w oryginalne przewody (3 punkty lutowania)
- ponowny montaż radia i plastików
- radość z roboty [hihihi]

Obrazek

Kules
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2021, 15:39
Czym jeżdzę: Kia

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Kules » 27 sty 2021, 15:45

@Navkol, mógłbyś udostepnić link do radia które zamontowałes?

Awatar użytkownika
Navkol
Uzależniony
Posty: 353
Rejestracja: 02 lut 2012, 14:01
Czym jeżdzę: KS XL: 2,0 CRDI+ATE+AWD+Black Pearl+CP1+APS+SRK+SRN+hak:)
Lokalizacja: 3City

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Navkol » 27 sty 2021, 21:06

Radio nie ma znaczenia. Mam je od 2013 r.
Ważne jak się podpiąć DOWOLNYM radiem w fabryczną instalację ;)
Każda stacja multimedialna ma (a raczej powinna mieć) wejście na kamerę (zazwyczaj RCA) oraz przewód opisany "BACK". I to wystarczy.
Oprócz narzędzi będą potrzebne 2 przewody (RCA oraz 1-żyłowy) o długości od radia do skrzynki prze lewej stopie.

Krok 1: podłączenie sygnału światła wstecznego.
Podłączyć przewód "BACK" ze złącza radia z czerwonym przewodem złącza skrzynki bezpieczników znajdującej się pod kołem kierownicy (2 poniższe zdjęcia)
Obrazek

Obrazek

Krok 2: podłączenie obrazu z fabrycznej kamery cofania
- podłączyć wtyczkę RCA do radia (wejście na kamerę)
- drugi koniec przewodu RCA odizolować i połączyć kolejno przewody z przewodami sygnałowymi obrazu oryginalnej kamery cofania, które znajdziemy w złączu słupka przedniego-lewego (przy lewej nodze kierowcy). Złącze szare: przewód kolejno czerwony i czerwono-czarny.
Obrazek

U mnie po włączeniu wstecznego włącza się obraz w lusterku (oryginał) oraz w radio, przy czym radio zdecydowanie się ścisza (i tak to powinno być) :oki:
Co ciekawe, po uruchomieniu silnika (po dłuższym postoju) radio potrzebuje chwilę, żeby system (ja mam radio na Win CE) się odpalił. Ale przy wrzuceniu biegu wstecznego obraz jest natychmiast.

Jak ktoś z okolioc 3City to zapraszam - pomogę :devil:

ENDŻOJ :D

Kamolus
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2021, 22:02
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 2014

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Kamolus » 04 lut 2021, 23:10

Do samochodu KIA Sportage 2014 po lifcie kupiłem nawigacją z tego linku https://a.aliexpress.com/_u95MkP
Posiadam Can bus i wzmacniacz Infinity w bagażniku. Wtyczki pasują, radio czyta z oryginalnego portu USB. Niestety nie ma dźwięku i nie działa sterowanie z kierownicy. Oczywiście pytałem kolegę chińczyka i wysłałem zdjęcia tyłu radia - otrzymałem odpowiedź że będzie pasować :(

Zapewne muszę teraz dokupić dekoder CANBUS - tyle zrozumiałem z poprzednich wpisów mądrzejszych kolegów.
Czy istnieje możliwość dokupienia takiego dekodera w Polsce ? Czy mogę prosić o jakąś poradę ?

Moje obecne radio wygląda tak:
Obrazek

Bilu72
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 29 sty 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Kia Sportage 184 Xl Automat

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Bilu72 » 06 lut 2021, 08:53

Czy ktoś z Was zakładał tego typu stację multimedialną
573,95 zł 52%OFF | TEYES CC2L CC2 Plus dla Kia Sportage 3 SL 2010 - 2016 Radio samochodowe multimedialny odtwarzacz wideo nawigacja GPS Android nie 2din 2 din dvd
https://a.aliexpress.com/_vaHA9l

dziedzicslawus
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 05 lut 2021, 21:01
Czym jeżdzę: kia sportage 3 2011

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: dziedzicslawus » 06 lut 2021, 10:03

Ja jestem w trakcie montażu:
379,24 zł 41%OFF | Junsun V1 2G + 32G Android 10 DSP Radio samochodowe multimedialny odtwarzacz wideo nawigacja GPS 2 din dla KIA Sportage 3 2010 2011-2016 brak dvd
https://a.aliexpress.com/_vLq4YT

Wersja 2/32gb. Wygląda fajnie, działa płynnie ale jest mały problem brak dźwięku. Sterowanie z kierownicy działa, zasilanie działa jak powinno, ale brak dźwięku. Miałem u siebie fabryczną nawigację więc kupiłem przejściówkę can. Utknąłem w miejscu z dźwiękiem. Ktoś gdzieś wspomniał że trzeba coś przepiąć ale co? Jest w stanie ktoś pomóc?
Po próbuję jeszcze parę godzin ale pewnie skończy się na tym że odeśle.

Bardzo proszę o pomoc

Bilu72
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 29 sty 2021, 19:19
Czym jeżdzę: Kia Sportage 184 Xl Automat

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Bilu72 » 06 lut 2021, 20:13

Ja myślałem o wersji 6/128 GB cena z wysyłką dość wysoka i zapewne jeszcze cło dojdzie.

DawidZ
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2018, 20:17
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 1,6 GDI XL

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: DawidZ » 12 lut 2021, 18:41

Czy ktoś z grupowiczów zna jakiś sposób na zainstalowanie CarPlay na radyjkach z Alie? Wiem, że istnieje jakiś adapter, tylko nie orientuję się czy będzie pasował pod każde radyjko czy trzeba jakiś specjalny kupić.

Kamolus
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2021, 22:02
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 2014

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Kamolus » 15 lut 2021, 09:26

Co do CarPlay to na Ali można dostać radia z wbudowanym systemem carplay - wtedy podłączasz tylko iphona do gniazda usb i automatycznie wzbudzany jest Carplay. Można dokupić do radia z systemem android "dongiel" wpinany przez usb i są ich dwie wersje jedna pozwala na połączenie przewodowo druga jest bluetooth. Każda z nich wymaga zainstalowania aplikacji dostarczanej przez kolegę Chińczyka. Mam taki "dongiel" przewodowy i nie jestem z niego zadowolony ze względu na to iż "dongiel" zasila się z portu usb i jednocześnie zasila iphona, a co za tym idzie są problemy ze względu na napięcie w porcie usb.

Z powyższych rozwiązań kup albo dedykowaną stację z obsługą carplay albo dongla carplay bluetooth.

Jest jeszcze kwestia czy Apple nie wytnie wsparcia dla carplay w chińskich radiach bo nie wiem jak koledzy Chińczycy opłacają licencje z tego tytułu - ale to tylko taka zapobiegawcza uwaga wynikająca z braku wiedzy.

DawidZ
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2018, 20:17
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 1,6 GDI XL

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: DawidZ » 15 lut 2021, 21:12

@Kamolus a wstawił byś zdjęcie tego "dongla" albo jakiś link do sklepu z Alie, żeby wiedzieć czego szukać? :)

Kamolus
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2021, 22:02
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 2014

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Kamolus » 16 lut 2021, 12:53

Tutaj https://a.aliexpress.com/_vMJcIF ogólnie trzeba szukać "wireless carplay" to jest ta wersja bluetooth.

DawidZ
Bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2018, 20:17
Czym jeżdzę: Kia Sportage 3 1,6 GDI XL

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: DawidZ » 16 lut 2021, 20:51

Dzięki :) Ładnie się cenią ta takie małe ustrojstwo :)

Kamolus
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2021, 22:02
Czym jeżdzę: KIA Sportage 1.6 2014

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Kamolus » 25 lut 2021, 00:57

Kamolus pisze:Do samochodu KIA Sportage 2014 po lifcie kupiłem nawigacją z tego linku https://a.aliexpress.com/_u95MkP


—————————————
Niestety nie udało mi się dostać odpowiedniej przejściówki / adaptera. Mimo kilku zakupionych żadna nie uruchomiła cyfrowego wzmacniacza. Skończyło się na przeciągnięciu kabli głośnikowych od wtyczki ze wzmacniacza bezpośrednio do radia (zakupiony przez mnie chiński zamiennik ma własną końcówkę mocy. Jak dla mnie gra to całkiem nieźle. Okazało się także, że w ustawieniach poniżej opcji Factory Reset mam zakładkę do konfiguracji przycisków z kierownicy więc ta funkcjonalność jest i działa). Piszę jako przestrogę dla tych którzy mają cyfrowy wzmacniacz i kupią radio bez dekodera canbus - to nie będzie działać. Będziecie musieli odpiąć wzmacniacz i subwoofer.

Krysttiano
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2021, 18:22
Czym jeżdzę: Kia Sportage 1,7 crdi SL

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Krysttiano » 12 mar 2021, 21:31

Witam wszystkich . Forum przeglądam od kulku lat ale dzisiaj publikuję mój pierwszy post. Od dłuższego czasu również nosiłem się z zamiarem zmiany radia na chińczyka z androidem . Mam Sportka z 2014 roku, 1,7 crdi wersja SL. Radio Infinity z dużą nawi , subwoferem i kamerą cofania. Po wielu konwersacjach na aliexpres z chińczykami mój wybór padł na takie radyjko :
https://a.aliexpress.com/_msQBUkf
i taki canbus polecony przez sprzedawcę :
https://a.aliexpress.com/_mMfoIdh/
Wybrałem wersję 2G ,32G, IPS, DSP , 4G
Całość zamówiłem z dostawą z Francji i uczyniło mnie to 745zł. Towar otrzymałem po około 2 tygodniach.
Niestety już na początku okazało się , że brak głosu. Wysłałem zapytanie do sprzedawcy. Reakcja była natychmiastowa.
Okazało się ,że trzeba skrosować dwie pary przewodów.
Miałem do sprzedawcy wiele pytań związanych z podłączeniem kamery , konfiguracją przycisków czy innymi sprawami i za każdym razem odpowiedz była
najpóźniej po kilku minutach.
Z samego radia jestem generalnie zadowolony. Wifi, gps,
mikrofon, bluetooth ,4g , wyświetlacz i jakość audio ( nie głośność) są w porządku.
Z minusów -kamerka cofania , radio fm i głośność audio w oryginalnym radiu była lepsza.
Co do radia fm muszę sprawdzić jeszcze czy aby antena dostaje zasilanie.
Całość działa płynnie i nie zacina się.
Co dziwne załącza się szybciej jak oryginalne.

Toczek19900
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2021, 08:07
Czym jeżdzę: Kia Sportage III 1.7 Crdi Xl

Re: Zamiennik fabrycznej nawigacji

Postautor: Toczek19900 » 05 kwie 2021, 21:18

Czy ktoś posiada gotowe zestawy w Polsce do założenia zamiast oryginalnej nawigacji? Mam Ori navi Sub i wzmacniacz. Nie chce się bawić w zamawianie na alli tylko kupić taki zestaw żeby wszystko działało. Jest ktoś w stanie coś polecić?


Wróć do „CAR AUDIO”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Sitemap